6 kadencja, 51 posiedzenie, 1 dzień (07-10-2009)
9 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu Zmieniającego Konwencję wiedeńską z 1963 roku o odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową, sporządzonego w Wiedniu dnia 12 września 1997 roku (druki nr 2258 i 2359).
Poseł Dariusz Lipiński:
Dziękuję bardzo, panie marszałku.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Protokołu Zmieniającego Konwencję wiedeńską z 1963 roku o odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową, sporządzonego w Wiedniu dnia 12 września 1997 roku (druki nr 2258 i 2359).
Wysoka Izbo, pomimo iż od katastrofy elektrowni w Czarnobylu upłynęły już 23 lata, nadal pamiętamy o tym wydarzeniu. Kwestią o znaczeniu szczególnym była wówczas odpowiedzialność za szkodę jądrową o zasięgu tansgranicznym, w szczególności z uwagi na prezentowane wtedy stanowisko władz byłego Związku Sowieckiego. Kwestionowały one obowiązek wypłaty odszkodowania za szkody transgraniczne, motywując to brakiem międzynarodowego uregulowania kwestii odpowiedzialności za takie szkody. Od czasu katastrofy w Czarnobylu nastąpił wyraźny postęp w dziedzinie regulacji prawa międzynarodowego dotyczącego szkód jądrowych o charakterze transgranicznym. Dowodem na to jest m.in. protokół, nad ratyfikacją którego w tej chwili debatujemy. Powstał on w wyniku negocjacji prowadzonych pod auspicjami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i w porównaniu ze stanem prawnym obowiązującym wcześniej wyraźnie poprawia sytuację osób poszkodowanych na skutek wypadku jądrowego. Dotyczy to co najmniej kilku aspektów. Po pierwsze, wprowadzona zostaje poszerzona definicja szkody jądrowej podlegającej kompensacji, która obejmuje także szkodę ekologiczną. Po drugie, podwyższa się minimalną kwotową granicę odpowiedzialności do wysokości wynoszącą w przybliżeniu 450 mln dolarów. Po trzecie, termin przedawnienia roszczeń z tytułu szkód wyrządzonych osobie zostaje przedłużony do 30 lat od daty wypadku jądrowego.
Przedmiotowa umowa międzynarodowa stanowi krok we właściwym kierunku, zwiększając w istotny sposób odpowiedzialność osoby eksploatującej obiekt jądrowy za ochronę osób poszkodowanych na skutek wypadku jądrowego. Zmniejsza to ryzyko ponoszenia kosztów ewentualnych rekompensat z budżetu państwa, które jest gwarantem zaspokojenia roszczeń poszkodowanych, w przypadku gdy ich wielkość przekracza granicę odpowiedzialności osoby eksploatującej. Już obecnie jest to korzystne dla budżetu państwa, a będzie wręcz konieczne w świetle planów rozwoju energetyki jądrowej na terytorium naszego kraju. Zwiększony zostanie także poziom ochrony potencjalnie poszkodowanych osób mieszkających na terenie Polski przed następstwami wypadków jądrowych mających miejsce poza jej granicami.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej popiera ratyfikację Protokołu Zmieniającego Konwencję wiedeńską z 1963 roku o odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia