2 kadencja, 64 posiedzenie, 1 dzień (08.11.1995)
(Początek posiedzenia o godz. 9 min 03)
(Na posiedzeniu przewodniczą marszałek Sejmu Józef Zych oraz wicemarszałkowie Olga Krzyżanowska, Włodzimierz Cimoszewicz i Aleksander Małachowski)
Marszałek:
Otwieram posiedzenie.
(Marszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)
Na sekretarzy powołuję panią poseł Katarzynę Marię Piekarską i pana posła Witolda Firaka.
Protokół i listę mówców prowadzić będzie pan poseł Witold Firak.
Proszę posłów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.
Protokół 63 posiedzenia Sejmu uważam za przyjęty wobec niewniesienia do niego zastrzeżeń.
Porządek dzienny posiedzenia został paniom i panom posłom doręczony.
Sejm przeniósł na bieżące posiedzenie głosowania nad wnioskami dotyczącymi informacji: o stanie przygotowań do przekazania gminom zadań z zakresu oświaty podstawowej; w sprawie wyniku śledztwa dotyczącego naruszenia apolityczności wojska; o przypadkach podsłuchu telefonicznego oraz o skutkach wdrożenia programu narodowych funduszy inwestycyjnych. (Gwar na sali)
Proszę państwa, proszę o uwagę, bo za chwilę będziemy decydować o sprawach istotnych dotyczących porządku dziennego i potem mogą być nieporozumienia. Czy mogę kontynuować? (Głosy z sali: Tak, tak.)
Prezydium Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, proponuje dodanie nowego punktu 1 w brzmieniu: Głosowania w sprawie informacji: o stanie przygotowań do przekazania gminom zadań z zakresu oświaty podstawowej; w sprawie wyniku śledztwa dotyczącego naruszenia apolityczności wojska; o przypadkach stosowania podsłuchu telefonicznego w sprawach o udzielenie pomocy kobietom chcącym usunąć ciążę; o możliwych dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarczego Polski skutkach wdrożenia programu tzw. narodowych funduszy inwestycyjnych.
Odpowiedniej zmianie ulegną oznaczenia pozostałych punktów porządku dziennego.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Informuję, że na podstawie art. 99 ust. 3 regulaminu Sejmu zgłoszono wnioski do porządku dziennego.
Klub Parlamentarny Sojuszu Lewicy Demokratycznej wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Projekt apelu Sejmu RP w sprawie ujawnienia przez kandydatów na prezydenta RP panów Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsę oraz ich małżonki posiadanego majątku, ich zeznań podatkowych o wysokości osiągniętych w latach 1992-1995 dochodów oraz wywiązania się wobec skarbu państwa z innych zobowiązań finansowych.
W uzasadnieniu wniosku czytamy: Klub Parlamentarny Sojuszu Lewicy Demokratycznej popiera projekt apelu zgłoszony przez grupę posłów w sprawie równoczesnego ujawnienia opinii publicznej przez kandydatów na prezydenta RP i ich małżonki informacji o swoim stanie majątkowym oraz o sposobie wywiązania się przez nich z obowiązków finansowych, w tym i podatkowych, wobec skarbu państwa. Uważamy, że przyjęcie przez Sejm RP apelu jeszcze w trakcie obecnego posiedzenia Sejmu powinno zobligować kandydatów do ujawnienia tych informacji.
Prezydium Sejmu nie popiera tego wniosku.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Projekt apelu Sejmu RP w sprawie ujawnienia przez kandydatów na prezydenta RP panów Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsę oraz ich małżonki posiadanego majątku, ich zeznań podatkowych o wysokości osiągniętych w latach 1992-1995 dochodów oraz wywiązania się wobec skarbu państwa z innych zobowiązań finansowych, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania? (Poruszenie na sali)
(Poseł Bronisław Geremek: Ja polisy nie mam, o czym panowie wiedzą. A kto ma, niech powie.)
Panie i panowie, trwają obrady Sejmu. Wobec tego, jeżeli ktoś zamierza zabrać głos, proszę się zwrócić do prowadzącego obrady.
W głosowaniu wzięło udział 348 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 310 posłów, przeciw - 3, 35 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wniosek Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej uwzględnił.
Unia Pracy Klub Parlamentarny wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw - trzecie czytanie.
W uzasadnieniu wniosku czytamy: Na 63 posiedzeniu Sejmu RP odbyło się drugie czytanie nowelizacji Kodeksu pracy. Komisja Nadzwyczajna w dniu dzisiejszym przyjęła dodatkowe sprawozdanie po rozpatrzeniu zgłoszonych wówczas poprawek. Uważamy, że ukształtowany zwyczaj trzeciego czytania ustaw bez zbędnej zwłoki powinien być w tej sytuacji bezwzględnie respektowany.
Prezydium Sejmu nie popiera tego wniosku. Sprawozdanie komisji nie zostało jeszcze przedstawione Prezydium Sejmu.
Przystępujemy do głosowania.
(Poseł Kazimierz Pańtak: Mam pytanie, panie marszałku.)
Proszę bardzo.
Marszałek:
Chwileczkę, panie pośle. Mam jeszcze jedno pytanie do pana posła. Panie pośle Pańtak, ile zgłoszono poprawek i wniosków?
Marszałek:
Dziękuję.
Ja nie komentuję, tylko pytam.
Proszę bardzo.
Marszałek:
Panie pośle, ale to już jest debata.
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
(Poseł Ryszard Bugaj: Wyjaśnienie tylko, panie marszałku.)
Przykro mi, panie pośle, proszę panów, ale debaty na ten temat nie będzie. Był głos za, był głos przeciwny, wiemy, jaki jest stan rzeczy.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Unii Pracy Klubu Parlamentarnego o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw - trzecie czytanie, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
W głosowaniu wzięło udział 362 posłów. Za uwzględnieniem wniosku głosowało 57 posłów, przeciw - 281, 24 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wniosek Unii Pracy Klubu Parlamentarnego odrzucił.
Unia Pracy Klub Parlamentarny wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja ministra przekształceń własnościowych o prywatyzacji ˝Ruch˝ SA.
W uzasadnieniu wniosku czytamy: W ostatnich dniach minister przekształceń własnościowych rozpoczął prywatyzację przedsiębiorstwa ˝Ruch˝ Spółka Akcyjna. Decyzje ministra wskazują na to, że prywatyzacja przedsiębiorstwa będzie odbywać się na zasadach powszechnie stosowanych w procesie przekształceń. Nie jest brana pod uwagę ani specyfika ˝Ruchu˝ Spółki Akcyjnej, ani rola, jaką spełnia ˝Ruch˝ w kształtowaniu rynku prasowego. Tymczasem największe i w istocie jedyne ogólnokrajowe przedsiębiorstwo kolportażowe, jakim jest ˝Ruch˝, ma wpływ nie tylko na kształtowanie opinii publicznej, ale również spełnia wielką rolę kulturotwórczą. Rozpoczynając prywatyzację, nie określono docelowego modelu prywatyzowanego przedsiębiorstwa. Ani parlament, ani opinia publiczna nie zostały poinformowane, jakie funkcje ma spełniać ˝Ruch˝ dla polskiej kultury.
Pojawia się też pytanie: jak według ministra przekształceń własnościowych winna wyglądać struktura własnościowa przedsiębiorstwa, ze szczególnym uwzglę-dnieniem gwarancji interesu skarbu państwa w sprywatyzowanym ˝Ruchu˝.
Dlatego posłowie Klubu Parlamentarnego Unii Pracy wnoszą o przedstawienie informacji o prywatyzacji ˝Ruchu˝ SA, wyrażając jednocześnie przekonanie, że przekształcenie tak specyficznego przedsiębiorstwa nie może odbywać się bez wiedzy i - co ważniejsze - akceptacji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Prezydium Sejmu popiera ten wniosek.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Unii Pracy Klubu Parlamentarnego o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja ministra przekształceń własnościowych o prywatyzacji ˝Ruch˝ Spółka Akcyjna, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
Za przyjęciem wniosku głosowało 348 posłów, przeciw - 5, 13 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wniosek Unii Pracy Klubu Parlamentarnego uwzględnił.
Klub Parlamentarny Konfederacji Polski Niepodległej wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej pana Józefa Oleksego o możliwościach przejmowania kontrolnych pakietów akcji tzw. narodowych funduszy inwestycyjnych i przewidywanych tego skutkach dla bezpieczeństwa gospodarczego Polski oraz efektywności procesów ekonomicznych.
W uzasadnieniu wniosku czytamy: W listopadzie tego roku ma się rozpocząć dystrybucja świadectw udziałowych w ramach programu tzw. narodowych funduszy inwestycyjnych. Jak wynika z doświadczeń tego typu powszechnych prywatyzacji w innych krajach, nastąpić może szybkie wywłaszczenie społeczeństwa i przejęcie kontrolnych pakietów akcji przez wyspecjalizowane grupy kapitałowe krajowe i zagraniczne. I tak na Litwie tzw. rodziny mafijne przejęły za bezcen mienie wartości 50 mln dolarów podczas zakończonej tam prywatyzacji kuponowej.
W związku z powyższym premier rządu winien poinformować Sejm o możliwościach i ewentualnych skutkach przejęcia takiej kontroli poprzez skup świadectw udziałowych, a później akcji tzw. narodowych funduszy inwestycyjnych, odpowiadając między innymi na następujące pytania:
1. W jakim celu rząd wprowadził pełną swobodę obrotu pozagiełdowego świadectwami udziałowymi i jakim zadaniom ma on służyć?
2. Kto, zdaniem rządu, stanie się faktycznym właścicielem 500 kluczowych przedsiębiorstw dzięki skupieniu pakietów kontrolnych akcji tzw. NFI?
3. Jakie są możliwości przejęcia pełnej kontroli właścicielskiej nad tzw. NFI przez obcy kapitał, w tym spekulacyjny oraz rodzimy kapitał przestępczy, a także jakie mogą być tego skutki dla bezpieczeństwa kraju i efektywności procesów gospodarczych?
Prezydium Sejmu nie popiera tego wniosku.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej pana Józefa Oleksego o możliwościach przejmowania kontrolnych pakietów akcji tzw. narodowych funduszy inwestycyjnych i przewidywanych tego skutkach dla bezpieczeństwa gospodarczego Polski oraz efektywności procesów ekonomicznych, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 352 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 128 posłów, przeciw - 165, 59 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wniosek Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej odrzucił.
Klub Parlamentarny Konfederacji Polski Niepodległej wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Pierwsze czytanie projektu deklaracji Sejmu zobowiązującej posłów Sejmu II kadencji do wyrażenia pisemnej zgody na ujawnienie złożonych marszałkowi Sejmu oświadczeń o stanie majątkowym.
Wnioskodawcy uzasadnienia wniosku na piśmie nie przedstawiają.
Zgłasza się pan poseł Krzysztof Kamiński, proszę.
Marszałek:
Momencik, panie pośle.
Mam prośbę do klubu Konfederacji Polski Niepodległej, a przy okazji do wszystkich. Honorujmy zasady, jakie ustaliliśmy w regulaminie, że jeżeli przedstawia się wniosek, to uzasadnienie jest składane na piśmie. Jeżeli nie będziemy tego przestrzegać, Prezydium Sejmu będzie musiało w przyszłości zareagować na tego typu sytuacje.
Proszę bardzo.
Marszałek:
Dziękuję.
(Głos z sali: Panie marszałku...)
Przepraszam bardzo, był wniosek za... Przepraszam, nie prowadzimy debaty.
Prezydium Sejmu nie popiera tego wniosku.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Pierwsze czytanie projektu deklaracji Sejmu zobowiązującej posłów Sejmu II kadencji do wyrażenia pisemnej zgody na ujawnienie złożonych marszałkowi Sejmu oświadczeń o stanie majątkowym, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 361 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 178 posłów, przeciw - 136, 47 posłów wstrzymało się od głosowania. (Oklaski)
Stwierdzam, że Sejm wniosek Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej uwzględnił.
Klub Parlamentarny Konfederacji Polski Niepodległej wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja ministra spraw wewnętrznych o tym, czy fakt dysponowania akcjami Polisy wśród określonego kręgu osób związanych politycznie bezpośrednio lub przez małżonków z byłą PZPR ma charakter związku przestępczego oraz czy nie narusza obowiązującego prawa, w tym m.in. ustawy o ochronie obrotu gospodarczego.
W uzasadnieniu wniosku czytamy: Prezes Polisy publicznie oświadczył, że akcje spółki, towarzystwa ubezpieczeniowego Polisa, zostały rozdysponowane wśród znajomych. Z informacji przekazanych przez ˝Życie Warszawy˝ wynika, że ową grupę osób stanowią wysokiego szczebla funkcjonariusze PZPR oraz małżonki liderów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ze względu na powyższe nadużycia akcje Polisy nie zostały dopuszczone do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych. Konieczne w tej sytuacji jest wysłuchanie informacji ministra spraw wewnętrznych, m.in. o tym, czy wspomniana sprawa była przedmiotem badania Urzędu Ochrony Państwa i czy znalazła się w poufnym raporcie ministra na temat powiązania świata przestępczego z politycznym. Dodatkowym elementem omawianej sprawy jest to, że Sojusz Lewicy Demokratycznej oskarżył Urząd Ochrony Państwa o przekazanie informacji o SLD i jej przywódcach operacyjnym środowiskom dziennikarskim.
Prezydium Sejmu nie popiera tego wniosku.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja ministra spraw wewnętrznych o tym, czy fakt dysponowania akcjami Polisy wśród określonego kręgu osób związanych politycznie bezpośrednio lub przez małżonków z byłą PZPR ma charakter związku przestępczego oraz czy nie narusza obowiązującego prawa, w tym m.in. ustawy o ochronie obrotu gospodarczego, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 358 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 193 posłów, przeciw - 94, 71 posłów wstrzymało się od głosowania. (Oklaski)
Stwierdzam, że Sejm wniosek Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej uwzględnił.
Klub Parlamentarny Konfederacji Polski Niepodległej wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej pana Józefa Oleksego o zadłużeniu zagranicznym Polski, warunkach jego powstania i zasadności jego spłaty.
W uzasadnieniu wniosku czytamy: Zagraniczny dług byłego PRL w wysokości 40 mld dolarów oraz nowe długi rządów partii ˝okrągłego stołu˝ nigdy nie zostały rozliczone przed polskim parlamentem i polskim społeczeństwem. W ciągu najbliższych 16 lat Polska spłaci ok. 80 mld dolarów. Za tymi sumami kryje się wywóz wypracowanego w kraju dochodu, a w konsekwencji bieda i ubóstwo milionów polskich rodzin. Premier rządu winien wreszcie zabrać w tej sprawie głos i udzielić Sejmowi podstawowych informacji, odpowiadając na następujące pytania:
- Kiedy rząd przedstawi księgę polskiego zadłużenia zagranicznego, w której wyjaśni, kto, na jakich warunkach i na jakie cele zaciągał kredyty?
- Co rządowi wiadomo o zorganizowanym rabunku finansów publicznych i nielegalnym tworzeniu długu zagranicznego, w tym zwłaszcza wykorzystującym tzw. sztywny kurs dolara?
- Jaką rolę w tym tworzeniu odegrał Bank Handlowy i FOZZ?
- Jaki jest stan ewidencji długów i jaka jest wiarygodność zadłużenia, skoro księgę zadłużenia założono w Ministerstwie Finansów dopiero w maju 1991 r.?
Prezydium Sejmu nie popiera tego wniosku.
Problematyka ta może być omówiona w czasie zbliżającej się debaty budżetowej.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej pana Józefa Oleksego o zadłużeniu zagranicznym Polski, warunkach jego powstania i zasadności jego spłaty, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 365 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 63 posłów, przeciw - 261, 41 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wniosek Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej odrzucił.
Grupa posłów wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja ministra spraw wewnętrznych o zaangażowaniu się komendanta stołecznego Policji w kampanię wyborczą urzędującego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W uzasadnieniu wniosku czytamy: Generalną zasadą działania służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych, szczególnie w okresie kampanii wyborczej, jest powszechnie uznawana reguła ich apolityczności. W wielu periodykach wskazywano na fakt łamania tejże zasady w jednostkach podległych temu resortowi. Efektem tego było dwukrotne wysłuchanie przez Sejm informacji w sprawie naruszania apolityczności służb podległych MSW. W dniu wczorajszym jeden z najbardziej poczytnych tygodników zamieścił artykuł o bezpośrednim udziale komendanta stołecznego Policji Arnolda Superczyńskiego w kampanii wyborczej urzędującego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W wyniku polecenia komendanta Policji stołecznej udostępniono sprzęt służbowy będący na wyłącznym wyposażeniu Policji osobie, według tego tygodnika, będącej przewodniczącym społecznego komitetu wyborczego Lecha Wałęsy. W tej sytuacji uważamy za niezbędne przedstawienie Sejmowi informacji o kolejnym wypadku zaangażowania służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych w kampanię wyborczą urzędującego prezydenta.
Prezydium Sejmu nie popiera tego wniosku.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku grupy posłów o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja ministra spraw wewnętrznych o zaangażowaniu się komendanta stołecznego Policji w kampanię wyborczą urzędującego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 362 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 305 posłów, przeciw - 12, 45 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wniosek grupy posłów uwzglę-dnił.
Porządek dzienny 64 posiedzenia zaproponowany przez Prezydium Sejmu, wraz z przyjętymi zmianami, został zatwierdzony.
Przedstawię obecnie propozycje dotyczące trybu rozpatrywania poszczególnych punktów porządku dziennego.
Prezydium Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, proponuje przeprowadzenie debat krótkich:
- nad sprawozdaniem komisji o projektach ustaw o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych,
- w pierwszym czytaniu projektu ustawy o powszechnym spisie rolnym.
Prezydium Sejmu proponuje wysłuchanie 10-minutowych oświadczeń w imieniu klubów oraz 5-minutowych oświadczeń w imieniu kół w dyskusji nad:
- sprawozdaniem komisji o projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks morski,
- sprawozdaniem komisji o projekcie ustawy o zmianie ustawy konstytucyjnej z dnia 17 października 1992 r.,
- rządową koncepcją utworzenia Polskiego Towarzystwa Reasekuracyjnego.
Nad pozostałymi punktami porządku dziennego wymagającymi dyskusji Prezydium Sejmu proponuje wysłuchanie 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Dziękuję.
Informuję, iż głosowania przeprowadzimy: nad dodanym punktem 1 porządku dziennego - za chwilę; w czwartek rano, a także, w miarę potrzeby, około godz. 13.
Interpelacje i zapytania rozpatrzymy w czwartek w ostatnim punkcie porządku dziennego.
Informuję, że Senat nie wniósł poprawek do ustaw:
- o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw,
- o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy,
- o zmianie ustawy Prawo dewizowe,
- o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników,
- o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 1 porządku dziennego: Głosowania w sprawie informacji:
1) o stanie przygotowań do przekazania gminom zadań z zakresu oświaty podstawowej,
2) w sprawie wyniku śledztwa dotyczącego naruszenia apolityczności wojska,
3) o przypadkach stosowania podsłuchu telefonicznego w sprawach o udzielenie pomocy kobietom chcącym usunąć ciążę,
4) o możliwych dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarczego Polski skutkach wdrożenia programu tzw. narodowych funduszy inwestycyjnych.Przechodzimy do wniosku w sprawie informacji rządu o stanie przygotowań do przekazania gminom zadań z zakresu oświaty podstawowej.
Sejm wysłuchał informacji przedstawionej przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej pana Kazimierza Derę oraz przeprowadził dyskusję.
Wobec propozycji przyjęcia informacji do wiadomości zgłoszono sprzeciw.
Poddam wniosek o przyjęcie informacji pod głosowanie.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem do wiadomości informacji rządu o stanie przygotowań do przekazania gminom zadań z zakresu oświaty podstawowej, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 351 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 255 posłów, przeciw - 72, 24 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm przyjął informację do wiadomości.
Przechodzimy do wniosku dotyczącego informacji rządu w sprawie wyniku śledztwa dotyczącego naruszenia apolityczności wojska.
Sejm wysłuchał informacji przedstawionej przez ministra spraw wewnętrznych pana Andrzeja Milczanowskiego oraz informacji uzupełniającej przedstawionej przez ministra obrony narodowej pana Zbigniewa Okońskiego.
Wobec propozycji przyjęcia informacji do wiadomości zgłoszono sprzeciw.
Pod głosowanie poddam wniosek o przyjęcie informacji do wiadomości.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem do wiadomości informacji rządu w sprawie wyniku śledztwa dotyczącego naruszenia apolityczności wojska, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 350 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 28 posłów, przeciw - 283, 39 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm nie przyjął informacji do wiadomości.
Przechodzimy do wniosku w sprawie informacji prokuratora generalnego o przypadkach stosowania podsłuchu telefonicznego w sprawach o udzielenie pomocy kobietom chcącym usunąć ciążę.
Sejm wysłuchał informacji przedstawionej przez zastępcę prokuratora generalnego pana Stefana Śnieżkę oraz przeprowadził dyskusję.
W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie informacji.
Wniosek ten poddam pod głosowanie. Jego odrzucenie oznaczać będzie przyjęcie informacji do wiadomości.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem informacji prokuratora generalnego o przypadkach stosowania podsłuchu telefonicznego w sprawach o udzielenie pomocy kobietom chcącym usunąć ciążę, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 342 posłów. Za odrzuceniem informacji głosowało 155 posłów, przeciw - 85, 102 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm przyjął wniosek o odrzucenie, a tym samym informacji nie przyjął do wiadomości.
Przechodzimy do wniosku w sprawie informacji o możliwych dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarczego Polski skutkach wdrożenia programu tzw. narodowych funduszy inwestycyjnych.
Sejm wysłuchał informacji przedstawionej przez ministra przekształceń własnościowych pana Wiesława Kaczmarka oraz przeprowadził dyskusję.
Wobec propozycji przyjęcia informacji do wiadomości zgłoszono sprzeciw.
Poddam pod głosowanie wniosek o przyjęcie informacji.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem do wiadomości informacji o możliwych dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarczego Polski skutkach wdrożenia programu tzw. narodowych funduszy inwestycyjnych, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 345 posłów. Za przyjęciem informacji głosowało 196 posłów, przeciw - 97, 52 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm przyjął informację do wiadomości.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 2 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Ustawodawczej:
1) o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych,
2) o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw
(druki nr 752, 753 i 1304).
Przed zabraniem głosu przez sprawozdawcę zarządzam pięciominutową przerwę.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 9 min 38 do godz. 9 min 42)
Marszałek:
Wznawiam obrady.
O zabranie głosu proszę sprawozdawcę komisji pana posła Włodzimierza Nieporęta.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Przypominam, iż Sejm ustalił w debacie nad tym punktem porządku dziennego podział czasu pomiędzy kluby i koła, w zależności od ich wielkości, w granicach od 4 do 36 minut, to jest debatę krótką.
Otwieram debatę.
O głos prosi sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej pan Andrzej Karkoszka.
Proszę, panie ministrze.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Andrzej Karkoszka
Marszałek:
Dziękuję panu ministrowi.
O zabranie głosu proszę pana posła Andrzeja Brachmańskiego, Sojusz Lewicy Demokratycznej. Kolejnym mówcą będzie pani poseł Aleksandra Małachowska, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
O zabranie głosu proszę panią poseł Aleksandrę Małachowską, Polskie Stronnictwo Ludowe. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Bronisław Komorowski, Unia Wolności.
Marszałek:
Dziękuję, pani poseł.
Obecnie głos zabierze pan poseł Bronisław Komorowski, Unia Wolności, a następnie pan poseł Zygmunt Jakubczyk, Unia Pracy.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Głos zabierze pan poseł Zygmunt Jakubczyk, Unia Pracy, a następnie pan poseł Andrzej Kaźmierczak, Konfederacja Polski Niepodległej.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Zygmunt Jakubczyk w imieniu Klubu Parlamentarnego Unii Pracy.
Proszę o zabranie głosu pana posła Andrzeja Kaźmierczaka w imieniu Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Andrzej Kaźmierczak w imieniu klubu Konfederacji Polski Niepodległej.
Proszę pana posła Leszka Zielińskiego o zabranie głosu w imieniu klubu Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Leszek Zieliński w imieniu klubu BBWR.
Było to ostatnie wystąpienie w imieniu klubów i kół.
Proszę o zabranie głosu pana posła Stanisława Dzienisiewicza z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Antoni Jan Tarczyński.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Stanisław Dzienisiewicz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Proszę o zabranie głosu pana posła Antoniego Jana Tarczyńskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Antoni Tarczyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Proszę o zabranie głosu pana posła Krzysztofa Trawickiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Krzysztof Trawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Proszę o zabranie głosu pana posła Adama Szczęsnego z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Adam Szczęsny z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Proszę o zabranie głosu pana posła Janusza Zemke z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Janusz Zemke z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Proszę o zabranie głosu ostatniego ze zgłoszonych mówców, pana posła Eugeniusza Janułę z Poselskiego Koła - Nowa Demokracja.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Przemawiał pan poseł Eugeniusz Januła w imieniu Poselskiego Koła - Nowa Demokracja.
Lista posłów zapisanych do dyskusji została wyczerpana.
Proszę o zabranie głosu sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej pana Andrzeja Karkoszkę.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Andrzej Karkoszka
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie sekretarzu stanu.
Chciałabym tylko prosić o zgłoszenie tej poprawki na piśmie. Nie jest to autopoprawka - dlatego że odnosi się to już do sprawozdania komisji, ale zgodnie z regulaminem Sejmu traktujemy to jako poprawkę.
Proszę bardzo o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Włodzimierza Nieporęta.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Przemawiał sprawozdawca komisji pan poseł Włodzimierz Nieporęt.
(Poseł Krzysztof Budnik: Chciałbym zadać pytanie, pani marszałek.)
Proszę bardzo, w trybie zapytania.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Panie pośle, przepraszam, proszę ograniczyć się tylko do pytania.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Proszę bardzo, pan poseł sprawozdawca.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję panu posłowi sprawozdawcy.
Zamykam dyskusję.
W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono poprawkę do przedłożonego projektu ustawy, Prezydium Sejmu proponuje ponownie skierować projekt ustawy do Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Ustawodawczej w celu przedstawienia dodatkowego sprawozdania - z sugestią dotyczącą takiego prowadzenia prac w komisjach, które umożliwiłoby przystąpienie jutro rano do trzeciego czytania.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważała, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę. Dziękuję bardzo.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 3 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Transportu, Łączności, Handlu i Usług oraz Komisji Ustawodawczej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks morski (druki nr 885 i 1296).
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji panią poseł Elżbietę Pielę-Mielczarek.
Poseł Elżbieta Piela-Mielczarek
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję pani poseł sprawozdawcy.
Sejm podjął decyzję o wysłuchaniu w debacie nad tym punktem porządku dziennego 10-minutowych wystąpień w imieniu klubów i 5-minutowych wystąpień w imieniu kół.
Otwieram dyskusję.
Pierwszego proszę pana posła Jerzego Zakrzewskiego o zabranie głosu w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Władysław Święs.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Jerzy Zakrzewski w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Proszę pana posła Władysława Święsa o zabranie głosu w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Krzysztof Luks.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Władysław Święs w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Proszę pana posła Krzysztofa Luksa o zabranie głosu w imieniu klubu Unii Wolności. Następnym mówcą będzie pan poseł Zbigniew Szczypiński.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Krzysztof Luks w imieniu klubu Unii Wolności.
Proszę pana posła Zbigniewa Szczypińskiego o zabranie głosu w imieniu klubu Unii Pracy. Następnym mówcą będzie pan poseł Ryszard Olszewski.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Krzysztof Szczypiński w imieniu klubu Unii Pracy.
Proszę pana posła Ryszarda Olszewskiego o zabranie głosu w imieniu klubu BBWR.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał w imieniu klubu BBWR pan poseł Ryszard Olszewski.
Był to ostatni ze zgłoszonych mówców.
Proszę bardzo o zabranie głosu ministra transportu i gospodarki morskiej pana Bogusława Liberadzkiego.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej Bogusław Liberadzki
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie ministrze.
Proszę bardzo o zabranie głosu sprawozdawcę komisji panią poseł Elżbietę Pielę-Mielczarek.
Poseł Elżbieta Piela-Mielczarek
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo pani poseł sprawozdawcy.
Zamykam dyskusję.
Do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy jutro rano.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 4 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Zdrowia oraz Komisji Ustawodawczej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (druki nr 1259 i 1294).
Proszę o zabranie głosu sprawodawcę komisji pana posła Seweryna Jurgielańca.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję posłowi sprawozdawcy.
Sejm podjął decyzję o wysłuchaniu w debacie nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.
Otwieram dyskusję.
Proszę pana posła Ryszarda Ulickiego o zabranie głosu w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Jan Kopczyk.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Ryszard Ulicki w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Proszę pana posła Jana Kopczyka o zabranie głosu w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Jan Kopczyk w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Proszę pana posła Grzegorza Marciniaka o zabranie głosu w imieniu klubu Unii Pracy.
(Poseł Maria Dmochowska: Przepraszam, pani marszałek, jestem.)
Pani poseł, rozumiem, ale czy chce pani zabrać głos teraz, bo zdjęliśmy pani nazwisko z tablicy, ponieważ pani nie było. Może więc poprosimy teraz pana posła Marciniaka, a następnie panią poseł.
(Poseł Maria Dmochowska: Zawsze do usług.)
Proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Grzegorz Marciniak w imieniu klubu Unii Pracy.
Proszę o zabranie głosu panią poseł Marię Dmochowską występującą w imieniu klubu Unii Wolności. Następnym mówcą będzie pan poseł Grzegorz Cygonik.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, pani poseł.
Przemawiała pani poseł Maria Dmochowska w imieniu klubu Unii Wolności.
Proszę pana posła Grzegorza Cygonika o zabranie głosu w imieniu klubu Konfederacji Polski Niepodległej.
Następnym mówcą będzie pan poseł Zbigniew Pietrzykowski.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Grzegorz Cygonik w imieniu klubu Konfederacji Polski Niepodległej.
Proszę ostatniego ze zgłoszonych mówców, pana posła Zbigniewa Pietrzykowskiego, o zabranie głosu w imieniu klubu BBWR.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Zbigniew Pietrzykowski w imieniu klubu BBWR.
Słucham, panie pośle?
(Poseł Juliusz Braun: Chciałbym zadać pytanie.)
Pytanie, proszę bardzo, pan poseł Juliusz Braun będzie uprzejmy.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Proszę bardzo o zabranie głosu podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej pana Wiesława Jaszczyńskiego.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej Wiesław Jaszczyński
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie ministrze.
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Seweryna Jurgielańca.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Zamykam dyskusję.
Do głosowania nad tym punktem porządku dziennego przystąpimy jutro rano.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 5 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej, Komisji Zdrowia oraz Komisji Ustawodawczej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (druki nr 1307 i 1312).
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji panią poseł Krystynę Sienkiewicz.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo pani poseł sprawozdawcy.
Sejm postanowił o wysłuchaniu w debacie nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych wystąpień w imieniu klubów i kół.
Otwieram dyskusję.
Pierwszego proszę o zabranie głosu pana posła Seweryna Jurgielańca w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Jan Kopczyk.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał poseł Seweryn Jurgielaniec w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Proszę pana posła Jana Kopczyka o zabranie głosu w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Grzegorz Marciniak.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Jan Kopczyk w imieniu klubu PSL.
Proszę pana posła Grzegorza Marciniaka o zabranie głosu w imieniu klubu Unii Pracy.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Grzegorz Marciniak w imieniu klubu Unii Pracy.
Proszę pana posła Grzegorza Cygonika o zabranie głosu w imieniu klubu Konfederacji Polski Niepodległej.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Grzegorz Cygonik w imieniu klubu KPN.
Proszę o zabranie głosu ostatniego ze zgłoszonych mówców - pan poseł Zbigniew Pietrzykowski w imieniu klubu BBWR.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Zbigniew Pietrzykowski w imieniu klubu BBWR.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Proszę bardzo o zabranie głosu podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej pana Wojciecha Kuźmierkiewicza.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej Wojciech Kuźmierkiewicz
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie ministrze.
Czy pani poseł sprawozdawca pragnie zabrać głos? Nie.
W takim razie zamykam dyskusję.
Do głosowania nad tym punktem porządku dziennego przystąpimy jutro rano.
Proszę panią poseł sekretarz o odczytanie komunikatów.
Sekretarz poseł Irena Maria Nowacka
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, pani poseł.
Ogłaszam przerwę do godz 16.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 14 min 05 do godz. 16 min 02)
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Wznawiam obrady.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 6 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie ustawy konstytucyjnej o zmianie ustawy konstytucyjnej z dnia 17 października 1992 r. o wzajemnych stosunkach między władzą ustawodawczą i wykonawczą Rzeczypospolitej Polskiej oraz o samorządzie terytorialnym (druki nr 1286 i 1321).
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Marka Mazurkiewicza.
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Dziękuję panu posłowi.
W dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłuchamy 10-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 5-minutowych w imieniu kół.
Otwieram dyskusję.
Udzielam głosu panu posłowi Witowi Majewskiemu, występującemu w imieniu klubu SLD.
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Dziękuję panu posłowi.
Kolejnym mówcą będzie pan poseł Waldemar Michna z klubu PSL.
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Jerzego Ciemniewskiego z klubu Unii Wolności.
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Kazimierza Pańtaka z klubu Unii Pracy.
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Krzysztofa Kamińskiego z klubu KPN.
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Dziękuję.
Termin obecnego posiedzenia, panie pośle, został wyznaczony kilka miesięcy temu przez Prezydium Sejmu, dlatego też na pewno celem zwołania tego posiedzenia nie mogło być, jak pan sugeruje, odbycie drugiego czytania omawianego projektu zmiany konstytucji. Prezydium Sejmu podejmowało tę decyzję, kiedy projekt w ogóle jeszcze nie istniał. Dlatego też pańska wypowiedź o tym, w jakim celu zwołane zostało obecne posiedzenie, jest całkowicie nieuzasadniona.
(Poseł Krzysztof Kamiński: Proszę o głos.)
W jakiej sprawie?
(Poseł Krzysztof Kamiński: Ad vocem, co do wypowiedzi marszałka w stosunku do mojej osoby. Mam prawo chyba. Pan w tej chwili zabrał głos jako poseł.)
Zabrałem głos jako członek Prezydium Sejmu, ponieważ pańska uwaga na temat tego, w jakim celu zostało zwołane to posiedzenie, dotyka bezpośrednio Prezydium Sejmu i motywów, jakimi kierowało się Prezydium Sejmu, kilka miesięcy temu wyznaczając w kalendarzu prac Sejmu termin obecnego posiedzenia.
Proszę pana, do debaty nie dopuszczę, może pan skorzystać z regulaminowego trybu zgłoszenia sprostowania itd.
(Poseł Krzysztof Kamiński: To ja się zgłaszam do debaty.)
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Debaty nad tym punktem nie ma poza oświadczeniami klubowymi, które właśnie zakończyliśmy.
Udzielam głosu panu posłowi Markowi Mazurkiewiczowi sprawozdawcy komisji.
(Poseł Krzysztof Kamiński: Odwołano posiedzenie Sejmu w przyszłym tygodniu.)
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Dziękuję panu posłowi.
Zamykam dyskusję.
Do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy jutro rano.
Wysoki Sejmie! Za chwilę przystąpimy do rozpatrzenia punktu 7 porządku dziennego, w którym projekty mają być przedstawione i uzasadnione przez przedstawiciela prezydenta. Z panem ministrem Marcinkowskim umówiliśmy się na godz. 17. Sejm dzisiaj pracuje szybciej, niż można się było spodziewać, dlatego też, bez winy pana ministra Marcinkowskiego, nie mogę mu w tej chwili udzielić głosu i ogłaszam 10-minutową przerwę do godz. 17.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 16 min 49 do godz. 17 min 01)
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Wznawiam obrady.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 7 porządku dziennego: Pierwsze czytanie przedstawionych przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektów ustaw:
1) o zmianie ustawy o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (druk nr 1271);
2) o zmianie ustawy o znakach sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 1272).
Proszę o zabranie głosu sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Marcinkowskiego w celu przedstawienia uzasadnienia projektów ustaw.
Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Marcinkowski
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Dziękuję panu ministrowi.
W dyskusji nad tym punktem porządku dziennego wysłuchamy 5-minutowych wystąpień w imieniu klubów i kół.
Otwieram dyskusję.
Udzielam głosu panu posłowi Januszowi Zemke z klubu SLD.
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Leszka Bugaja z klubu PSL.
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Zbigniewa Mączkę z klubu Unii Wolności.
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Zygmunta Jakubczyka z klubu Unii Pracy.
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Andrzeja Gąsienicę-Makowskiego z klubu BBWR.
Poseł Andrzej Gąsienica-Makowski
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Dziękuję panu posłowi.
W imieniu Poselskiego Koła - Nowa Demokracja zabierze głos pan poseł Eugeniusz Januła.
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Dziękuję panu posłowi.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Wobec braku innych zgłoszeń zamykam dyskusję.
Przypominam, że w dyskusji zgłoszono wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania obu projektów ustaw.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Nie słyszę sprzeciwu.
Przystępujemy zatem do drugiego czytania przedstawionych przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektów ustaw: o zmianie ustawy o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, o zmianie ustawy o znakach sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Czy ktoś z pań posłanek i panów posłów pragnie zabrać głos w tej sprawie?
Nie widzę zgłoszeń.
Czy pan minister Marcinkowski chce zabrać głos? Nie.
W takim razie do trzeciego czytania projektów ustaw przystąpimy jutro rano.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 8 porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o powszechnym spisie rolnym 1996 r. (druk nr 1264).
Proszę o zabranie głosu wiceprezesa Głównego Urzędu Statystycznego pana Romana Sawińskiego w celu przedstawienia uzasadnienia projektu ustawy.
Wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego Roman Sawiński
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Dziękuję panu prezesowi.
Omawiany projekt ustawy będzie przedmiotem debaty krótkiej.
Otwieram dyskusję.
Proszę o zabranie głosu pana posła Wojciecha Szczęsnego Zarzyckiego, występującego w imieniu klubu PSL.
Poseł Wojciech Szczęsny Zarzycki
Wicemarszałek Włodzimierz Cimoszewicz:
Dziękuję panu posłowi.
Stanowisko klubu Unii Wolności przedstawi obecnie pani posłanka Joanna Szafruga-Sypniewska.
Proszę bardzo.
Poseł Joanna Szafruga-Sypniewska
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję pani posłance Joannie Szafrudze-Sypniewskiej z Unii Wolności.
Proszę obecnie pana posła Andrzeja Aumillera z Unii Pracy o zabranie głosu.
Nie ma pana posła Aumillera?
Proszę zatem pana posła Kazimierza Wilka z Konfederacji Polski Niepodległej.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Kazimierzowi Wilkowi z Konfederacji Polski Niepodległej.
Proszę o zabranie głosu panią posłankę Zofię Grzebisz-Nowicką z Sojuszu Lewicy Demokratycznej .
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję pani posłance Zofii Grzebisz-Nowickiej z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Proszę obecnie pana posła Jerzego Eysymontta z Unii Pracy, bo jak rozumiem, pan poseł Andrzej Aumiller się nie odnalazł.
Proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Przepraszam, panie pośle.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Jerzemu Eysymonttowi z Parlamentarnego Koła Republikanie.
Przepraszam za uchybienie w poprzedniej zapowiedzi.
Proszę obecnie pana posła Andrzeja Aumillera z Unii Pracy.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi Andrzejowi Aumillerowi z Unii Pracy.
Wysoka Izbo! Pozostało nam wysłuchanie wystąpień indywidualnych. Zapisanych jest do głosu dwóch posłów.
Pierwszego proszę pana posła Tadeusza Matyjka z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Tadeuszowi Matyjkowi z Sojuszu Lewicy Demokratycznej
Proszę pana posła Jacka Soskę z Polskiego Stronnictwa Ludowego. To jest ostatni z zapisanych do głosu mówców, pozostałe osoby zrezygnowały z zabrania głosu.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Jackowi Sosce z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Stwierdzam, iż lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Proszę zatem wiceprezesa Głównego Urzędu Statystycznego pana Romana Sawińskiego o zabranie głosu na zakończenie tej części dzisiejszej debaty.
Wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego Roman Sawiński
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu prezesowi za krótkie, miłe przemówienie.
Wysoka Izbo! Zamykam dyskusję, skoro nikt z państwa nie ma pytań ani nie pragnie zabrać głosu.
Prezydium Sejmu proponuje, aby Sejm skierował rządowy projekt ustawy o powszechnym spisie rolnym 1996 r. do Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz do Komisji Ustawodawczej w celu rozpatrzenia.
Jeśli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Propozycja została przyjęta.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 9 porządku dziennego: Rządowa koncepcja utworzenia Polskiego Towarzystwa Reasekuracyjnego (druki nr 1124 i 1234).
Proszę o zabranie głosu sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów pana Krzysztofa Kalickiego.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Krzysztof Kalicki
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo panu ministrowi Krzysztofowi Kalickiemu.
Wysoka Izbo! Prezydium Sejmu skierowało przedłożoną koncepcję do Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz do Komisji Sprawiedliwości w celu rozpatrzenia.
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Wiesława Ciesielskiego.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję sprawozdawcy komisji panu posłowi Wiesławowi Ciesielskiemu.
Wysoka Izbo! Przypominam, iż Sejm postanowił o wysłuchaniu w debacie nad tym punktem porządku dziennego 10-minutowych wystąpień w imieniu klubów i 5-minutowych wystąpień w imieniu kół.
Otwieram dyskusję.
Pierwszego proszę o zabranie głosu pana posła Mieczysława Jedonia z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Mieczysławowi Jedoniowi z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Proszę pana posła Aleksandra Bentkowskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Aleksandrowi Bentkowskiemu z Polskiego Stronnictwa Ludowego
Proszę pana posła Henryka Wujca z Unii Wolności.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Przemawiał pan poseł Henryk Wujec z Unii Wolności.
Proszę obecnie... nie ma pana posła Kaczmarka, do tej pory się nie odnalazł.
Proszę zatem pana posła Hansa Szyca z Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Panie pośle, proszę kończyć.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Hans Szyc.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Jeśli więcej nikt nie ma ochoty zabrać głosu, to poproszę pana ministra Krzysztofa Kalickiego.
Czy pan minister chce coś powiedzieć na zakończenie?
Proszę, panie ministrze.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Krzysztof Kalicki
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu ministrowi Krzysztofowi Kalickiemu.
Pan poseł Henryk Wujec ma pytanie, proszę bardzo.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Krzysztof Kalicki
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu ministrowi.
Proszę obecnie sprawozdawcę komisji pana posła Wiesława Ciesielskiego.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Poseł Henryk Wujec, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję.
Rozumiem, że nie ma więcej zgłoszeń w tej sprawie.
Zamykam dyskusję.
Wysoka Izbo! Informuję, iż Komisja Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka wnoszą o przyjęcie rządowej koncepcji utworzenia Polskiego Towarzystwa Reasekuracyjnego do wiadomości.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie było, propozycja została przyjęta.
Na tym, Wysoka Izbo, kończymy rozpatrywanie punktów porządku dziennego w dniu dzisiejszym.
Proszę panią posłankę, sekretarza obrad, o odczytanie komunikatów.
Sekretarz poseł Katarzyna Maria Piekarska
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Informuję, iż zgłosili się posłowie w celu złożenia oświadczeń poselskich.
Proszę panią posłankę Krystynę Sienkiewicz z Unii Pracy.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję pani posłance Krystynie Sienkiewicz z Unii Pracy.
Proszę pana posła Jerzego Zakrzewskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Jerzemu Zakrzewskiemu.
Panie pośle, no cóż, Prezydium Sejmu rozważy pański wniosek. Nie umiem w tej chwili odpowiedzieć... Nie umiem sobie wyobrazić, podobnie jak pan, żeby pani prezes tego nie wiedziała równie dokładnie jak my. Ale jak ją zmusić do tego, na to pytanie w tej chwili nie umiem panu odpowiedzieć. Wiem natomiast, że obecnie głos ma zabrać pan poseł Ryszard Nowak z Unii Pracy - pierwszy mówca z Unii Pracy, który się stawił.
Proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Panie pośle, dziękuję serdecznie.
Przemawiał pan poseł Ryszard Nowak z Unii Pracy.
Wprawił mnie pan w pewien kłopot. Art. 110 regulaminu Sejmu mówi, że marszałek Sejmu może udzielić głosu posłowi poza porządkiem obrad dla wygłoszenia oświadczenia poselskiego, co uczyniłem. W dalszej części jednak regulamin mówi, że przedmiotem oświadczenia poselskiego nie może być sprawa, której merytoryczna treść jest interpelacją lub zapytaniem poselskim. Pana wystąpienie zaś ma charakter zapytania poselskiego. Oczywiście nie pozbawiłem pana głosu, bo byłoby to niesympatycznym gestem, ale stwierdzam, że jest to zapytanie poselskie. I myślę, że powinien pan to powtórzyć w formie zapytania poselskiego.
Na tym zakończyliśmy oświadczenia poselskie.
Zarządzam przerwę w obradach do dnia 9 listopada 1995 r., do godz. 9.
Dziękuję wytrwałym.
(Przerwa w posiedzeniu o godz. 20 min 08)