6 kadencja, 51 posiedzenie, 1 dzień (07-10-2009)
(Początek posiedzenia o godz. 9 min 05)
(Na posiedzeniu przewodniczą marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz wicemarszałkowie Krzysztof Putra, Jerzy Szmajdziński i Stefan Niesiołowski)
Marszałek:
Proszę państwa, otwieram posiedzenie Sejmu.
(Marszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)
Na sekretarzy dzisiejszych obrad powołuję panie i panów posłów: Katarzynę Matusik-Lipiec, Monikę Wielichowską, Mariusza Kamińskiego i Jacka Pilcha.
W pierwszej części obrad sekretarzami będą pani poseł Katarzyna Matusik-Lipiec i pan poseł Mariusz Kamiński.
Witam państwa serdecznie.
Protokół i listę mówców prowadzić będzie pani poseł Katarzyna Matusik-Lipiec i pani poseł Monika Wielichowska.
Protokół 50. posiedzenia Sejmu uważam za przyjęty wobec niewniesienia zastrzeżeń.
Wysoka Izbo! Bardzo bym prosił o powstanie.
(Zebrani wstają)
Oto dzisiaj mija 15 lat od niezwykle dramatycznej chwili, która miała miejsce w jednej z poprzednich kadencji Sejmu. 15 lat temu zginęło w wypadku samochodowym czworo posłów i jeden pracownik Kancelarii Sejmu. Chciałbym państwa prosić, żebyśmy chwilą skupienia, chwilą ciszy uczcili pamięć pani poseł Haliny Licnerskiej, pani poseł Wandy Sokołowskiej, pani poseł Marii Trzcińskiej-Fajfrowskiej i pana posła Mariana Korczaka oraz pamięć pracownika Kancelarii Sejmu pana Andrzeja Włodakowa. To pewnie jest łatwiejsze dla tych wszystkich, którzy pamiętają te osoby, gdy jeszcze były w gronie żywych i pracowali tutaj w Wysokiej Izbie.
(Chwila ciszy)
Dziękuję bardzo.
Proszę państwa, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedłożyła sprawozdanie o projekcie ustawy o zmianie ustawy o nasiennictwie.
Sprawozdanie to zostało paniom i panom posłom doręczone w druku nr 2342.
Na podstawie art. 915e regulaminu Sejmu podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego sprawozdania.
Właściwe komisje przedłożyły sprawozdania o projektach ustaw:
- o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych,
- o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw,
- o ratyfikacji Umowy pomiędzy Rządami Królestwa Danii, Republiki Estońskiej, Republiki Finlandii, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Rzeczypospolitej Polskiej, Federacji Rosyjskiej i Królestwa Szwecji dotyczącej przywilejów i immunitetów Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, sporządzonej w Helsinkach dnia 2 lutego 1998 r.,
- o ratyfikacji Protokołu Zmieniającego Konwencję wiedeńską z 1963 roku o odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową, sporządzonego w Wiedniu dnia 12 września 1997 roku.
Sprawozdania te zostały paniom i panom posłom doręczone odpowiednio w drukach nr 2350, 2352, 2358 i 2359.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkty obejmujące rozpatrzenie tych sprawozdań.
Proponuję, aby w przypadku sprawozdania zawartego w druku nr 2352 Sejm wyraził zgodę na zastosowanie art. 44 ust. 3 regulaminu Sejmu.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Rada Ministrów przedłożyła projekt ustawy budżetowej na rok 2010.
Projekt ten został paniom i panom posłom doręczony w druku nr 2375.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący pierwsze czytanie tego projektu ustawy.
Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska zgłosił wniosek o uzupełnienie porządku dziennego o punkt: Informacja prezesa Rady Ministrów na temat przebiegu procesu legislacyjnego w odniesieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o grach i zakładach wzajemnych.
Na posiedzeniu Konwentu Seniorów zgłoszono sprzeciw wobec uzupełnienia porządku dziennego. Jest to zatem, w myśl art. 173 ust. 4 regulaminu Sejmu, punkt sporny porządku dziennego.
Propozycję uzupełnienia porządku dziennego o ten punkt poddam pod głosowanie.
Pani poseł z wnioskiem formalnym, tak?
Proszę bardzo, pani poseł.
Przypominam, że wnioski formalne mogą dotyczyć tylko i wyłącznie punktów porządku obrad.
Marszałek:
Pani poseł...
Marszałek:
Pani poseł...
Marszałek:
Pani poseł, ale pani już znacznie przekroczyła czas.
Marszałek:
Pani poseł, pani już znacznie przekroczyła czas.
Marszałek:
Ale ja do pani też apeluję, bo pani już dwukrotnie, wielokrotnie przekroczyła czas.
Marszałek:
Dziękuję bardzo pani.
Marszałek:
Dziękuję pani uprzejmie.
Marszałek:
Pani poseł, z przykrością będę musiał odebrać pani głos.
Marszałek:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Pani poseł, odnoszę wrażenie, że można dokładnie to samo powiedzieć, używając o połowę mniejszej liczby słów, i można zrobić to w ciągu dwóch minut, które są przewidziane regulaminem na złożenie wniosku formalnego. To po pierwsze.
Po drugie, chciałbym pani poseł jeszcze raz przypomnieć, że w art. 184 ust. 2 regulaminu Sejmu mowa jest o tym, że ˝wnioski formalne mogą dotyczyć wyłącznie - podkreślam słowo wyłącznie - spraw będących przedmiotem porządku dziennego i przebiegu posiedzenia˝. Nie mogą więc dotyczyć tych punktów, których nie ma w porządku obrad.
Pani wnioskuje, abyśmy teraz odbyli publicznie jeszcze raz debatę, która dwa razy toczyła się na posiedzeniach Konwentu Seniorów, nad porządkiem obrad. Jeżeli pani upiera się, to oczywiście trzeba będzie trzeci raz odbyć tego rodzaju rozmowę, ale na posiedzeniu Konwentu Seniorów.
Mogę państwu tylko przekazać, że uznając zasadność idei, aby została przedstawiona informacja także przez szefa CBA, zapowiedziałem, że zwrócę się do przewodniczącego Komisji do Spraw Służb Specjalnych, aby szef jednej ze służb specjalnych mógł złożyć wszystkie wyjaśnienia, jakie uzna za stosowne, w komisji, którą Sejm powołał specjalnie do tego, aby właśnie w warunkach utajnienia mogły być udzielane wszelkie informacje i wszelkie wyjaśnienia.
Informuję również państwa, że w związku z tym, że jest protest w sprawie wprowadzenia punktu pod tytułem: Informacja szefa rządu, to państwo za chwilę zdecydują - także i pani poseł, która mówiła o tym - czy chcą w ogóle usłyszeć wystąpienie premiera, czy nie. To zależy od woli Sejmu. To tyle.
Jeszcze z wnioskiem formalnym zgłosił się pan poseł Arłukowicz. Rozumiem, panie pośle, że nie będę musiał powtarzać jeszcze raz regulaminu, tak?
Proszę bardzo.
Marszałek:
Panie pośle, pan znowu mówi o punkcie, którego nie ma w porządku obrad.
Marszałek:
Panie pośle, prosiłbym pana o wyjaśnienie, dlaczego pan nie słuchał, jakie jest brzmienie przepisów regulaminu, bo pan znowu zgłasza sprawę dotyczącą punktu, którego nie ma w porządku obrad. Jeszcze raz, panie pośle, przypomnę panu, że w art. 184 ust. 2 regulaminu Sejmu mowa jest o tym, że ˝wnioski formalne mogą dotyczyć wyłącznie spraw będących przedmiotem porządku dziennego i przebiegu posiedzenia˝, więc bardzo proszę o słuchanie i stosowanie tego.
Natomiast jeżeli pan zadał publicznie pytanie, oczywiście ja udzielę...
Dziękuję, panie pośle. Ja ewentualnie prześlę panu regulamin.
Proszę państwa, wniosek dotyczący komisji nadzwyczajnej wpłynął do mnie dzisiaj. Zgodnie z zasadą, którą...
Do mnie dzisiaj wpłynął, do mnie - dzisiaj.
Informuję państwa, że absolutnie traktuję ten wniosek z całą powagą, to znaczy kieruję go do opiniowania prawnego i zapowiedziałem również na posiedzeniu Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu, że także zamierzam odbyć konsultacje z wszystkimi klubami w tej sprawie, o co zresztą w pismach do innych klubów wnioskował pański przełożony pan poseł Napieralski. Tak więc ze zdziwieniem przyjmuję krytykę z racji realizowania tego, o co zabiegał pański szef partyjny. Chcę to skonsultować z klubami m.in. dlatego, że różne są - jak pan doskonale wie - doświadczenia, jeśli chodzi o funkcjonowanie komisji śledczych w Sejmie. Ostatnio bywało tak, że była raczej przedmiotem zgorszenia niż jakiegokolwiek pożytku publicznego.
Tyle mam do wyjaśnienia, reszta - jeżeli będzie potrzeba - na posiedzeniu Konwentu Seniorów.
Pan poseł Napieralski rozumiem, że też... Przepraszam, pan poseł Grzegorz Dolniak. (Wesołość na sali) Przepraszam bardzo, nazwiska nikogo nie plamią.
Pan poseł też zgłasza wniosek formalny, ale bardzo serdecznie proszę o wniosek dotyczący obecnego porządku dziennego.
Marszałek:
Panie pośle, proszę o wniosek formalny.
Marszałek:
Panie pośle, to też nie jest wniosek formalny.
Marszałek:
Panie przewodniczący, to też nie był wniosek formalny, tylko fragment debaty. Bardzo proszę o powstrzymanie, że tak powiem, potrzeb polemicznych. Będę się temu stanowczo przeciwstawiał.
Czy pan, panie przewodniczący, chce wystąpić z wnioskiem formalnym?
Mam nadzieję, że będzie to wniosek formalny w rozumieniu regulaminu, a nie dowolna jego interpretacja.
Proszę bardzo.
Marszałek:
Proszę o wniosek formalny, panie przewodniczący.
Marszałek:
Panie pośle, będzie pan miał prawo zadać takie pytania i wygłosić takie wypowiedzi w czwartek.
Marszałek:
Proszę o wniosek formalny, panie przewodniczący.
Marszałek:
Proszę bardzo.
Marszałek:
Panie pośle, mam nadzieję, że pan odwoła to ostatnie zdanie. Jeżeli pan tego nie zrobi, spotka się pan z komisją etyki, bo to oskarżenie jest oczywiście bezpodstawne.
(Poseł Jadwiga Wiśniewska: A pan się spotka z komisją etyki?)
Marszałek:
Proszę państwa, wydaje mi się, że - zgodnie ze starą zasadą: Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą - bijecie państwo brawo w złej sprawie. (Poruszenie na sali, oklaski)
Panie pośle, oczywiście może pan mnie obrażać, ze wszystkimi tego konsekwencjami, ale apeluję i sugerowałbym, żeby pan nie robił tego w stosunku do innych.
Proszę państwa, oczywiście prośba klubu zawsze musi zostać wysłuchana, wobec tego ogłoszę 10-minutową przerwę.
Natomiast jednocześnie informuję państwa, że każdy, w tym także pan poseł Gosiewski, może wystąpić o odtajnienie dokumentów.
Panie pośle, mam pytanie: Dlaczego nie zrobił pan tego do tej pory? Proszę wystąpić na piśmie o odtajnienie dokumentów. Pan minister sprawiedliwości jest na sali. Oczekiwanie, że zrobię to ja zamiast pana, jest dla mnie przejawem niezrozumiałej wstrzemięźliwości w pracy.
Ogłaszam 10-minutową przerwę.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 9 min 25 do godz. 9 min 41)
Marszałek:
Wznawiam obrady.
Proszę państwa, mamy punkt sporny, w związku z tym przystąpimy do głosowania nad wnioskiem o uzupełnienie porządku dziennego.
Pani poseł zgłasza się jeszcze raz z wnioskiem formalnym, tak?
Kolejna przerwa.
Proszę bardzo, pani poseł. Tylko bardzo proszę o wniosek formalny.
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
Pani poseł, jeżeli chodzi o trzymanie za słowo, należy to robić precyzyjnie, bo pragnę przypomnieć, że powiedziałem: To od pana premiera zależy, czy chce, aby jego urzędnik również występował. Natomiast ja się rzeczywiście zobowiązuję do wystąpienia do przewodniczącego Komisji do Spraw Służb Specjalnych z prośbą, aby zechciał - to jest też jego decyzja, ale będę starał się na to wpłynąć - zaprosić pana Mariusza Kamińskiego, szefa CBA, do złożenia wyjaśnień przed Komisją do Spraw Służb Specjalnych. Takie jest moje zobowiązanie. Przekazuję.
Oprócz tego chciałbym państwa zawiadomić, że zrobiłem małą kwerendę i informuję państwa, że wedle mojej wiedzy to autor dokumentów i ich właściciel je odtajnia albo nie, więc jeżeli ktokolwiek z państwa uważa, że te dokumenty powinny być odtajnione, to napiszmy zbiorowo prośbę do pana Mariusza Kamińskiego. Ja napiszę taki wniosek. (Poruszenie na sali)
Oczywiście to jest uzasadnione. Rozumiem, że jest potrzeba, ale według mnie tak to wygląda, że to nie prokuratura może cokolwiek odtajnić.
Proszę bardzo, pan przewodniczący jeszcze raz.
Z wnioskiem obraźliwym, czy z wnioskiem formalnym? (Wesołość na sali)
Marszałek:
Dziękuję, panie pośle.
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
To nie jest wniosek formalny, panie przewodniczący.
Marszałek:
Dziękuję uprzejmie.
Marszałek:
Niewątpliwie druga propozycja jest grzeczniejsza niż ta wcześniejsza pana wypowiedź.
Proszę państwa, jedną rzecz chciałbym powiedzieć. W związku z tym, że padły tego rodzaju opinie i prośby ze strony klubów, mogę obiecać tylko, i rzeczywiście zrobię to z głębokim przekonaniem, że zbiorę opinie na temat możliwości oraz uwarunkowań prawnych odtajniania dokumentów zarówno na etapie śledztwa prokuratorskiego, jak i na etapie, rozumiem, prowadzenia postępowania przez tajne służby i w zależności od tych opinii zwrócę się albo do pana Mariusza Kamińskiego, przekazując opinie i prośby niektórych klubów, albo też do prokuratora generalnego. Na tym zamknijmy tę kwestię.
Proszę państwa, przystępujemy do głosowania nad wnioskiem...
Wycofany jest już, bardzo dobrze.
Proszę państwa, punkt sporny przestał istnieć. Cały Sejm zgodził się na to, aby w czwartek rano o godz. 9 był realizowany punkt: Informacja prezesa Rady Ministrów na temat przebiegu procesu legislacyjnego w sprawie tzw. ustawy hazardowej.
Proszę państwa, informuję, że grupa posłów przedłożyła projekt ustawy o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.
Projekt ten został paniom i panom posłom doręczony w druku nr 2376.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący pierwsze czytanie tego projektu.
Proponuję, aby w tym przypadku Sejm wyraził zgodę na zastosowanie art. 37 ust. 4 regulaminu Sejmu.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów podjąłem decyzję o skreśleniu z porządku dziennego bieżącego posiedzenia punktu: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o sporcie (druk nr 2313).
Doszedłem do wniosku, że lepiej będzie, aby ten punkt zaprezentował w przyszłości minister sportu, a nie jego zastępca.
Prezydium Sejmu proponuje, aby Sejm przeprowadził debatę średnią w pierwszym czytaniu projektu ustawy budżetowej na rok 2010.
Prezydium Sejmu proponuje jednocześnie, aby Sejm wysłuchał:
- 10-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 5-minutowych oświadczeń w imieniu kół w dyskusjach: nad informacją prezesa Rady Ministrów na temat przebiegu procesu legislacyjnego w odniesieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o grach i zakładach wzajemnych oraz nad informacją rządu w sprawie polityki na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji z powodu płci,
- 3-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół w dyskusjach nad sprawozdaniami komisji o projektach ustaw o ratyfikacjach umów międzynarodowych.
Prezydium Sejmu proponuje również, aby Sejm wysłuchał 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół w dyskusjach nad pozostałymi punktami porządku dziennego, w tym w łącznej dyskusji nad sprawozdaniami komisji o projektach ustaw dotyczących opcji walutowych.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Za chwilę rozpatrzymy sprawozdanie komisji o wniosku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o ponowne rozpatrzenie ustawy z dnia 28 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw.
Kolejnym punktem będzie sprawozdanie komisji o projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego.
W dalszej kolejności rozpatrzymy sprawozdania komisji o projektach ustaw:
- o zmianie ustawy o nasiennictwie,
- o zmianie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłacanych premii gwarancyjnych,
- o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych,
- o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw,
- o zmianie ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów,
- o ratyfikacji Umowy pomiędzy Rządami Królestwa Danii, Republiki Estońskiej, Republiki Finlandii, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Rzeczypospolitej Polskiej, Federacji Rosyjskiej i Królestwa Szwecji dotyczącej przywilejów i immunitetów Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku,
- o ratyfikacji Protokołu Zmieniającego Konwencję wiedeńską z 1963 roku o odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową,
- o sieci szpitali,
- o uregulowaniu niektórych stosunków prawnych dotyczących opcji walutowych i zmianie innych ustaw,
- o ochronie przed nieuczciwymi praktykami w obrocie niektórymi złożonymi instrumentami finansowymi.
Ostatnim punktem rozpatrywanym dzisiaj będzie pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.
Jutro rano wysłuchamy informacji prezesa Rady Ministrów na temat przebiegu procesu legislacyjnego w odniesieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o grach i zakładach wzajemnych.
Następnie przeprowadzimy pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na rok 2010.
Kolejnymi planowanymi punktami porządku dziennego będą sprawozdania komisji o stanowiskach Senatu w sprawie ustaw:
- o dyscyplinie wojskowej,
- o zmianie ustawy Kodeks karny wykonawczy.
Po rozpatrzeniu stanowisk Senatu, nie wcześniej niż o godz. 22.30, przeprowadzimy głosowania.
W bloku głosowań rozpatrzymy projekt uchwały o zmianie uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa wyborczego.
W piątek rano również przeprowadzimy głosowania.
Po głosowaniach rozpatrzymy pytania w sprawach bieżących oraz informację bieżącą.
Informuję, że Konwent Seniorów przyjął propozycję Prezydium Sejmu rozpatrzenia na bieżącym posiedzeniu informacji w sprawie aktualnych problemów szkolnictwa niepublicznego w Polsce, o której przedstawienie wnosił Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska.
Po rozpatrzeniu informacji bieżącej wysłuchamy informacji rządu w sprawie polityki na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji z powodu płci.
Informuję, że Senat przyjął bez poprawek ustawy:
- o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
- o zmianie ustawy o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.
Senat podjął również uchwałę w sprawie usunięcia niezgodności w ustawie z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw.
Proszę pana posła sekretarza o odczytanie komunikatów.
Sekretarz Poseł Mariusz Kamiński
Marszałek:
Dziękuję uprzejmie.
Proszę Państwa! Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 1. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o wniosku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o ponowne rozpatrzenie ustawy z dnia 28 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2340 i 2343).
Widzę, że nie ma pana prezydenta, jest prezydencki minister, pozwolę sobie wyrazić satysfakcję z powodu pana obecności, ale wydawało się, że możemy mieć do czynienia z nowym, precedensowym zjawiskiem wystąpienia prezydenta.
Proszę o zabranie głosu podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudę w celu przedstawienia uzasadnienia wniosku o ponowne rozpatrzenie ustawy.
Bardzo proszę, panie ministrze.
Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Duda
Marszałek:
Panie ministrze, jeśli można. Pan prezydent ma pełną swobodę w podejmowaniu decyzji, kto go reprezentuje. Rzeczywiście parę tygodni temu pan prezydent zwrócił się do mnie z prośbą o przesunięcie terminu debaty, bo sugerował, że rozważy własną obecność, osobiste prezentowanie stanowiska. Prośbę pana prezydenta spełniłem w stu procentach, to znaczy została przesunięta debata, stąd moje stwierdzenie tylko i wyłącznie faktu, że mimo wszystko pana prezydenta reprezentuje minister, co jest absolutnie zgodne z regulaminem, ze wszystkim. (Oklaski) Niemniej warto jakoś zamknąć ten problem. A prezydent w Sejmie bywa wtedy, kiedy chce, nikt nigdy nie zaprasza go ekstra. Pan prezydent zawsze może przybyć, jest mile widziany na każdym posiedzeniu Sejmu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Proszę uprzejmie, panie ministrze.
Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Duda
Marszałek:
To był standard ponadstandardowy, bo w stu procentach spełniłem prośbę pana prezydenta. (Oklaski)
Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Duda
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu ministrowi.
Bardzo proszę o zabranie głosu pana posła Jerzego Kozdronia w celu przedstawienia sprawozdania komisji.
Bardzo proszę, panie pośle.
Poseł Sprawozdawca Jerzy Kozdroń
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Panie Pośle! Wysoka Izbo! Proszę o zachowanie należytej powagi w tej Izbie. Jak ktoś będzie chciał zapisać się do głosu, włącznie z panem posłem Kaliszem, to będzie mógł się zapisać, ale proszę o niewygłaszanie indywidualnych wystąpień bez zgody marszałka.
(Poseł Ryszard Kalisz: Ale zgadza się pan marszałek.)
Bardzo proszę, panie pośle, o kontynuowanie przedstawiania sprawozdania komisji.
Poseł Sprawozdawca Jerzy Kozdroń
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Przystępujemy do dalszej części procedowania.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.
Otwieram dyskusję.
Bardzo proszę pana posła Wojciecha Wilka o zabranie głosu w imieniu klubu Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Głos zabierze pan poseł Zbigniew Wassermann w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość.
Bardzo proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Bardzo proszę, pan poseł Ryszard Kalisz w imieniu klubu Lewica.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Bardzo proszę o zabranie głosu pana marszałka Józefa Zycha...
Przepraszam, w trybie sprostowania jeszcze pan poseł Zbigniew Wassermann.
Bardzo proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Pan poseł Ryszard Kalisz w trybie sprostowania, bardzo proszę.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo.
Bardzo proszę, szczególnie pana posła Kalisza, żeby jednak odnosić się do meritum, a nie do wycieczek osobistych, bo to nie jest na miejscu.
Bardzo proszę, pan marszałek Józef Zych w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Pan poseł Kazimierz Michał Ujazdowski w imieniu koła Polska XXI.
Bardzo proszę.
Poseł Kazimierz Michał Ujazdowski
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Pan poseł Jan Widacki w imieniu Demokratycznego Koła Poselskiego Stronnictwa Demokratycznego.
Bardzo proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Przystępujemy do zadawania pytań.
W tej chwili do głosu zapisało się 14 posłów.
Po pierwszym wystąpieniu lista mówców będzie zamknięta.
Jako pierwszy wystąpi pan poseł Marek Polak.
Czas - 1,5 minuty.
Bardzo proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Pan poseł Mariusz Kamiński, Prawo i Sprawiedliwość.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Pan poseł Bartosz Arłukowicz, Lewica.
Nie ma.
Bardzo proszę, pan poseł Tadeusz Woźniak, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Wysoka Izbo! Bardzo serdecznie witam gości z Cypryjsko-Polskiej Grupy Przyjaźni. Państwo są na galerii. Jest nam niezmiernie miło. (Oklaski)
Głos zabierze teraz pan poseł Krzysztof Brejza, Platforma Obywatelska.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Pan poseł Jan Kulas, Platforma Obywatelska.
Bardzo proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Pani poseł Marzena Dorota Wróbel, Prawo i Sprawiedliwość.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Pan poseł Krzysztof Maciejewski, Prawo i Sprawiedliwość.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Pan poseł Kazimierz Moskal, Prawo i Sprawiedliwość.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Pan poseł Jerzy Gosiewski, Prawo i Sprawiedliwość.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Zwracam się do posłów z pierwszej ławy, żeby jednak nie przeszkadzali posłom, którzy zadają pytania, bo wydłuża to czas wystąpień.
Bardzo proszę, pan poseł Henryk Siedlaczek, Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Pan poseł Michał Wojtkiewicz, Prawo i Sprawiedliwość.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Pan poseł Sławomir Kopyciński, Lewica.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Pan poseł Andrzej Walkowiak, Polska XXI.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Na tym zakończyliśmy zadawanie pytań.
Lista posłów zapisanych do zadania pytań została wyczerpana.
Bardzo proszę o zabranie głosu ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego pana Andrzeja Czumę.
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Andrzej Czuma
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu ministrowi.
Pan poseł Gosiewski w jakim trybie?
(Poseł Jerzy Gosiewski: W trybie sprostowania.)
Bardzo proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Bardzo proszę o zabranie głosu podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudę.
Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Duda
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu ministrowi.
Wysoka Izbo! Chciałbym serdecznie przywitać goszczących w polskim parlamencie parlamentarzystów Republiki Francuskiej. Jest to grupa polsko-francuska.
Serdecznie państwa witam. (Oklaski) Życzę miłego pobytu w Rzeczypospolitej.
(Poseł Jan Kulas: Panie marszałku, sprostowanie.)
Pan poseł Jan Kulas w trybie sprostowania.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Uprzejmie proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Jerzego Kozdronia.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Pan minister Duda jeszcze chciał zabrać głos.
Bardzo proszę.
Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Duda
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu ministrowi.
Zamykam dyskusję.
Teksty wystąpień niewygłoszonych:
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Do głosowania przystąpimy podczas bloku głosowań.
Prezydium Sejmu, w uzgodnieniu z Konwentem Seniorów, przedłożyło projekt uchwały o zmianie uchwały w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy Kodeks wyborczy, poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o partiach politycznych, ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw.
Projekt ten został paniom i panom posłom doręczony w druku nr 2378.
W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, marszałek Sejmu podjął decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego projektu.
Proponuję, aby w tym przypadku Sejm wyraził zgodę na zastosowanie art. 51 pkt 1 regulaminu Sejmu.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 2. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego (druki nr 2226 i 2341).
Bardzo proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji panią poseł Małgorzatę Kidawę-Błońską.
