2 kadencja, 88 posiedzenie, 2 dzień - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Janusz Kaczurba

2 kadencja, 88 posiedzenie, 2 dzień (12.09.1996)


15 punkt porządku dziennego:
Interpelacje i zapytania.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Janusz Kaczurba:

    Dziękuję bardzo za pytania. Jesteśmy świadomi tego, co zresztą stwierdziłem w swojej pierwotnej wypowiedzi, że skala tych nieprawidłowości jest jeszcze duża. Oczywiście trudno mi się odnieść w szczegółach do podanej tutaj liczby TIR-ów, które miałyby ominąć granicę celną, ale niewątpliwie zjawisko takie wystąpiło -zwłaszcza w kontekście bezspornego zaniedbania, jakim była sprawa drobnych, ale, jak się okazało, bardzo szkodliwych w skutkach uchybień w zakresie zabezpieczenia infrastruktury granicznej. Sądzimy, że regulacje, o których tutaj wspominamy, umożliwiające wyposażenie organów granicznych w uprawnienia policji, zapobiegną znacznej części tych działań, choć zapewne - jak w każdym kraju- zjawiska przemytu nie da się wyeliminować całkowicie.

    Oczywiście uprawnienia tego rodzaju służb celnych - taka była, jak rozumiem, intencja ustawy - polegałyby także na tym, aby granica celna została niejako przesunięta w głąb kraju poprzez możliwość wyrywkowych kontroli, na przykład na głównych szlakach transportowych. Taka jest niewątpliwie intencja naszego ministerstwa i Głównego Urzędu Ceł.

    Pan poseł Pańtak zapytuje o koordynację poczynań i wewnętrzną zgodność intencji wyrażanych przez różne instytucje. Z całą pewnością rząd opowiada się w całości za skuteczną ustawą i chociaż obserwowaliśmy w toku tych prac pewne niuanse w poglądach poszczególnych instytucji, wynikały one jednak nie z niedoceniania tego faktu, lecz raczej z akcentowania własnego, indywidualnego patrzenia na problemy, które się z tym wiążą, często problemy o bardzo praktycznym charakterze.

    Czy wykorzystywane są doświadczenia krajów Unii Europejskiej? Tak, w niektórych krajach Unii Europejskiej działają tego typu instytucje; doświadczenia w tym zakresie przyswajamy. W najbliższych dniach zresztą zamierzamy ponownie przyjrzeć się obecnemu stanowi prac nad regulacjami celnymi tak, by zapewnić ich koherentność w momencie wejścia w życie z początkiem roku przyszłego, a równocześnie w sposób, który by należycie uwzględniał intencje zawarte w tym pytaniu.

    Co do Głównego Inspektoratu Celnego, to - jak wiemy - działa on jeszcze stosunkowo krótko i jego doświadczenia są jeszcze ograniczone. Nie mógłbym w tym miejscu, panie pośle, z pełnym szacunkiem dla pańskiego pytania i jego wartości, wskazać na pełną informację, ale pozwolimy sobie przy najbliższej sposobności sprawę tę wyjaśnić.


Powrót Przebieg posiedzenia