2 kadencja, 88 posiedzenie, 2 dzień (12.09.1996)
13 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu, Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o:
1) poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych,
2) rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych oraz o zmianie ustawy karnej skarbowej
(druki nr 933, 1256, 1719 i 1719-A) - trzecie czytanie.
Poseł Tomasz Gietek:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W trakcie drugiego czytania ustawy o zmianie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych na 86 posiedzeniu Sejmu zgłoszono do powyższego projektu 6 poprawek. Poprawka nr 1 dotyczy dopisania ustępu w art. 1 o treści: ˝Ustawa reguluje urządzanie gier losowych i zakładów wzajemnych prowadzonych jako działalność gospodarczą˝. W trakcie dyskusji w komisjach ustalono, że poprawka tego rodzaju może prowadzić do dość dowolnej interpretacji zapisów ustawy. Za poprawką głosowało 5 posłów, przeciwko - 21, 5 posłów wstrzymało się od głosu.
Poprawka nr 2 do art. 2 polegałaby na zastąpieniu wyrazów: ˝są to˝ wyrazami: ˝dopuszcza się urządzanie i prowadzenie następujących gier losowych˝. Ustalono, że z legislacyjnego punktu widzenia zarówno poprawka, jak i dotychczasowa treść są właściwe. Za poprawką nie głosował w komisji nikt, 18 posłów opowiedziało się przeciw, 6 posłów wstrzymało się od głosu.
Poprawka nr 3 jest integralnie związana z poprawką nr 6; polega to na tym, że dotychczas minister finansów zobowiązany był do składania właściwej komisji informacji o realizacji ustawy, ale obowiązek ten został przypisany do art. 31 i komisje uznały, że ze względu na to, by była większa czytelność zapisu, należy odnieść to do całości ustawy. Propozycja jest taka, by po art. 52 dodać art. 52a w brzmieniu: ˝minister finansów corocznie przedkłada właściwej komisji sejmowej informację o realizacji ustawy˝.
Poprawka nr 4 jest poprawką uściślającą; ze względu na to, że w całym szyku ustawy stosowane były na oznaczenie okresów lata, natomiast w tym artykule miesiące, jest propozycja zastąpienia wyrazów: ˝24 miesiące˝ i ˝12 miesięcy˝ wyrazami: ˝2 lata˝ i ˝1 rok˝. Poprawka została przyjęta przez komisje jednogłośnie.
Poprawka nr 5 jest uściślająca. Ze względu na to, że komisje ustaliły, że 90% dochodów związanych z wydawaniem świadectw i przeprowadzaniem egzaminów będzie stanowiło dochód budżetu państwa, i by zapis ten funkcjonował bardziej czytelnie, zaproponowano zapisanie, że opłaty te stanowią dochód budżetu państwa i wpłacane są na wyodrębniony rachunek Ministerstwa Finansów. Poprawka przeszła w komisji jednogłośnie. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia