1 kadencja, 6 posiedzenie, 1 dzień (23.01.1992)
(Początek posiedzenia o godz. 9 min 07)
(Na posiedzeniu przewodniczą marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski oraz wicemarszałkowie: Jacek Kurczewski, Andrzej Kern, Dariusz Wójcik i Henryk Bąk)
Marszałek:
Otwieram posiedzenie.
(Marszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)
Na sekretarzy powołuję posłów Dariusza Sońtę i Piotra Mochnaczewskiego.
Protokół i listę mówców prowadzić będzie poseł Piotr Mochnaczewski.
Ponieważ nie ma panów posłów, których poprosiłem, w takim razie na sekretarzy powołuję posłów Jana Kulasa i Piotra Krutula.
Protokół i listę mówców będzie prowadził poseł Jan Kulas.
Proszę posłów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.
Protokół 5 posiedzenia uważam za przyjęty wobec niewniesienia przeciwko niemu zastrzeżeń.
Porządek dzienny dzisiejszego posiedzenia został posłankom i posłom doręczony.
Informuję, że Komisja Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów przedstawiła:
- projekt rezolucji w sprawie rozdysponowania wygospodarowanych w ustawie o prowizorium budżetowym na okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 marca 1992 r. dodatkowych środków finansowych;
- sprawozdanie o poselskim projekcie oświadczenia w sprawie podwyżki cen nośników energii.
Ponadto informuję, że pan senator Piotr Chojnacki złożył rezygnację z kandydowania na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
Prezydium Sejmu, po porozumieniu z Konwentem Seniorów, proponuje rozpatrzenie projektu rezolucji w ramach punktu 1 porządku dziennego, natomiast sprawozdania komisji o projekcie oświadczenia w sprawie podwyżki cen nośników energii w ramach dotychczasowego punktu 10 porządku dziennego.
Ponadto Prezydium Sejmu proponuje skreślenie punktu 6 porządku dziennego dotyczącego zmian w składach osobowych komisji sejmowych w związku z potrzebą przeanalizowania proponowanych zmian przez kluby poselskie. Proponujemy przeniesienie tego punktu porządku dziennego na przyszłe posiedzenie Sejmu.
Odpowiedniej zmianie ulegną oznaczenia pozostałych punktów porządku dziennego.
Prezydium Sejmu proponuje, aby Sejm rozpatrzył punkt dotyczący interpelacji i zapytań poselskich w dniu dzisiejszym, w godzinach od 15 do 17.
Prezydium Sejmu proponuje również, aby Sejm, na podstawie art. 46 tymczasowego regulaminu Sejmu, przystąpił do rozpatrzenia na obecnym posiedzeniu tych punktów porządku dziennego, do których druki zostały doręczone w terminie późniejszym niż to przewiduje art. 43 tymczasowego regulaminu Sejmu.
Czy ktoś z posłanek i posłów pragnie zabrać głos w sprawie porządku dziennego?
Proszę bardzo. Później pan poseł jako drugi.
Marszałek:
Panie pośle, w tej chwili omawiana jest sprawa porządku dziennego dzisiejszego posiedzenia, to może w tym punkcie...
Marszałek:
Chciałbym poinformować, że sprawa ta jest przewidziana w porządku obrad przyszłego posiedzenia Sejmu.
Proszę bardzo, najpierw pan poseł.
Marszałek:
Panie pośle, to jest już merytoryczna strona zagadnienia.
Marszałek:
Dziękuję.
Proszę bardzo, pan poseł Jacek Soska.
Marszałek:
Dziękuję.
Proszę bardzo.
Marszałek:
Dziękuję.
Proszę, pan poseł.
Marszałek:
Panie pośle, przywołuję... (Poseł Maciej Manicki: Skończę wnioskiem formalnym, panie marszałku.) To nie jest przemówienie.
Marszałek:
Dziękuję.
Czy jeszcze ktoś chce zabrać głos?
Proszę bardzo.
Marszałek:
Panie pośle, w tej chwili omawiamy sprawę porządku obrad. Jaki wniosek pan składa?
Marszałek:
Panie pośle, proszę o wnioski.
Marszałek:
Panie Pośle! Odbieram panu głos, bo to nie mieści się w ramach dyskusji nad porządkiem dziennym. Proszę nie nadużywać trybuny, debata dotyczy innego problemu.
Proszę, pan poseł Jan Rulewski.
Marszałek:
Dziękuję.
Czy jeszcze ktoś z pań posłanek i panów posłów chce zabrać głos?
Nikt się nie zgłasza.
Wysoka Izbo! Jeśli chodzi o sprawę uzupełnienia porządku obrad o informacje rządu o węzłowych problemach związanych z przemysłem lekkim i sprawę przyszłego porządku obrad - to jest inny problem - poddam te wnioski formalne pod głosowanie po przerwie, w czasie której zbierze się Konwent Seniorów, jako że w tych sprawach, zgodnie z regulaminem, należy wysłuchać opinii Konwentu Seniorów. Oczywiście Konwent Seniorów zbierze się w czasie najbliższej przerwy.
O ile chodzi o kwestię przesunięcia na jutro punktu 1 i 2 porządku obrad, to oczywiście jest to sprawa dalszego procedowania, więc dotyczący tego wniosek pana posła poddam w tej chwili pod głosowanie.
Kto jest za tym, aby punkt 1 porządku obrad dotyczący sprawozdania Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów o prowizorium budżetowym i o związanych z nim projektach ustaw oraz punkt 2 dotyczący sprawozdania komisji o zmianie Kodeksu pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przesunąć na dzień jutrzejszy, proszę o podniesienie ręki i naciśnięcie przycisku. (41)
Kto jest przeciw? (215)
Kto się wstrzymał od głosowania? (70)
Wniosek nie został przyjęty.
Jeżeli chodzi o sprawę kolejności głosowania, to zostało uzgodnione w porozumieniu z Konwentem Seniorów, że ustawy muszą być poddane pod głosowanie wcześniej, bo to się łączy z prowizorium. W razie zmiany ustaw głosowanie nad prowizorium może być nieaktualne. Sprawa dotyczy tylko kolejności sprawozdań poszczególnych komisji. Rozumiem, że o to panu posłowi chodziło. Chcę poinformować, że przewidziana jest debata łączna nad wszystkimi trzema punktami, bo one stanowią całość, wiążą się ściśle z prowizorium. Czy w związku z tym pan poseł podtrzymuje swje stanowisko? Jest to bowiem tylko kwestia kolejności.
Marszałek:
Kto jest w takim razie za tym, żeby najpierw sprawozdawcy przedstawili sprawozdania dotyczące ustaw, a na końcu - samego prowizorium, proszę podnieść rękę i nacisnąć przycisk. (85)
Kto jest przeciwny temu wnioskowi? (124)
Kto się wstrzymał od głosowania? (111)
Wniosek nie został przyjęty przez Izbę.
Sprawa umieszczenia natomiast punktu w porządku obrad określonego posiedzenia też będzie przedmiotem posiedzenia Konwentu Seniorów i później zostanie przedstawiona Izbie. Tryb przewidziany bowiem przez tymczasowy regulamin Sejmu jest taki, że to Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów stawiają takie wnioski, ale naturalnie mogą one być też zgłoszone. Wnioski natomiast o uzupełnienie porządku obrad dotyczą bieżącego posiedzenia, a w tej chwili mówimy o porządku obrad dzisiejszego posiedzenia.
Proszę bardzo, pan poseł Soska, bo to dotyczy pańskiego wniosku. (Głosy z sali: Już teraz w kwestii formalnej.)
Marszałek:
Proszę bardzo.
Marszałek:
Proszę państwa, to nie przesądza o odrzuceniu, natomiast jest kwestia zaopiniowania i to nie narusza zasad regulaminu. Ta sprawa będzie bezpośrednio po zebraniu Konwentu Seniorów poddana pod głosowanie, czyli za 2 godziny. (Głosy z sali: Teraz głosowanie.)
W tej chwili, proszę państwa, jest omawiana sprawa porządku obrad 6 posiedzenia Sejmu. Wnioski dotyczące innych posiedzeń oczywiście można zgłaszać i one będą w odpowiednim czasie rozpatrzone.
Jeśli chodzi o porządek obrad 6 posiedzenia - z zastrzeżeniem, że wniosek o uzupełnienie informacji rządu o węzłowych problemach przemysłu lekkiego będzie przegłosowany po przerwie - czy Wysoka Izba akceptuje ten porządek? (Głosy z sali: Nie.)
Proszę bardzo, pan poseł Janusz Szymański.
Marszałek:
Proszę państwa, ogłaszam 10-minutową przerwę.
Po ogłoszeniu przerwy proszę członków Konwentu Seniorów o zebranie się w sali nr 102.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 9 min 34 do godz. 10 min 07)
Marszałek:
Wysoka Izbo! Wznawiam obrady.
Pragnę poinformować, że Prezydium Sejmu, po porozumieniu z Konwentem Seniorów, zajęło stanowisko w sprawie wniosku posła Kaniewskiego i proponuje, żeby potraktować ten wniosek jako zapytanie poselskie, z tym że zwrócimy się do przedstawiciela rządu, aby w dniu dzisiejszym, w ramach zapytań, w związku z sytuacją, jaka zaistniała w tej chwili w Łodzi, udzielił informacji na temat węzłowych problemów przemysłu lekkiego. Poinformowano mnie, że na takie rozwiązanie pan poseł Kaniewski wyraził zgodę. To jest pierwsza sprawa.
Jeśli chodzi natomiast o wniosek pana posła Soski dotyczący porządku przyszłego posiedzenia Sejmu, to Prezydium Sejmu, po porozumieniu z Konwentem Seniorów, postanowiło jeszcze na tym posiedzeniu, po skonsultowaniu sprawy z Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej, zdecydować, czy sprawa będzie umieszczona w porządku obrad następnego posiedzenia, czy jednego z najbliższych posiedzeń Sejmu.
Czy mogę uznać, że już innych wniosków nie będzie i że porządek obrad zostaje zaakceptowany?
Sprzeciwu nie ma.
Uważam zatem, że Sejm proponowany porządek obrad zatwierdził.
Informuję, że Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych.
Informuję także, że w sali nr 67 w starym Domu Poselskim działa rządowy punkt konsultacyjny do spraw projektu prowizorium budżetowego oraz projektów ustaw związanych z prowizorium.
Prezydium Sejmu, po porozumieniu z Konwentem Seniorów, proponuje łączne rozpatrzenie, o tym już mówiłem, punktów 1, 2 i 3 dotyczących prowizorium budżetowego i związanych z nim projektów ustaw.
Jednocześnie Prezydium Sejmu, po porozumieniu z Konwentem Seniorów, proponuje, aby posłowie zapisywali się do debaty nad tymi punktami porządku dziennego do czasu zakończenia pierwszej przerwy w obradach.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm przyjął tę propozycję.
Sprzeciwu nie ma.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktów 1, 2 i 3 porządku dziennego:
1. Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o rządowych projektach ustaw:
1) o prowizorium budżetowym na okres od dnia
1 stycznia do dnia 31 marca 1992 r. (druki nr 19 i 66);
2) o zasadach gospodarki finansowej państwa w 1992 r. (druki nr 25 i 62);
3) o zmianie ustawy Prawo budżetowe oraz niektórych innych ustaw (druki nr 26 i 64)
4) o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania (druki nr 27 i 63).
Przedstawiony przez Komisję Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów projekt rezolucji w sprawie rozdysponowania wygospodarowanych w ustawie o prowizorium budżetowym na okres od dnia 1 stycznia 1992 r. do dnia 31 marca 1992 r. dodatkowych środków finansowych.
2. Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Ustawodawczej o rządowym projekcie ustawy o zmianie Kodeksu pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 28 i 55).
3. Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości oraz Komisji Ustawodawczej o rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych przepisów prawa karnego, prawa o wykroczeniach i o postępowaniu w sprawach nieletnich (druki nr 29 i 53).W sprawie projektu ustawy o prowizorium budżetowym proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Witolda Gadomskiego.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu w sprawie projektu ustawy o zasadach gospodarki finansowej państwa sprawozdawcę komisji pana posła Jerzego Jaskiernię.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Andrzeja Adamowicza w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo budżetowe oraz niektórych innych ustaw.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę obecnie o zabranie głosu w sprawie projektu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania - sprawozdawcę komisji pana posła Wojciecha Arkuszewskiego.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi. (Oklaski)
Obecnie pan sekretarz poseł Piotr Krutul odczyta komunikaty, po czym ogłoszę przerwę do godziny 12.
Marszałek:
Dziękuję bardzo. Ogłaszam przerwę do godziny 12.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 11 min 35 do godz. 12 min 15)
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Wznawiam obrady.
Kontynuujemy rozpatrzenie projektu prowizorium budżetowego oraz związanych z nim projektów ustaw.
Proszę o zabranie głosu w sprawie projektu ustawy o zmianie Kodeksu pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw sprawozdawcę komisji panią poseł Teresę Liszcz.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję pani poseł.
Proszę o zabranie głosu w sprawie projektu ustawy o zmianie niektórych przepisów prawa karnego, prawa o wykroczeniach i o postępowaniu w sprawach nieletnich sprawozdawcę komisji pana posła Aleksandra Bentkowskiego.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Na tym zakończyliśmy wystąpienia posłów sprawozdawców komisji.
Przechodzimy do debaty.
Prezydium Sejmu, po wysłuchaniu opinii Konwentu Seniorów, na podstawie art. 74 ust. 1 tymczasowego regulaminu Sejmu określiło czas wystąpień poselskich w tej debacie na 5 minut. Ograniczenie to oczywiście nie dotyczy wystąpień w imieniu klubów poselskich, które jednak zgodnie z art. 74 ust. 1 tymczasowego regulaminu Sejmu nie mogą trwać dłużej niż 20 minut.
Otwieram łączną dyskusję nad projektem ustawy o prowizorium budżetowym oraz związanymi z nim projektami ustaw.
W imieniu Klubu Parlamentarnego Unia Demokratyczna głos zabierze pan poseł Jerzy Osiatyński, przygotuje się pan poseł Józef Kaleta.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana posła Józefa Kaletę o wystąpienie w imieniu Sojuszu Lewicy Demokratycznej - Klubu Parlamentarnego. Do głosu przygotuje się pan poseł Leszek Moczulski.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana posła Leszka Moczulskiego o zabranie głosu w imieniu Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej. Przygotuje się pan poseł Waldemar Pawlak.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Pan poseł Waldemar Pawlak wystąpi w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Do głosu przygotuje się pan poseł Henryk Goryszewski.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Proszę teraz o zabranie głosu w imieniu Klubu Parlamentarnego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego pana posła Henryka Goryszewskiego. Po wystąpieniu pana posła udzielę głosu panu prezesowi Narodowego Banku Polskiego w trybie art. 76 tymczasowego regulaminu Sejmu. Prawdopodobnie będzie to ostatnie wystąpienie przed przerwą.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Panie pośle...
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Panie pośle, limit czasu jest równy dla wszystkich.
(Poseł Henryk Goryszewski: Chcę złożyć tylko wniosek, dobrze?)
Proszę o wniosek.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Panie pośle, proszę krótko sformułować wniosek.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję, panie pośle. Przepraszam za interwencję, ale limit czasu, jak powiedziałem, jest równy dla wszystkich.
Chciałem jeszcze przed przerwą udzielić głosu panu Andrzejowi Topińskiemu pełniącemu obowiązki prezesa Narodowego Banku Polskiego.
Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Andrzej Topiński
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję.
Rozumiem, że pan poseł zgodnie z trybem art. 75 ust. 1 tymczasowego regulaminu Sejmu chciałby wyjaśnić...
(Poseł Stefan Niesiołowski: Nie ma ad vocem!)
(Głosy z sali: Jak to nie ma?)
Rozumiem, że to jest sprostowanie.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Przed ogłoszeniem przerwy chciałem prosić pana posła sekretarza Piotra Krutula o odczytanie komunikatów.
Proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję, panie pośle.
To jest dobry moment na ogłoszenie przerwy w debacie, do której zapisanych jest jeszcze 100 mówców. Po przerwie przystąpimy - przypominam - do kolejnego punktu porządku obrad: Interpelacje i zapytania poselskie.
Ogłaszam przerwę do godz. 15.30.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 14 min 10 do godz. 15 min 35)
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Proszę o zajmowanie miejsc.
W trochę przerzedzonym gronie przystępujemy do rozpatrzenia interpelacji i zapytań poselskich, które otrzymują oznaczenie punktu 4 porządku dziennego.
Proponuję, aby Sejm poświęcił godzinę na wysłuchanie odpowiedzi na interpelacje, a drugą godzinę przeznaczył na zapytania poselskie.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że ta propozycja została przyjęta.
Sprzeciwu nie słyszę.
Proszę o zajmowanie miejsc i o spokój, dlatego że mamy bardzo bogaty porządek. Jeżeli chcemy zrealizować chociażby jego część, to naprawdę jest potrzebna dyscyplina, bo inaczej trudno będzie nam się zmieścić w przeznaczonym czasie.
Poseł Wojciech Saletra w swojej interpelacji, popartej przez 40 innych posłów, stwierdza, że do muzeów i bibliotek zgłasza się coraz więcej spadkobierców byłych właścicieli mienia podworskiego, domagając się zwrotu obrazów, mebli, wyrobów ceramicznych i starodruków, powołując się na precedensową decyzję ministra kultury i sztuki, aby Muzeum Narodowe w Warszawie zwracało spadkobiercom byłych właścicieli dzieła sztuki i przedmioty codziennego użytku, które zostały skonfiskowane w domach ziemiańskich tuż po wojnie. Poseł, przytaczając przykłady zwrotu takich przedmiotów, zapytuje, czy tego typu działania są zgodne z obowiązującym obecnie prawem.
W celu udzielenia odpowiedzi na tę interpelację głos zabierze pani podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Sztuki Agnieszka Morawińska, proszę bardzo.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Sztuki Agnieszka Morawińska
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję.
Czy w tej sprawie ktoś pragnie zabrać głos?
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Panie pośle, jest to konkretna interpelacja w konkretnej sprawie i prosiłbym o nieuogólnianie tego problemu.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Czy jeszcze ktoś pragnie zabrać głos w tej sprawie?
Tylko, proszę państwa, trzymajmy się tematu interpelacji. Jeśli będziemy dyskutowali zbyt szeroko, ujmując problemy historycznie, to obawiam się, że stracimy cały czas przeznaczony na interpelacje.
Proszę bardzo, pan poseł chciał zabrać głos.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo.
Czy ktoś jeszcze pragnie zabrać głos w tej sprawie?
Nie widzę. Dziękuję bardzo.
Stwierdzam, że Sejm uznał za wystarczającą odpowiedź na interpelację pana posła Saletry.
Poseł Wojciech Zarzycki w swej interpelacji poruszył problem funkcjonowania rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych w odniesieniu do środowiska wiejskiego. Zgodnie z tym rozporządzeniem od 1 stycznia 1990 r. rolnikom pobierającym emeryturę lub rentę może być przyznany dodatek rodzinny na małżonka osiągającego dochody w kwocie nie wyższej niż najniższa emerytura. Rozporządzenie to jednak jest mało znane wśród mieszkańców wsi. Z tego też powodu wielu emerytów i rencistów rolników straciło możliwość uzyskania tych świadczeń w okresie ostatnich 18 miesięcy. W związku z powyższą sytuacją poseł proponuje: po pierwsze, wprowadzenie obowiązku imiennego informowania przez ZUS każdego emeryta i rencisty o przysługujących mu uprawnieniach - dotyczy to szczególnie uprawnień uzyskiwanych na wniosek zainteresowanego; po drugie, rozważenie możliwości wyrównania emerytom i rencistom utraconych dodatków rodzinnych na małżonka począwszy od 1 stycznia 1990 r., pomimo że wniosek taki został złożony w terminie późniejszym; i wreszcie po trzecie, ponowne przeanalizowanie treści rozporządzenia, które niekorzystnie traktuje, zdaniem posła, emerytów i rencistów samotnych. Poseł oczekuje odpowiedzi na wysunięte postulaty.
W celu udzielenia odpowiedzi na tę interpelację głos zabierze podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej pani Aleksandra Wiktorow, proszę bardzo.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej Aleksandra Wiktorow
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję.
Czy ktoś chciał zabrać głos w tej sprawie?
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję za tę wypowiedź. Dziękuję również pani sekretarz stanu.
Nie widzę innych zgłoszeń, dlatego proponuję, by Sejm uznał odpowiedź na interpelację pana posła Zarzyckiego za wystarczającą.
Poseł Józef Orzeł w swej interpelacji nawiązuje do informacji prasowych na temat zatrzymania Marcina Dybowskiego przez warszawską policję. Jak wynika z przytoczonych faktów, prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko Marcinowi Dybowskiemu pod zarzutem pobicia policjanta. Natomiast Marcin Dybowski złożył skargę twierdząc, że to on został pobity przez policję i niesłusznie zatrzymany i że policja jest winna zaginięcia dokumentów Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego oraz pieniędzy z jego samochodu. Rozpoczęte postępowanie wyjaśniające ma potrwać prawdopodobnie kilka tygodni. W tej sytuacji poseł widzi potrzebę szybszego wyjaśnienia powyższej sprawy Sejmowi, aby uniknąć wrażenia, że powtarza się sytuacja ze stanu wojennego, gdy pobity przez milicję był oskarżany o pobicie milicjantów.
W celu udzielenia odpowiedzi na tę interpelację głos zabierze pan Antoni Macierewicz - minister spraw wewnętrznych.
Minister Spraw Wewnętrznych Antoni Macierewicz
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję panu ministrowi.
Czy ktoś chce zabrać głos w tej sprawie?
Proszę bardzo, z tym że jeśli mógłbym o coś państwa prosić i coś sugerować, pan minister przed chwilą wyjaśnił, że toczy się postępowanie. Do czasu jego zakończenia wszystko to, co powiemy tutaj, niewiele pomoże w wyjaśnieniu tej sprawy, ale proszę bardzo, pan poseł ma prawo zabrać głos.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Panie pośle, odbieram panu głos.
(Poseł Jacek Soska: Dziękuję.)
Jest to zupełnie inny problem, który w odpowiednim trybie, który pan doskonale zna, będzie podjęty.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Panie pośle, przywołuję pana do porządku. Dziękuję bardzo.
Stwierdzam, że Sejm uznał za wystarczającą odpowiedź na interpelację pana posła Józefa Orła.
Poseł Zbigniew Frost w swej interpelacji zgłasza zastrzeżenia do zaleceń Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie nieodpłatnego przekazywania gminom gruntów wszystkich portów morskich. Wymienia związane z tym zagrożenia, które mogą doprowadzić do pozbawienia budżetu państwa wpływów z tytułu użytkowania i dzierżawy terenów portowych, powstania ryzyka utraty kontroli państwa nad obiektami strategicznymi, jakimi są porty morskie oraz nie kontrolowanego zaangażowania kapitałów zagranicznych na gruntach portowych. Poseł zwraca się do ministerstwa o przedstawienie wykazu portów morskich, które dotychczas zostały skomunalizowane oraz tych portów, w których zaangażował się kapitał zagraniczny. Wobec powyższych zastrzeżeń i wątpliwości poseł oczekuje przedstawienia obecnego stanowiska ministerstwa w sprawie nieodpłatnego przekazywania gminom gruntów położonych na terenach portów morskich, stanowiących własność skarbu państwa.
W celu udzielenia odpowiedzi na tę interpelację głos zabierze podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej pan Zbigniew Sulatycki. Proszę bardzo.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej Zbigniew Sulatycki
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję panu podsekretarzowi stanu.
Czy ktoś z posłanek i posłów pragnie zabrać głos w tej sprawie?
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Panie pośle, zrozumiałem, że odpowiedź została udzielona. Pan podsekretarz stanu powiedział, że decyzja w tej sprawie musi mieć charakter decyzji politycznej, w ślad za którą pójdą dopiero rozstrzygnięcia typu ustawowego. Czy ta wypowiedź satysfakcjonuje pana posła, czy jeszcze coś więcej chciałby pan usłyszeć w tej sprawie?
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Proszę bardzo, panie podsekretarzu stanu, może pan zechce bardziej precyzyjnie na to pytanie odpowiedzieć.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej Zbigniew Sulatycki
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Pan poseł Zbigniew Frost jeszcze ma głos. Proszę bardzo.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej Zbigniew Sulatycki
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo.
Panie pośle, wydaje mi się, że kontynuowanie tego dialogu jest chyba niepotrzebne, natomiast dziękuję bardzo, że zwrócił pan uwagę na bardzo ważny problem, który oczywiście szef resortu będzie musiał wziąć pod uwagę.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo. Czyli ludzie morza tu więcej wyjaśniają niż ministrowie.Tak? Dziękuję bardzo.
Proszę państwa, myślę, że problem możemy potraktować jako wyjaśniony.
Proszę bardzo, jeszcze pan poseł.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Czy pan podsekretarz stanu jest przygotowany do odpowiedzi na te pytania?
Proszę bardzo.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej Zbigniew Sulatycki
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo.
Nie widzę więcej chętnych do zabrania głosu.
Stwierdzam, że Sejm uznał za wystarczającą odpowiedź na interpelację posła Zbigniewa Frosta.
Kolejna interpelacja. Posłanka Anna Urbanowicz w swej interpelacji wnosi o natychmiastowe zawieszenie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 1991 r. w sprawie zasad i trybu wykupienia należności banków z tytułu kapitalizowania w 1991 r. odsetek od kredytów mieszkaniowych. Na nieskuteczność tego rozporządzenia posłanka zwracała uwagę w trzykrotnych interpelacjach składanych w poprzedniej kadencji. Obecnie życie potwierdziło tę ocenę. Ludzie nie płacą, bo brakuje im pieniędzy. Ustanowienie nierealnych przepisów, zdaniem pani poseł, niedoinformowanie we właściwym czasie zainteresowanych, złamanie zasady lex retro non agit doprowadziły do rozpraw sądowych, manifestacji, ogólnej frustracji spółdzielców dotkniętych tym rozporządzeniem, a oczekiwanych efektów finansowych nie przyniosło. Pani posłanka wnosi o zawieszenie rozporządzenia Rady Ministrów z 25 marca 1991 r. do czasu przyjęcia innych, bardziej skutecznych rozwiązań.
W celu udzielenia odpowiedzi na tę interpelację głos zabierze kierownik Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa pan Andrzej Diakonow.
Kierownik Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Andrzej Diakonow
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję panu ministrowi.
Czy w tej sprawie ktoś chciał zabrać głos?
Proszę, pani poseł Anna Urbanowicz.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Pani poseł, bardzo przepraszam, proszę już bardziej konkretnie.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Wiem, tylko przedłuża się za bardzo tę sprawę. Nie możemy w tym trybie tego załatwiać.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Pani poseł, bardzo przepraszam, ale w taki sposób nie możemy procedować. Wprawdzie poruszyła pani pewien problem ważny społecznie, ale krytykując pewną decyzję, rozporządzenie, o którym pani mówiła, wdaje się pani w zbyt szczegółowe rozwiązanie. To nie na tym forum. Przecież 460 osób nie jest w stanie osądzić, na ile ma pani rację. W związku z tym proszę zmierzać do jakiejś konkluzji. Wypowiedź pani zawiera krytykę pod adresem rządu, pod adresem rozporządzenia i osoby, która jest odpowiedzialna za wydanie tego rozporządzenia. Minister złożył wyjaśnienie w tej sprawie.
Czy domaga się pani jakichś dodatkowych wyjaśnień, czy po prostu nie zgadza się pani z treścią tego wyjaśnienia, które zostało złożone?
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Oczywiście, że tak, ale przecież ja nie mogę ministra...
(Poseł Anna Urbanowicz: No to bardzo proszę o wskazanie tego miejsca.)
Ja nie mam takiej władzy, żeby zmusić ministra do udzielenia odpowiedzi, którą pani uzna za korzystną dla siebie. Po prostu minister odpowiedział to, co pani słyszała i w tej chwili zmierzajmy do pewnej konkluzji, czy przyjmujemy to, co było powiedziane, do wiadomości, czy też, zgodnie z regulaminem, wzywamy przedstawiciela resortu do dodatkowych wyjaśnień czy uzupełnień?
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dobrze, rozumiem to. Jeżeli zatem te ramy, które wyznacza nam regulamin, nie wystarczają pani, to proszę poruszyć tę sprawę na forum komisji sejmowej, dlatego że Sejm nie wydaje rozporządzeń, wydaje je minister. Natomiast komisja może rozporządzenie, które pani krytykuje, i które zresztą minister przed chwilą uznał za niezbyt fortunne, i obiecał pracę nad jego zmianą... wydaje mi się, że ważne jest dla nas wszystkich, żeby to co pani krytykuje i ma pani - jak mi się wydaje - rację, żeby w nowych przepisach nie znalazły się te błędy, które były w starych przepisach. W związku z tym proponuję, żeby tę sprawę przenieść na forum Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej.
Proszę bardzo, pani poseł.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Wydaje mi się, że trudno od ministra wymagać dzisiaj odpowiedzi.
(Poseł Anna Urbanowicz: Jak to? Miał czas na przygotowanie się.)
Nie wiem, czy pan minister zgodzi się udzielić odpowiedzi, czy pan jest przygotowany na to?
Kierownik Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Andrzej Diakonow
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję.
Proszę państwa, nie chcę nikomu odbierać głosu, ale mam taką propozycję. Sprawa jest trudna i wymaga jakiegoś rozstrzygnięcia. Proponuję, żeby tekst interpelacji pani poseł i odpowiedź pana kierownika Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa przekazać Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej, która w ramach swoich normalnych prac zajęłaby się tym problemem.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Panie pośle, nie godzę się już na odpowiedź na to pytanie. Poruszamy pewien problem, którego naprawdę w tych warunkach nie jesteśmy w stanie rozwiązać. Propozycja, którą państwu przedkładam, jest chyba propozycją najbardziej racjonalną. Pan poseł Szymański kręci przecząco głową. Oczywiście, proszę państwa, możemy debatować na ten temat, ale chodzi mi o to, żeby ta debata doprowadziła do jakichś wniosków.
Proszę bardzo, panie pośle Szymański.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Panie Pośle! Jak się formalnie ma rację, to nie zawsze znaczy, że rzeczywiście ma się rację. Formalnie pan ma rację, ale wątpię, czy w tym gronie, w tych warunkach debata na ten temat przyniosłaby nam jakieś konkretne rozstrzygnięcia. Dlatego też pozwólcie państwo, że będę uważał, że moja propozycja jest dobra. Jeżeli usłyszę sprzeciw, to wrócimy do sprawy i będziemy debatowali.
Proszę bardzo, pan poseł Tadeusz Biliński.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Proszę Państwa! Mamy bogaty program obrad. Naprawdę nie wyczerpiemy tego tematu. Proponuję, sądząc po reakcjach państwa, żeby uznać odpowiedź pana ministra za niewystarczającą i przekazać zarówno interpelację pani poseł, jak i odpowiedź pana ministra Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej. Czy mogę traktować tę część naszych rozważań jako zakończoną?
Jeszcze pani poseł. Proszę bardzo.
Wicemarszałek Andrzej Kern.:
Czy jeszcze ktoś z państwa chciałby zabrać głos?
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Czy jeszcze w tej sprawie ktoś chciałby zabrać głos?
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Panie Ministrze! Proszę bardzo, 3 minuty na odpowiedź i kończymy ten problem, bo jest to zbyt ważna i zbyt szeroka sprawa, żebyśmy w tych warunkach i w tym gronie ją rozwiązywali.
Kierownik Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Andrzej Diakonow
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo.
Proponuję więc podjęcie następującej decyzji, że uznając odpowiedź udzieloną przez kierownika Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa za niewystarczającą, Sejm postanawia przekazać teksty interpelacji pani poseł Urbanowicz i odpowiedzi udzielonej przez ministra przewodniczącemu Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej w celu podjęcia stosownych czynności.
Proszę bardzo, pani poseł Anna Urbanowicz.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Czy tę drugą wypowiedź mam traktować jako wniosek formalny?
(Poseł Anna Urbanowicz: Tak.)
Dlatego że to wymaga przegłosowania. Zwracam tylko uwagę państwa, że może być sprawą bardzo dyskusyjną, czy Sejm powinien konkretnemu ministrowi udzielać jakiegoś terminu, czy też powinno być to wynikiem pewnych uzgodnień między Prezydium Sejmu a Prezydium Rządu. Myślę, że niedobrze byłoby, gdyby Sejm bezpośrednio ręcznie sterował rządem i rządził, ale wniosek został. Czyli rozumiem to tak, że pierwsza część propozycji została przyjęta, że przekazujemy sprawę komisji do spraw budownictwa. To jest pierwsza jej część. Natomiast druga - wniosek pani poseł Urbanowicz wzywający...
(Poseł Anna Urbanowicz: Do końca lutego.)
Proszę bardzo, może niech pani podejdzie do mikrofonu i wyraźnie sformułuje ten wniosek, żebyśmy go mogli go usłyszeć.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Wniosek jest zgłoszony. Czy ktoś chce zgłosić wniosek przeciwny?
(Głos z sali: Uzupełnienie.)
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Czyli uzupełnienie jest takie, żeby wniosek o udzielenie do końca lutego odpowiedzi co do kierunku proponowanych zmian w sprawach, które porusza interpelacja pani poseł, był skierowany do prezesa Rady Ministrów. Pani poseł wyraża zgodę na to uzupełnienie?
(Poseł Anna Urbanowicz: Tak.)
Kto z posłanek i posłów jest więc za wnioskiem pani poseł Anny Urbanowicz, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk? (203)
Kto jest przeciwny temu wnioskowi? (2)
Kto się wstrzymał od głosowania? (39)
Stwierdzam, że wniosek pani poseł Anny Urbanowicz został przez Wysoką Izbę przyjęty. (Oklaski)
Kolejna, już ostatnia interpelacja.
Posłowie Jan Rokita, Władysław Frasyniuk, Olga Krzyżanowska i Andrzej Wielowieyski, nawiązując do decyzji personalnych podejmowanych przez premiera oraz publicznych wypowiedzi ministra Jerzego Kropiwnickiego i rzecznika prasowego rządu, w swej interpelacji stwierdzają, że obecny rząd zmierza do uczynienia przynależności partyjnej podstawowym kryterium oceny przydatności do pracy w administracji państwowej.
Autorzy interpelacji przyjmują ten fakt z niepokojem. Uważają bowiem, że reforma państwa może się powieść tylko wówczas, gdy o sprawowaniu stanowisk w administracji państwowej decydować będą zdolność wykonywania powierzonych obowiązków, kwalifikacje fachowe oraz lojalność wobec państwa.
Zgadzając się z potrzebą głębokich zmian kadrowych w administracji państwowej, pozwalających na uczynienie z niej sprawnego aparatu demokratycznego państwa, stanowczo przeciwstawiają się próbom przyjmowania innych niż merytoryczne kryteria w obsadzie stanowisk administracyjnych.
Zwracają także uwagę, że przy obecnej polityce personalnej może ukształtować się w naszym kraju praktyka wymiany kadr wyższych urzędników wraz z każdą zmianą rządu, co może wpływać destabilizująco na funkcjonowanie państwa.
Posłowie oczekują odpowiedzi na pytanie, czy zamiarem rządu jest kontynuowanie zmian personalnych w administracji państwowej przy zastosowaniu przynależności partyjnej jako podstawowego kryterium.
W celu udzielenia odpowiedzi na tę interpelację głos zabierze szef Urzędu Rady Ministrów pan minister Wojciech Włodarczyk.
Minister - Szef Urzędu Rady Ministrów Wojciech Włodarczyk
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo panu ministrowi.
Czy ktoś w tej sprawie chciałby zabrać głos?
Proszę bardzo, pan poseł Janusz Korwin-Mikke.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Czy są jeszcze jakieś pytania? Czy ktoś chciałby zabrać głos?
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję.
Pani poseł Anna Urbanowicz, proszę bardzo.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję.
Czy jeszcze ktoś chciał zabrać głos?
Proszę bardzo, pan poseł Jan Rokita.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję.
Jako pierwszy zgłosił się pan poseł Marek Jurek, proszę bardzo.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo.
Proszę bardzo, pan poseł Aleksander Kwaśniewski.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo.
Udzielę głosu panu posłowi, z tym że przypominam państwu, że jesteśmy u progu debaty nad prowizorium.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję.
Udzielam głosu panu ministrowi, proszę bardzo.
Minister - Szef Urzędu Rady Ministrów Wojciech Włodarczyk
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo.
Proszę państwa, regulamin daje nam takie możliwości, proszę więc bardzo pana ministra Jerzego Kropiwnickiego.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej Jerzy Kropiwnicki
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo.
Musimy tę interpelację jakoś zakończyć. Pole manewru, jakie daje nam regulamin, jest niewielkie. Mianowicie można uznać tę wypowiedź za wystarczającą albo za niewystarczającą. Wiadomo, że sprawa nie jest prosta i że punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia na tej sali. (Wesołość na sali). Proszę państwa, proponuję więc takie rozwiązanie: przyjmijmy wypowiedź pana ministra za wystarczającą, z zastrzeżeniem, że jest to sprawa dyskusyjna. (Wesołość na sali, oklaski)
Czy takie rozwiązanie państwa satysfakcjonuje, czy mamy głosować, choć głosowanie w tej sprawie nie da nam odpowiedzi na to pytanie? Czy taka propozycja jest do przyjęcia? (Głos z sali: Jestem za, a nawet przeciw!)
Proszę bardzo, pan poseł Gawlik.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Panie pośle, kabarety są wesołe, gdy w sposób żartobliwy mówi się o nawet najpoważniejszych sprawach, ale kabarety są nudne, jeżeli się mówi zbyt poważnie o sprawach, o których już wielokrotnie mówiono przedtem, (Oklaski) a o tych sprawach już mówiono, (Oklaski) skoro jednak była taka wypowiedź, poddaję ją pod głosowanie.
Kto jest za tym, żeby uznać wypowiedź pana ministra Włodarczyka za wystarczającą (Poseł Aleksander Kwaśniewski: Aczkolwiek dyskusyjną), proszę o podniesienie ręki i naciśnięcie przycisku. (195)
Kto jest przeciw ? (25)
Kto się wstrzymał od głosowania? (61)
Sejm większością głosów uznał odpowiedź pana ministra Włodarczyka za wystarczającą, acz problem jest dyskusyjny.
Kończymy na tym interpelacje i przechodzimy do zapytań. Niestety, interpelacje zajęły nam więcej czasu niż przewidywaliśmy. W tej sytuacji ograniczymy się do jednego zapytania.
Dwóch posłów zadało pytanie w jednej bardzo ważnej sprawie, chodzi o sytuację w przemyśle lekkim. Proponuję więc, żeby pytanie zadał pan poseł Kaniewski, natomiast uzupełni je ewentualnie pan poseł Markiewicz, który w tej samej sprawie skierował pytanie do ministra przemysłu lekkiego.
Proszę pana posła Zbigniewa Kaniewskiego o zadanie pytania. Przypominam, że zadanie pytania trwa 3 minuty, odpowiedź 5 minut.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo.
Proszę o udzielenie odpowiedzi pana Andrzeja Lipkę, kierownika ministerstwa przemysłu i handlu.
Kierownik Ministerstwa Przemysłu i Handlu Andrzej Lipko
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo, panie ministrze.
Czy pan minister Markiewicz chciał w tej sprawie zadać uzupełniające pytanie? (Wesołość na sali) Przepraszam bardzo, nie wiem, czy ta pomyłka jest szczęśliwa dla kolegi, czy nie za bardzo.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Panie pośle, bardzo przepraszam, sprawa jest ważna, ale czas też nas obowiązuje.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo.
Panie pośle, już kończymy. Omawiana przez panów sytuacja jest bardzo dramatyczna i ja, i wszyscy na tej sali zdajemy sobie z tego sprawę, ale nie wiem, czy możemy coś więcej tutaj załatwić. Czy pan minister może odpowiedzieć?
Proszę bardzo.
Kierownik Ministerstwa Przemysłu i Handlu Andrzej Lipko
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo.
Kończymy już tę część rozważań.
Myślę, panie ministrze, że jesteśmy winni pewne podsumowanie. To znaczy stwierdza pan w sposób odpowiedzialny, że rząd jest zawsze gotów do rozmów z oficjalną reprezentacją związków zawodowych, pod warunkiem określenia tematu, miejsca i czasu spotkania.
(Kierownik Ministerstwa Przemysłu i Handlu Andrzej Lipko: Tak jest.)
Dziękuję bardzo.
(Poseł Zbigniew Kaniewski: Panie marszałku, ja jednak chciałem prosić o udzielenie mi głosu.)
Nie, panie pośle, już nie udzielam głosu. Obowiązują mnie przepisy, które wszyscy uchwalaliśmy, i które stosujemy. Nie mogę, niestety, udzielić panu głosu i przywołuję pana do porządku. Obowiązuje nas regulamin, który wspólnie uchwaliliśmy.
(Poseł Zbigniew Kaniewski: Panie marszałku, po zadaniu pytania mam prawo jeszcze raz zabrać głos.)
Panowie zwróciliście się z zapytaniami w tej samej sprawie, w związku z tym panu pierwszemu udzieliłem głosu, panu Markiewiczowi w uzupełnieniu, a więc chyba prawidłowo postąpiłem i naprawdę proszę mi nie utrudniać wykonywania obowiązków, do których zobowiązuje mnie regulamin przez nas wszystkich uchwalony. Bardzo mi przykro i bardzo pana przepraszam, ale, niestety, takie są moje obowiązki, i przyjemne, i nieprzyjemne.
Proszę Państwa! Zanim zostaną odczytane komunikaty i zanim ogłoszę 30-minutową przerwę, proszę o chwilę refleksji. W debacie nad prowizorium budżetowym mamy 12 wystąpień klubowych i 86 zgłoszeń indywidualnych. Według obliczeń, które sobie tutaj zrobiłem, potrzeba na to 11 godzin. Oczywiście, jeżeli będzie potrzeba, taką debatę przeprowadzimy, prosiłbym jednak, aby w czasie tej przerwy czy później, rozważyć w klubach, czy niektóre tematy mogłyby być podniesione przez posłów, którzy by reprezentowali poglądy danego klubu.
Proszę bardzo o komunikaty.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Ogłaszam przerwę do godziny 18.15.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 17 min 45 do godz. 18 min 20)
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Wznawiam obrady.
Powracamy do rozpatrzenia punktów 1, 2 i 3 porządku dziennego:
1. Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o rządowych projektach ustaw:
1) o prowizorium budżetowym na okres od dnia
1 stycznia do dnia 31 marca 1992 r. (druki nr 19 i 66);
2) o zasadach gospodarki finansowej państwa w 1992 r. (druki nr 25 i 62);
3) o zmianie ustawy Prawo budżetowe oraz niektórych innych ustaw (druki nr 26 i 64)
4) o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania (druki nr 27 i 63).
Przedstawiony przez Komisję Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów projekt rezolucji w sprawie rozdysponowania wygospodarowanych w ustawie o prowizorium budżetowym na okres od dnia 1 stycznia 1992 r. do dnia 31 marca 1992 r. dodatkowych środków finansowych.
2. Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Ustawodawczej o rządowym projekcie ustawy o zmianie Kodeksu pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 28 i 55).
3. Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości oraz Komisji Ustawodawczej o rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych przepisów prawa karnego, prawa o wykroczeniach i o postępowaniu w sprawach nieletnich (druki nr 29 i 53).Proszę o zabranie głosu przedstawiciela Parlamentarnego Klubu Porozumienia Centrum pana posła Marka Dziubka.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu przedstawiciela Klubu Liberalno-Demokratycznego pana posła Mirosława Drzewieckiego.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Waldemara Bartosza z Klubu Parlamentarnego NSZZ ˝Solidarność˝.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Proszę o zabranie głosu pana posła Włodzimierza Sumarę z Klubu Parlamentarnego ˝Porozumienie Ludowe˝, proszę bardzo.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Jana Zylbera z Polskiego Programu Gospodarczego Klubu Poselskiego Polskiej Partii Przyjaciół Piwa.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Wacława Niewiarowskiego z Klubu Parlamentarnego PSL ˝Solidarność˝.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Józefa Hermanowicza z Klubu Poselskiego ˝Chrześcijańska Demokracja˝.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Wiesława Klisiewicza z Klubu Parlamentarnego Partii Chrześcijańskich Demokratów.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
W tym momencie proponuję przerwać do jutra debatę nad prowizorium budżetowym (Pojedyncze oklaski) i przejść do składania przez posłów oświadczeń.
(Poseł Stefan Niesiołowski: W kwestii formalnej.)
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję za zgłoszenie wniosku.
Proszę bardzo, czy w tej samej sprawie?
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Otóż na posiedzeniu Konwentu Seniorów zdecydowano, żeby dzisiaj obrady zakończyć o godz. 19.30. Oczywiście mam świadomość, że ze względu na to, że została przedłużona debata nad niektórymi punktami, należałoby prowadzić te obrady dłużej. W związku z tym, że jest już godz. 19.30, a zostało jeszcze 9 oświadczeń, zaproponowałem, aby debatę budżetową przełożyć na jutro i w tej chwili przystąpić do składania oświadczeń poselskich, gdyż niektóre komisje zaplanowały pracę po zakończeniu dzisiejszych obrad.
Nie wiem, czy jest konieczność głosowania nad tym wnioskiem. Panie pośle, czy zgłasza pan konieczność przegłosowania pańskiego wniosku?
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję.
Przepraszam bardzo, ale nie wiem, czy jest sens kontynuowania wymiany zdań...
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję bardzo za wypowiedź.
(Poseł Jan Rulewski: Proszę o głos.)
Przepraszam bardzo, ale proponuję, żeby dyskusji na temat przerwania obrad już nie kontynuować, bo tracimy czas.
Mam pytanie do pana posła Bentkowskiego, czy pan poseł chce, aby przegłosować jego wniosek, bo po prostu nie widzę konieczności głosowania nad tym wnioskiem, skłonny jestem natomiast przychylić się do wniosku, żeby przedłużyć obrady .
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Proszę Państwa! Ogłaszam l5-minutową przerwę. Proszę o przygotowanie się do zabrania głosu po przerwie przedstawicieli klubów parlamentarnych: pana posła Ryszarda Bugaja z ˝Solidarności Pracy˝, pana posła Janusza Korwina-Mikke z Unii Polityki Realnej, pana posła Antoniego Czajkę z Partii ˝X˝.
Ogłaszam l5-minutową przerwę. Proszę jeszcze wysłuchać komunikatów.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 19 min 33 do godz. 19 min 45)
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Wznawiam obrady.
Najpierw proszę o wysłuchanie krótkiego komunikatu, o co prosiła komisja. Sądzę, że Izba nie ma nic przeciwko temu, żeby poseł sekretarz odczytał komunikat, a następnie będziemy kontynuować dyskusję.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję bardzo.
Według kolejności mówców głos zabierze pan poseł Ryszard Bugaj, ˝Solidarność Pracy˝. Przygotuje się pan poseł Janusz Korwin-Mikke. (Poruszenie na sali)
Ponieważ otrzymałem w tej chwili wiadomość, że poseł Ryszard Bugaj jest w drodze do Sejmu, wobec tego proszę o zabranie głosu pana posła Janusza Korwin-Mikke. (Głosy z sali: Nie ma.)
Też nie ma? Wobec tego proszę o zabranie głosu panią poseł Wiesławę Ziółkowską. Proszę bardzo. (Oklaski)
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Pani Poseł! Pięknie pani mówi, ale czas mija i to nieubłaganie.
(Głos z sali: To jest przecież wystąpienie klubowe.)
Dobrze, dobrze.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Tak zostało uchwalone. Dziękuję pani posłance Wiesławie Ziółkowskiej.
Głos ma pan poseł Paweł Musioł, nie zrzeszony. Przygotuje się pan poseł Czesław Sterkowicz.
Przypominam o 5-minutowym czasie wypowiedzi. Rozumiem, że bardzo piękne i słuszne są poglądy, ale jednak czas płynie.
Proszę, panie pośle, 5 minut przed panem.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Głos ma pan poseł Czesław Sterkowicz, SLD. Przygotuje się pan poseł Leszek Biały.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Głos ma pan poseł Leszek Biały, SLD. Przygotuje się pan poseł Alojzy Szablewski.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi Leszkowi Białemu.
Głos ma pan poseł Alojzy Szablewski ze Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Przygotuje się pani posłanka Barbara Blida.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Głos ma pani posłanka Barbara Blida, SLD. Przygotuje się pan poseł Antoni Dzierżyński.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję.
Głos ma pan poseł Antoni Dzierżyński, ZChN. Przygotuje się pan poseł Zbigniew Skorecki, KPN.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję bardzo panu posłowi Antoniemu Dzierżyńskiemu.
Projekt poprawek proszę nam przekazać, dobrze?
Głos ma pan poseł Zbigniew Skorecki, KPN. Przygotuje się pan poseł Maciej Manicki.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję bardzo panu posłowi Zbigniewowi Skoreckiemu.
Głos ma pan poseł Maciej Manicki, SLD. Przygotuje się pan poseł Grzegorz Kazimierski.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Panie pośle, już nawet przedłużony czas dawno minął. Prosiłbym bardzo o skrót i przekazanie nam tych poprawek. Chętnie je jutro poddamy pod głosowanie i ... (Poseł Maciej Manicki: A nie mógłbym dostać paru minut?) Proszę, niech pan skondensuje wypowiedź, inni mówcy czekają. Niech pan kontynuuje.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Proszę, panie pośle, niech pan kontynuuje, ale z niektórych fragmentów może pan zrezygnuje, bardzo bym o to prosił. Natomiast poprawki wszystkie przyjmiemy i jutro poddamy je pod głosowanie.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Proszę, niech pan kontynuuje zgłaszanie poprawek.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Mam do pana gorącą prośbę, proszę nie cytować. Uzasadnienie nie jest konieczne. Proszę o konkretne wnioski, bo nad nimi będziemy głosowali. Bardzo bym pana prosił o skrócenie tego wystąpienia, bo inni czekają. (Poseł Maciej Manicki: Panie marszałku...)Te uzasadnienia nie są konieczne. Bardzo potrzebne i cenne są konkretne wnioski i jutro będziemy nad nimi głosowali.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę przekazać wnioski.
Proszę o zabranie głosu pana posła Grzegorza Kazimierskiego z ZChN. Przygotuje się pani posłanka Elżbieta Seferowicz.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi Grzegorzowi Kazimierskiemu.
Głos ma pani posłanka Elżbieta Seferowicz z NSZZ ˝Solidarność˝. Przygotuje się pan poseł Józef Łochowski.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję bardzo pani posłance Elżbiecie Seferowicz.
Głos ma pan poseł Józef Łochowski, PSL. Przygotuje się pan poseł Leszek Golba, KPN.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi Józefowi Łochowskiemu.
Głos ma pan poseł Leszek Golba, przygotuje się pan poseł Jacek Żochowski.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi Leszkowi Golbie.
Głos ma pan poseł Jacek Żochowski, SLD. Przygotuje się pan poseł Ryszard Smolarek.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Głos ma pan poseł Andrzej Terlecki, KPN. Przygotuje się pan poseł Piotr Fogler, Unia Demokratyczna.
Proszę bardzo.
(Sekretarz poseł Piotr Krutul: W kolejności jest poseł Ryszard Smolarek.)
Pan poseł Ryszard Smolarek zabierze głos na końcu. Ponieważ niektórzy posłowie powiedzieli, że mają posiedzenia komisji, to nie jestem w stanie tego kontrolować, ufam każdemu, kto się do mnie zgłasza. I dlatego uprzedzałem, że jeżeli ktoś ma posiedzenie komisji, to zabierze głos według kolejności, jaka wyniknie, nie od razu na początku, tylko po wyczerpaniu listy. Wiadomo, że zasada równości obowiązuje nas wszystkich. Taka jest logika sprawiedliwości.
Proszę pana posła.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Głos ma pan poseł Piotr Fogler, Unia Demokratyczna. Przygotuje się pan poseł Zdzisław Tuszyński.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi.
Głos ma pan poseł Zdzisław Tuszyński, SLD. Przygotuje się pan poseł Jan Kowalik.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję panu posłowi Zdzisławowi Tuszyńskiemu.
Głos ma pan poseł Jan Kowalik z PSL. Przygotuje się pani posłanka Barbara Czyż.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję.
Ostatnia w dyskusji w dniu dzisiejszym zabierze głos pani posłanka Barbara Czyż. Myślę, że dyskutanci jutro będą wypoczęci.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję.
Proszę posła sekretarza Piotra Krutula o odczytanie komunikatów.
Wicemarszałek Henryk Bąk:
Dziękuję.
Zarządzam przerwę do jutra, to jest 24 stycznia 1992 r., do godz 9. (Oklaski)
(Przerwa w posiedzeniu o godz. 22)