2 kadencja, 88 posiedzenie, 2 dzień (12.09.1996)
15 punkt porządku dziennego:
Interpelacje i zapytania.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Towpik:
Dziękuję bardzo, dziękuję za zapytania. Jeżeli chodzi o określenie polityki litewskiej jako wynarodowianie - jest to bardzo mocne określenie, wolałbym go nie używać. Natomiast sądzę, że stosunki polsko-litewskie właśnie w części dotyczącej traktowania mniejszości są stosunkami trudnymi.
Jeżeli chodzi o pytanie postawione przez pana posła Adamskiego, o ocenę wielkości mniejszości polskiej, wydaje mi się, że tutaj nie ma zasadniczych różnic po stronie polskiej i litewskiej.
(Poseł Eugeniusz Januła: Ze statystyk wynika 3-procentowa różnica.)
Być może - nie znam dokładnie tej sprawy. W każdym razie, jeżeli chodzi o sprzeczność z prawem międzynarodowym, sądzę, że to się odnosi szczególnie do kwestii tworzenia okręgów, regionów wyborczych, w wypadku których prawo międzynarodowe i zobowiązania - zwłaszcza przyjęte w ramach Rady Europy - nakładają obowiązek niemanipulowania podziałem na okręgi wyborcze, by umożliwić pełne wykrzystanie praw narodowych mniejszościom narodowym.
Czy Polsko-Litewska Grupa Parlamentarna mogłaby uczestniczyć w wyborach - być obserwatorem w czasie wyborów litewskich? Wydaje mi się, że jest to kwestia do podniesienia. W tej chwili trudno mi powiedzieć. Sądzę, że również trzeba byłoby poznać stanowisko strony litewskiej.
Czy podnosimy tę sprawę? Absolutnie tak. Wspomniałem o rozmowach pana premiera, wspomniałem również o zbliżającym się spotkaniu na szczeblu prezydentów. Sprawę tę MSZ bardzo mocno wpisało do tzw. sugestii do wysunięcia. Sprawy te przez cały czas są rozważane podczas naszych kontaktów na szczeblu ambasad i MSZ zarówno w Warszawie, jak i w Wilnie.
Czy istnieje możliwość zmiany tego przepisu? Oczywiście tak, ale ordynacja wyborcza - jak pan poseł Wilk wspomniał na początku - zależy od decyzji Sejmu litewskiego i ta sprawa nie leży w kompetencjach rządu, ale Sejmu Republiki Litewskiej i sądzę, że w tym przypadku kontakty parlamentarne mogą mieć bardzo istotne znaczenie.
Przebieg posiedzenia