2 kadencja, 64 posiedzenie, 1 dzień (08.11.1995)
2 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Ustawodawczej:
1) o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych,
2) o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw
(druki nr 752, 753 i 1304).
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Andrzej Karkoszka:
Pani Marszałek! W imieniu resortu i całej kadry Wojska Polskiego chciałbym najpierw podziękować za tę wnikliwą, a jednocześnie życzliwą debatę, za podejście do projektu ustawy, za cały wkład pracy w rozpatrywanie, w przygotowywanie, w udoskonalanie tego projektu. Zgłoszone uwagi w znacznej części pokrywają się z poglądem, który reprezentuje resort obrony. Wiele z wyrażonych dzisiaj wątpliwości ma ogólniejszą naturę i moim zdaniem nie podważa zasadności proponowanych w projekcie ustawy rozwiązań.
Odnosząc się natomiast do konkretnych poprawek wniesionych przez niektórych panów posłów, nie widzę na tym etapie prac legislacyjnych możliwości ich poparcia przez rząd. Natomiast mogę zapewnić, że w następnych etapach, przy pracach nad kolejną ustawą, nową, pełną ustawą pragmatyczną, wszystkie te uwagi zostaną rozpatrzone i ewentualnie uwzględnione.
Odnosząc się do innych wypowiedzi panów posłów, na podstawie § 10 ust. 2 uchwały Rady Ministrów nr 32 z 14 marca 1995 r. w sprawie realizacji obowiązków rządu wobec Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz reprezentacji rządu w pracach parlamentarnych przyznaję, że istnieje potrzeba uściślenia przepisu art. 1 zmiana 47 lit. b projektu. Zawiera on nowe brzmienie art. 99 ust. 3 ustawy. Powyższe uściślenie powinno polegać na pominięciu w tym przepisie powołania art. 62 ust. 2 i 4. Przepisy te przewidują, że do kandydatów na żołnierzy zawodowych, a więc do elewów, kadetów i podchorążych, miałyby zastosowanie przepisy dotyczące zwrotu ekwiwalentu za przejazd wraz z rodziną raz w roku do obranej miejscowości w kraju oraz świadczeń socjalno-bytowych, analogicznie jak wobec żołnierzy zawodowych. Intencją resortu obrony narodowej nie było i nie jest rozszerzanie takich uprawnień w stosunku do kandydatów na żołnierzy zawodowych, gdyż korzystają oni obecnie z takich samych uprawnień jak ogół żołnierzy niezawodowych, a w szczególności żołnierze zasadniczej służby wojskowej. Przyjęcie proponowanego uściślenia nie spowoduje zatem jakiegokolwiek uszczuplenia dotychczasowych przywilejów przysługujących kandydatom na żołnierzy zawodowych i niewątpliwie nie pogorszy ich sytuacji. Natomiast przeciwko rozszerzaniu uprawnień w zakresie, w jakim zostało to zawarte w projekcie, przemawia i to, iż nie pozwalają na to skromne środki budżetowe resortu. Proszę zatem Wysoką Izbę o uwzględnienie przedmiotowej autopoprawki, co zapobiegnie ewentualnemu rozważaniu tego zagadnienia przez Senat.
Jeszcze raz chcę podziękować paniom i panom posłom za wszystkie uwagi i sugestie. Będą one uwzględniane, jak mówiłem, w dalszych pracach. Za cały ten wysiłek jeszcze raz dziękuję w imieniu kadry zawodowej Wojska Polskiego i resortu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia