2 kadencja, 64 posiedzenie, 1 dzień (08.11.1995)
5 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej, Komisji Zdrowia oraz Komisji Ustawodawczej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (druki nr 1307 i 1312).
Poseł Grzegorz Marciniak:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Wobec obszernego omówienia poprawek Senatu do ustawy o zmianie ustawy o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne, pragnę jedynie w imieniu klubu Unii Pracy zająć stanowisko w odniesieniu do dwóch poprawek senackich. Pierwsza z nich dotyczy skreślenia w art. 10 słów: ˝do wysokości ustalonych limitów cen, o których mowa w art. 7 ust. 2 i 5˝. Mówiąc wprost, przyjęcie tej poprawki spowoduje w odniesieniu do zasłużonych honorowych dawców krwi bezpłatne zaopatrywanie ich we wszelkie artykuły sanitarne i leki podstawowe z listy podstawowej i uzupełniającej, które to zasłużony dawca krwi musi przyjmować w związku z oddawaniem krwi jako leku.
Należy tu zauważyć, przy całym szacunku i wdzięczności za poświęcenie honorowych dawców, że tytuł zasłużonego dawcy krwi III stopnia otrzymuje się po oddaniu w przypadku mężczyzny 6 l, w przypadku kobiety 5 l krwi. Tytuł ten otrzymuje się jednorazowo i na zawsze. Pamiętać trzeba, że krwiodawcy to z reguły ludzie zdrowi, młodzi albo w średnim wieku, świadczenia zaś nabyte w tym okresie życia skutkują aż do starości albo do zmiany ustawy. Jesteśmy zbieżnego zdania z połączonymi komisjami, które pracowały nad poprawkami senackimi, że przyznanie tak zapisanego przywileju jest zmianą zbyt daleko idącą. Przypomnę, że sejmowe brzmienie ustawy przyznaje bezpłatnie wyżej określone leki do wysokości limitów cen.
Wysoka Izbo! Innym problemem jest ustawowe zobligowanie ministra zdrowia do wprowadzenia do użytku książeczek usług medycznych. Sprawa ta, jak wszyscy pamiętamy, wzbudzała wiele emocji i kontrowersji w czasie sejmowych prac i debat nad tą ustawą. Klub Parlamentarny Unii Pracy uważa, że senacki zapis poprawki zmieniającej obowiązek wprowadzenia przez ministra książeczki usług medycznych na fakultatywność jej wprowadzenia jest zapisem korzystnym i ze wszech miar słusznym. Obecnie bowiem brak jest szeroko rozumianego zaplecza informatycznego wykorzystywanego w służbie zdrowia oraz w całej sieci aptek. Bez tego nie ruszymy, bez tego pieniądze wydane chociażby na sam druk książeczek usług medycznych nie przyniosą oczekiwanych wyników.
Pamiętać musimy również, że książeczka ta ma być pewną formą kontroli, między innymi kontroli bardzo ważnych środków finansowych przeznaczanych na każdego pacjenta w postaci wypisywanych leków, badań, a także całej gamy innych świadczeń medycznych ordynowanych bądź wykonywanych albo przez lekarza, albo przez innych pracowników służby zdrowia. Jednocześnie książeczka usług medycznych stanowić ma jeden z elementów rejestru usług medycznych, sprawy wartej głębszej analizy, i być może nawet poparcia, która obecnie, chociażby z braku środków finansowych oraz skąpości środków technicznych, po prostu nie może być zrealizowana, szczególnie w okresie zaledwie 3-miesięcznym.
Klub Parlamentarny Unii Pracy będzie głosował za przyjęciem niektórych poprawek Senatu - zgodnie z opinią połączonych komisji. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia