6 kadencja, 51 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Lech Kołakowski

6 kadencja, 51 posiedzenie, 1 dzień (07-10-2009)

Oświadczenia.


Poseł Lech Kołakowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 4 września 2009 r. uczestniczyłem w uroczystości z okazji 25-lecia Muzeum Przyrody w Drozdowie w gminie Piątnica w pow. łomżyńskim. To obok Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieży jedyna tego typu placówka w Podlaskiem. Drozdowo położone jest w granicach Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, miejscu niezwykłym ze względu na piękno krajobrazu, szczególnie podczas wiosennych rozlewisk tej rzeki, oraz bogactwo fauny i flory.

    Park utworzony został 15 lat temu dla ochrony unikalnych walorów przyrodniczych. Występuje tu m.in. 735 gatunków roślin naczyniowych, w tym 23 całkowicie chronione oraz 180 gatunków ptaków, w tym gatunki wpisane do polskiej ˝Czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem˝, a także znajdujące się na europejskiej ˝Czerwonej liście zwierząt zagrożonych wyginięciem˝. W Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi żyje także 41 gatunków ssaków. Na 15 gatunków drapieżników występujących w Polsce mamy tu aż 10. Nic więc dziwnego, że park znalazł się w europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000.

    Muzeum Przyrody w Drozdowie w ramach wystaw stałych prezentuje nadnarwiańską i nadbiebrzańską faunę i florę. Na wszystkich zwiedzających szczególne wrażenie robi ekspozycja pt. ˝Trofea łowieckie˝. Niedźwiedzie, wilki, rysie reprezentują polskie drapieżniki od wieków wpisane w obraz naszej przyrody. Myśliwską wystawę dopełniają m.in. XIX-wieczne ryciny o tej tematyce. Kolejna ekspozycja przedstawia różnorodność fauny i flory Kotliny Biebrzańskiej sąsiadującej z doliną Narwi, co ukazują zarówno naturalne eksponaty w postaci roślin, ptaków i ssaków, jak i plansze fotograficzne, mapy itp. Swojego reprezentanta ma tu również łoś, król bagien biebrzańskich. Od roku 2008 gości czeka także egzotyczna atrakcja, stała ekspozycja pt. ˝Podwodny świat pięciu kontynentów˝, największa akwarystyczna wystawa w całym regionie.

    Muzeum Przyrody w Drozdowie to również miejsce szczególne dla polskiej nauki, kultury i historii. Siedzibą placówki jest część XVIII-wiecznego dworku oraz klasycystyczna willa z 1895 r., otoczone kilkuhektarowym zabytkowym parkiem założonym w drugiej połowie XIX w. przez Franciszka Lutosławskiego, bo Drozdowo to rodowe gniazdo Lutosławskich, którzy mają swoje miejsce w narodowej i światowej nauce i kulturze. To właśnie tutaj wczesne lata dzieciństwa spędził Witold Lutosławski, światowej sławy kompozytor polski XX w. To z rodu Lutosławskich wywodzą się wybitny filozof Wincenty oraz jego brat Kazimierz - katolicki ksiądz, lekarz medycyny, współtwórca polskiego harcerstwa, druh Szary, autor projektu Krzyża Harcerskiego, wychowawca młodzieży. Jedna ze stałych wystaw Muzeum Przyrody w Drozdowie poświęcona jest właśnie historii ziemiańskiej rodziny Lutosławskich, która ma również zasługi w krzewieniu patriotyzmu oraz szerzeniu tzw. pracy u podstaw na wsi. To Lutosławscy kultywowali wśród ludu polską historię i tradycję, dawali pracę, udzielali pożyczek i życiowych porad, leczyli, zdolne chłopskie dzieci posyłali do szkół i na uczelnie.

    Dworek Lutosławskich w Drozdowie w szczególny sposób związany jest z osobą Romana Dmowskiego, który jest jedną z najwybitniejszych osobowości naszej historii. Wszystko zaczęło się w roku 1900 od jego spotkania w Krakowie, w mieszkaniu przyjaciół Gabrieli i Zygmunta Balickich, z profesorem filozofii Wincentym Lutosławskim. Taki był początek długoletniej przyjaźni z całą rodziną Lutosławskich. Po raz pierwszy Roman Dmowski przyjechał do Drozdowa w lecie 1911 r. gdy dwór Lutosławskich uchodził za istotny w tych stronach ośrodek idei ruchu narodowego. Roman Dmowski gościł tu wielokrotnie. Od czerwca 1938 r. zamieszkał, jak się okazało, do końca swoich dni. Odwiedzał go tu często między innymi biskup łomżyński Stanisław Kostka Łukomski. Roman Dmowski zmarł w dworze Lutosławskich 2 stycznia 1939 r. Skąd wyruszył kondukt żałobny do Łomży, a potem trumna została przewieziona do Warszawy. Po latach córka chrzestna Romana Dmowskiego, Krystyna Niklewiczówna, przekazała muzeum w Drozdowie jego pośmiertną maskę.

    Muzeum Przyrody w Drozdowie prowadzi nie tylko działalność wystawienniczą, naukową, wydawniczą i oświatową, jak na przykład warsztaty przyrodnicze dla młodzieży. Właśnie tutaj został zainicjowany między innymi cykliczny konkurs wykonawczy utworów Witolda Lutosławskiego dla uczniów szkół muzycznych. Tutaj odbywa się uznany w kraju festiwal Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża, tutaj od lat harcerze z całej Polski spotykają się na Zlocie Druha Szarego ku czci księdza Kazimierza Lutosławskiego.

    Ja także serdecznie zapraszam państwa do odwiedzenia Drozdowa, miejsca, w którym kultura, nauka (Dzwonek), historia i przyroda tak pięknie się dopełniają. Bardzo dziękuję, panie marszałku. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia