6 kadencja, 51 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Zbigniew Chmielowiec

6 kadencja, 51 posiedzenie, 1 dzień (07-10-2009)

9 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu Zmieniającego Konwencję wiedeńską z 1963 roku o odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową, sporządzonego w Wiedniu dnia 12 września 1997 roku (druki nr 2258 i 2359).


Poseł Zbigniew Chmielowiec:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawiam stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wobec projektu ustawy o ratyfikacji Protokołu Zmieniającego Konwencję wiedeńską z 1963 roku o odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową, sporządzonego w Wiedniu dnia 12 września 1997 roku (druki nr 2258 i 2359).

    Projekt ten był przedmiotem obrad Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Przed 26 kwietnia 1986 r., czyli przed katastrofą w Czarnobylu, awarią reaktora jądrowego, w dziedzinie odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową obowiązywały na świecie trzy umowy międzynarodowe: konwencja paryska, konwencja brukselska oraz konwencja wiedeńska. Po katastrofie czarnobylskiej Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w Wiedniu podjęła prace mające na celu wprowadzenie takiego międzynarodowego uregulowania kwestii odpowiedzialności za szkody jądrowe, które zapewniałoby należyte odszkodowania tym, który ucierpieli wskutek awarii obiektu jądrowego związanego z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej. Kwestią o znaczeniu szczególnym była odpowiedzialność za szkody jądrowe o zasięgu transgranicznym, w szczególności z uwagi na prezentowane w tym czasie stanowisko Związku Radzieckiego, który nie chciał tych szkód uznawać.

    Powstały w wyniku negocjacji prowadzonych pod auspicjami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Protokół Zmieniający Konwencję wiedeńską z 1963 roku o odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową, sporządzony w Wiedniu dnia 12 września 1997 roku, zwany dalej protokołem, poprawia sytuację osób poszkodowanych wskutek wypadku jądrowego, m.in. przedłuża termin przedawnienia roszczeń z tytułu szkód na osobie do 30 lat od powstania szkody.

    W chwili obecnej Polska nie uczestniczy w rozszerzonym systemie odpowiedzialności za szkodę jądrową, gdyż nie ratyfikowała protokołu. Uwzględniając pozytywny wpływ protokołu na zwiększenie poziomu ochrony osób potencjalnie poszkodowanych zamieszkujących terytorium Polski, należy uznać za celowe i uzasadnione, aby w odniesieniu do tego instrumentu prawa międzynarodowego zostało wszczęte postępowanie ratyfikacyjne. Jest to w interesie naszego kraju. Ratyfikacja nie spowoduje bezpośrednich skutków finansowych dla budżetu naszego państwa.

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość będzie głosował za przyjęciem wyżej wymienionej ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia