1 kadencja, 6 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Wacław Niewiarowski

1 kadencja, 6 posiedzenie, 1 dzień (23.01.1992)


1, 2 i 3 punkt porządku dziennego:

   1. Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o rządowych projektach ustaw:
      1) o prowizorium budżetowym na okres od dnia
1 stycznia do dnia 31 marca 1992 r. (druki nr 19 i 66);
      2) o zasadach gospodarki finansowej państwa w 1992 r. (druki nr 25 i 62);
      3) o zmianie ustawy Prawo budżetowe oraz niektórych innych ustaw (druki nr 26 i 64)
      4) o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania (druki nr 27 i 63).
      Przedstawiony przez Komisję Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów projekt rezolucji w sprawie rozdysponowania wygospodarowanych w ustawie o prowizorium budżetowym na okres od dnia 1 stycznia 1992 r. do dnia 31 marca 1992 r. dodatkowych środków finansowych.
   2. Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Ustawodawczej o rządowym projekcie ustawy o zmianie Kodeksu pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 28 i 55).
   3. Sprawozdanie Komisji Sprawied


Poseł Wacław Niewiarowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Na poprzednim posiedzeniu Sejmu, podczas pierwszego czytania prowizorium budżetowego, PSL ˝Solidarność˝ zajęła jednoznaczne, czytelne stanowisko wyrażone w deklaracji głosowania za przedstawionym przez rząd projektem. Mimo sygnalizowanych wówczas negatywnych ocen dotyczących niektórych założeń konstrukcji prowizorium, a także - w kilku wypadkach - budzących wątpliwości propozycji działań po stronie dochodów i wydatków, uznaliśmy, że stanowi ono w miarę wierne odbicie stanu gospodarki na koniec 1991 r. Tej oczywistej prawdy nie można zmienić dramatycznymi wystąpieniami. Nie poprawi się sytuacji gospodarczej poprzez rekonstrukcję jej obrazu, stanie się on tylko nierealny, nierzeczywisty. Nie szukaliśmy winnych tego stanu rzeczy - nie jest to zresztą proste ani łatwe. Rzeczywistość i materia, nad którą debatujemy, są niezwykle skomplikowane i wszelkie analizy nie będą jednoznaczne. Proponowaliśmy całą energię, inicjatywę poselską i możliwości twórcze ukierunkować na działania pozytywne, kreujące politykę gospodarczą.

    Po 18 dniach, które minęły od tego czasu, trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy w tym okresie zaszły jakieś procesy, miały miejsce wydarzenia, które zmieniają nie tylko obraz, ale mogłyby wpłynąć na wyrażoną wówczas przez nasz klub poselski deklarację. Wokół omawianych spraw toczyło się życie polityczne i gospodarcze kraju, i to bardzo intensywnie, dotykając tych problemów tak bezpośrednio, jak i pośrednio. Wymienię w tym miejscu jedynie dwa krańcowe wydarzenia. Zaliczamy do nich trwające nadal strajki, których nasilenie miało miejsce 13 i 16 stycznia, oraz wystąpienie telewizyjne premiera, pana Jana Olszewskiego. Uważamy, że po zarejestrowaniu i rozważeniu wszystkich sygnałów naszym obowiązkiem jest podejmowanie decyzji na podstawie tych, które w naszej ocenie wynikają ze starannej analizy, perspektywicznego spojrzenia, wolnego od populizmu, od rozwiązań na krótką metę. Do takich właśnie pragmatycznych i w swojej wymowie oczywistych dokumentów powstałych w ostatnich dwóch tygodniach zaliczamy uchwałę Senatu z dnia 16 stycznia i sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej. Powstały one w wyniku szerokiej dyskusji prowadzonej przez fachowców, znawców przedmiotu obdarzonych mandatami zaufania przez społeczeństwo. Konkluzja jednego i drugiego dokumentu jest w zasadzie taka sama - projekt ustawy o prowizorium budżetowym został zaopiniowany pozytywnie.

    Należy, jak sądzę, uzupełnić wymienione dwa założenia o trzeci czynnik. Jest nim nieubłaganie i niezależnie od naszej woli upływający czas. Dzisiaj mija już praktycznie jeden z trzech miesięcy, o których mówimy.

    Biorąc powyższe pod uwagę, w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego ˝Solidarność˝ powtarzam - nasz klub będzie głosował za przyjęciem prowizorium budżetowego z poprawkami zaproponowanymi przez Komisję Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisję Ustawodawczą. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia