6 kadencja, 51 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Krzysztof Brejza

6 kadencja, 51 posiedzenie, 1 dzień (07-10-2009)

Oświadczenia.


Poseł Krzysztof Brejza:

    Panie Marszałku! W niniejszym oświadczeniu poselskim chciałbym upamiętnić i oddać hołd duchownym zamordowanym przez hitlerowców w czasie II wojny światowej na ziemi inowrocławskiej.

    Okres okupacji niemieckiej to czas, w którym z wielką determinacją i na ogromną skalę dokonywano masowych mordów na duchownych. Życie tracili zarówno zwykli księża, jak i biskupi. Działania niemieckich okupantów spowodowały wielkie straty dla Kościoła katolickiego w Polsce oraz dla narodu polskiego. Trzeba bowiem zauważyć, że mordy na duchowieństwie były dokonywane głównie dlatego, że od zawsze było ono ostoją patriotyzmu i polskości. Kierowanie zbrodniczych działań w tę grupę miało więc na celu wyniszczenie tożsamości narodowej w miejscu, gdzie była ona najmocniejsza.

    Pierwsze tygodnie okupacji hitlerowskiej były dramatyczne dla ziemi inowrocławskiej, czego najdobitniejszym przykładem są tragiczne losy księdza Kazimierza Tyczki oraz księdza Mariana Skrzypczaka.

    W zeszłym tygodniu w Inowrocławiu w kościele pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem tablicy ku czci księdza Kazimierza Tyczki, inowrocławskiego duchownego, aresztowanego i zamordowanego przez hitlerowców.

    Ksiądz Kazimierz Tyczka urodził się w 1908 r. Ukończył seminarium duchowne w Gnieźnie. Swoją posługę kapłańską sprawował jako wikariusz w Inowrocławiu. 3 października 1939 r. ksiądz Tyczka został aresztowany przez Niemców. Następnego dnia w lesie koło Różniat został rozstrzelany wraz z grupą innych osób. Jego ciało zostało złożone na cmentarzu w Wylatowie.

    Niestety ziemia inowrocławska była miejscem wielu podobnie tragicznych wydarzeń. Kapłani z tego terenu ginęli zarówno przez natychmiastowe rozstrzelanie, jak i w wyniku męczarni w obozach zagłady.

    Chciałbym przy tej okazji wspomnieć również postać błogosławionego księdza Mariana Skrzypczaka. Wykazał się on wielką odwagą, ponieważ po wybuchu wojny, pomimo grożącego niebezpieczeństwa, pozostał w parafii, broniąc miejsca swojej kapłańskiej posługi. 5 października 1939 r. grupa hitlerowskiej młodzieży z Hitlerjugend wdarła się do jego plebani w Płonkowie. Ksiądz został brutalnie pobity i zepchnięty ze stromych schodów, następnie rozstrzelany.

    W miniony poniedziałek w Szkole Podstawowej w Rojewicach został poświęcony sztandar im. bł. ks. Mariana Skrzypczaka. Szkoła otrzymała również jego imię.

    Wysoka Izbo! Postawa i poświęcenie tych księży budzi najwyższy szacunek i uznanie mieszkańców Inowrocławia. Jako poseł cieszę się, iż w ostatnich dniach doszło do upamiętnienia 70. rocznicy tragicznej śmierci księży Tyczki oraz Skrzypczaka, którzy dali dowód miłości do drugiego człowieka, a przede wszystkim udowodnili wierność swoim zasadom i ideałom. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia