6 kadencja, 51 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Stefan Niesiołowski

6 kadencja, 51 posiedzenie, 1 dzień (07-10-2009)

2 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego (druki nr 2226 i 2341).


Poseł Stefan Niesiołowski:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Platformy Obywatelskiej zgadza się z tą argumentacją, z tym dezyderatem, postulatem pana prezydenta, popiera ten projekt. Będziemy głosowali za tym projektem. Powody właściwie podałem w pierwszym wystąpieniu, więc nie chcę do tego wracać. Potwierdzam, że główny, decydujący powód to stanowisko weteranów, kombatantów, uczestników powstania, już bardzo nielicznych żyjących. Ci ludzie tyle przeszli, tyle przeżyli, tak wiele wycierpieli. W tradycję Warszawy, w historię tego miasta ta rocznica jest tak wpisana, że nie ma powodu, żeby głosować przeciw.

    Zgadzam się też z tym, co mówiła pani posłanka Kidawa-Błońska. Operacja ˝Burza˝ była nie tylko w Warszawie. Była operacja ˝Ostra Brama˝ w Wilnie. Było to szersze. Chociaż oczywiście najbardziej znany i największy wymiar akcja ˝Burza˝ miała w Warszawie. Nie chcę już teraz dokonywać - to nie jest miejsce na to, myślę, że nie warto - analizy politycznej, oceny. Ten spór będzie trwał, on się nie zakończy. Ta uchwała tego nie zamknie. A ta debata nie jest, jak sądzę, od tego. Ona nie jest potrzebna w tym wymiarze.

    Mogę tylko dwie prośby skierować do obozu prezydenckiego czy do prezydenta, czy szerzej, do całego tego obozu, w imieniu którego ten wniosek był składany. Chodzi o to - zresztą prosiła o to pani posłanka w imieniu komisji kultury, ja się w pełni solidaryzuję - żeby nie wykorzystywać powstania, jak zresztą każdej rocznicy, ale szczególnie tak bolesnej, tragicznej, do bieżącej walki politycznej, żeby nie dochodziło do godnych ubolewania incydentów, demonstracji poparcia dla jednych polityków, a dezaprobaty i potępienia dla innych. Można to robić, ale nie sądzę, żeby przy grobach powstańców, krzyżach i pomnikach było do tego najlepsze miejsce.

    I jeszcze jedno. Oczywiście ta uchwała ma wymiar symboliczny. Symbole są ważne, nie neguję roli symboli. Ale jednak proszę pamiętać, że ona nic realnie nie wnosi. Realnie ta rocznica jest obchodzona absolutnie w pełnym wymiarze od wielu lat. Tę uchwałę ja traktuję i klub Platformy traktuje jako wyraz pewnej należnej powstańcom i bohaterom, i męczennikom, i ofiarom przede wszystkim satysfakcji. Dlatego nie prowadzimy już dłużej żadnych sporów. Głosujemy za. Kwestię uważamy za zamkniętą.

    Ostatnie jeszcze zdanie, jeżeli pan minister pozwoli. Prośba, żeby za dużo nie zgłaszać tego rodzaju uchwał, które niewiele wnoszą, żeby się jednak koncentrować - rozumiem, że tu jest sprawa wyjątkowa - dlatego że to deprecjonuje trochę powagę Sejmu. Jest w ogóle za dużo uchwał w Sejmie, jest pewna inflacja tego rodzaju pomysłów.

    Traktujemy ten akt jako absolutnie wyjątkowy. Powstanie warszawskie, rozumiemy, było czymś tak wyjątkowym, że zasługuje na tego rodzaju ustawę - bo to jest ustawa. Powtarzam: klub Platformy Obywatelskiej będzie głosował za tym pomysłem. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia