6 kadencja, 51 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Andrzej Szlachta

6 kadencja, 51 posiedzenie, 1 dzień (07-10-2009)

Oświadczenia.


Poseł Andrzej Szlachta:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Moje oświadczenie dotyczy historii i aktualnych problemów szkolenia pilotów statków powietrznych w Ośrodku Kształcenia Lotniczego w Rzeszowie. Ośrodek ten jest samodzielną pozawydziałową jednostką organizacyjną Politechniki Rzeszowskiej. Zasadniczym celem OKL jest lotnicze szkolenie studentów politechniki na kierunku dyplomowania pilotaż, który teoretyczny program studiów realizuje na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, a praktyczne szkolenie lotnicze studenci odbywają w ośrodku. Ośrodek Kształcenia Lotniczego prowadzi również szkolenia lotnicze i usługi lotnicze zgodnie z posiadanymi koncesjami na zasadzie odpłatności.

    Ośrodek powstał w 1977 r. Wcześniej, w 1976 r., Ministerstwo Komunikacji za pośrednictwem Centralnego Zarządu Lotnictwa Cywilnego podjęło się organizacji i wyposażenia praktycznej nauki pilotażu w Politechnice Rzeszowskiej. Minister komunikacji zarządzeniem z 31 grudnia 1976 r. powołał do życia z dniem 1 stycznia 1977 r. Ośrodek Szkolenia Personelu Lotniczego w Rzeszowie na bazie obiektów Aeroklubu Lotniczego oraz terenów Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Pierwsze loty szkoleniowe ze studentami odbyły się w czerwcu 1977 r. na samolocie An-2. Już w roku następnym ośrodek rozpoczął szkolenie pilotów dla potrzeb lotnictwa sanitarnego i firm usługowych. OSPL był wówczas jedynym ośrodkiem w Polsce szkolącym pilotów zgodnie z wymogami przepisów IFR. Pierwsza grupa 21 absolwentów Politechniki Rzeszowskiej kierunku pilotaż otrzymała licencje zawodowe pilotów w sierpniu 1981 r.

    Po 13 latach funkcjonowania OSPL, w 1990 r. Ministerstwo Transportu zlikwidowało tę jednostkę i na mocy zawartego w dniu 26 marca 1990 r. porozumienia między Ministerstwem Transportu i Gospodarki Morskiej a Ministerstwem Edukacji majątek zlikwidowanego ośrodka przekazało Politechnice Rzeszowskiej. Rektor tej uczelni prof. Stanisław Kuś wydanym rozporządzeniem powołał w tym samym roku Ośrodek Kształcenia Lotniczego jako samodzielną jednostkę organizacyjną Politechniki Rzeszowskiej, utrzymywaną w ramach corocznej dotacji finansowej na podstawie decyzji ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego. Od 1999 r. rozpoczęto prace nad dostosowaniem zintegrowanego cyklu szkolenia studentów do wymagań europejskich przepisów lotniczych JAR - FCL i rozszerzaniem szkolenia do poziomu licencji pilota samolotowego liniowego ATPL. W ramach modernizacji bazy dydaktyczno-szkoleniowej zakupiony został ze środków własnych uczelni w 2004 r. nowoczesny symulator lotów, spełniający wymogi europejskich przepisów lotniczych. Szkolenie według tych standardów pozwoliło na uznanie w całej Europie licencji lotniczych uzyskanych w OKL. W obecnej chwili ośrodek posiada 21 samolotów szkolnych, 2 symulatory lotu oraz niezbędne certyfikaty Urzędu Lotnictwa Cywilnego wymagane przepisami Prawa lotniczego. W najbliższych latach OKL planuje kształcenie lotnicze uzupełnić o szkolenie na samolotach wyposażonych w silniki PW-600 firmy Pratt and Whitney.

    W swojej dotychczasowej działalności szkoleniowej OKL wspólnie z Politechniką Rzeszowską wykształcił ok. 500 pilotów, którzy podjęli pracę w krajowych i światowych liniach lotniczych. Mam osobistą satysfakcję, że przez wiele lat jako nauczyciel akademicki Politechniki Rzeszowskiej prowadziłem wykłady dla przyszłych polskich pilotów.

    Mimo niewątpliwych sukcesów Politechniki Rzeszowskiej w zakresie kształcenia pilotów lotnictwa cywilnego w chwili obecnej uczelnia otrzymuje niewystarczającą dotację przedmiotową na dofinansowanie działalności dydaktycznej OKL. Zamiast minimalnej kwoty 3800 tys. niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania ośrodka Ministerstwo Infrastruktury przekazało na ten rok kwotę 2,6 mln zł. Dlatego zwracam się w ramach tego oświadczenia poselskiego do ministra infrastruktury i ministra nauki i szkolnictwa wyższego o zwiększenie dotacji dla Politechniki Rzeszowskiej do poziomu, który zabezpieczy prawidłowy proces kształcenia przyszłych polskich pilotów, którzy są chlubą polskiego lotnictwa cywilnego. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia