2 kadencja, 88 posiedzenie, 2 dzień (12.09.1996)
(Początek posiedzenia o godz. 11 min 10)
(Na posiedzeniu przewodniczą marszałek Sejmu Józef Zych oraz wicemarszałkowie Aleksander Małachowski i Olga Krzyżanowska)
Marszałek:
Proszę o zajmowanie miejsc.
Wznawiam obrady.
Na sekretarzy dzisiejszych obrad powołuję panie posłanki Małgorzatę Ostrowską i Beatę Świerczyńską oraz panów posłów Marka Rojszyka i Henryka Dyrdę.
W pierwszej części posiedzenia sekretarzami będą pani poseł Beata Świerczyńska i pani poseł Małgorzata Ostrowska.
Protokół i listę mówców prowadzić będą posłowie Małgorzata Ostrowska i Marek Rojszyk.
Proszę wyznaczonych posłów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.
Informuję, że w dniu dzisiejszym odbędą się posiedzenia następujących komisji:
- Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów wspólnie z Komisją Ustawodawczą - o godz. 12,
- Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz o świadczeniach zdrowotnych gwarantowanych przez państwo ze środków publicznych - o godz. 12,
- Komisji Spraw Zagranicznych - o godz. 14,
- Komisji Polityki Społecznej wspólnie z Komisją Systemu Gospodarczego i Przemysłu oraz Komisją Ustawodawczą - o godz. 14,
- Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego wspólnie z Komisją Ustawodawczą - o godz. 15.30.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 6 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej, Komisji Samorządu Terytorialnego, Komisji Transportu, Łączności, Handlu i Usług, Komisji Zdrowia oraz Komisji Ustawodawczej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Proszę, panie pośle.
Marszałek:
Wysoki Sejmie! Sejm zajmie się tym punktem. Punkt 11 to sprawozdanie Komisji Przekształceń Własnościowych oraz Komisji Systemu Gospodarczego i Przemysłu o poselskim projekcie uchwały w sprawie upadłości Stoczni Gdańskiej. Tymczasem powracamy do punktu 6. Regulamin Sejmu tego nie zabrania - była taka praktyka, że przerywaliśmy punkt obrad, a potem do niego powracaliśmy. I powrócimy do tego punktu. Natomiast w tej chwili realizujemy przede wszystkim porządek dotyczący cyklu głosowań, tak jak przyjęliśmy dawno. W związku z tym po zakończeniu głosowań powrócimy do tej sprawy. (Oklaski)
Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez pana posła Seweryna Jurgielańca i przeprowadził dyskusję.
Przechodzimy zatem do głosowania.
Przypominam, że Sejm odrzuca poprawkę Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.
Jeżeli Sejm nie odrzuci poprawki Senatu bezwzględną większością głosów, uważa się ją za przyjętą.
Głosować będziemy nad wnioskami o odrzucenie poprawek Senatu.
Poprawki nr 1-11 dotyczą art. 1, który zawiera zmiany do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
W poprawce nr 1 do art. 3 ust. 3 pkt 4 Senat proponuje, aby do zadań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych należało m.in. udzielanie merytorycznej pomocy także stowarzyszeniom realizującym zadania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, a nie tylko instytucjom i osobom fizycznym - jak chciały komisje.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 3 ust. 3 pkt 4, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 374 posłów. Większość bezwzględna wynosi 188. Za odrzuceniem poprawki oddano 1 głos, przeciw głosowało 372 posłów, 1 poseł wstrzymał się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 3 ust. 3 pkt 4 przyjął.
W poprawce nr 2 do art. 3 ust. 3 w dodawanych pkt. 7 i 8 Senat proponuje, aby do zadań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych należało również:
- zlecanie i finansowanie zadań związanych z rozwiązywaniem problemów alkoholowych,
- współpraca z organizacjami i instytucjami międzynarodowymi prowadzącymi działalność w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 3 ust. 3, polegającej na dodaniu pkt. 7 i 8, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
W głosowaniu wzięło udział 376 posłów. Większość bezwzględna wynosi 189. Za odrzuceniem poprawki nie oddano żadnego głosu, przeciw głosowało 373 posłów, 3 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 3 ust. 3, polegającą na dodaniu pkt. 7 i 8, przyjął.
Poprawka Senatu nr 3 do art. 9 ust. 4 ma charakter redakcyjny.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 9 ust. 4, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
W głosowaniu wzięło udział 374 posłów. Większość bezwzględna wynosi 188. Za odrzuceniem poprawki głosowało 2 posłów, przeciw - 369, 3 posłów wstrzymało się od głosu.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 9 ust. 4 przyjął.
W poprawce nr 4 do art. 9 ust. 6 w nowym brzmieniu pkt. 5 oraz poprawce nr 8 do art. 18 ust. 6 w nowym brzmieniu pkt. 6 Senat proponuje, aby zezwolenie na obrót hurtowy napojami alkoholowymi cofać w przypadku popełnienia przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę odpowiedzialną za działalność podmiotu gospodarczego posiadającego zezwolenie.
Sejm natomiast uchwalił, że zezwolenie cofa się w przypadku popełnienia przestępstwa określonego w ustawie o ochronie obrotu gospodarczego i zmianie niektórych przepisów prawa karnego.
Nad poprawkami tymi głosować będziemy łącznie.
Komisje wnoszą o przyjęcie tych poprawek.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawek Senatu do art. 9 ust. 6 pkt 5 oraz art. 18 ust. 6 pkt 6, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
W głosowaniu wzięło udział 373 posłów. Większość bezwzględna wynosi 187. Za odrzuceniem poprawek nie oddano żadnego głosu, przeciw głosowało 371 posłów, 2 posłów wstrzymało się od głosu.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawki Senatu do art. 9 ust. 6 pkt 5 oraz art. 18 ust. 6 pkt 6 przyjął.
Poprawka Senatu nr 5 do art. 111 ust. 2 ma charakter redakcyjny.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 111 ust. 2, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
W głosowaniu wzięło udział 374 posłów. Większość bezwzględna wynosi 188. Za odrzuceniem poprawki Senatu nikt nie głosował, przeciw głosowało 372 posłów, 2 posłów wstrzymało się od głosu.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 111 ust. 2 przyjął.
Poprawka Senatu nr 6 do art. 111 ust. 3 ma charakter redakcyjny.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 111 ust. 3, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
Głosowało 377 posłów. Większość bezwzględna wynosi 189. Za odrzuceniem poprawki nikt nie głosował, przeciw głosowało 376 posłów, 1 poseł wstrzymał się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 111 ust. 3 przyjął.
Poprawka nr 7 Senatu do art. 18 ust. 3 ma także charakter redakcyjny.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 18 ust. 3, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 380 posłów. Większość bezwzględna wynosi 191. Za odrzuceniem poprawki nie oddano żadnego głosu, przeciw głosowało 379 posłów, 1 poseł wstrzymał się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 18 ust. 3 przyjął.
Poprawkę nr 8 już rozpatrzyliśmy łącznie z poprawką nr 4.
W poprawce nr 9 do art. 181 Senat proponuje, aby jednorazowe zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w czasie i w miejscu organizowanych imprez odbywających się na wolnym powietrzu mogły być wydawane także jednostkom ochotniczych straży pożarnych.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 181, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 382 posłów. Większość bezwzględna wynosi 192. Za odrzuceniem poprawki głosowało 173 posłów, przeciw - 171, 38 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 181 przyjął. (Oklaski)
W poprawce nr 10 do art. 23 Senat w dodawanym ust. 3 proponuje, aby pomoc niesiona dzieciom przez osoby lub instytucje mogła być udzielona wbrew woli rodziców lub opiekunów będących w stanie nietrzeźwym.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 23 polegającej na dodaniu ust. 3, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 364 posłów. Większość bezwzględna wynosi 183. Za odrzuceniem poprawki głosowało 12 posłów, przeciw - 348, 4 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 23 polegającą na dodaniu ust. 3 przyjął.
W poprawce nr 11 do art. 453 Senat w ust. 1 proponuje, aby określić dolną granicę kary grzywny za prowadzenie obrotu hurtowego napojami alkoholowymi bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom na 10 tys. zł.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 453 ust. 1, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 382 posłów. Większość bezwzględna wynosi 192. Za odrzuceniem poprawki głosowało 3 posłów, przeciw - 376, 3 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 453 ust. 1 przyjął.
W poprawce nr 12 Senat proponuje, aby skreślić art. 3 ustawy nowelizującej dotyczący przekazania zadań i kompetencji dotychczasowych instytucji zajmujących się problemami alkoholowymi Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu polegającej na skreśleniu art. 3 ustawy nowelizującej, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 378 posłów. Większość bezwzględna wynosi 190. Za odrzuceniem poprawki głosowało 233 posłów, przeciw - 133, 12 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawkę Senatu polegającą na skreśleniu art. 3 ustawy nowelizującej bezwzględną większością głosów.
Na tym zakończyliśmy rozpatrywanie poprawek Senatu do ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 7 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą oraz Komisji Ustawodawczej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o państwowym nadzorze standaryzacyjnym towarów rolno-spożywczych w obrocie z zagranicą.
Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez pana posła Andrzeja Aumillera i przeprowadził dyskusję.
Przechodzimy zatem do głosowania.
Głosować będziemy zgodnie z zasadami stosowanymi w poprzednim punkcie porządku dziennego.
W poprawce nr 1 do art. 1 w ust. 2 Senat proponuje, aby jednym z celów państwowego nadzoru standaryzacyjnego było wprowadzanie na rynek krajowy towarów rolno-spożywczych z zagranicy o jakości handlowej zgodnej z wymaganiami, a nie, jak uchwalił Sejm, o odpowiedniej jakości handlowej.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 1 ust. 2, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 383 posłów. Większość bezwzględna wynosi 192. Za odrzuceniem poprawki Senatu nie oddano żadnego głosu, przeciw głosowało 381 posłów, 2 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 1 ust. 2 przyjął.
W poprawce nr 2 do art. 3 Senat w zdaniu dodawanym w ust. 1 proponuje, aby warunkiem odprawy celnej było posiadanie przez podmiot dokonujący obrotu z zagranicą świadectwa jakości.
Komisje wnoszą o odrzucenie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 3 ust. 1, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 382 posłów. Większość bezwzględna wynosi 192. Za odrzuceniem poprawki Senatu głosowało 69 posłów, przeciw - 308, 5 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 3 ust. 1 przyjął.
W poprawce nr 3 do art. 12 w dodawanym ust. 5 Senat proponuje, aby do wydawanych przez inspektora orzeczeń o jakości handlowej towaru nie miały zastosowania przepisy ustawy Kodeks postępowania administracyjnego w zakresie decyzji administracyjnych.
Komisje wnoszą o odrzucenie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 12, polegającej na dodaniu ust. 5, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 382 posłów. Większość bezwzględna wynosi 192. Za odrzuceniem poprawki głosowało 370 posłów, przeciw - 8, 4 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawkę Senatu do art. 12, polegającą na dodaniu ust. 5, bezwzględną większością głosów.
W poprawkach nr 4 i 5 do art. 13 ust. 1 i 2 Senat proponuje, aby organ odwoławczy od decyzji inspektora stanowiła stała komisja rzeczoznawców powoływana przez ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej, a nie, jak uchwalił Sejm, komisja rzeczoznawców podporządkowana Centralnemu Inspektoratowi Standaryzacji.
Nad poprawkami tymi będziemy głosować łącznie.
Komisje wnoszą o odrzucenie tych poprawek.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawek Senatu do art. 13 ust. 1 i 2, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 386 posłów. Większość bezwzględna wynosi 194. Za odrzuceniem poprawek głosowało 309 posłów, przeciw - 72, 5 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawki Senatu do art. 13 ust. 1 i 2 bezwzględną większością głosów.
W poprawce nr 6 do art. 15 w nowym brzmieniu ust. 3 Senat proponuje, aby maksymalna wysokość stawek opłat za dokonanie oceny i wydanie orzeczenia o jakości handlowej nie przekraczała 0,5% wartości lub wartości celnej towaru, a nie 0,5% wartości celnej towaru, jak uchwalił Sejm.
Komisje wnoszą o odrzucenie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 15 ust. 3, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 384 posłów. Większość bezwzględna wynosi 193. Za odrzuceniem poprawki Senatu głosowało 376 posłów, przeciw - 4, 4 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawkę Senatu do art. 15 ust. 3 bezwzględną większością głosów.
W poprawce nr 7 do art. 16 Senat proponuje zmianę redakcyjną w ust. 3 polegającą na użyciu w innym przypadku wyrazów ˝przyznanie i cofanie˝.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 16 ust. 3, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 384 posłów. Większość bezwzględna wynosi 193. Za odrzuceniem poprawki głosowało 5 posłów, przeciw - 377, 2 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 16 ust. 3 przyjął.
W poprawce nr 8 do art. 16 ust. 7 Senat proponuje, aby w przypadkach naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i wszczęcia postępowania za przestępstwa zawieszenie inspektora w czynnościach miało charakter obligatoryjny, a nie fakultatywny, jak uchwalił Sejm.
Komisje wnoszą o odrzucenie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 16 ust. 7, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 380 posłów. Większość bezwzględna wynosi 191. Za odrzuceniem poprawki Senatu głosowało 301 posłów, przeciw - 78, 1 poseł wstrzymał się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawkę Senatu do art. 16 ust. 7 bezwzględną większością głosów.
W poprawce nr 9 do art. 17 pkt 3 Senat proponuje, aby do obowiązków inspektora należało m.in. przestrzeganie tajemnicy służbowej, a nie tajemnicy służbowej i zawodowej, jak uchwalił Sejm.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 17 pkt 3, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 383 posłów. Większość bezwzględna wynosi 192. Za odrzuceniem poprawki Senatu nikt nie głosował, przeciw - 376 posłów, 7 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 17 pkt 3 przyjął.
W poprawce nr 10 do art. 18 Senat w ust. 1 proponuje, aby minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej obligatoryjnie ˝upoważniał˝ wybrane w drodze konkursu podmioty do dokonywania ocen towarów i wydawania orzeczeń o jakości handlowej towarów, a nie ˝mógł upoważnić˝ - jak uchwalił Sejm.
Komisje wnoszą o odrzucenie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 18 ust. 1, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 381 posłów. Większość bezwzględna wynosi 191. Za odrzuceniem poprawki głosowało 304 posłów, przeciw - 75, 2 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawkę Senatu do art. 18 ust. 1 bezwzględną większością głosów.
W poprawce nr 11 do art. 18 w nowym brzmieniu ust. 2 Senat proponuje, aby do wykonywania kontroli standaryzacyjnej były upoważnione takie podmioty, które również spełniają wymagania - zgodnie z odrębnymi przepisami - potwierdzone akredytacją w krajowym systemie badań i certyfikacji.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 18 ust. 2, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 378 posłów. Większość bezwzględna wynosi 190. Za odrzuceniem poprawki głosowało 2 posłów, przeciw - 375, 1 poseł wstrzymał się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 18 ust. 2 przyjął.
W poprawce nr 12 do art. 18 ust. 4 Senat proponuje, aby przepisy art. 16 ust. 7 i 8, dotyczące zawieszenia w czynnościach inspektora, miały zastosowanie również w przypadku inspektorów upoważnionych podmiotów.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 18 ust. 4, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 378 posłów. Większość bezwzględna wynosi 190. Za odrzuceniem poprawki głosowało 5 posłów, przeciw - 371, 2 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 18 ust. 4 przyjął.
W poprawce nr 13 do art. 18 ust. 6 Senat proponuje, aby do Naczelnego Sądu Administracyjnego można było zaskarżyć jedynie decyzję o cofnięciu upoważnienia do wykonywania badań standaryzacyjnych w przypadku naruszenia przepisów prawa lub niespełnienia warunków określonych w upoważnieniu, a nie - jak uchwalił Sejm - również decyzję dotyczącą wyboru w drodze konkursu podmiotu, który upoważnia się do wykonywania takich badań.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 18 ust. 6, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 377 posłów. Większość bezwzględna wynosi 189. Za odrzuceniem poprawki głosowało 7 posłów, przeciw - 366, 4 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 18 ust. 6 przyjął.
W poprawce nr 14 do art. 19 ust. 1 Senat proponuje, aby wszystkie jednostki organizacyjne zajmujące się badaniem i kontrolą żywności były akredytowane w Krajowym Systemie Badań i Certyfikacji.
Sejm uchwalił natomiast, że wymóg akredytacji nie dotyczy laboratoriów badawczych Centralnego Inspektoratu Standaryzacji.
W poprawce nr 15 do art. 19 Senat proponuje, aby w ust. 2 dodać, że do badań standaryzacyjnych mogą być wykorzystywane wyniki badań krajowych i zagranicznych laboratoriów badawczych uznanych na podstawie odrębnych przepisów.
Nad poprawkami tymi będziemy głosować łącznie.
Komisje wnoszą o odrzucenie tych poprawek.
(Poseł Janusz Szymański: Głosujmy oddzielnie.)
(Poseł Andrzej Aumiller: Panie marszałku, proszę o głos.)
Proszę bardzo.
Marszałek:
Wysoki Sejmie! Pragnę poinformować, że komisja zaproponowała łączne głosowanie nad poprawkami nr 14 i 15, ale po wstępnej analizie nie widzę przeszkód, aby głosować oddzielnie. Prosimy, aby w przyszłości jednak zwracać na to uwagę. Wobec tego głosujemy oddzielnie: najpierw nad poprawką do art. 19 ust. 1, a potem - w drugim głosowaniu - nad poprawką do art. 19 ust. 2.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 19 ust. 1, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto się wstrzymał od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 375 posłów. Większość bezwzględna wynosi 188. Za odrzuceniem poprawki głosowało 107 posłów, przeciw - 257, 11 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 19 ust. 1 przyjął.
Przystępujemy do drugiego głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 19 ust. 2, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto się wstrzymał od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 380 posłów. Większość bezwzględna wynosi 191. Za odrzuceniem poprawki głosowało 361 posłów, przeciw - 16, 3 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawkę Senatu do art. 19 ust. 2 bezwzględną większością głosów.
W poprawce nr 16 w nowym brzmieniu art. 23 Senat proponuje, aby:
- przepis dotyczący powołania dyrektora Centralnego Inspektoratu Standaryzacji wszedł w życie z dniem ogłoszenia ustawy,
- przepisy zaś dotyczące potwierdzenia egzaminem posiadanych przez inspektora kwalifikacji weszły w życie z dniem 1 lipca 1997 r., a nie z dniem 1 stycznia 1997 r. - jak uchwalił Sejm.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 23, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 377 posłów. Większość bezwzględna wynosi 189. Za odrzuceniem poprawki głosowało 5 posłów, przeciw - 368, 4 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 23 przyjął.
Na tym zakończyliśmy rozpatrywanie poprawek Senatu do ustawy o państwowym nadzorze standaryzacyjnym towarów rolno-spożywczych w obrocie z zagranicą.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 8 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej, Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Komisji Ustawodawczej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez panią poseł Zofię Grzebisz-Nowicką i przeprowadził dyskusję.
Przechodzimy do głosowania.
Głosować będziemy zgodnie z zasadami przyjętymi w poprzednich punktach porządku dziennego.
W poprawce nr 1 do art. 1 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników Senat proponuje, aby zachować w mocy obowiązujący przepis.
Przepis ten stanowi, że ubezpieczenie społeczne rolników obejmuje mających obywatelstwo polskie rolników i pracujących z nimi domowników.
Sejm uchwalił natomiast, że ubezpieczenie to obejmuje również osoby mające prawo stałego pobytu w Polsce.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 1 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 378 posłów. Większość bezwzględna wynosi 190. Za odrzuceniem poprawki Senatu głosowało 157 posłów, przeciw - 206, 15 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 1 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przyjął.
W poprawce nr 2 do art. 3a w nowym brzmieniu ust. 4 Senat proponuje, aby pominąć przepis, zgodnie z którym ubezpieczenie ulega przywróceniu, jeżeli ustalenie prawa do emerytury lub renty nie stało się prawomocne.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 3a ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 372 posłów. Większość bezwzględna wynosi 187. Za odrzuceniem poprawki głosowało 4 posłów, przeciw - 365, 3 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 3a ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przyjął.
W poprawce nr 3 do art. 5a Senat proponuje, aby z grona uprawnionych do zachowania prawa do ubezpieczenia rolniczego w sytuacji podejmowania przez ubezpieczonego pozarolniczej działalności gospodarczej wyłączyć domowników.
Konsekwencją przyjęcia tej poprawki będą odpowiednie zmiany w art. 39a ust. 1, co jest treścią poprawki nr 5, oraz w art. 2 ustawy nowelizującej, co jest treścią poprawki nr 8.
Nad poprawkami tymi głosować będziemy łącznie.
Komisje wnoszą o odrzucenie tych poprawek.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawek Senatu do art. 5a i art. 39a ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz do art. 2 ustawy nowelizującej, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 376 posłów. Większość bezwzględna wynosi 189. Za odrzuceniem poprawek Senatu głosowało 270 posłów, przeciw -101, 5 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawki Senatu do art. 5a i art. 39a ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz do art. 2 ustawy nowelizującej bezwzględną większością głosów.
W poprawce nr 4 do art. 5a Senat proponuje, aby wydłużyć okres uprawniający do kontynuacji ubezpieczenia rolniczego pomimo podjęcia pozarolniczej działalności gospodarczej z 1 roku, jak uchwalił Sejm, do 3 lat.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki nr 4 Senatu do art. 5a, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 379 posłów. Większość bezwzględna wynosi 190. Za odrzuceniem poprawki głosowało 267 posłów, przeciw - 85, 27 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawkę nr 4 Senatu do art. 5a bezwzględną większością głosów.
Poprawkę nr 5 już rozpatrzyliśmy łącznie z poprawką nr 3.
W poprawce nr 6 do art. 64 Senat w ust. 2 proponuje, aby prawo do świadczeń rehabilitacyjnych mieli jedynie uprawnieni do renty rodzinnej członkowie rodzin wymienieni w art. 29 ust. 2.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 64 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 379 posłów. Większość bezwzględna wynosi 190. Za odrzuceniem poprawki głosowało 7 posłów, przeciw - 372, nikt nie wstrzymał się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 64 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przyjął.
W poprawce nr 7 do art. 79 Senat proponuje nową redakcję zmiany do ust. 2.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 79 ust. 2, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 381 posłów. Większość bezwzględna wynosi 191. Za odrzuceniem poprawki głosowało 5 posłów, przeciw - 376, wstrzymujących się nie było.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawkę Senatu do art. 79 ust. 2 przyjął.
Na tym zakończyliśmy rozpatrywanie poprawek Senatu do ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 9 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich w sprawie wniosku pana Marka Ciesielczyka - oskarżyciela prywatnego o wyrażenie przez Sejm RP zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Gwidona Wójcika.
Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez pana posła Jana Burego oraz wystąpienia pana posła Gwidona Wójcika.
Przechodzimy do głosowania.
Przypominam, iż zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy konstytucyjnej z dnia 17 października 1992 r. poseł nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu wyrażonej większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.
Komisja wnosi o przyjęcie przedstawionego w sprawozdaniu projektu uchwały w sprawie niewyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Gwidona Wójcika.
Zgodnie z art. 73 ust. 7 regulaminu Sejmu pod głosowanie poddam wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Gwidona Wójcika. Odrzucenie tego wniosku oznaczać będzie przyjęcie przedstawionego przez Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich projektu uchwały w sprawie niewyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku pana Marka Ciesielczyka - oskarżyciela prywatnego o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej pana posła Gwidona Wójcika, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 367 posłów. Większość 2/3 wynosi 245. Za przyjęciem wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności głosowało 74 posłów, przeciw - 240, 53 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania wymaganej większości 2/3 głosów odrzucił wniosek pana Marka Ciesielczyka - oskarżyciela prywatnego, a tym samym podjął uchwałę w sprawie niewyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Gwidona Wójcika.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 10 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich w sprawie wniosku pani Ewy Milewicz - oskarżycielki prywatnej o wyrażenie przez Sejm RP zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Jerzego Jaskierni.
Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez pana posła Jana Burego.
Przechodzimy do głosowania zgodnie z zasadami stosowanymi w poprzednim punkcie porządku dziennego.
Komisja wnosi o przyjęcie przedstawionego w sprawozdaniu projektu uchwały w sprawie niewyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Jerzego Jaskierni.
Zgodnie z art. 73 ust. 7 regulaminu Sejmu pod głosowanie poddam wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej pana posła Jerzego Jaskierni. Odrzucenie tego wniosku oznaczać będzie przyjęcie przedstawionego przez Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich projektu uchwały w sprawie niewyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.
Przystępujemy do głosowania.
(Głosy z sali: Prosimy o zmianę napisów na tablicy.)
Wszystko w porządku.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku pani Ewy Milewicz - oskarżycielki prywatnej o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej pana posła Jerzego Jaskierni, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 375 posłów. Większość 2/3 wynosi 250. Za przyjęciem wniosku głosowało 110 posłów, przeciw - 226, 39 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania wymaganej większości 2/3 głosów odrzucił wniosek pani Ewy Milewicz - oskarżycielki prywatnej, a tym samym podjął uchwałę w sprawie niewyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej pana posła Jerzego Jaskierni.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 12 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie ustawy o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych (druki nr 1673, 1748 i 1748-A) - trzecie czytanie.
(Gwar na sali) Wysoki Sejmie! Informuję, że to nie jest koniec głosowań.
O zabranie głosu proszę sprawozdawcę komisji pana posła Krzysztofa Budnika.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Budnikowi.
Przechodzimy do głosowania.
Komisje wnoszą o uchwalenie projektu ustawy zawartego w sprawozdaniu (druk nr 1748).
Komisje przedstawiają w druku nr 1748-A poprawki, nad którymi głosować będziemy w pierwszej kolejności. (Gwar na sali)
Prosiłbym o zachowanie ciszy, bo nie wiem, czy państwo będą wiedzieli, co jest przedmiotem głosowania.
W poprawce nr 1 do art. 2 ust. 2 wnioskodawca w dodawanym pkt. 5 proponuje, aby publikację w rozumieniu ustawy stanowiło również oprogramowanie komputerowe.
W poprawce nr 2 do art. 4 ust. 1 wnioskodawca przez skreślenie pkt. 6 proponuje, aby obowiązek przekazywania egzemplarzy obowiązkowych obejmował także oprogramowanie komputerowe.
Nad tymi poprawkami głosować będziemy łącznie.
Komisje wnoszą o ich przyjęcie.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem poprawek: do art. 2 ust. 2 polegającej na dodaniu pkt. 5 oraz do art. 4 ust. 1 polegającej na skreśleniu pkt. 6, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Głosowało 343 posłów. Za przyjęciem poprawek opowiedziało się 340 posłów, przeciw - 1 poseł, 2 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm poprawki: do art. 2 ust. 2 polegającą na dodaniu pkt. 5 oraz do art. 4 ust. 1 polegającą na skreśleniu pkt. 6 przyjął.
W poprawce nr 3 w dodawanym po art. 5 nowym art. 6 wnioskodawca proponuje, aby przekazywać po 1 egzemplarzu kopii filmu kinowego i telewizyjnego Filmotece Narodowej w Warszawie.
W poprawce nr 4 do art. 7 ust. 1 wnioskodawca proponuje, aby karze grzywny podlegali również uchylający się od przekazywania egzemplarza obowiązkowego Filmotece Narodowej w Warszawie.
Nad tymi poprawkami głosować będziemy łącznie.
Komisje wnoszę o ich przyjęcie.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem poprawki polegającej na dodaniu po art. 5 nowego art. 6 oraz poprawki do art. 7 ust. 1, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Głosowało 357 posłów. Za przyjęciem poprawki opowiedziało się 350 posłów, przeciw - 3, 4 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm poprawkę polegającą na dodaniu po art. 5 nowego art. 6 oraz poprawkę do art. 7 ust. 1 przyjął.
Przystępujemy do głosowania nad całością projektu ustawy.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem w całości projektu ustawy o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych w brzmieniu proponowanym przez Komisję Kultury i Środków Przekazu oraz Komisję Ustawodawczą (wraz z przyjętymi poprawkami), zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
(Poseł Izabella Sierakowska: Panie marszałku, poseł Rokita je śniadanie na sali.)
Widocznie jest głodny.
Głosowało 356 posłów. Za opowiedziało się 356 posłów (Oklaski) (Głos z sali: Nikt się nie pomylił.), przeciwko ustawie nikt się nie wypowiedział i nikt się nie wstrzymał od głosu.
Indywidualne wyniki głosowania
Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 13 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu, Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o:
1) poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych,
2) rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych oraz o zmianie ustawy karnej skarbowej
(druki nr 933, 1256, 1719 i 1719-A) - trzecie czytanie.
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Tomasza Gietka. (Gwar na sali)
Proszę państwa o umożliwienie posłowi przemówienia.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Tomaszowi Gietkowi.
Przechodzimy do głosowania, jeśli nie ma pytań do posła sprawozdawcy.
Komisje wnoszą, Wysoka Izbo, o uchwalenie projektu ustawy zawartego w sprawozdaniu.
Komisje przedstawiają również wnioski mniejszości w druku nr 1719 oraz poprawki w druku nr 1719-A.
Nad wnioskami mniejszości i poprawkami głosować będziemy zgodnie ze wzrastającą numeracją artykułów.
W poprawce nr 1 do art. 1 wnioskodawca w dodawanej zmianie proponuje, aby dodać ust. 2 stanowiący, że ustawa reguluje urządzanie gier losowych i zakładów wzajemnych prowadzonych jako działalność gospodarczą.
Komisje wnoszą o odrzucenie tej poprawki.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem poprawki do art. 1, polegającej na dodaniu ust. 2, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosowania?
Głosowało 342 posłów. Za głosowało 57 posłów, przeciw - 281, wstrzymało się od głosu 4 posłów.
Stwierdzam, że Sejm poprawkę do art. 1 polegającą na dodaniu ust. 2 odrzucił.
W poprawce nr 2 do art. 2 ust. 1, który zawiera katalog gier losowych, wnioskodawca w dodawanej zmianie proponuje, aby wyrazy: ˝są to˝ zastąpić wyrazami: ˝dopuszcza się urządzanie i prowadzenie następujących gier losowych˝.
Komisje wnoszą o odrzucenie tej poprawki.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem poprawki do art. 2 ust. 1, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosowania?
Głosowało 345 posłów. Za poprawką oddano 2 głosy, przeciw - 340, 3 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm poprawkę do art. 2 ust. 1 odrzucił.
We wniosku mniejszości nr 1 do art. 4 ust. 2 wnioskodawcy w dodawanej zmianie proponują, aby minister finansów mógł powierzać wykonywanie monopolu również innym krajowym podmiotom gospodarczym działającym w sferze użyteczności publicznej.
Obowiązujący przepis stanowi natomiast, że minister finansów wykonuje monopol przez tworzone w tym celu jednoosobowe spółki skarbu państwa lub powołane przez siebie inne jednostki organizacyjne.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem wniosku mniejszości do art. 4 ust. 2, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosowania?
Głosowało 342 posłów. Za wnioskiem oddano 4 głosy, przeciw - 334, wstrzymało się od głosowania 4 posłów.
Stwierdzam, że Sejm wniosek mniejszości do art. 4 ust. 2 odrzucił.
We wniosku mniejszości nr 2 lit. a do art. 6 ust. 1 wnioskodawcy proponują, aby podmioty uprawnione na podstawie udzielonego zezwolenia mogły urządzać nie tylko gry bingo fantowe, ale również gry bingo i gry telebingo pieniężne.
We wniosku mniejszości nr 2 lit. b do art. 6 ust. 2 wnioskodawcy proponują, aby zastrzeżenie dotyczące jednorazowego urządzenia gier w skali ogólnokrajowej lub lokalnej nie dotyczyło gry telebingo pieniężne.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem wniosku mniejszości do art. 6 ust. 1 i 2, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosowania?
Głosowało 341 posłów. Za wnioskiem oddano 61 głosów, przeciw - 268, wstrzymało się od głosowania 12 posłów.
Stwierdzam, że Sejm wniosek mniejszości do art. 6 ust. 1 i 2 odrzucił.
We wniosku mniejszości nr 3 do art. 8 wnioskodawcy proponują, aby zakaz reklamowania na terytorium kraju dotyczył również gry bingo pieniężne.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem wniosku mniejszości do art. 8, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosowania?
Głosowało 332 posłów. Za wnioskiem oddano 3 głosy, przeciw - 314, wstrzymało się od głosowania 15 posłów.
Stwierdzam, że Sejm wniosek mniejszości do art. 8 odrzucił.
W poprawce nr 3 do art. 31 wnioskodawca proponuje, aby skreślić ust. 2 stanowiący, że minister finansów corocznie przedkłada komisji właściwej do spraw budżetu informację o realizacji ustawy.
Z poprawką tą związana jest poprawka nr 6, w której wnioskodawca proponuje, aby dodać art. 52a stanowiący, że minister finansów corocznie przedkłada właściwej komisji sejmowej informację o realizacji ustawy.
Nad tymi poprawkami głosować będziemy łącznie.
Komisje wnoszą o ich przyjęcie.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem poprawki do art. 31 polegającej na skreśleniu ust. 2 oraz poprawki polegającej na dodaniu art. 52a, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosowania?
Głosowało 348 posłów. Za poprawką padło 339 głosów, przeciw - 5, wstrzymało się od głosu 4 posłów.
Stwierdzam, że Sejm poprawkę do art. 31 polegającą na skreśleniu ust. 2 oraz poprawkę polegającą na dodaniu art. 52a przyjął.
W poprawce nr 4 do art. 36 ust. 4 i 5 wnioskodawca proponuje, aby zastąpić odpowiednio wyrazy ˝24 miesiące˝ i ˝12 miesięcy˝ wyrazami ˝2 lata˝ i ˝1 rok˝.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem poprawki do art. 36 ust. 4 i 5, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosowania?
Głosowało 348 posłów. Za poprawką padło 337 głosów, przeciw - 5, wstrzymało się od głosu 6 posłów.
Stwierdzam, że Sejm poprawkę do art. 36 ust. 4 i 5 przyjął.
W poprawce nr 5 do art. 39 ust. 2 wnioskodawca proponuje, aby zapisać, że opłaty za zezwolenie na urządzenie gry losowej lub zakładu wzajemnego oraz za złożenie egzaminu i wydanie świadectwa zawodowego stanowią dochód budżetu państwa.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem poprawki do art. 39 ust. 2, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosowania?
Głosowało 357 posłów. Za przyjęciem poprawki padły 354 głosy, przeciw - 2, wstrzymał się 1 poseł.
Stwierdzam, że Sejm poprawkę do art. 39 ust. 2 przyjął.
Przystępujemy do głosowania nad całością projektu ustawy.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem w całości projektu ustawy o zmianie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych oraz o zmianie innych ustaw w brzmieniu proponowanym przez Komisję Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu, Komisję Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisję Ustawodawczą, wraz z przyjętymi poprawkami, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosowania?
Głosowało 356 posłów. Za przyjęciem projektu ustawy głosowało 352 posłów, przeciw - 1 poseł, od głosu wstrzymało się 3 posłów.
Indywidualne wyniki głosowania
Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych oraz o zmianie innych ustaw.
Na tym wyczerpaliśmy ten punkt porządku dziennego.
Dziękuję panu posłowi sprawozdawcy.
Poseł Napierała, w jakim trybie?
(Poseł Konrad Napierała: Wniosek w trybie formalnym.)
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Panie pośle, czy pan chciałby ogłoszenia przerwy przed przystąpieniem do kontynuowania debaty o sprawozdaniu komisji w sprawie Stoczni Gdańskiej?
(Poseł Konrad Napierała: Tak, teraz.)
Pan poseł Ryszard Bugaj, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję, ale...
Pan poseł Szmajdziński pragnie zabrać głos. Proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Szmajdzińskiemu.
Pan poseł jeszcze. Proszę bardzo.
Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
W tej sytuacji zarządzam przerwę do godz. 13 i zwołuję Konwent Seniorów do gabinetu marszałka Sejmu.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 12 min 27 do godz. 13 min 20)
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Proszę państwa o zajmowanie miejsc; pragnę wznowić obrady.
Posiedzenie Konwentu Seniorów przeciągnęło się i dlatego przerwa musiała być przedłużona. (Gwar na sali)
Proszę o zajmowanie miejsc i przerwanie rozmów, bo chcę przedstawić ważną sprawę. Chciałbym, żeby Izba wysłuchała tego z uwagą.
Wysoka Izbo! Wznawiam obrady.
Odbyło się posiedzenie Prezydium Sejmu wraz z Konwentem Seniorów, na którym zostało przyjęte przedstawiane obecnie Sejmowi następujące stanowisko, z wnioskiem, o którym powiem na zakończenie.
Wycofanie wczoraj przez Unię Pracy wniosku o przedstawienie przez premiera sprawy odwołania ministra Buchacza i potraktowanie tego w takim rozumieniu, że będzie to wyjaśnione przez premiera przy realizowaniu wniosku Polskiego Stronnictwa Ludowego, zostało źle odczytane przez premiera, którego dziś nie ma w Warszawie - wróci dopiero po południu, jest bowiem na Śląsku.
W związku z tym uzgodniliśmy, że ponieważ sprawa jest ważna - interesuje opinię publiczną oraz Wysoką Izbę - dobrze będzie przenieść ten punkt porządku dziennego czy też obie te sprawy - zarówno informację prezesa Najwyższej Izby Kontroli, jak i informację prezesa Rady Ministrów - na następne posiedzeniu Sejmu.
Jeżeli Wysoka Izba to akceptuje, uznamy, że jest zgoda na zmianę porządku dziennego.
Pan poseł Urbańczyk, proszę.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Słucham.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Panie pośle, przepraszam pana bardzo. Myśmy tę sprawę na posiedzeniu Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu dyskutowali. Właśnie w związku z możliwością dwoistego rozumienia tej sprawy doszliśmy do wniosku, żeby nie toczyć sporów pod nieobecność premiera, bo nie wiemy, co myśli o tej sprawie premier, który jest w tej chwili nieosiągalny. Uznaliśmy, że najprostszym rozwiązaniem będzie przełożyć całą sprawę o 2 tygodnie i na najbliższym posiedzeniu Sejmu w pierwszej kolejności - bo takie były intencje członków Konwentu Seniorów... (Gwar na sali)
Prosiłbym państwa o chwilę uwagi, bo potem będą znowu nieporozumienia.
...byłoby to rozpatrzone. Taka jest propozycja Prezydium Sejmu.
Proszę to traktować jako wniosek Prezydium Sejmu o zmianę porządku dziennego.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Wysoka Izba przyjęła wniosek Prezydium Sejmu o zmianę porządku dziennego i przeniesienie na najbliższe posiedzenie Sejmu obu informacji - prezesa Rady Ministrów, dotyczącej pana ministra Buchacza, i prezesa Najwyższej Izby Kontroli, związanej...
(Poseł Lesław Podkański: Proszę o głos.)
Słucham, panie pośle.
Czy pan zgłasza sprzeciw?
Jeśli tak, to do głosowania w tej sprawie przystąpimy jutro rano.
Słucham pana teraz, jeżeli ma pan coś do powiedzenia. Rozumiem, że przedstawiciel pańskiego klubu, pan premier Pawlak, wyraził zgodę i że to z jego inicjatywy zostało przyjęte takie rozwiązanie.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Panie Pośle! Chciałbym wyjaśnić, że transmisja telewizyjna kończy się dziś o godzinie trzeciej, a transmisja radiowa o godzinie dziewiątej wieczór i nie będziemy mieli bezpośredniego kontaktu z opinią publiczną. Ponieważ premiera w tej chwili nie ma i nie możemy z nim nawiązać kontaktu, bo przebywa na Śląsku, wobec tego możemy tylko szukać rozwiązania, ale jeżeli pan mimo tego, iż premier Pawlak, przewodniczący pańskiego klubu, wyraził zgodę i głównie z jego inicjatywy doszło do takiego kompromisowego rozwiązania, nie zgadza się z tym, jest pan uprawniony, nie jest pan związany postanowieniami Konwentu Seniorów. Jutro przegłosujemy sprawę.
(Poseł Krzysztof Kamiński: Ja w tej sprawie.)
Słucham, panie pośle.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Panie Pośle! Ponieważ jest sprzeciw, sprawa nie jest ostatecznie przesądzona i możemy do niej w każdej chwili wrócić. Takie było ustalenie Prezydium Sejmu, aby taką informację czy też taki wniosek przedstawić Wysokiej Izbie i uzyskać zgodę.
Zgody nie ma, możemy do tego wrócić. Nie komplikujmy sobie życia, bo każdy korzysta z praw, jakie mu przysługują, i może akurat w tej sprawie wypłynie z tego coś dobrego. Myślę, że możemy się spotkać z zarzutem, iż obradujemy poza ˝kontrolą˝ opinii publicznej, ale postąpimy tak, jak Wysoka Izba postanowi.
Myślę zatem, że możemy w tej chwili wrócić do kontynuowania debaty.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 11 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Przekształceń Własnościowych oraz Komisji Systemu Gospodarczego i Przemysłu o poselskim projekcie uchwały w sprawie upadłości Stoczni Gdańskiej SA.
Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez pana posła Józefa Łochowskiego i rozpoczął dyskusję.
W dyskusji zabrali głos przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Wolności, panowie posłowie Franciszek Potulski, Stanisław Bartoszek i Wojciech Arkuszewski.
Następnym mówcą zapisanym do głosu jest pan poseł Ryszard Bugaj z Unii Pracy, którego proszę o zabranie głosu. (Gwar na sali)
Proszę bardzo panów posłów o zaprzestanie głośnych rozmów lub przejście do kuluarów.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Ryszardowi Bugajowi.
Proszę obecnie pana posła Ryszarda Olszewskiego z klubu BBWR i KPN.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Przemawiał pan poseł Ryszard Olszewski.
Przypominam o regulaminowym czasie.
Proszę obecnie pana posła Leszka Moczulskiego z Konfederacji Polski Niepodległej.
Panie pośle, ma pan 5 minut.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Leszkowi Moczulskiemu.
Proszę pana posła Eugeniusza Janułę.
Panie pośle, pan także ma 5 minut.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Eugeniuszowi Janule.
Wysoka Izbo! Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Proszę obecnie o zabranie głosu ministra przekształceń własnościowych pana Wiesława Kaczmarka.
Minister Przekształceń Własnościowych Wiesław Kaczmarek
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu ministrowi Wiesławowi Kaczmarkowi.
(Poseł Ryszard Bugaj: Chciałbym sprostować...)
Pan poseł Bugaj chce sprostować.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przepraszam, w jakiej sprawie?
(Poseł Jacek Taylor: Czy można zapytać pana ministra?)
Proszę bardzo, tylko proszę rzeczywiście o pytania.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Proszę bardzo, pan poseł Smółko, a następnie pan poseł Borowik.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Proszę bardzo, pan poseł Borowik, a następnie pan poseł Pęk.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Pan poseł Pęk, proszę bardzo.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Czy są jeszcze pytania do pana ministra? Nie ma.
Czy pan minister będzie uprzejmy odpowiedzieć?
Proszę bardzo.
Minister Przekształceń Własnościowych Wiesław Kaczmarek
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Proszę państwa...
Bardzo proszę, panie ministrze, odnieść się może do meritum sprawy, gdyby był pan taki uprzejmy.
Minister Przekształceń Własnościowych Wiesław Kaczmarek
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Panie pośle, bardzo proszę nie dyskutować z ław.
Minister Przekształceń Własnościowych Wiesław Kaczmarek
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie ministrze.
(Poseł Bogdan Pęk: Proszę o głos.)
Panie pośle, w formie pytania czy też nie uzyskał pan odpowiedzi na swoje pytanie? Chciałabym przypomnieć, że nie ma debaty.
Słucham, panie pośle.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
(Poseł Jacek Taylor: Pani marszałek, sprostowanie. Chcę podać datę.)
Proszę bardzo, panie pośle - ściśle w ramach sprostowania, nie polemiki.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Słucham? W jakim trybie?
W trybie sprostowania, proszę bardzo.
(Głos z sali: A wypowiedź ministra?)
Zaraz poprosimy pana ministra.
Proszę bardzo, proszę ściśle w trybie sprostowania, panie pośle.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Panie pośle, bardzo proszę ściśle w trybie sprostowania, bez polemiki.
Proszę bardzo, panie ministrze.
Minister Przekształceń Własnościowych Wiesław Kaczmarek
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie ministrze.
Czy pan poseł chce zabrać głos jako sprawozdawca komisji?
Proszę bardzo, pan poseł Józef Łochowski, sprawozdawca komisji.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję panu posłowi.
Sekundkę, panie pośle. Rozumiem, że pan jako poseł sprawozdawca przedstawił nie tyle wnioski co powody tego, że komisja głosowała tak, jak głosowała, tzn. zaleciła Wysokiej Izbie odrzucenie projektu uchwały. Przedstawił pan to Wysokiej Izbie w pana pierwszym przemówieniu i przypomniał pan to dzisiaj Wysokiej Izbie przed głosowaniem.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Panie pośle, może pan poseł będzie tak miły i pozwoli mi skończyć. Jak rozumiem, Wysoka Izba przy głosowaniu weźmie to pod uwagę. Natomiast z punktu widzenia czysto regulaminowego sytuacja wygląda tak: jest projekt uchwały i projekt ten może być albo przyjęty, albo odrzucony. Ja nie mogę tego na podstawie regulaminu Sejmu Wysokiej Izbie inaczej zaproponować. Natomiast - przepraszam, że mówię tak długo, ale chcę wyjaśnić niejasności - wniesione zostały dwie poprawki w czasie debaty, nie dotyczące właściwie meritum sprawy, wprowadzane ze względu na czas, jaki upłynął od wniesienia projektu uchwały do chwili podjęcia dzisiaj, a właściwie jutro decyzji w tej sprawie. Są to poprawki polegające tylko na zastąpieniu słów ˝zostanie ogłoszona˝ słowami ˝została ogłoszona˝ i na zmianie terminu z 15 sierpnia na 15 października. W związku z tym poprawka tej treści, bo to jest autopoprawka autorów, spowodowana upływem czasu, będzie poddana pod decyzję Wysokiej Izby.
Proszę bardzo, pan poseł.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Panie pośle, jeśli chodzi o decyzje Sejmu, to tylko Sejm może je podjąć. Natomiast jeśli chodzi o opinię Biura Legislacyjnego, to jeżeli budzi to wątpliwości, to zasięgniemy opinii do dnia jutrzejszego i powiadomimy pana posła, jeżeli będzie to zasadne.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję.
Bardzo proszę, panie pośle sprawozdawco, ale nie o polemikę, tylko o odpowiedź, zgodnie z regulaminem, bo rozumiem, że i tak Wysoka Izba podejmie decyzję merytoryczną.
(Poseł Józef Łochowski: Padły pytania, w związku z tym chcę na nie odpowiedzieć.)
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Proszę panów, żeby nie polemizować z ław.
Panie pośle, rzeczywiście w sensie czysto formalnym żadna uchwała nie dzieli się na preambułę, na części. Uchwała jest całością, do której posłowie mogą zgłosić poprawki, a Sejm w całości może ją przyjąć lub odrzucić. Tak to wygląda w sensie czysto regulaminowym. Przypuszczam więc, że uwaga pana posła Bugaja dotyczyła tej wypowiedzi pana posła sprawozdawcy.
Zamykam dyskusję.
Wysoka Izbo! Prezydium Sejmu proponuje, żebyśmy do głosowania nad tym punktem porządku dziennego przystąpili jutro rano.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważała, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 14 porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez skarb państwa oraz niektóre osoby prawne (druki nr 1652 i 1652-A).
Proszę o zabranie głosu sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów pana Krzysztofa Kalickiego w celu przedstawienia uzasadnienia projektu ustawy.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Krzysztof Kalicki
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie ministrze.
W debacie nad tym punktem porządku dziennego Sejm ustalił podział czasu pomiędzy kluby i koła, zależnie od ich wielkości, w granicach od 4 do 35 minut, czyli będzie to debata krótka, dwugodzinna.
Otwieram dyskusję.
Pierwszego proszę o zabranie głosu pana posła Wiesława Ciesielskiego w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Lesław Podkański.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Wiesław Ciesielski.
Proszę o zabranie głosu pana posła Lesława Podkańskiego w imieniu Klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Wojciech Arkuszewski.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Lesław Podkański.
Proszę pana posła Wojciecha Arkuszewskiego o zabranie głosu w imieniu klubu Unii Wolności. Następnym mówcą będzie pan poseł Ryszard Faszyński.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Wojciech Arkuszewski.
Proszę o zabranie głosu pana posła Ryszarda Faszyńskiego w imieniu klubu Unii Pracy. Następnym mówcą będzie pan poseł Wojciech Błasiak.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Ryszard Faszyński.
Proszę pana posła Wojciecha Błasiaka o zabranie głosu w imieniu klubu BBWR i KPN. Następnym mówcą będzie pan poseł Mieczysław Jedoń.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Błasiak.
To było ostatnie wystąpienie klubowe.
Przystępujemy do wystąpień indywidualnych.
Zapisanych jest pięciu mówców.
Proszę bardzo o zabranie głosu pana posła Mieczysława Jedonia z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Stanisław Bartoszek.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Mieczysław Jedoń.
Proszę o zabranie głosu pana posła Stanisława Bartoszka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Józef Michalik.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Stanisław Bartoszek.
Proszę o zabranie głosu pana posła Józefa Michalika z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Krzysztof Szymański.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Józef Michalik.
Proszę o zabranie głosu pana posła Krzysztofa Szymańskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Jan Świrepo.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Krzysztof Szymański.
Proszę o zabranie głosu pana posła Jana Świrepo z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Panie pośle, 2,5 minuty.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Proszę bardzo o zabranie głosu sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów pana Krzysztofa Kalickiego.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Krzysztof Kalicki
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie ministrze.
(Poseł Ryszard Faszyński: Przepraszam, w formie króciutkiego sprostowania i mam jeszcze jedno pytanie.)
Proszę bardzo, tylko naprawdę bardzo króciutko.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Proszę bardzo, panie ministrze.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Krzysztof Kalicki
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu ministrowi.
Czy są jeszcze jakieś pytania? Nie ma.
Zatem zamykam dyskusję.
Wysoka Izbo! Prezydium Sejmu proponuje, aby Sejm skierował rządowy projekt ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez skarb państwa oraz niektóre osoby prawne do Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz do Komisji Ustawodawczej.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Uważam ten punkt porządku dziennego za wyczerpany.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 15 porządku dziennego: Interpelacje i zapytania.
Ponieważ oznaczenia punktów porządku dziennego zostały zmienione, interpelacje i zapytania są teraz punktem 15. Odpowiedniej zmianie ulegną też oznaczenia pozostałych punktów porządku dziennego.
W pierwszej kolejności przystąpimy do rozpatrzenia interpelacji.
Przypominam, że po odpowiedzi, która nie może trwać dłużej niż 10 minut, interpelant może zwrócić się o udzielenie dodatkowych wyjaśnień. Wyjaśnienia nie mogą trwać dłużej niż 5 minut. W dyskusji poseł może zabrać głos dwukrotnie, przy czym pierwsze wystąpienie nie może trwać dłużej niż 5 minut, drugie - dłużej niż 3 minuty. Interpelowany ustosunkowuje się łącznie do wszystkich wypowiedzi w dyskusji.
Pan poseł Ryszard Zając złożył interpelację do ministra spraw zagranicznych w sprawie zawartych w konkordacie zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej do respektowania norm prawnych państwa Watykan. Pisemną odpowiedź przekazaną przez byłego ministra spraw zagranicznych Władysława Bartoszewskiego poseł uznał za niezadowalającą. W związku z tym, zgodnie z art. 120 ust. 3 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, zwrócił się do Prezydium Sejmu o umieszczenie interpelacji w porządku dziennym posiedzenia Sejmu. Poseł uznał, że minister odpowiedział na pytania zawarte w jego interpelacji wybiórczo, powierzchownie i pomijając jego argumentację. W tym stanie rzeczy ponownie prosi o odpowiedź na pytania:
1. Dlaczego rząd na mocy konkordatu zobowiązał się do respektowania norm Kodeksu prawa kanonicznego?
2. Czy rząd rozważył wszystkie konsekwencje prawne i finansowe wynikające ze zobowiązań do respektowania norm prawnych państwa Watykan?
3. Czy podporządkowanie się Polski w umowie międzynarodowej, jaką jest konkordat, postanowieniom wewnętrznego prawa państwa Watykan nie prowadzi do utraty co najmniej części suwerenności naszego państwa?
W celu udzielenia odpowiedzi na tę interpelację głos zabierze minister spraw zagranicznych pan Dariusz Rosati.
Minister Spraw Zagranicznych Dariusz Rosati
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu ministrowi.
Pan poseł Zając ma dodatkowe pytanie.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Panie pośle, nie jestem pewien...
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Nie jestem pewien, czy ma pan w tej chwili rację, ale jeżeli pan minister chciałby jeszcze bliżej coś wyjaśnić, to oczywiście bardzo chętnie udzielę głosu.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Właśnie, bardzo pana o to proszę.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Odniosłem wrażenie, znając pański tekst, że otrzymał pan odpowiedź, ale jeżeli pan minister widzi możliwość dalszego wyjaśniania panu tych spraw, to proszę bardzo.
Minister Spraw Zagranicznych Dariusz Rosati
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu ministrowi.
Przechodzimy do debaty.
Czy ktoś z pań posłanek i panów posłów pragnie zabrać głos w tej sprawie?
Pan poseł Władysław Adamski, pan poseł Jan Świrepo, pan poseł Józef Grabek, pani posłanka Bronisława Kowalska, pan poseł Ryszard Zając, pan poseł Jerzy Jankowski i pan poseł Nowicki. Jeszcze pan poseł Budnik.
(Poseł Janusz Szymański: Poseł Kracik też.)
Jak pamiętam, pierwsza zgłosiła się pani posłanka Kowalska.
Proszę panią poseł o zabranie głosu w dyskusji.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję pani posłance.
Pan poseł Władysław Adamski, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Zanim udzielę głosu następnemu posłowi, zwracam się z prośbą do dyskutantów, by zważyli, iż sprawa jest bardzo drażliwa - zarówno w tej Izbie, jak i w społeczeństwie. Dlatego prosiłbym o bardzo staranne selekcjonowanie słów. Pańskie przemówienie było bardzo kulturalne i ładne, ale znalazły się tam takie sformułowania: gesty i tańce - po co? Nie służyło to treści. Uważajcie państwo, apeluję o to. Nie podejmę decyzji o skreśleniu, nie chciałbym takiej decyzji podejmować, ale apeluję, żebyśmy mówili tutaj językiem bardzo wyważonym, bo sprawa jest bolesna, drażliwa i wszelkie nieoględne słowa mogą wywołać niepotrzebne jątrzenie, każde takie odezwanie może spowodować ostrą reakcję innych posłów i będziemy mieli niepotrzebny konflikt.
Przemawiał pan poseł Władysław Adamski.
Proszę o zabranie głosu pana posła Jana Świrepo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Proszę panią posłankę Krystynę Łybacką.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Proszę pana posła Krzysztofa Budnika o zabranie głosu.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Czy pan już skończył, panie pośle?
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Pan poseł Szymański, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Można, nie ma przeszkód.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi Szymańskiemu.
Proszę pana posła Eugeniusza Janułę.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Proszę obecnie pana posła Jerzego Jankowskiego.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana posła Stanisława Kracika.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Nie, panie pośle, proszę, to nie jest tak...
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Panie pośle...
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Józef Grabek.
Proszę o zabranie głosu.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Proszę pana posła Józefa Nowickiego.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Proszę pana posła Czesława Pogodę.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Proszę pana posła Ryszarda Zająca.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Proszę bardzo nie pomagać mi w prowadzeniu obrad.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Proszę zmierzać do konkluzji. Pana czas minął.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję, panie pośle.
Pan wykorzystał możliwość zabrania głosu drugi raz, ponieważ mówił pan przez 8 minut, to jest tyle czasu, ile przysługuje posłom w dwóch wystąpieniach.
Pan poseł Budnik po raz drugi.
Nie wiem, czy pan chce mówić, czy nie, bo pan zmieniał opinię. Jeśli tak, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Stanisław Bartoszek, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Stanisława Kracika.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję.
Pan poseł Jerzy Jankowski po raz drugi.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Pani posłanka Bronisława Kowalska, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję.
Pan poseł Józef Grabek, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję.
Przemawiał pan poseł Grabek.
Pan poseł Bronisław Komorowski, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Władysław Adamski.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
(Poseł Ryszard Zając: Proszę o głos.)
Pan poseł Zając wykorzystał czas przysługujący mu w tej debacie.
Wykorzystał pan 8 minut, miał pan czas na dwie wypowiedzi, więc nie mogę już panu udzielić głosu.
Pan poseł Andrzej Wielowieyski.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Szymański po raz drugi.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
(Poseł Stanisław Kracik: Chciałbym sprostować.)
Panie pośle, niestety...
(Głos z sali: Nie, to już trzeci raz!)
Proszę mi nie pomagać w prowadzeniu obrad.
Sprostowanie może pan oczywiście wygłosić.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Wysoka Izbo! Nie widzę nowych zgłoszeń, na szczęście, już półtorej godziny trwa ten punkt. Nie będziemy mogli przeprowadzić debaty interpelacyjnej w następnej sprawie.
Proszę pana ministra o udzielenie odpowiedzi.
Minister Spraw Zagranicznych Dariusz Rosati
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo panu ministrowi.
Zamykam dyskusję.
Wysoka Izbo, jeśli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, iż Sejm uznał za wystarczającą odpowiedź na interpelację posła Ryszarda Zająca.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Panie pośle, na jaki artykuł regulaminu Sejmu pan się powołuje, bo nie znajduję w regulaminie takiego artykułu. Pan, zdaje mi się, dokonał bardzo daleko...
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
To proszę mi wskazać ten zapis...
(Poseł Ryszard Zając: Dobrze, idę wskazać.)
(Poseł Janusz Szymański: Ja panu pomogę.)
...bo nie mogę uznać tego wniosku, gdyż takiego zapisu w regulaminie na razie nie ma.
Natomiast zadałem pytanie: Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, iż Sejm uznał za wystarczającą odpowiedź na interpelację posła Ryszarda Zająca.
(Poseł Ryszard Zając: Panie marszałku...)
Przepraszam bardzo, pan źle to interpretuje. Pan może zgłosić sprzeciw przeciwko uznaniu interpelacji za wystarczającą i dopiero w następnym stadium może być podjęte to, o czym pan mówił. Nie możemy w tej chwili łączyć tego w jedną całość.
A zatem ponownie zapytuję: Czy jest sprzeciw przeciwko uznaniu za wystarczającą odpowiedź na interpelację posła Ryszarda Zająca?
(Poseł Ryszard Zając: Jest sprzeciw.)
Jest. Dziękuję.
Decyzję w tej sprawie podejmiemy jutro rano i wtedy będzie mógł pan zgłosić wniosek o udzielenie uzupełniającej odpowiedzi na następnym posiedzeniu Sejmu. Dziękuję bardzo.
Czas przeznaczony na interpelacje został wyczerpany.
Przechodzimy do zapytań.
Przypominam, iż postawienie zapytania może trwać nie dłużej niż 1 minutę, udzielenie zaś odpowiedzi nie dłużej niż 5 minut. Nad zapytaniem i udzieloną odpowiedzią nie przeprowadza się dyskusji. Marszałek Sejmu dopuszcza do postawienia zapytań dodatkowych. Uprawnienie to w pierwszej kolejności przysługuje składającemu zapytanie. Postawienie dodatkowego zapytania nie może trwać dłużej niż 30 sekund, a łączna uzupełniająca odpowiedź na dodatkowe zapytania nie może trwać dłużej niż 5 minut.
Pierwsze pytanie pragnie zadać pan poseł Romuald Ajchler z Sojuszu Lewicy Demokratycznej w sprawie wypłaty wynagrodzenia za pracę byłym pracownikom PTU ˝Gryf˝, skierowane do prezesa Rady Ministrów. Odpowie z upoważnienia prezesa Rady Ministrów wicepremier minister finansów pan Grzegorz Kołodko.
Proszę pana posła o sformułowanie pytania.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Proszę o ciszę na sali, bo nie słychać pytania. Nie słyszę pytania. Proszę mówić głośniej, panie pośle, i do mikrofonu, bo źle pana słyszymy.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Proszę pana premiera o odpowiedź.
Minister Finansów Grzegorz Kołodko
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł chce zadać dodatkowe pytanie...
Bardzo przepraszam, Wysoka Izbo, pana premiera także... Czy jest na sali pan poseł Stefan Ceranka? Jest. Wysoka Izbo, mam prośbę. To była pewna niezręczność wobec pana premiera, że pytanie pana posła Ceranki zostało zamieszczone na końcu. Jeżeli pan premier chciałby na nie odpowiedzieć, musiałby tu być do końca, co byłoby pewnym nieporozumieniem. Wydaje mi się, że można by, jeżeli Wysoka Izba wyrazi na to zgodę, przesunąć to pytanie na drugie miejsce.
Pani posłanka chce coś powiedzieć?
(Poseł Grażyna Staniszewska: Do której godziny mamy interpelacje?)
Nie umiem pani powiedzieć.
(Poseł Grażyna Staniszewska: Będzie to kosztem kolejnych zapytań. Jak zwykle wypadną pierwsze pytania.)
Dlatego zapytałem, czy tak może być. Może uda się to do końca przeprowadzić.
(Poseł Maria Zajączkowska: Panie marszałku, układ pytań w porządku wynika z pewnych uzgodnień. Wszystkie kluby powinny mieć jednakowe szanse.)
Tak, ale jest także kwestia uprzejmości. Trudno prosić premiera, żeby...
(Poseł Maria Zajączkowska: Panie marszałku, gdyby to pytanie było trzecie...)
Dlatego zadałem to pytanie. Jeśli państwo nie wyrażają zgody, pan premier rozstrzygnie, czy zechce pozostać, czy nie.
Proszę bardzo pana posła o zadanie pytania.
Minister Finansów Grzegorz Kołodko
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Pańtak.
(Poseł Kazimierz Pańtak: Ja mam pytanie dodatkowe.)
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję.
Pan poseł Budnik, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Proszę bardzo, czy jeszcze ktoś pragnie zadać pytanie?
Pan poseł już zadał pytanie dodatkowe.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Czy są jeszcze pytania w tej sprawie? Nie ma.
Proszę pana premiera o udzielenie odpowiedzi.
Minister Finansów Grzegorz Kołodko
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Wysoka Izbo! Ponawiam prośbę, chodzi o uprzejmość wobec premiera: Czy ci z państwa posłów, którzy mają zamiar zadać pytania, wyrażą zgodę na to, by pan poseł Ceranka zadał pytanie teraz, byśmy mogli zwolnić pana premiera, aby nie czekał?
(Poseł Grażyna Staniszewska: Ja mam krótkie pytanie.)
Pani pytanie będzie zaraz, następne, chodzi o uprzejmość wobec premiera.
(Poseł Konrad Napierała: Ja też mam pytanie do tego zagadnienia.)
Do którego?
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Proszę państwa mamy przed sobą jeszcze godzinę i trzy kwadranse. Myślę, że...
(Poseł Grażyna Staniszewska: Mam istotną sprawę.)
Przecież pani pytanie jest następne w kolejności, więc dlaczego nie chce pani wykazać...
Bo sytuacja robi się trudna.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Proszę, panie premierze.
Minister Finansów Grzegorz Kołodko
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Cerance za kulturalne załatwienie tej sprawy. (Oklaski) Wyrażam zdziwienie, że nie można było wyrazić na to zgody, bo przecież to jest ta komisja.
Dziękuję panu premierowi za udział w debacie.
Pan poseł Stanisław Bartoszek z Polskiego Stronnictwa Ludowego pragnie zadać pytanie w sprawie prywatyzacji Przedsiębiorstwa Kolportażu Prasy ˝Ruch˝ skierowane do prezesa Rady Ministrów.
Z upoważnienia prezesa Rady Ministrów odpowie minister przekształceń własnościowych pan poseł Wiesław Kaczmarek.
Proszę pana posła o sformułowanie pytania. Jest prośba, żeby pan był łaskaw skierować mikrofon w swoją stronę.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Proszę bardzo pana ministra o udzielenie odpowiedzi.
Minister Przekształceń Własnościowych Wiesław Kaczmarek
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo panu ministrowi.
Pan poseł Stanisław Bartoszek pragnie zadać dodatkowe pytanie.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Jan Świrepo, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Tadeusz Sabat.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Artur Smółko, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Proszę bardzo, pan poseł Kazimierz Pańtak.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję.
Pan poseł Marek Olewiński.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Władysław Adamski.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Andrzej Brachmański.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję.
Pan poseł Bernard Szweda.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję.
Pan poseł Krzysztof Budnik.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Juliusz Braun jako ostatni z posłów zadających pytania.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Nie ma więcej pytań.
Proszę zatem pana ministra o udzielenie odpowiedzi.
Minister Przekształceń Własnościowych Wiesław Kaczmarek
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Tak, niestety 5 minut.
Minister Przekształceń Własnościowych Wiesław Kaczmarek
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Panie ministrze, bardzo przepraszam, ale chciałbym prosić pana...
Minister Przekształceń Własnościowych Wiesław Kaczmarek
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Regulamin Sejmu daje panu 5 minut. Pan już wykorzystał 10. Nie przerywałem, bo sprawa wydaje mi się ważna, prosiłbym jednak o skrócenie...
Minister Przekształceń Własnościowych Wiesław Kaczmarek
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
To nie tak. Regulamin pozwala na to.
Minister Przekształceń Własnościowych Wiesław Kaczmarek
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Na to bym nie pozwolił.
Minister Przekształceń Własnościowych Wiesław Kaczmarek
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu ministrowi.
Proszę państwa, to były ostatnie odpowiedzi, chyba że ktoś nie otrzymał odpowiedzi, ale pan minister wyjaśnił, że nie jest w stanie ich udzielić na wszystkie pytania. Nie będę mógł dopuścić dalszej dyskusji, ponieważ to będzie kosztem kolegów, którzy nie zadali w ogóle pytań. Państwo nie otrzymali tylko odpowiedzi, ale minister uprzedzał, że zakres pytań przekroczył zakres pierwotnej odpowiedzi. Dlatego nie mogę dopuścić dalszych pytań, proszę mi wybaczyć, ale to byłoby, powtarzam, ze szkodą dla kolegów, którzy pragną zadać pytanie.
(Poseł Stanisław Bartoszek: Panie marszałku, naprawdę bardzo krótkie pytanie.)
Proszę bardzo, pytanie uzupełniające, ale naprawdę tylko pan, bo pan zadał pytanie początkowe, a nie uzyskał odpowiedzi.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Panie pośle, przepraszam, jeżeli pan nie mógł zadać tego pytania, to trudno. Proszę się porozumieć bezpośrednio z panem ministrem. Nie możemy tak łamać regulaminu.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Tak czy nie, panie ministrze. Może jedno słowo, dlatego że...
Nie, nie mogę, panie pośle, wyrazić zgody, nie, przepraszam. Pan poseł ma prawo, bo jest tym, który wywołał dyskusję. Ale nie możemy teraz... Runda pytań zakończona, nie ma powrotu do sprawy.
Proszę bardzo, panie ministrze.
Minister Przekształceń Własnościowych Wiesław Kaczmarek
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Wysoka Izbo, dopiero jesteśmy przy trzecim pytaniu, a upłynęła połowa czasu.
Posłowie Grzegorz Figura, Bronisław Komorowski i Grażyna Staniszewska z Unii Wolności pragną zadać pytanie skierowane do prezesa Rady Ministrów w sprawie działań rządu związanych z udzieleniem pomocy ludziom dotkniętym klęską powodzi, na które odpowie, z upoważnienia premiera, minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa pan Stanisław Żelichowski.
Pan poseł Figura będzie pytał, tak?
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Panie pośle, proszę o pytanie, bo o tym wszystkim wiemy z gazet.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Proszę bardzo, panie ministrze.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Stanisław Żelichowski
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Czy pan poseł ma pytania dodatkowe?
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję, panie pośle.
Pani posłanka Staniszewska, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Komorowski.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Pytanie, panie pośle, pytanie.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję, panie pośle.
Pan poseł Kobielusz, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję, panie pośle.
Pan poseł Sabat, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Januła.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję.
Pan poseł Adamski.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Rulewski.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję, panie pośle.
Pani posłanka Zajączkowska, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję pani bardzo.
Pan poseł Jankowski.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję.
Czy są jeszcze dodatkowe pytania?
Proszę państwa, chciałbym przyspieszyć tę procedurę, bo strasznie wolno się toczy i potem niektórzy posłowie nie otrzymają odpowiedzi.
Pan poseł Gawlik, proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Proszę pana ministra o udzielenie odpowiedzi.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Stanisław Żelichowski
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Słucham, pani poseł.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Mam wielką prośbę i do panów posłów, i do pana ministra, jeśli to możliwe, o skracanie wypowiedzi, dlatego że przekroczyliśmy znacznie czas.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Stanisław Żelichowski
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie ministrze.
(Poseł Maria Zajączkowska: A co z woj. nowosądeckim?)
Słucham? Jak rozumiem, seria zapytań minęła. Czy państwo nie otrzymali odpowiedzi? Proszę sprecyzować, na jakie pytania.
Pani poseł, proszę.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję.
Pan poseł też nie otrzymał odpowiedzi?
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Jeśli pan minister będzie uprzejmy odpowiedzieć, proszę bardzo.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Stanisław Żelichowski
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie ministrze. (Oklaski)
Przechodzimy do następnego pytania.
Pan poseł Konrad Napierała z Unii Pracy w sprawie powołania policji celnej, do prezesa Rady Ministrów. Odpowiadać będzie z upoważnienia prezesa Rady Ministrów podsekretarz stanu kierujący Ministerstwem Współpracy Gospodarczej z Zagranicą pan Janusz Kaczurba.
Proszę o zadanie pytania.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Proszę bardzo, panie ministrze.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Janusz Kaczurba
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie ministrze.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Pańtak, następnie pan poseł Adamski.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Proszę bardzo, pan poseł Adamski, potem pan poseł Januła.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Januła, proszę bardzo.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Rozumiem, że nie ma więcej pytań.
Proszę bardzo, panie ministrze.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Janusz Kaczurba
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie ministrze.
Przechodzimy do następnego pytania.
Pan poseł Kazimierz Wilk z klubu BBWR i KPN kieruje pytanie do ministra spraw zagranicznych w sprawie sytuacji Polaków na Litwie po decyzji parlamentu litewskiego o wprowadzeniu 5-procentowego progu wyborczego dla mniejszości narodowych.
Odpowiadać będzie podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych pan Andrzej Towpik.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Proszę bardzo, panie ministrze.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Towpik
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Wilk.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Pan poseł Januła, a potem pan poseł Adamski, proszę bardzo.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Adamski, proszę bardzo.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Proszę bardzo, pan poseł Dobroński.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Proszę bardzo, pan poseł Wierchowicz.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Nie ma więcej pytań.
Proszę bardzo, panie ministrze, o udzielenie odpowiedzi.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Towpik
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie ministrze.
Czas przeznaczony na zapytania został wyczerpany. Kończymy więc rozpatrywanie tego punktu porządku dziennego, przechodzimy do następnego.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 16 porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o służbie medycyny pracy (druk nr 1708).
Proszę o zabranie głosu w celu przedstawienia uzasadnienia projektu ustawy ministra zdrowia i opieki społecznej pana Ryszarda Jacka Żochowskiego.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej Ryszard Jacek Żochowski
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie ministrze.
Sejm ustalił w debacie nad tym punktem porządku dziennego podział czasu pomiędzy kluby i koła, w zależności od ich wielkości, w granicach od 4 do 35 minut, czyli debatę krótką.
Otwieram dyskusję.
Pierwszego proszę pana posła Jerzego Panka o zabranie głosu w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Mirosław Pawlak.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Jerzy Panek.
Proszę pana posła Mirosława Pawlaka o zabranie głosu w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pani poseł Maria Dmochowska.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Mirosław Pawlak.
Proszę panią poseł Marię Dmochowską o zabranie głosu w imieniu klubu Unii Wolności. Następnym mówcą będzie pani poseł Krystyna Sienkiewicz.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, pani poseł.
Przemawiała pani poseł Maria Dmochowska.
Proszę o zabranie głosu panią poseł Krystynę Sienkiewicz w imieniu klubu Unii Pracy. Następnym mówcą będzie pan poseł Ryszard Burski.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Przemawiała pani poseł Krystyna Sienkiewicz.
Proszę teraz pana posła Ryszarda Burskiego o zabranie głosu w imieniu klubu BBWR i KPN. Następnym mówcą będzie pan poseł Roman Kurzbauer.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Ryszard Burski.
Proszę pana posła Romana Kurzbauera o zabranie głosu w imieniu Parlamentarnego Koła Mniejszości Niemieckiej. Następnym mówcą będzie pan poseł Eugeniusz Januła.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Przemawiał pan poseł Roman Kurzbauer.
Proszę pana posła Eugeniusza Janułę o zabranie głosu w imieniu Poselskiego Koła - Nowa Demokracja. Następnym mówcą będzie pan poseł Cezary Miżejewski.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Eugeniusz Januła.
Proszę pana posła Cezarego Miżejewskiego o zabranie głosu w imieniu Koła Parlamentarnego PPS. Następnym mówcą będzie pan poseł Zenon Kufel.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Cezary Miżejewski.
Proszę o zabranie głosu pana posła Zenona Kufla z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Ryszard Stanibuła.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Zenon Kufel.
Proszę o zabranie głosu pana posła Ryszarda Stanibułę z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Stanisław Kopeć.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Ryszard Stanibuła.
Proszę o zabranie głosu pana posła Stanisława Kopcia z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Andrzej Olszewski.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Stanisław Kopeć.
Proszę o zabranie głosu pana posła Andrzeja Olszewskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a następnie pana posła Seweryna Jurgielańca.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Andrzej Olszewski.
Proszę o zabranie głosu pana posła Seweryna Jurgielańca z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. 5 minut, panie pośle.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Seweryn Jurgielaniec.
Jest to ostatni ze zgłoszonych posłów w dyskusji.
Proszę o zabranie głosu pana ministra zdrowia i opieki społecznej Ryszarda Żochowskiego.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej Ryszard Jacek Żochowski
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Pani poseł prosiła, żeby skierować go także do Komisji Polityki Społecznej.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej Ryszard Jacek Żochowski
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie ministrze.
Zamykam dyskusję.
Prezydium Sejmu proponuje, aby Sejm skierował rządowy projekt ustawy o służbie medycyny pracy do Komisji Zdrowia oraz Komisji Ustawodawczej.
W dyskusji zgłoszono wniosek o dodatkowe skierowanie projektu ustawy do Komisji Polityki Społecznej.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwów, będę uważała, że Sejm obie te propozycje przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 17 porządku dziennego: Pierwsze czytanie projektu uchwały Sejmu RP w sprawie wyznaczenia komisjom sejmowym terminu przedstawienia Sejmowi sprawozdania do projektu ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz zmianie niektórych ustaw oraz wydania opinii dotyczącej orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 lipca 1996 r. w sprawie niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o zmianie ustawy o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (druki nr 1879 i 1879-A).
Informuję, że wnioskodawcy wnieśli do projektu uchwały autopoprawki, które przedłożyli w jednolitym tekście zawartym w druku nr 1879-A. Jedna z autopoprawek dotyczy brzmienia tytułu projektu uchwały. Obecny tytuł brzmi: uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie terminu przedstawienia przez komisje sejmowe niektórych sprawozdań oraz opinii.
Proszę pana posła Ryszarda Faszyńskiego o zabranie głosu w imieniu wnioskodawców.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Sejm postanowił o wysłuchaniu 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego.
Otwieram dyskusję.
Proszę o zabranie głosu pana posła Bogdana Krysiewicza w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Tadeusz Samborski.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle. Chcę tylko przypomnieć, że poprawka w sensie formalnym może być wniesiona w drugim czytaniu, jeżeli do niego przejdziemy.
Proszę bardzo o zabranie głosu pana posła Tadeusza Samborskiego w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego, a następnie pana posła Juliusza Brauna.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Tadeusz Samborski.
Proszę pana posła Juliusza Brauna o zabranie głosu w imieniu klubu Unii Wolności. Następnym mówcą będzie pan poseł Ryszard Burski.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Juliusz Braun.
Proszę pana posła Ryszarda Burskiego o zabranie głosu w imieniu klubu BBWR i KPN. Następnym mówcą będzie pan poseł Eugeniusz Januła.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Ryszard Burski.
Proszę o zabranie głosu pana posła Eugeniusza Janułę w imieniu Poselskiego Koła - Nowa Demokracja.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Eugeniusz Januła.
Był to ostatni ze zgłoszonych mówców.
Proszę pana posła Ryszarda Faszyńskiego o zabranie głosu w imieniu wnioskodawców.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zamykam dyskusję.
W związku z tym, że padł wniosek o skierowanie projektu uchwały do komisji i wniosek o przejście do drugiego czytania, decyzję w sprawie tego punktu porządku dziennego Sejm podejmie jutro rano.
Na tym kończymy rozpatrywanie punktów porządku dziennego w dniu dzisiejszym.
Komunikatów nie ma.
Zgłosiło się dwóch posłów do wygłoszenia oświadczeń osobistych.
Proszę bardzo pana posła Jana Budkiewicza z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a następnie pana posła Ryszarda Nowaka o wygłoszenie oświadczenia.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Proszę bardzo pana posła Ryszarda Nowaka z Unii Pracy o wygłoszenie oświadczenia.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Na tym zakończyliśmy oświadczenia poselskie.
Zarządzam przerwę w obradach do dnia 13 września 1996 r. do godz. 9.
Dziękuję bardzo.
(Przerwa w posiedzeniu o godz. 22 min 45)