Poseł Sprawozdawca Małgorzata Kidawa-Błońska
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.
Otwieram dyskusję.
Jako pierwszy głos zabierze pan marszałek Stefan Niesiołowski w imieniu klubu Platforma Obywatelska.
Bardzo proszę, panie marszałku.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo panu marszałkowi.
Bardzo proszę panią poseł Lenę Dąbkowską-Cichocką o zabranie głosu w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Krzysztof Putra:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Pan poseł Ryszard Kalisz w imieniu klubu Lewica.
Bardzo proszę.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Głos zabierze pan poseł Tadeusz Sławecki, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Proszę uprzejmie.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
W imieniu koła Polska XXI głos zabierze pan poseł Andrzej Walkowiak.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
To były wystąpienia w imieniu klubów i kół.
Do zadania pytań zgłosiły się 4 osoby.
Ktoś jeszcze?
Listę zamykam.
Jako pierwszy głos zabierze pan poseł Stanisław Stec z klubu Lewica.
Jedna minuta.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Krzysztof Brezja z klubu Platforma Obywatelska.
Proszę o zabranie głosu.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Głos zabierze pan poseł Romuald Ajchler z klubu Lewica.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Jako ostatni - pan poseł Jerzy Gosiewski, Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
O zabranie głosu proszę podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pana Tomasza Mertę.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Merta
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
O zabranie głosu proszę podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej pana Andrzeja Dudę.
Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Duda
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo panu ministrowi.
Zamykam dyskusję.
Do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy w bloku głosowań.
A teraz przechodzimy do problematyki rolnej.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 3. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o nasiennictwie (druki nr 2312 i 2342).
O zabranie głosu proszę sprawozdawcę komisji pana posła Artura Dunina.
Proszę uprzejmie.
Poseł Sprawozdawca Artur Dunin
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.
Otwieram dyskusję.
O zabranie głosu proszę pana posła Piotra Waśkę celem przedstawienia stanowiska klubu Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję.
Głos zabierze pan poseł Kazimierz Gołojuch, Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję.
O zabranie głosu proszę pana posła Romualda Ajchlera z klubu Lewica.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Stanowisko Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawi pan poseł Stanisław Kalemba.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
To były wystąpienia w imieniu klubów.
Do zadania pytań zgłosiło się 6 posłów.
Czy ktoś jeszcze chciałby się zgłosić?
Zamykam listę.
Czas - 1 minuta.
Pan poseł Mirosław Pawlak, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Nie ma.
Pan poseł Kazimierz Gołojuch, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję.
Pan poseł Jerzy Gosiewski, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Henryk Siedlaczek, Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Zdzisław Czucha z klubu Platforma Obywatelska.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Jako ostatni wystąpi pan poseł Marek Kwitek, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
O zabranie głosu proszę sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Kazimierza Plocke.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo panu ministrowi.
Zamykam...
(Poseł Artur Dunin: Jeżeli mogę, panie marszałku...)
Pan poseł chciałby zabrać głos?
Proszę bardzo, pan poseł sprawozdawca Artur Dunin.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Zamykam dyskusję.
Teksty wystąpień niewygłoszonych:
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy w bloku głosowań.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 4. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Infrastruktury o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (druki nr 2065 i 2347).
O zabranie głosu proszę sprawozdawcę komisji pana posła Zbigniewa Rynasiewicza.
Proszę bardzo.
Poseł Sprawozdawca Zbigniew Rynasiewicz
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.
Otwieram dyskusję.
Stanowisko klubu Platforma Obywatelska przedstawi pan poseł Tadeusz Kopeć.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
O zabranie głosu proszę panią poseł Gabrielę Masłowską, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Głos zabierze pan poseł Marek Wikiński z klubu Lewica.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Stanowisko Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawi pan poseł Józef Racki.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
To były wystąpienia w imieniu klubów.
Do zadania pytań zgłosiło się 16 osób.
Czas na zadanie pytania - 1 minuta.
Jako pierwszy głos zabierze pan poseł Piotr Stanke, Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Marek Rząsa, Platforma Obywatelska.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Pani poseł Marzenna Drab, Prawo i Sprawiedliwość.
Nie ma.
Pan poseł Mirosław Pawlak, PSL.
Nie ma.
Pan poseł Stanisław Stec z klubu Lewica.
Jak zawsze, jest.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Lech Kołakowski, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Pan poseł Kazimierz Gwiazdowski, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Pan poseł Krzysztof Brejza, Platforma Obywatelska.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Pan poseł Zdzisław Czucha, Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Pani poseł Gabriela Masłowska, Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Pan poseł Józef Piotr Klim, Platforma Obywatelska.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Pan poseł Zbigniew Owczarski, Prawo i Sprawiedliwość.
Zbysław, przepraszam.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Pani poseł Maria Zuba.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Pan poseł Tomasz Kulesza, Platforma Obywatelska.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Pan poseł Piotr Polak, Prawo i Sprawiedliwość.
A tu, przy panu Tomaszu, nie było oklasków? (Oklaski)
Są, dobrze, dziękuję bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję.
Pani poseł Maria Nowak, Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Lista zmian w rządzie też w tym momencie już została zamknięta.
O zabranie głosu proszę pana Piotra Stycznia, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Styczeń
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo panu ministrowi.
O zabranie głosu proszę sprawozdawcę komisji pana posła Zbigniewa Rynasiewicza.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Zamykam dyskusję.
Teksty wystąpień niewygłoszonych:
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Ponieważ w czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawki, proponuję, aby Sejm ponownie skierował ten projekt do Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Infrastruktury w celu przedstawienia sprawozdania.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Panu ministrowi dziękuję, państwu również.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 5. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych (druki nr 2221 i 2350).
O zabranie głosu proszę sprawozdawcę komisji pana posła Pawła Arndta.
Poseł Sprawozdawca Paweł Arndt
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.
Otwieram dyskusję.
Stanowisko klubu Platforma Obywatelska przedstawi pani poseł Izabela Leszczyna.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Dariusz Kaczanowski przedstawi stanowisko klubu Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję.
Stanowisko klubu Lewica przedstawi pan poseł Sławomir Kopyciński.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Stanowisko Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawi pan poseł Andrzej Pałys.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
To były wystąpienia w imieniu klubów.
Koła postanowiły nie zabierać głosu.
Dwie osoby zgłosiły się do zadania pytań.
Listę zamykam.
Pan poseł Stanisław Stec.
Nie widzę.
Pan poseł Dariusz Kaczanowski, Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę bardzo.
Jedna minuta.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Pan minister?
Jacek Dominik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zabierze głos.
Proszę bardzo.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jacek Dominik
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Zamykam dyskusję.
Do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy w bloku głosowań.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 6. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1776 i 2352).
O zabranie głosu proszę panią poseł Ewę Wolak, sprawozdawcę komisji.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.
Otwieram dyskusję.
Pierwszy głos zabierze pan poseł Miron Sycz, Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Pani posłanka Anna Paluch, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Pan poseł Henryk Milcarz, Lewica.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Pan poseł Adam Krzyśków, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Przystępujemy do zadawania pytań.
Zapisanych jest 10 osób. Czy są jeszcze chętni?
Nie ma.
Zamykam listę.
Ustalam czas na zadanie pytania - 1 minuta.
Pierwsza głos zabierze pani posłanka Grażyna Ciemniak, niezrzeszona.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Pan poseł Kazimierz Gwiazdowski, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Bardzo dziękuję panu posłowi.
Pan poseł Jerzy Gosiewski, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Pani posłanka Ewa Wolak, Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję, pani poseł.
Pan poseł Krzysztof Brejza, Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Pan poseł Miron Sycz, Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Pan poseł Adam Krzyśków, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Pan poseł Henryk Milcarz, Lewica.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Pan poseł Edward Wojtas, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Głos zabierze sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska pan minister Stanisław Gawłowski.
Proszę bardzo, panie ministrze.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo panu ministrowi.
Głos zabierze sprawozdawca komisji pani posłanka Ewa Wolak.
Proszę bardzo, pani poseł.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo.
Zamykam dyskusję.
W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawki, proponuję, aby Sejm skierował ponownie ten projekt do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w celu przedstawienia sprawozdania.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 7. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (druki nr 2212 i 2309).
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji, pana posła Leszka Jastrzębskiego.
Proszę bardzo, panie pośle.
Poseł Sprawozdawca Leszek Jastrzębski
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.
Otwieram dyskusję.
Głos zabierze pan poseł Zenon Durka, Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Krzysztof Maciejewski, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Jarosław Matwiejuk, Lewica.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Stanisław Olas, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Przystępujemy do pytań.
Są dwie osoby, zamykam listę.
Ustalam czas na zadanie pytania na 1 minutę.
Pierwsze pytanie zada pan poseł Piotr Stanke, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Lech Kołakowski, Prawo i Sprawiedliwość.
Nie ma pana posła.
W takim razie lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Głos zabierze podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości pan minister Piotr Kluz.
Proszę bardzo.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Piotr Kluz
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu ministrowi i proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Leszka Jastrzębskiego.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Zamykam dyskusję.
Teksty wystąpień niewygłoszonych:
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy w bloku głosowań.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 8. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy pomiędzy Rządami Królestwa Danii, Republiki Estońskiej, Republiki Finlandii, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Rzeczypospolitej Polskiej, Federacji Rosyjskiej i Królestwa Szwecji dotyczącej przywilejów i immunitetów Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, sporządzonej w Helsinkach dnia 2 lutego 1998 r. (druki nr 2257 i 2358).
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji panią poseł Annę Zielińską-Głębocką.
Proszę bardzo, pani poseł.
Poseł Sprawozdawca Anna Zielińska-Głębocka
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 3-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.
Otwieram dyskusję.
Głos zabierze pan poseł Marek Krząkała, Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Pan poseł Kazimierz Gwiazdowski, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Grzegorz Pisalski, Lewica.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo.
Przystępujemy do pytań. Są trzy pytania.
(Poseł Jerzy Gosiewski: Jeszcze poseł z PSL.)
Przepraszam pana posła. Najmocniej pana posła przepraszam.
Pan poseł Stanisław Witaszczyk, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Jeszcze raz przepraszam pana posła za pomyłkę.
Przystępujemy do pytań.
Zapisały się trzy osoby. Zamykam listę.
Ustalam czas na 1 minutę.
Pan poseł Mirosław Pawlak, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Nie ma.
W takim razie pan poseł Jerzy Gosiewski, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Jan Rzymełka, Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Głos zabierze podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych pan minister Andrzej Kremer.
Proszę bardzo.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Kremer
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu ministrowi.
Jako ostatnia głos zabierze sprawozdawca komisji pani posłanka Anna Zielińska-Głębocka.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo.
Zamykam dyskusję.
Teksty wystąpień niewygłoszonych:
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy w bloku głosowań.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 9. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu Zmieniającego Konwencję wiedeńską z 1963 roku o odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową, sporządzonego w Wiedniu dnia 12 września 1997 roku (druki nr 2258 i 2359).
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Jana Rzymełkę.
Proszę bardzo, panie pośle.
Poseł Sprawozdawca Jan Rzymełka
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 3-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.
Otwieram dyskusję.
Jako pierwszy zabierze głos poseł Dariusz Lipiński, Platforma Obywatelska.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Proszę państwa, w związku z tym, że w tej chwili - sekundeczkę, panie pośle - zbiera się Prezydium Sejmu, a nie ma kworum, muszę ogłosić 10 minut przerwy.
Ogłaszam przerwę.
Przepraszam bardzo.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 17 min 51 do godz. 18)
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Wznawiam obrady.
Pan poseł Zbigniew Chmielowiec, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Pan poseł Eugeniusz Czykwin, Lewica.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Pan poseł Stanisław Witaszczyk, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Przystępujemy do zadawania pytań.
Zgłosiły się 4 osoby.
Zamykam listę.
Ustalam czas na zadanie pytania na 1 minutę.
Jako pierwszy poseł Mirosław Pawlak, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Nie ma.
W takim razie pan poseł Dariusz Lipiński, Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Pan poseł Jan Rzymełka, Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Pan poseł Jerzy Gosiewski, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Proszę kończyć.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Głos zabierze podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska pan minister Henryk Jezierski.
Proszę bardzo.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Henryk Jacek Jezierski
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Bardzo dziękuję panu ministrowi.
Czy poseł sprawozdawca...
Proszę bardzo, pan poseł Jan Rzymełka.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Zamykam dyskusję.
Teksty wystąpień niewygłoszonych:
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy w bloku głosowań.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 10. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Zdrowia o poselskim projekcie ustawy o sieci szpitali (druki nr 1520 i 1779).
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Andrzeja Orzechowskiego.
Poseł Sprawozdawca Andrzej Orzechowski
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.
Otwieram dyskusję.
Głos zabierze posłanka Beata Małecka-Libera, Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Pan poseł Tomasz Latos, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Proszę kończyć.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Pan poseł Sławomir Kopyciński, Lewica.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Pan poseł Aleksander Sopliński, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Przystępujemy do pytań.
Jest 12 osób.
Czy są zgłoszenia? Nie ma.
Zamykam listę.
Ustalam czas pytania na jedną minutę.
Jako pierwszy pan poseł Piotr Stanke, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo.
Pani posłanka Anna Paluch, Prawo i Sprawiedliwość.
Nie ma.
W takim razie pani posłanka Jadwiga Wiśniewska, Prawo i Sprawiedliwość.
Nie ma.
Pan poseł Szymon Giżyński, Prawo i Sprawiedliwość.
Poseł Szymon Stanisław Giżyński
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Pan poseł Mirosław Pawlak, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Nie ma.
Pan poseł Jan Kulas, Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Lech Kołakowski, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Ryszard Zawadzki, Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Proszę kończyć, panie poślę.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję.
Pan poseł Czesław Hoc, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję.
Pani posłanka Elżbieta Streker-Dembińska, Lewica.
Poseł Elżbieta Streker-Dembińska
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Proszę kończyć, pani poseł.
Poseł Elżbieta Streker-Dembińska
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję.
Pan poseł Tomasz Latos, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję panu posłowi.
Ostatnie pytanie zada pan poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Proszę bardzo, panie marszałku.
Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Proszę kończyć.
Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk
Wicemarszałek Stefan Niesiołowski:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Głos zabierze podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia pan minister Marek Haber.
Proszę bardzo, panie ministrze.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Haber
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Przedstawiciel wnioskodawców pan poseł Bolesław Piecha.
Przyspieszamy, przyspieszamy.
(Poseł Andrzej Orzechowski: Słusznie.)
Proszę bardzo.
Poseł Bolesław Grzegorz Piecha
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Sprawozdawca komisji pan poseł Andrzej Orzechowski.
Proszę uprzejmie.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Sprostowanie krótsze niż poprzednie wystąpienie, tak?
Poseł Bolesław Grzegorz Piecha
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Zamykam dyskusję.
Teksty wystąpień niewygłoszonych:
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Do głosowania nad wnioskiem komisji o odrzucenie projektu ustawy przystąpimy w bloku głosowań.
Dziękuję za udział w tej debacie.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktów 11. i 12. porządku dziennego:
11. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o poselskim projekcie ustawy o uregulowaniu niektórych stosunków prawnych dotyczących opcji walutowych i zmianie innych ustaw (druki nr 1928 i 2048).
12. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o poselskim projekcie ustawy o ochronie przed nieuczciwymi praktykami w obrocie niektórymi złożonymi instrumentami finansowymi (druki nr 1927 i 2047).O zabranie głosu proszę pana posła Marka Zielińskiego w celu przedstawienia sprawozdań komisji.
Poseł Sprawozdawca Marek Zieliński
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Sejm ustalił, że w łącznej dyskusji nad tymi punktami porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.
Otwieram dyskusję.
Proszę o zabranie głosu pana posła Jarosława Urbaniaka w celu przedstawienia stanowiska klubu Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Stanowisko klubu Prawo i Sprawiedliwość przedstawi pan poseł Wiesław Janczyk.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Stanowisko klubu Lewica przedstawi pan poseł Stanisław Stec.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję.
Stanowisko klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawi pan poseł Mieczysław Kasprzak.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Panie pośle, proszę nie rozmawiać z salą, proszę rozmawiać ze społeczeństwem.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Sekundę.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
To bardzo interesujący apel do koalicjanta.
(Poseł Mieczysław Kasprzak: Ja w interesie przedsiębiorców, panie marszałku, w interesie Polski.)
Oczywiście, że w interesie apeluje pan do koalicjanta.
(Poseł Mieczysław Kasprzak: Tak, czasami trzeba.)
Proszę państwa, to były wystąpienia w imieniu klubów. Koła postanowiły nie dzielić się z nami swoją opinią w tej sprawie. Szanujemy tę decyzję.
Są pytania.
Mamy 2 godziny i 36 minut opóźnienia. Zaczynam mówić w interesie tych, którzy mają dzisiaj do wygłoszenia oświadczenia, którzy proszą Wysoką Izbę o to, aby w wystąpieniach było więcej syntezy.
Czy ktoś jeszcze chciałby zadać pytanie?
Zamykam listę.
Jako pierwsza głos zabierze pani poseł Anna Paluch.
Nie ma.
Pan poseł Sławomir Kopyciński z klubu Lewica, który jest, jak zawsze.
Czas na zadanie pytania - 1 minuta.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję.
Pan poseł Mieczysław Kasprzak, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Proszę uprzejmie.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Lech Kołakowski, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Adam Abramowicz, Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Wiesław Janczyk, Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Tadeusz Arkit, Platforma Obywatelska.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Andrzej Szlachta, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk, PSL.
Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Jako ostatni wystąpi pan poseł Bronisław Dutka, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Teraz słowa końcowe.
Jako pierwszy zabierze głos podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów pan Dariusz Daniluk.
Proszę bardzo.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Dariusz Daniluk
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję panu ministrowi.
O zabranie głosu proszę przedstawiciela wnioskodawców projektu ustawy z druku nr 1928 panią poseł Aleksandrę Natalli-Świat.
Poseł Aleksandra Natalli-Świat
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
O zabranie głosu proszę sprawozdawcę komisji pana posła Marka Zielińskiego.
Proszę uprzejmie.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
W trybie sprostowania - pani poseł, proszę uprzejmie.
Poseł Aleksandra Natalli-Świat
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Proszę państwa, zamykam dyskusję.
Teksty wystąpień niewygłoszonych:
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Do głosowania nad wnioskami komisji przystąpimy w bloku głosowań.
Dziękuję panu ministrowi.
Dziękuję państwu za udział w tej spóźnionej o wiele miesięcy debacie.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 13. porządku dziennego: Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (druk 2376).
Gotowy do zabrania głosu jest pan poseł Marek Wójcik w celu przedstawienia uzasadnienia projektu ustawy.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Sejm ustalił, że w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłucha 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.
Otwieram dyskusję.
Pan poseł Paweł Olszewski przedstawi stanowisko Platformy Obywatelskiej.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Andrzej Mikołaj Dera, reprezentujący klub Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Głos zabierze pan poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski, który reprezentuje klub Lewica.
Poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo. Panie pośle, sugeruję skierowanie sprawy do Komisji Etyki Poselskiej, ponieważ są granice, których nie warto przekraczać. Autorzy tego projektu przekroczyli je. Do tego mamy do czynienia z oczywistą obstrukcją przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej, która rozpatruje Kodeks wyborczy. To jest dobry patent na sprzedanie fragmentów Kodeksu wyborczego jako własnych, autorskich pomysłów. Zgody na takie praktyki w polskim Sejmie być nie powinno. (Oklaski)
Proszę bardzo, pan poseł Bronisław Dutka, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
To były wystąpienia w imieniu klubów.
Koła oraz posłowie niezrzeszeni na tym etapie nie będą się wypowiadać.
Do zadania pytań zgłosiły się 4 osoby.
Czy ktoś jeszcze pragnie o coś spytać?
Nikt nie pragnie.
Pierwszy pan poseł Krzysztof Brejza, Platforma Obywatelska.
1 minuta.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję.
Głos zabierze pan poseł Andrzej Szlachta, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję.
Proszę o zabranie głosu pana posła Franciszka Jerzego Stefaniuka, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję.
Ostatni zabierze głos pan poseł Wojciech Ziemniak, Platforma Obywatelska.
Proszę uprzejmie.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Pan poseł Marek Wójcik, przedstawiciel wnioskodawców.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
W sprawie Lewicy będę słuchał.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Ma pan moje...
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Pan odpowiada, a ja będę musiał mówić. Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Panie pośle, oczywiście przekażę panu Dziewałtowskiemu to, co pan powiedział. I podtrzymuję to, co ja powiedziałem. Nikt tu niczego nie chce zepsuć, drogi panie, ale jeśli od roku jest w Sejmie, w komisji, projekt Kodeksu wyborczego, a pan dzisiaj mówi, że do końca tej kadencji tego kodeksu nie będzie, to ja panu odpowiadam, że ta komisja nie pracuje, tylko zajmuje się celebrowaniem tego kodeksu, a nie pracą. Przy wszystkich komplikacjach, przy wszystkich kłopotach i trudnościach trzeba pracować codziennie, jeśli zapisało się do takiej komisji, która jest ważna, to trzeba pracować. Wybory prezydenckie, proszę pana, odbędą się między 19 września a 3 października przyszłego roku. Teraz jest październik, pan już wie, że tego kodeksu nie będzie, więc proszę przekazać władzom swojego klubu, nowym czy starym, jakie tam one są, że oczekujemy od pana posła Waldy Dzikowskiego, że ta komisja zacznie pracować i do końca tego roku ten kodeks skończy.
(Poseł Marek Wójcik: Chciałbym sprostować, panie marszałku.)
A w tej sprawie informuję pana, że nie musi pan niczego prostować, bo tu nie ma materii do prostowania, ja nie polemizuję z panem, tylko informuję. I informuję pana, że jutro lub pojutrze odbędzie się spotkanie marszałka Sejmu, z moim udziałem, z przewodniczącym tej komisji, żeby wziąć się do pracy. I nie ma tu miejsca na prostowanie. Przykro mi, panie pośle.
Zamykam dyskusję.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
No, to nie będzie tego do końca kadencji, panie pośle, nie będzie kodeksu. O czym my tu w ogóle mówimy, w kodeksie to wszystko jest, proszę wyłączyć z niego kwestie, które są najtrudniejsze, i robić maksymalnie dużo tego, co jest wspólne. Uporządkować wreszcie system wyborczy, bo to jest potrzebne całej administracji, wszystkim ludziom, którzy biorą udział w tej procedurze. Wybory będą, proszę pana, 3 października, 14 listopada i najprawdopodobniej w marcu. Jeśli nie zrobi się tego kodeksu do końca roku, to rzeczywiście będziemy mogli powiedzieć, że my, wybierani parlamentarzyści, nie jesteśmy w stanie nawet uporządkować kwestii wyborów. To będzie kompromitujące i o to mi chodzi, choć może za długo mówiłem.
Chciałbym zakończyć apelem do Platformy Obywatelskiej, żeby nie kapitulować, bo jest jeszcze parę takich inicjatyw. Można wybrać coś ciekawego, wystąpić przed ogółem społeczeństwa, jak to chce się temu społeczeństwu pomóc, tylko nie chce się kompleksowo uregulować sprawy. W związku z tym mniej PR-u, więcej pracy.
Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu, proponuje, aby Sejm skierował poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw zawarty w druku nr 2376 do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy Kodeks wyborczy, poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o partiach politycznych, ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw w celu rozpatrzenia.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Dziękuję panu ministrowi, dziękuję państwu.
Na tym zakończyliśmy...
Dziękuję państwu, powiedziałem.
Na tym zakończyliśmy rozpatrywanie punktów porządku dziennego zaplanowanych na dzień 7 października.
Informuję, że zgłosili się posłowie w celu wygłoszenia oświadczeń poselskich. Tych posłów jest 20.
Informuję 20 posłów zgłoszonych do wygłoszenia oświadczeń, że można je złożyć na piśmie i będą one traktowane jak wygłoszone.
Ale dla porządku pytam: Czy ktoś jeszcze chce się zgłosić? Może ktoś wie, czy ktoś zmierza, podąża w kierunku sali w celu wygłoszenia poselskiego?
Nikt się nie zbliża.
Zamykam listę zgłoszonych do oświadczeń.
Jako pierwszy pan poseł Józef Rojek, Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję.
Pan poseł Artur Górski, Prawo i Sprawiedliwość, wygłosi oświadczenie.
Proszę uprzejmie.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Tak, rzeczywiście to jest miejsce, w którym można mówić wszystko.
Pan poseł Piotr Stanke, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł Andrzej Szlachta, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Głos zabierze pan poseł Szymon Stanisław Giżyński, Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę bardzo.
Poseł Szymon Stanisław Giżyński
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Głos zabierze pan poseł Marek Rząsa, Platforma Obywatelska.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
O zabranie głosu proszę panią poseł Marię Nowak, Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Dziękuję bardzo.
W Sejmie ta wolność, jak widać, jest niczym nieograniczona.
Pan poseł Jerzy Ziętek, Platforma Obywatelska.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Głos zabierze pani poseł Grażyna Ciemniak, niezrzeszona.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Głos zabierze pan poseł Krzysztof Brejza, Platforma Obywatelska.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Głos zabierze pan poseł Adam Wykręt, Platforma Obywatelska.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Głos zabierze pan poseł Lech Kołakowski, Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Głos zabierze pan poseł Zbigniew Chmielowiec, Prawo i Sprawiedliwość.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Pan poseł Waldemar Andzel, Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Głos zabierze pan poseł Czesław Czechyra, Platforma Obywatelska.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
O zabranie głosu proszę pana posła Dariusza Lipińskiego, Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Głos zabierze pan poseł Jan Kaźmierczak z klubu Platforma Obywatelska.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Głos zabierze pan poseł Marek Matuszewski, Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Jako ostatni głos zabierze pan poseł Marek Kwitek, Prawo i Sprawiedliwość.
Proszę bardzo.
Teksty wystąpień niewygłoszonych:
Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński:
Na tym zakończyliśmy oświadczenia poselskie.
Zarządzam przerwę w posiedzeniu do jutra, tj. 8 października 2009 r., do godz. 9.
(Przerwa w posiedzeniu o godz. 22 min 40)