6 kadencja, 51 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Anna Zielińska-Głębocka

6 kadencja, 51 posiedzenie, 1 dzień (07-10-2009)

8 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy pomiędzy Rządami Królestwa Danii, Republiki Estońskiej, Republiki Finlandii, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Rzeczypospolitej Polskiej, Federacji Rosyjskiej i Królestwa Szwecji dotyczącej przywilejów i immunitetów Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, sporządzonej w Helsinkach dnia 2 lutego 1998 r. (druki nr 2257 i 2358).


Poseł Anna Zielińska-Głębocka:

    Dziękuję bardzo.

    Ponieważ pan minister już bardzo wyczerpująco odpowiedział na pytania, to chciałabym tylko przypomnieć, że Polska ratyfikowała samą konwencję helsińską, w związku z tym w tej chwili to, o czym mówimy, to jest tylko ratyfikacja umowy pomiędzy państwami stronami dotyczącej samej Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, która jest ciałem wykonawczym tej konwencji.

    Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że ta umowa i jej ratyfikacja przez Polskę usprawni działanie tej komisji. Tak więc jeśli mamy właśnie problemy środowiskowe, zanieczyszczenie Bałtyku, te problemy, które są związane z gazociągiem północnym, to takie silniejsze umocowanie prawne komisji, która działa na podstawie konwencji helsińskiej, jest tutaj w pełni uzasadnione.

    Chciałabym również przypomnieć, że Komisja Europejska, Unia Europejska opracowała strategię dla Morza Bałtyckiego. Jest więc również dosyć duże zainteresowanie ze strony Unii Europejskiej tym obszarem, co przynosi korzyści dla Polski. Tak że uważam, iż Polska powinna tę umowę ratyfikować, a przyjęty tryb ratyfikacji nie budził wątpliwości na posiedzeniu komisji i został jednomyślnie przyjęty, zwłaszcza że ratyfikacja tej umowy nie rodzi żadnych problemów formalnoprawnych dla Polski. Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia