1 kadencja, 6 posiedzenie, 1 dzień (23.01.1992)
1, 2 i 3 punkt porządku dziennego:
1. Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o rządowych projektach ustaw:
1) o prowizorium budżetowym na okres od dnia
1 stycznia do dnia 31 marca 1992 r. (druki nr 19 i 66);
2) o zasadach gospodarki finansowej państwa w 1992 r. (druki nr 25 i 62);
3) o zmianie ustawy Prawo budżetowe oraz niektórych innych ustaw (druki nr 26 i 64)
4) o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania (druki nr 27 i 63).
Przedstawiony przez Komisję Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów projekt rezolucji w sprawie rozdysponowania wygospodarowanych w ustawie o prowizorium budżetowym na okres od dnia 1 stycznia 1992 r. do dnia 31 marca 1992 r. dodatkowych środków finansowych.
2. Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Ustawodawczej o rządowym projekcie ustawy o zmianie Kodeksu pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 28 i 55).
3. Sprawozdanie Komisji Sprawied
Poseł Włodzimierz Sumara:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Rozpatrywany dzisiaj projekt prowizorium budżetowego i zmian w ustawach mu towarzyszących jest wynikiem prac poprzedniego rządu i stanowi w pewnym sensie ukoronowanie jego działalności, w związku z tym wszelkie uwagi należałoby tam kierować. Uznając jednak ciągłość władzy, musimy świadomie przyjąć na siebie odpowiedzialność za dzisiejsze decyzje.
Klub Parlamentarny ˝Porozumienie Ludowe˝ stwierdza, że istnieje potrzeba zatwierdzenia tego prowizorium, pomimo zastosowanych w nim drastycznych rozwiązań dokuczliwych dla społeczeństwa. Wynika to z konieczności funkcjonowania państwa.
Dużo większe emocje i opory wzbudzają w nas ustawy towarzyszące. Trzeba sobie uświadomić, że przyjmowane prowizorium budżetowe będzie obowiązywało tylko do końca marca, podczas gdy ustawy dalej zachowają swą moc. Proponowane w nich zmiany pogłębiają trudną sytuację poszczególnych grup społecznych i mają swoje źródło w filozofii towarzyszącej tworzeniu rozpatrywanego prowizorium. Krótko i w dużym uproszczeniu można stwierdzić, że polega to przede wszystkim na ciągłym poszukiwaniu oszczędności i ograniczaniu wydatków budżetowych, z jednoczesnym biernym godzeniem się z recesją i pogłębiającym się ubożeniem większości obywateli naszego kraju. W odczuciu społecznym towarzyszy temu bezkarność ludzi zamieszanych w liczne afery gospodarcze. W związku z tym nasz klub widzi potrzebę podjęcia działań, które spowodowałyby postawienie w stan oskarżenia osób za to odpowiedzialnych. Zdaniem Klubu Parlamentarnego ˝Porozumienie Ludowe˝ należy tu rozróżnić dwojaką odpowiedzialność. Z jedną strony karno-skarbową za bezpośrednie uczestnictwo i czerpanie nielegalnych korzyści materialnych z łamania prawa, a z drugiej strony odpowiedzialność polityczną za niereagowanie na tego typu działania. Nasi członkowie biorący udział w pracach komisji budżetowej, mając to na uwadze, popierali przyznanie większych środków finansowych na działalność MSW. Jednocześnie z satysfakcją przyjmujemy oświadczenie ministra spraw wewnętrznych pana Antoniego Macierewicza o postawieniu w stan oskarżenia w ciągu najbliższych 2 miesięcy osób zamieszanych w afery FOZZ i ˝Art B˝.
Wysoka Izbo! Można podjąć się w tym miejscu krytyki rozwiązań zastosowanych w prowizorium budżetowym i towarzyszących mu ustawach oraz wykazać ich negatywne skutki. Klub Parlamentarny ˝Porozumienie Ludowe˝ rezygnuje jednak z tego, powodując się deklaracjami rządu pana premiera Olszewskiego przedstawienia nowych zasad polityki społeczno-gospodarczej i nowych rozwiązań ekonomicznych. Wówczas przyjdzie czas na szczegółowe analizy. Rozumiejąc trudną sytuację szkolnictwa, służby zdrowia, emerytów, rencistów, a także innych grup społecznych, głosowaliśmy w komisji budżetowej np. za podwyższeniem do 50% progu opodatkowania dla grup o najwyższych dochodach. Niestety, wniosek ten został odrzucony.
Występując o przyznanie dodatkowych funduszy na rolnictwo, zwracamy się do społeczeństwa o zrozumienie. Nie myślimy o przeznaczeniu ich na konsumpcję, lecz na zakupy wczesną wiosną środków do produkcji rolnej. Umożliwi to zebranie jesienią plonów, które będą służyły przecież całemu społeczeństwu, zaspokajając jego elementarne potrzeby. Uważamy, że utrzymanie produkcyjności naszych gospodarstw może stać się pierwszym krokiem na drodze do przełamania recesji w przemyśle i pobudzenia gospodarki, poczynając od działów produkujących na rzecz rolnictwa. (Poruszenie na sali)
Klub Parlamentarny ˝Porozumienie Ludowe˝, działając w imię wyższej konieczności, będzie głosował za przyjęciem prowizorium i towarzyszących mu ustaw. Jednocześnie oświadczamy, że udzielając dzisiaj poparcia prowizorium i pakietowi ustaw towarzyszących, oczekujemy przedstawienia przez rząd programu gospodarczego i projektu budżetu uwzględniającego działania antyrecesyjne zarówno w przemyśle, jak i w rolnictwie. Muszą one być na tyle skuteczne, aby deklaracje o rządzie nadziei wygłoszone w exposé premiera Olszewskiego stały się faktem. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia