1 kadencja, 6 posiedzenie, 1 dzień (23.01.1992)
1, 2 i 3 punkt porządku dziennego:
1. Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o rządowych projektach ustaw:
1) o prowizorium budżetowym na okres od dnia
1 stycznia do dnia 31 marca 1992 r. (druki nr 19 i 66);
2) o zasadach gospodarki finansowej państwa w 1992 r. (druki nr 25 i 62);
3) o zmianie ustawy Prawo budżetowe oraz niektórych innych ustaw (druki nr 26 i 64)
4) o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania (druki nr 27 i 63).
Przedstawiony przez Komisję Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów projekt rezolucji w sprawie rozdysponowania wygospodarowanych w ustawie o prowizorium budżetowym na okres od dnia 1 stycznia 1992 r. do dnia 31 marca 1992 r. dodatkowych środków finansowych.
2. Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Ustawodawczej o rządowym projekcie ustawy o zmianie Kodeksu pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 28 i 55).
3. Sprawozdanie Komisji Sprawied
Poseł Alojzy Szablewski:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Po wysłuchaniu wypowiedzi przedstawicieli klubów poselskich pragnę również ustosunkować się do prowizorium budżetowego na I kwartał. Wyznam szczerze, że prowizorium budżetowe i związane z nim podwyżki spadły na nas jak grom z nieba. Przykro jest nam, posłom, że na początku naszych prac w parlamencie sprawiono społeczeństwu tak przykrą niespodziankę. Nie wiemy, do kogo mieć pretensje za podjętą decyzję: czy zaatakować rząd, który wybraliśmy w przeddzień świąt Bożego Narodzenia, czy rząd poprzedni. Opracowane prowizorium przeleżało w biurkach do czasu wyboru nowego rządu i dopiero wówczas Sejm mógł się z nim zapoznać. W styczniu toczyły się wielogodzinne dyskusje nad tym prowizorium we wszystkich komisjach. Również i ja mam krytyczny stosunek do pozycji w prowizorium. Byliśmy świadomi, że za późno jest już dyskutować nad tym, gdyż rząd musi pracować zgodnie ze swymi założeniami. Uważaliśmy jednak, że nasze propozycje zmian rząd, opracowując budżet na rok bieżący, będzie musiał wziąć pod uwagę. Uważam, że prace te nie pójdą na marne. Mam nadzieję, że nam wszystkim leży na sercu dobro ojczyzny oraz dobro obywateli. I dlatego powinniśmy uchwalić to prowizorium, aby nie utrudniać pracy rządowi.
Apeluję jednak, aby rząd w przyszłości nie sprawiał żadnych niespodzianek ani Sejmowi, ani narodowi zaskakując podwyżkami. Projekt budżetu państwowego musi być również przedstawiony Sejmowi odpowiednio wcześniej, aby umożliwić konsultację i zatwierdzenie przed dniem wejścia w życie.
Pozytywnie oceniam dążenia ministra Kropiwnickiego, który poszukuje rozwiązań oszczędnościowych przy zachowaniu środków na osłonę socjalną oraz na wypłatę emerytur i rent według wymiaru świadczeń. Uważam za sprawiedliwe ujednolicenie zasad łączenia pobierania emerytury lub renty z osiąganymi dochodami z pracy. Popieram również wprowadzenie jednolitych zasad wypłaty wynagrodzenia i zasiłków chorobowych bez podziału na sektory i działy gospodarki narodowej.
Zgodnie z opinią społeczną uważam za celowe obniżenie zasiłku dla bezrobotnych do minimalnego poziomu 36%, przyjętego w poprzednim kwartale, jak również ograniczenie terminu pobierania zasiłku przez bezrobotnych oraz odmowę ich wypłat w razie niepodjęcia pracy. (Oklaski)
Wszystko to, co dotychczas praktykowano, było demoralizujące. Wielu młodych ludzi nie chce pracować, wolą oni brać zasiłki i handlować. (Oklaski) Cieszyć może fakt szukania innych rezerw. Z wielu proponowanych przez pana ministra oszczędności uważam za możliwe do przyjęcia przez społeczeństwo, np. rozłożenie wypłat z funduszu nagród.
Mam sygnał, aby kończyć, wobec tego pominę wszystkie proponowane oszczędności. Uważam, że to co minister nam proponuje, powinniśmy wziąć pod uwagę.
Chciałbym w swojej kwintesencji zwrócić uwagę, że poważną przyczyną naszego kryzysu są korupcja i kradzieże. Zbrodnią jest sięgać po państwowe pieniądze. Ci, którzy je sobie przywłaszczyli, powinni być ukarani jak zbrodniarze. (Oklaski)
Wysoki Sejmie! Wielu ludzi podchodzi do mnie mówiąc: wierzymy wam. Gotowi jesteśmy jeszcze cierpieć, ale zróbcie porządek ze złodziejami i oszustami. Musiałem to powiedzieć, tego żąda naród. Apeluję jednak dziś do was.
Panie Posłanki! Panowie Posłowie! Nie utrudniajmy pracy rządowi, działajmy konstruktywnie dla dobra ojczyzny, zatwierdźmy to prowizorium, a w przyszłym miesiącu solidnie przystąpmy do przeanalizowania naszych możliwości, opracowania i uchwalenia budżetu na cały rok.
Przebieg posiedzenia