2 kadencja, 88 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Krzysztof Budnik

2 kadencja, 88 posiedzenie, 2 dzień (12.09.1996)


12 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie ustawy o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych (druki nr 1673, 1748 i 1748-A) - trzecie czytanie.


Poseł Krzysztof Budnik:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić dodatkowe sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie ustawy o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych.

    W trakcie drugiego czytania zostały zgłoszone poprawki, przedstawione w sprawozdaniu.

    Poprawki nr 1 i 2 prowadzą do uelastycznienia projektu ustawy. Obecnie oprogramowanie komputerowe jest z mocy ustawy wyłączone z obowiązku przekazywania egzemplarza obowiązkowego. Natomiast autor tych poprawek proponuje, aby oprogramowanie komputerowe włączyć do przykładowego wyliczenia towarzyszącego definicji dzieła i uznać, że wystarczającym zabezpieczeniem przed niezasadnym nakładaniem obowiązku dostarczania tych oprogramowań jest delegacja zawarta w art. 4 ust. 2. Przypomnę, że zgodnie z tym przepisem minister kultury i sztuki może w drodze rozporządzenia wyłączyć każde dzieło z obowiązku przekazywania egzemplarza obowiązkowego.

    A więc główna intencja sprowadza się do tego, że aby w przyszłości nałożyć obowiązek dostarczania obowiązkowego egzemplarza z zakresu oprogramowań komputerowych choćby w ograniczonym zakresie, należałoby nowelizować ustawę. Dlatego łatwiej i zręczniej jest pozostawić powyższą kwestię w gestii ministra kultury i sztuki.

    Połączone komisje pozytywnie zaopiniowały tę poprawkę.

    Poprawka nr 3, bardzo istotna, polega na zobowiązaniu producentów filmu do dostarczania jednej kopii filmu kinowego i telewizyjnego Filmotece Narodowej w Warszawie.

    Komisje zgodnie uznały, że definicja zawarta w art. 2 ust. 2 pkt 3, a więc w owym przykładowym wyliczeniu tego, co stanowi publikację w rozumieniu niniejszej ustawy, nie jest zawarty film. Natomiast intencją było objęcie tym obowiązkiem również filmu. Autor poprawki sformułował odrębny przepis także z tego względu, że uprawniona do przechowywania dzieł filmowych będzie Filmoteka Narodowa, która przecież nie jest biblioteką. Także w tym zakresie sankcją karną objęte będą te podmioty, które naruszą ów obowiązek. Poprawka ta jest bardzo ważna, będzie ona stanowiła pewną gwarancję zachowania dorobku twórczości filmowej powstającej w Polsce.

    Do uwag zawartych w sprawozdaniu dodam również to, że w razie przyjęcia poprawek nr 3 i 4, które komisje opiniują również pozytywnie, należy odpowiednio zmienić numerację dalszych przepisów, art. 6 do 9, na art. 7 do 10, ponieważ poprawka nr 3 postuluje wprowadzenie nowego przepisu.

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Aleksander Małachowski)


Powrót Przebieg posiedzenia