2 kadencja, 88 posiedzenie, 2 dzień (12.09.1996)
15 punkt porządku dziennego:
Interpelacje i zapytania.
Poseł Józef Grabek:
Chciałbym zapytać, czy według pana ministra spraw zagranicznych w treści i konstrukcji artykułów konkordatu zachowano zasadę równości wysoko umawiających się stron, skoro z jednej strony konkordat nie zawiera jakiegokolwiek zobowiązania strony kościelnej do przestrzegania konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast kanon 22 Kodeksu prawa kanonicznego, którym rządzi się kościół, stanowi, że ustawy państwowe, do których odsyła prawo kościelne, należy zachowywać w prawie kanonicznym, o ile nie są przeciwne prawu bożemu i o ile prawo kanoniczne czego innego nie zastrzega.
Moje drugie pytanie: Jak w warunkach obowiązywania konkordatu skutecznie chronić od wstrząsów polską rodzinę, a zwłaszcza poczęte w niej i narodzone dzieci, jeśli w art. 5 konkordat zapewnia kościołowi swobodę w wykonywaniu jurysdykcji na podstawie prawa kanonicznego i gdzie w konkordacie są gwarancje, że ta swoboda nie doprowadzi do stosowania prawa kanonicznego wobec polskich rodzin? Mój niepokój konkretnie budzi fakt, że w kanonie 1671 zapisano wyraźnie: Sprawy małżeńskie ochrzczonych należą do sędziego kościelnego. A kanon ten, łącznie z kanonem 1672 pozwala na zawarcie nowego małżeństwa, oczywiście kanonicznego, przez osobę pozostającą dotąd w związku małżeńskim na podstawie ślubu cywilnego. Czy nie doprowadzi to do legalnej bigamii? A tzw. przywilej Pawłowy pozwala z kolei, by małżonek chrzczony pozostawił na lodzie nie chrzczonego i zawarł swobodnie nowy związek małżeński. Co wtedy z dziećmi poczętymi i narodzonymi w poprzedniej rodzinie?
I pytanie ostatnie: Dlaczego, zdaniem pana ministra, w swoim czasie, w roku 1993, nie skorzystano z dobrych i sprawdzonych wzorów prawa o charakterze konkordatowym? Takim niezłym wzorem współżycia państwa i kościoła mogłyby być Włochy. Włoski konkordat z roku 1984 nie zawiera, tak jak zawiera polski, priorytetów dla prawa kanonicznego przed rodzimym - w tym przypadku polskim - prawem.
Przebieg posiedzenia