2 kadencja, 88 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Ryszard Faszyński

2 kadencja, 88 posiedzenie, 2 dzień (12.09.1996)


17 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie projektu uchwały Sejmu RP w sprawie wyznaczenia komisjom sejmowym terminu przedstawienia Sejmowi sprawozdania do projektu ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz zmianie niektórych ustaw oraz wydania opinii dotyczącej orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 lipca 1996 r. w sprawie niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o zmianie ustawy o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (druki nr 1879 i 1879-A).


Poseł Ryszard Faszyński:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Ten punkt, można powiedzieć, jest taki trochę dziwny. Wielokrotnie przy rozpatrywaniu rozmaitych projektów ustaw w pierwszym czytaniu taki termin jest ustalony. W tym wypadku jednak, jeśli chodzi o rządowy i poselski projekty ustaw dotyczące ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz o zmianie niektórych ustaw, to pierwsze czytanie odbyło się w kwietniu br., czyli już prawie pół roku temu, i wówczas taki termin nie został ustalony. Po pół roku okazuje się, że sprawozdania dalej nie ma, a zdaniem posłów wnioskodawców to, co się dzieje na styku osób pełniących funkcje publiczne i prowadzących działalność gospodarczą, wymaga jednak przyspieszenia prac nad tymi regulacjami.

    Jeśli chodzi o drugi punkt, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, to wydanie opinii nie jest poprzedzone żadnym czytaniem na posiedzeniu Sejmu, stąd też nie było takiej możliwości, żeby Sejm w innym trybie ustalił termin przedłożenia opinii.

    Jeśli chodzi o przedłożoną autopoprawkę, to jest to poprawienie błędu, który wkradł się do projektu uchwały, mianowicie w projekcie z druku nr 1879 został pominięty projekt rządowy tej ustawy. Oczywiście są dwa projekty, komisja pracuje nad dwoma razem, stąd i sprawozdanie powinna złożyć z obu razem.

    Jeśli chodzi o zmianę tytułu, jest to poprawka, która wynika z sugestii legislacyjnych, żeby uchwała miała nie aż tak bardzo rozbudowany tytuł.

    Jak już wspomniałem, posłowie wnioskodawcy z klubu Unii Pracy uważają, że ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej jest bardzo pilna nie tylko ze względu na to, co się dzieje w tych sprawach, ale także ze względu na to, że dobiega końca kadencja parlamentu, zbliżają się wybory parlamentarne, a z nimi kampania. Byłoby dobrze, żeby zapisy likwidowały przynajmniej część pokus finansowania kampanii wyborczej za sprawą pewnych związków gospodarczych wynikających także z pełnienia funkcji publicznej. Ta czystość polityki, czystość środków finansowych jest, naszym zdaniem, bardzo ważna.

    Jeżeli proces legislacyjny ma dobiec końca, jeżeli ustawa ma wejść w życie, trzeba przystąpić pilnie do drugiego czytania. Ponieważ drugie czytanie jest blokowane przez brak sprawozdania, proponujemy zobowiązać Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisję Ustawodawczą do przedłożenia tego sprawozdania w ciągu miesiąca.

    Jeśli chodzi o motywację dotyczącą kwestii wydania opinii o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, to jest nią nie tylko to, że sprawa ma wielką wagę społeczną, wzbudza olbrzymie zainteresowanie, ale także to, że jest pożądaną praktyką, by tak długo, jak długo jeszcze parlament przyjmuje lub oddala orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, robił to szybko. Przyjęcie bądź odrzucenie tego orzeczenia ma kolosalne znaczenie dla wielu milionów Polaków. Powinni oni szybko wiedzieć i mieć pewność, że ta już słynna rewaloryzacja emerytur i rent za IV kwartał 1995 r. będzie w końcu dokonana. Jeśli orzeczenie będzie przyjęte, otworzy to drogę do podjęcia działań, które pozwolą na naprawienie tej krzywdy, a takie działania są, naszym zdaniem, bardzo pilne.

    Również to, że realizacja niektórych roszczeń ulega odwleczeniu, nie jest żadnym rozwiązaniem. To tylko powoduje dodatkowe skutki, problem narastających odsetek od zobowiązań, które zostały uznane za wymagalne, za konieczne do realizacji.

    Ponieważ uchwała zawiera tylko te dwa punkty, jest bardzo prosta, można powiedzieć techniczna, uważamy, że należałoby ją poddać pod głosowanie jutro. W imieniu wnioskodawców wnoszę o niezwłoczne przejście do drugiego czytania po wyczerpaniu listy mówców, którzy zechcą zabrać głos w pierwszym czytaniu. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia