2 kadencja, 64 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Kazimierz Wilk

2 kadencja, 64 posiedzenie, 1 dzień (08.11.1995)


8 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o powszechnym spisie rolnym 1996 r. (druk nr 1264).


Poseł Kazimierz Wilk:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Omawiany projekt ustawy dotyczy powszechnego spisu rolnego, którego przeprowadzenie planowane jest w 1996 r. Klub Konfederacji Polski Niepodległej uważa, że pozwoli to na uzyskanie wiarygodnych danych na temat stanu polskiego rolnictwa.

    Spisem objęte zostaną indywidualne gospodarstwa rolne, osoby fizyczne użytkujące działki rolne, właściciele działek gospodarskich, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, których podstawowym rodzajem działalności jest prowadzenie upraw rolnych, warzywnictwa i ogrodnictwa, chów i hodowla zwierząt, działalność usługowa związana z uprawami rolnymi oraz chowem i hodowlą zwierząt (z wyjątkiem działalności weterynaryjnej), gospodarka łowiecka, hodowla i pozyskiwanie zwierząt łownych łącznie z pokrewną działalnością usługową oraz osoby prawne, które niezależnie od prowadzonej działalności podstawowej są użytkownikami użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha.

    Uwagę zwraca zawarta w art. 3 pkt 1 definicja gospodarstwa rolnego, która jest tożsama z definicją gospodarstwa rolnego zawartą w Kodeksie cywilnym. Potrzeba umieszczenia tej definicji w projekcie ustawy wydaje się więc wątpliwa.

    W art. 2 pkt 4 wymienia się jako podmioty, u których będzie przeprowadzony spis: osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, których podstawowym rodzajem działalności jest gospodarka łowiecka, hodowla i pozyskiwanie zwierząt łownych łącznie z pokrewną działalnością usługową. Zapis ten nie budzi zastrzeżeń na gruncie obowiązującej obecnie ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim, która co prawda nie rozstrzyga o przynależności łowiectwa do konkretnego działu gospodarki, wskazuje jednak w art. 1 ust. 1, iż łowiectwo oznacza racjonalne gospodarowanie zwierzyną zgodnie z potrzebami gospodarki rolnej i leśnej oraz wymaganiami ochrony przyrody. Jednakże uchwalona ostatnio (jeszcze nie obowiązująca) ustawa Prawo łowieckie z dnia 13 października 1995 r. definiuje łowiectwo jako ˝element ochrony środowiska przyrodniczego˝. Łowiectwo określone zostało jako część ochrony środowiska, a nie rolnictwa. Po wejściu w życie ustawy o łowiectwie objęcie spisem rolnym podmiotów zajmujących się łowiectwem spowoduje więc niezgodność tytułu ustawy z jej treścią. Ażeby tę niezgodność usunąć, należałoby zmienić tytuł ustawy lub usunąć zapis, zgodnie z którym spisem objęte byłyby wskazane wyżej podmioty.

    Następna uwaga: zawarte w art. 9 ust. 1 pkt 2 sformułowanie: ˝rozliczenie powierzchni gruntów użytkowanych w gminie˝ jest dla nas niezrozumiałe.

    Zdaniem klubu Konfederacji Polski Niepodległej projekt ustawy nie budzi większych zastrzeżeń. Mój klub będzie głosował za przekazaniem go do prac w komisjach sejmowych.


Powrót Przebieg posiedzenia