2 kadencja, 64 posiedzenie, 1 dzień (08.11.1995)
9 punkt porządku dziennego:
Rządowa koncepcja utworzenia Polskiego Towarzystwa Reasekuracyjnego (druki nr 1124 i 1234).
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Krzysztof Kalicki:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przy okazji dyskusji nad ustawą ubezpieczeniową została zgłoszona propozycja ze strony Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, przyjęta przez Sejm 30 marca 1995 r., aby rząd do 30 czerwca 1995 r. przedstawił koncepcję powołania Polskiego Towarzystwa Reasekuracyjnego. Rząd w dniu 23 czerwca 1995 r. taką koncepcję przyjął i przesłał do Sejmu. Komisja Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów na posiedzeniu w dniu 14 września przyjęła do wiadomości koncepcję rządową powołania Polskiego Towarzystwa Reasekuracyjnego. Dalszy ciąg działań jest nakierowany na powołanie tego towarzystwa. 20 października tego roku wpłynął do ministra finansów wniosek podpisany przez założycieli o wydanie licencji na utworzenie tego towarzystwa. Jednocześnie minister finansów podjął szereg działań w celu realizacji postulatu skierowanego pod adresem rządu w celu powołania Polskiego Towarzystwa Reasekuracyjnego i 28 kwietnia tego roku został podpisany list intencyjny przez banki i holdingi przemysłowo-handlowe, towarzystwa ubezpieczeniowe i skarb państwa, dotyczący powołania tego towarzystwa.
Celem towarzystwa jest przede wszystkim zwiększenie pewności obrotu ubezpieczeniowego w kraju, zwiększenie pojemności krajowych ubezpieczycieli pośrednich i bezpośrednich, umożliwienie cesji ryzyk małym krajowym zakładom ubezpieczeniowym, ograniczenie wypływu kapitału z kraju (szacuje się, że w 1994 r. było to ok. 90 mln dolarów z tytułu operacji reasekuracyjnych).
Zasady, jakie przyjęto w odniesieniu do Polskiego Towarzystwa Reasekuracyjnego, są następujące. Przede wszystkim wychodzimy z założenia, że Polskie Towarzystwo Reasekuracyjne nie może być uprzywilejowane, a więc będzie działać na zasadach czysto komercyjnych, nie będzie obowiązku cesji ryzyk przez krajowe towarzystwa ubezpieczeniowe, będą one działać na zasadach konkurencyjnych. Jak powiedziałem, zakłada się brak udogodnień podatkowych dla reasekuratora i cedentów oraz ograniczenie działalności Polskiego Towarzystwa Reasekuracyjnego tylko do ryzyk związanych z działem drugim. Aby ten projekt należycie przygotować, minister finansów wystąpił do fundacji PHARE o sfinansowanie odpowiednich analiz i prowadzonych w tym zakresie prac doradczych. Praca ta została przez KPMG wykonana, powstały dwa opracowania. Pierwsza faza projektu obejmowała analizę przedsięwzięć marketingowych i finansowych, a druga - przygotowanie materiałów w celu uzyskania koncesji. Obie te prace zostały wykonane i efektem tej współpracy z KPMG, jak również z inwestorami, którzy zamierzają powołać towarzystwo reasekuracyjne, jest wniosek skierowany do Departamentu Ubezpieczeń Ministerstwa Finansów. W tej chwili trwa procedura licencyjna, badanie i uzupełnianie dokumentacji.
Mógłbym jeszcze powiedzieć, kto jest założycielem Polskiego Towarzystwa Reasekuracyjnego. Nie stanowi to chyba specjalnej tajemnicy komercyjnej. Jest to Bank Handlowy, Bank Przemysłowo-Handlowy, Elektrim, Polska Miedź, PTU Energo-Asekuracja, PZU SA, PZU Życie SA, TUiR Warta, Wielkopolski Bank Kredytowy, i w celu wspomożenia tego kapitału również Ministerstwo Finansów, to znaczy skarb państwa. Udział skarbu państwa wyniesie prawdopodobnie ok. 5 mln dolarów, gdyż cały kapitał Polskiego Towarzystwa Reasekuracyjnego będzie wynosił początkowo ok. 50 mln dolarów. Przyszli akcjonariusze powołali pełnomocników, którzy pełnią rolę jakby tymczasowego zarządu spółki. Tymi osobami są: pan Ryszard Jacyno i pan Krzysztof Jarmuszczak.
Inicjatywa powołania Polskiego Towarzystwa Reasekuracyjnego w Polsce wywołała pewien oddźwięk międzynarodowy. Ze strony reasekuratorów zagranicznych została przyjęta dosyć chłodno, ale zdajemy sobie sprawę, że wiąże się to z ewentualną konkurencją tego towarzystwa w odniesieniu do reasekuratorów zagranicznych.
Tak pokrótce przedstawia się stan prac nad powołaniem Polskiego Towarzystwa Reasekuracyjnego. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia