6 kadencja, 51 posiedzenie, 1 dzień (07-10-2009)
5 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych (druki nr 2221 i 2350).
Poseł Sławomir Kopyciński:
Dziękuję bardzo.
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt zaprezentować stanowisko Klubu Poselskiego Lewica w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych.
Projektowi przyświecają trzy podstawowe cele:
Po pierwsze, poszerzenie zakresu ubezpieczeń oferowanych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych poprzez umożliwienie ubezpieczania kredytów i kontraktów eksportowych realizowanych nie tylko przez przedsiębiorców krajowych, ale również przez przedsiębiorców zależnych, powiązanych z nimi kapitałowo, którzy pośredniczą w eksporcie krajowych towarów na rynkach zagranicznych.
Po drugie, upoważnienie ministra właściwego do spraw finansów do zdefiniowania, w zgodzie z właściwymi regulacjami unijnymi, w drodze rozporządzenia, ryzyka handlowego, politycznego i nierynkowego.
Po trzecie, dokonanie zmian w organizacji organów korporacji poprzez wzmocnienie pozycji ministra właściwego do spraw finansów publicznych jako reprezentanta Skarbu Państwa na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Ponadto minister właściwy do spraw finansów publicznych zostanie wyposażony w szereg instrumentów o charakterze kontrolnym i nadzorczym, pozwalających na skuteczniejsze reagowanie w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu korporacji.
Te zmiany należy ocenić pozytywnie. Poszerzenie zakresu podmiotowego ustawy o przedsiębiorców zależnych od przedsiębiorców krajowych poprawi z pewnością konkurencyjność korporacji, tym bardziej że w ciągu ostatnich kilku lat dał się jednak zauważyć i został odnotowany poważny spadek przypisu ze składki. Zmiana ustawy w tym zakresie stanowi oczekiwaną reakcję na ten stan rzeczy. Również umieszczenie w ustawie delegacji dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia, w drodze rozporządzenia, definicji ryzyka handlowego, politycznego i nierynkowego jest konieczne wobec bardzo częstych zmian w definiowaniu tych pojęć przez Komisję Europejską. Wreszcie poszerzenie kompetencji kontrolnych i nadzorczych ministra finansów znajduje swoje uzasadnienie w zaangażowaniu środków publicznych w tej spółce i jej funkcji gospodarczej oraz w stwierdzonych w toku dotychczasowej działalności nieprawidłowościach, które się jednak tam zdarzały.
W związku z powyższym Klub Poselski Lewica udzieli poparcia projektowi ustawy o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych w wersji wnioskowanej przez Komisję Finansów Publicznych. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia