2 kadencja, 64 posiedzenie, 1 dzień (08.11.1995)
5 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej, Komisji Zdrowia oraz Komisji Ustawodawczej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (druki nr 1307 i 1312).
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej Wojciech Kuźmierkiewicz:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Niewiele mam do powiedzenia po wypowiedziach posłów - przedstawicieli klubów poselskich, jako że istotnie wnioski Senatu zostały tutaj dość dokładnie omówione, zwłaszcza w sprawozdaniu pani poseł sprawozdawcy.
Chcę tylko wypowiedzieć się w dwóch kwestiach. Otóż istotnie, tak jak mówił poseł Kopczyk, Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej absolutnie ma wolę wprowadzenia jak najszybciej systemu kontroli usług medycznych - tu mówimy o kontroli recept. Tak że zapis fakultatywny nie oznacza zmiany woli ministerstwa i nie mogę się zgodzić z panem posłem Pietrzykowskim, który mówi, że to będzie zbędna biurokracja i topienie środków finansowych przeznaczonych na leczenie. W ten właśnie sposób poszukujemy środków - tych środków, które dzisiaj są nieracjonalnie, niesłusznie, czasem nieuczciwie wykorzystywane. Dzięki temu zapisowi będziemy mogli poszukiwać najbardziej sprawnej i rzeczywiście najtańszej metody, by wprowadzić taki system monitorowania rozliczeń środków budżetowych wydatkowanych w formie refundacji kosztów leków.
Sprawa druga dotyczy zasłużonych honorowych dawców krwi. Chciałbym zwrócić uwagę Wysokiej Izby na fakt, iż jednocześnie wprowadzamy w tej ustawie coś, czego do tej pory nie było, a mianowicie rozszerzamy uprawnienia zasłużonego honorowego dawcy krwi do grupy leków związanych z faktem oddawania krwi przez honorowego dawcę krwi. Jest to coś nowego. Ustawa tego nie przewidywała. W związku z tym, iż jeden z posłów - poseł Cygonik - stwierdził, że nie ma jeszcze wyrobionego poglądu w tej kwestii, chciałbym wyraźnie powiedzieć, co oznacza tutaj decyzja posłów. Otóż możliwość korzystania z limitu cen przez honorowych dawców krwi oznacza to, iż każdy lek umieszczony na liście refundacyjnej jest wydawany zasłużonemu honorowemu dawcy krwi bezpłatnie. Natomiast nie jest wydawany bezpłatnie odpowiednik tego leku produkowany przez innego wytwórcę, droższy od najtańszego umieszczonego w limicie.
W tym momencie warto wspomnieć, że bardzo często mówimy też o tym, że musimy dbać o dobro przemysłu krajowego. Otóż tak się składa, że przemysł krajowy produkuje najtańsze leki, toteż kiedy uzyskamy takie uprawnienie i zastosujemy je również tutaj, to istnieje niebezpieczeństwo, że skoro bezpłatnie będzie można otrzymać lek, który kosztuje, powiedzmy, 100 tys. zł, i bezpłatny będzie analog za 10 tys. zł, to zapewne należy oczekiwać, że będzie się sięgało po lek droższy, jako że z pozoru wydaje się, że lek droższy musi być oczywiście lepszy. Ale rozumiem również zastrzeżenia posłów, którzy wskazują, iż - tak jak mówił tutaj pan poseł Jurgielaniec - lekarz, zwłaszcza praktyk, widzi dzisiaj problem w leczeniu krwią. Jest to lek, którego rzeczywiście bardzo nam potrzeba, więc należy bardzo dokładnie rozważyć, czy grupa 300 tys. - bo na tyle jest ona mniej więcej szacowana - uprawnionych do bezpłatnego otrzymywania tych leków powinna czy nie powinna mieć rozszerzone uprawnienia. Otóż, tak jak powiedziałem, należy to rozważyć, biorąc pod uwagę okoliczności, które państwu przedstawiłem. Dziękuję serdecznie. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia