2 kadencja, 88 posiedzenie, 2 dzień - Minister Finansów Grzegorz Kołodko

2 kadencja, 88 posiedzenie, 2 dzień (12.09.1996)


15 punkt porządku dziennego:
Interpelacje i zapytania.


Minister Finansów Grzegorz Kołodko:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Odpowiadając na zapytanie poselskie pana posła Romualda Ajchnera w sprawie wynagrodzenia za pracę byłym pracownikom PTU ˝Gryf˝ SA, pragnę wyjaśnić, że zwolnienia grupowe pracowników tej firmy rozpoczęły się we wrześniu 1995 r. Do grudnia ub. r. wypłacono pracownikom wszystkie należności. Natomiast od stycznia br. wypłacono wynagrodzenia i inne gratyfikacje zaliczkowe w miarę posiadanych środków przez poszczególne oddziały PTU ˝Gryf˝ SA.

    W związku z ogłoszeniem w dniu 5 marca 1996 r. przez Sąd Wojewódzki w Bydgoszczy upadłości Pomorskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego ˝Gryf˝ SA, roszczenia wynikające ze stosunku pracy w wyżej wymienionym zakładzie ubezpieczeń podlegają zaspokojeniu ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wypłata jest dokonywana na podstawie wykazu nie zaspokojonych roszczeń pracowniczych. W związku z tym 5 kwietnia br. syndyk PTU ˝Gryf˝ SA przekazał do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Bydgoszczy zbiorczy wykaz (dotyczący 439 osób) nie zaspokojonych roszczeń pracowniczych.

    Na skutek tego, że do Ministerstwa Finansów napływały skargi byłych pracowników tej firmy dotyczące niewypłacenia przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zaległych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, Departament Ubezpieczeń Ministerstwa Finansów zwrócił się do Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej o wyjaśnienie powodów nieuregulowania tych świadczeń. Okazało się, że powstała sytuacja jest wynikiem braków formalnych w przekazanym przez syndyka wykazie. W ślad za tym syndyk zobowiązał się do sporządzenia pełnego wykazu nie zaspokojonych roszczeń pracowniczych dotyczącego 1276 osób - o czym mówił pan poseł Ajchner - do dnia 30 września br.

    Według informacji przekazanych przez syndyka 27 sierpnia, czyli około 2 tygodnie temu, przekazano wykaz nie zaspokojonych roszczeń pracowniczych dla 400 osób. Został on przygotowany zgodnie ze wskazówkami Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Sądzić wobec tego należy, że tych formalnych braków, o których wspomniałem, a które miały miejsce wcześniej, tym razem już nie ma. Obecnie natomiast przygotowywany jest wykaz obejmujący ponad 720 osób, który ma zostać przekazany, jak powiedziałem przed chwilą, do końca bieżącego miesiąca.

    Oceniając zatem działanie syndyka PTU ˝Gryf˝ SA w tej konkretnej sprawie, należy podkreślić, że możliwości jego działania były i są nadal ograniczone. Kierujący tokiem postępowania upadłościowego sędzia komisarz dopiero w drugiej połowie czerwca br. zezwolił syndykowi masy upadłościowej ˝Gryf˝ SA na utworzenie biura syndyka. To powodowało przedłużenie bądź jest źródłem tego, co pan poseł określił opieszałością. Wolę to nazwać przedłużeniem prac związanych z tworzeniem wykazu. Do tego czasu syndyk korzystał z pomocy byłych pracowników PTU ˝Gryf˝ SA, którzy oczekując na decyzję sędziego komisarza zdecydowali się pomagać w pracach związanych z utworzeniem wykazu nie zaspokojonych roszczeń pracowniczych.

    Reasumując zatem, panie marszałku, panie pośle, Wysoka Izbo, trzeba podkreślić, że Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych gotowy jest do wypłaty należnych świadczeń w momencie przekazania przez syndyka rzetelnego wykazu nie zaspokojonych roszczeń pracowniczych, co według deklaracji pracujących nad tym osób i instytucji ma nastąpić do końca tego miesiąca. To powinno rozwiązać problem leżący u podstaw pytania pana posła Ajchnera, za które to pytanie dziękuję.


Powrót Przebieg posiedzenia