1 kadencja, 6 posiedzenie, 1 dzień (23.01.1992)
4 punkt porządku dziennego:
Interpelacje i zapytania.
Minister - Szef Urzędu Rady Ministrów Wojciech Włodarczyk:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Postawiono tutaj wiele pytań. Część to są pytania szczegółowe. Udział ZChN w poprzednich rządach nie jest mi znany, trzeba byłoby to przeanalizować, panie pośle. (Wesołość na sali)
(Poseł Bronisław Geremek: Jak to nie jest znany? A ZChN zapomniał?)
Nie wiem, czy w rządzie Mazowieckiego ZChN mógł uczestniczyć, ponieważ nie wiem, czy był już wtedy.
(Poseł Bronisław Geremek: A pan, panie ministrze, zapomniał? A minister sprawiedliwości?)
(Poseł Marek Jurek: To nie było w rządzie Mazowieckiego!)
To było chyba u pana premiera Mazowieckiego.(Wesołość na sali)
(Poseł Bronisław Geremek: Był Mazowiecki, a jeszcze Unii nie było.)
Dobrze. Rozumiem (Wesołość na sali), panie pośle, że są to pytania do tych osób, które tymi rządami akurat kierowały czy brały w nich udział. Ja nie brałem. (Oklaski)
Czy pani minister Staręga-Piasek kontrolowała fundusze SOS? Rozumiem, że na to pytanie odpowie pan minister Kropiwnicki w najbliższym czasie.
Wymiana w administracji terenowej. Padało tu kilka pytań na ten temat. Nic nie wiem o tym, żeby w dotychczasowej miesięcznej praktyce tego rządu nastąpiła jakaś wymiana kadr, poza jedną decyzją o anulowaniu decyzji premiera Bieleckiego w sprawie wojewody wrocławskiego. Nie są mi również znane żadne uzgodnienia dotyczące wymiany wojewodów w liczbie - nie wiem, jaka tu była podana - bodajże 14, między rządem a PSL. Jeżeli państwo takie ustalenia znają, to jest już sprawa jak gdyby raczej plotek czy pewnych ˝wiadomości˝ dziennikarskich, ale ja, który odpowiadam w tym rządzie m.in. za administrację terenową, takich ustaleń nie znam. (Poruszenie na sali)
Pytania pana posła Rokity dotyczą jak gdyby spraw ogólniejszych. Chciałbym powiedzieć jedno, że pytanie zawarte w interpelacji było bardzo precyzyjne. Zacytuję je jeszcze raz. ˝Czy zamiarem rządu jest kontynuowanie zmian personalnych w administracji państwowej przy zastosowaniu przynależności partyjnej jako podstawowego kryterium?˝ I dokładnie na nie odpowiedziałem. Jest zamiarem rządu kontynuowanie zmian personalnych, ale nie jest jego zamiarem uwzględnianie kryterium przynależności partyjnej jako kryterium podstawowego. Mnie się wydaje, że dalsze rozważania mają charakter dosyć ogólny i nie wiem, czy warto byłoby je akurat tutaj na tym forum kontynuować, ponieważ nie doprowadzą do żadnych konkretnych ustaleń. Na pewno jesteśmy w okresie przejściowym, zgadzam się tutaj z panem posłem Rokitą, i na pewno trzeba będzie jeszcze sporo czasu, żeby dokonać takich przemian, aby to co proponował pan poseł Kwaśniewski a mianowicie civil service, rzeczywiście zaistniało w Polsce. W odpowiedzi na inną interpelację, która dzisiaj miała być przedstawiona, miałem zamiar przedstawić wykaz tych projektów ustaw, które chcemy jako rząd wnieść pod obrady Wysokiej Izby. Naszym zdaniem gwarantowałyby one właśnie stworzenie takiego zespołu civil service do szczebla dosyć wysokiego. I to chyba wszystko.
Aha, jeszcze pytanie pana posła Kwaśniewskiego. Ocena decyzji, które zapadały w ciągu ostatnich 2 lat. Mnie się wydaje, że to nie ja powinienem to oceniać.
Przebieg posiedzenia