2 kadencja, 89 posiedzenie, 2 dzień - Marszałek

2 kadencja, 89 posiedzenie, 2 dzień (26.09.1996)


    (Wznowienie posiedzenia o godz. 9 min 02)

    (Na posiedzeniu przewodniczą marszałek Sejmu Józef Zych oraz wicemarszałkowie Aleksander Małachowski, Olga Krzyżanowska i Marek Borowski)

Marszałek:

    Proszę o zajmowanie miejsc.

    Wznawiam obrady.

    Na sekretarzy dzisiejszych obrad powołuję panów posłów Artura Smółko, Tadeusza Jacka Zielińskiego, Stanisława Ciesielskiego i Henryka Dyrdę.

    W pierwszej części posiedzenia sekretarzami będą panowie posłowie Artur Smółko i Henryk Dyrda.

    Protokół i listę mówców prowadzić będą panowie posłowie Henryk Dyrda i Stanisław Ciesielski.

    Proszę wyznaczonych posłów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.

    Panie i Panowie! Proszę o uwagę.

    Wysoka Izbo! Z przyjemnością komunikuję, że w tej chwili obradom naszym przysłuchuje się speaker brytyjskiej Izby Gmin pani Betty Bootthroyd, która wczoraj przybyła do Polski na zaproszenie marszałka Sejmu Rzeczypospolitej. (Zebrani wstają, oklaski)

    W imieniu pań i panów posłów serdecznie witam naszego gościa i życzę mu przyjemnego pobytu w naszym kraju. Wyrażam jednocześnie nadzieję, że wizyta ta wzbogaci współpracę między Sejmem i parlamentem brytyjskim oraz będzie dobrze służyć pomyślnemu rozwojowi polsko-brytyjskich stosunków. (Oklaski)

    Informuję, że w dniu dzisiejszym odbędą się następujące posiedzenia komisji:

    - Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz o świadczeniach gwarantowanych przez państwo ze środków publicznych - o godz. 12.

    - Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego - o godz. 13.

    - Komisji Transportu, Łączności, Handlu i Usług wspólnie z Komisją Ustawodawczą - o godz. 14.

    - Komisji Kultury i Środków Przekazu wspólnie z Komisją Przekształceń Własnościowych - o godz. 14.

    - Komisji Polityki Społecznej - o godz. 14.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 2 porządku dziennego: Informacje:
   1) prezesa Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli w Ministerstwach: Zdrowia i Opieki Społecznej, Przekształceń Własnościowych, Finansów oraz Współpracy Gospodarczej z Zagranicą;
   2) prezesa Rady Ministrów na temat przyczyn zdymisjonowania ministra współpracy gospodarczej z zagranicą Jacka Buchacza;
   3) prezesa Rady Ministrów o realizacji wniosków pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli.

    Przypominam, że Sejm wysłuchał informacji przedstawionych przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli pana Janusza Wojciechowskiego, prezesa Rady Ministrów pana Włodzimierza Cimoszewicza, a także z upoważnienia prezesa Rady Ministrów informacji przedstawionych przez: ministra finansów pana Grzegorza Kołodkę, ministra przekształceń własnościowych pana Wiesława Kaczmarka, ministra zdrowia i opieki społecznej pana Ryszarda Jacka Żochowskiego oraz podsekretarza stanu kierującego Ministerstwem Współpracy Gospodarczej z Zagranicą pana Janusza Kaczurbę.

    Sejm przyjął do wiadomości informację prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

    W dyskusji zgłoszono wnioski o odrzucenie: informacji prezesa Rady Ministrów na temat przyczyn zdymisjonowania ministra współpracy gospodarczej z zagranicą oraz informacji ministrów o realizacji wniosków pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli.

    Wnioski te poddam kolejno pod głosowanie.

    Odrzucenie wniosku oznaczać będzie, że Sejm przyjął informację do wiadomości.

    Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem w sprawie informacji złożonej przez prezesa Rady Ministrów.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie informacji prezesa Rady Ministrów pana Włodzimierza Cimoszewicza na temat przyczyn zdymisjonowania ministra współpracy gospodarczej z zagranicą pana Jacka Buchacza, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 391 posłów. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie informacji prezesa Rady Ministrów głosowało 28 posłów, przeciw - 280, wstrzymało się od głosu 83 posłów.

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił wniosek, a tym samym przyjął informację prezesa Rady Ministrów do wiadomości.

    Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem w sprawie informacji wicepremiera ministra finansów.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie informacji wiceprezesa Rady Ministrów ministra finansów pana Grzegorza Kołodki w sprawie realizacji wniosków pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 399 posłów. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie informacji głosowało 53 posłów, przeciw - 191, 155 posłów wstrzymało się od głosu.

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił wniosek, a tym samym przyjął informację wiceprezesa Rady Ministrów ministra finansów do wiadomości.

    Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem w sprawie informacji ministra przekształceń własnościowych.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie informacji ministra przekształceń własnościowych pana Wiesława Kaczmarka w sprawie realizacji wniosków pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 398 posłów. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie informacji głosowało 84 posłów, przeciw - 180, wstrzymało się od głosu 134 posłów.

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił wniosek, a tym samym przyjął informację ministra przekształceń własnościowych do wiadomości.

    Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem w sprawie informacji ministra zdrowia i opieki społecznej.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie informacji ministra zdrowia i opieki społecznej pana Ryszarda Jacka Żochowskiego w sprawie realizacji wniosków pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 400 posłów. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie informacji głosowało 87 posłów, przeciw - 258, wstrzymało się od głosu 55 posłów.

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił wniosek, a tym samym przyjął informację ministra zdrowia i opieki społecznej do wiadomości.

    Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem w sprawie informacji podsekretarza stanu kierującego Ministerstwem Współpracy Gospodarczej z Zagranicą pana Janusza Kaczurby.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie informacji podsekretarza stanu kierującego Ministerstwem Współpracy Gospodarczej z Zagranicą pana Janusza Kaczurby w sprawie realizacji wniosków pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 398 posłów. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie informacji głosowało 78 posłów, przeciw - 186, wstrzymało się od głosu 134 posłów.

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił wniosek, a tym samym przyjął do wiadomości informację podsekretarza stanu kierującego Ministerstwem Współpracy Gospodarczej z Zagranicą pana Janusza Kaczurby.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 3 porządku dziennego: Informacja prezesa Rady Ministrów o stanie przygotowań do wprowadzenia w życie ustaw reformujących centrum administracyjne rządu oraz stanowisko prezesa Rady Ministrów w sprawie zakresu przebudowy rządu niezbędnej z punktu widzenia ustawy konstytucyjnej z dnia 17 października 1992 r. o wzajemnych stosunkach między władzą ustawodawczą i wykonawczą Rzeczypospolitej Polskiej oraz o samorządzie terytorialnym wraz z nowelizacją uchwaloną w dniu 21 czerwca 1996 r., a także z punktu widzenia ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów.

    Przypominam, że Sejm wysłuchał informacji przedstawionej przez prezesa Rady Ministrów pana Włodzimierza Cimoszewicza oraz przeprowadził dyskusję.

    W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie przedstawionej informacji.

    Wniosek ten poddam obecnie pod głosowanie.

    Odrzucenie tego wniosku oznaczać będzie, że Sejm przyjął informację do wiadomości.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie informacji prezesa Rady Ministrów o stanie przygotowań do wprowadzenia w życie ustaw reformujących centrum administracyjne rządu oraz stanowiska prezesa Rady Ministrów w sprawie zakresu przebudowy rządu niezbędnej z punktu widzenia ustawy konstytucyjnej z dnia 17 października 1992 r. o wzajemnych stosunkach między władzą ustawodawczą i wykonawczą Rzeczypospolitej Polskiej oraz o samorządzie terytorialnym wraz z nowelizacją uchwaloną w dniu 21 czerwca 1996 r., a także z punktu widzenia ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto wstrzymał się od głosowania?

    W głosowaniu wzięło udział 397 posłów. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie informacji głosowało 67 posłów, przeciw - 204, 126 posłów wstrzymało się od głosowania.

    Stwierdzam, że Sejm wniosek odrzucił, a tym samym informację prezesa Rady Ministrów przyjął do wiadomości.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 5 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o regulacji rynku cukru i przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym (druki nr 920 i 1866).

    O zabranie głosu proszę sprawozdawcę komisji pana posła Ryszarda Bondyrę.

Poseł Ryszard Bondyra


Marszałek:

    Panie i panowie, proszę przenieść się z rozmowami poza salę, a my będziemy kontynuować obrady.

    Momencik, panie pośle.

    Proszę.

Poseł Ryszard Bondyra


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Panie pośle, przepraszam pana.

    Proszę państwa, jest strasznie głośno na sali, proszę dać możność wystąpienia mówcy.

    Proszę bardzo.

Poseł Ryszard Bondyra


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Ryszardowi Bondyrze za przedstawienie sprawozdania komisji.

    Przypominam, iż Sejm ustalił w debacie nad tym punktem porządku dziennego podział czasu pomiędzy kluby i koła, w zależności od ich wielkości, w granicach od 4 do 35 minut, to jest debatę krótką.

    Otwieram dyskusję.

    Pierwszego proszę pana posła Czesława Pogodę z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Poseł Czesław Pogoda


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Czy to jest wniosek mniejszości pana posła?

    (Poseł Ryszard Bondyra: To jest wniosek klubu.)

    Panie pośle, można tylko swój wniosek prostować, tym bardziej że chociaż to jest poprawka stylistyczna, niemniej jednak proszę podać jej autora.

Poseł Ryszard Bondyra


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Z tego rozumiem, że komisja...

Poseł Ryszard Bondyra


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Właśnie dlatego o to zapytałem. Tylko chodzi o to, czy na posiedzeniu komisji ta sprawa była omawiana.

    (Poseł Ryszard Bondyra: Tak, była omawiana i pan poseł...)

    Czy pan poseł Andryszak jest na sali?

    Proszę, pan poseł Pogoda jeszcze pragnie tę sprawę wyjaśnić.

Poseł Czesław Pogoda


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Przepraszam, że panu przerwę, pan to może zgłosić jako swoją poprawkę i wtedy sprawa jest legalna. Jednak, o czym mówił tutaj pan poseł sprawozdawca - nie znam tej sprawy, więc trudno mi się w tej chwili do tego ustosunkować - jest to jakoby sprzeczne, nazwijmy to ogólnie, ze sprawą.

    Proszę bardzo, pan poseł Pogoda.

Poseł Czesław Pogoda


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Panie pośle, ale to nie jest to samo, że za jego zgodą, przepraszam, są tutaj pewne regulaminowe...

    (Poseł Czesław Pogoda: Kwestia regulaminowa.)

    Proszę w tej sytuacji odnaleźć pana posła Andryszaka.

    Dziękuję panu posłowi Czesławowi Pogodzie z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

    Proszę bardzo pana posła Stanisława Kalembę z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poseł Stanisław Kalemba


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Stanisławowi Kalembie.

    Proszę panią posłankę Marię Zajączkowską z Unii Wolności.

Poseł Maria Zajączkowska


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję pani posłance Marii Zajączkowskiej.

    Proszę pana posła Andrzeja Aumillera z Unii Pracy.

Poseł Andrzej Aumiller


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Andrzejowi Aumillerowi.

    Proszę pana posła Kazimierza Wilka z klubu BBWR i KPN.

Poseł Kazimierz Wilk


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Kazimierzowi Wilkowi.

    Proszę obecnie pana posła Andrzeja Gołasia z koła BBWR - Solidarni w Wyborach.

Poseł Andrzej Gołaś


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Andrzejowi Gołasiowi.

    Proszę obecnie pana posła Eugeniusza Janułę, Poselskie Koło - Nowa Demokracja.

Poseł Eugeniusz Januła


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo panu posłowi Eugeniuszowi Janule.

    Było to ostatnie wystąpienie w imieniu klubów i kół.

    Przystępujemy do wysłuchania wystąpień indywidualnych.

    Proszę pana posła Wiesława Ciesielskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Poseł Wiesław Ciesielski


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Proszę bardzo.

Poseł Wiesław Ciesielski


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Wiesławowi Ciesielskiemu.

    Proszę pana posła Stanisława Bartoszka z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poseł Stanisław Bartoszek


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Stanisławowi Bartoszkowi.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Jana Wyrowińskiego z Unii Wolności.

Poseł Jan Wyrowiński


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Janowi Wyrowińskiemu.

    Dziękuję za zgłoszone poprawki.

    Proszę obecnie pana posła Ryszarda Stanibułę z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poseł Ryszard Stanibuła


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Ryszard Stanibuła.

    Proszę bardzo o zabranie głosu pana posła Mirosława Pawlaka.

    Panie pośle, pozostała minuta, przykro mi, tak że bardzo proszę tylko o wnioski końcowe. Niestety czas klubu się kończy.

Poseł Mirosław Pawlak


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Mirosław Pawlak.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Czesława Pogodę z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a następnie panią poseł Marię Zajączkowską.

Poseł Czesław Pogoda


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Czesław Pogoda.

    Proszę bardzo o zabranie głosu panią poseł Marię Zajączkowską. Następnie zabierze głos pan poseł Jerzy Jaskiernia.

Poseł Maria Zajączkowska


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, pani poseł.

    Przemawiała pani poseł Maria Zajączkowska.

    Czas klubowy został wykorzystany.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Jerzego Jaskiernię z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Janusz Maksymiuk.

Poseł Jerzy Jaskiernia


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Jerzy Jaskiernia.

    Proszę teraz o zabranie głosu pana posła Janusza Maksymiuka z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Andrzej Aumiller.

Poseł Janusz Maksymiuk


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Janusz Maksymiuk.

    Proszę o zabranie głosu ostatniego ze zgłoszonych mówców pana posła Andrzeja Aumillera z Unii Pracy.

Poseł Andrzej Aumiller


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Aumiller.

    Czy są jeszcze zgłoszenia do dyskusji?

    Proszę bardzo o pytania przed wystąpieniem pana ministra.

    Proszę, panie pośle.

Poseł Stanisław Kalemba


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, bardzo przepraszam, ale to nie było pytanie do pana ministra. Proszę się trzymać normy regulaminowej.

Poseł Stanisław Kalemba


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, przepraszam, proszę mi pozwolić skończyć.

    Wszystkim państwu przypominam, że czas klubu został wykorzystany. Proszę o pytania do pana ministra. Nie mamy już czasu na polemikę.

Poseł Stanisław Kalemba


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę bardzo, pan poseł Bajołek, pan poseł Wyrowiński i pan poseł Pogoda. I jeszcze kto z państwa? Pan poseł Stanibuła?

    (Głos z sali: Bartoszek.)

    Przepraszam, pan poseł Bartoszek.

    Proszę bardzo.

Poseł Andrzej Bajołek


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, proszę na piśmie, ponieważ, jak powiedziałam, czas klubowy został wyczerpany, jednak w trybie art. 108 ma pan prawo zgłosić poprawkę na piśmie.

Poseł Andrzej Bajołek


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę bardzo, pan poseł Wyrowiński, Unia Wolności, następnie pan poseł Pogoda.

Poseł Jan Wyrowiński


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, proszę o pytanie do pana ministra lub posła sprawozdawcy.

Poseł Jan Wyrowiński


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Pogoda, Sojusz Lewicy Demokratycznej, a następnie pan poseł Bartoszek.

Poseł Czesław Pogoda


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę bardzo o zabranie głosu pana posła Bartoszka z Polskiego Stronnictwa Ludowego, następnie pana posła Jaskiernię.

Poseł Stanisław Bartoszek


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, przepraszam, ale to nie jest w trybie sprostowania.

Poseł Stanisław Bartoszek


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle...

Poseł Stanisław Bartoszek


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, bardzo przepraszam, niestety nie ma już możliwości polemiki. Można zabrać głos w trybie sprostowania lub zadać pytanie.

    Proszę bardzo, pan poseł Jaskiernia z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, następnie pan poseł Aumiller.

Poseł Jerzy Jaskiernia


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zabranie głosu...

    (Głos z sali: Proszę o głos.)

    Sekundkę, panie pośle, w kolejności, są inni przed panem posłem.

    Proszę bardzo, pan poseł Aumiller, następnie pan poseł Stanibuła.

Poseł Andrzej Aumiller


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę bardzo, pan poseł Stanibuła, Polskie Stronnictwo Ludowe, następnie pan poseł Maksymiuk.

Poseł Ryszard Stanibuła


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę bardzo, pan poseł Maksymiuk z SLD.

Poseł Janusz Maksymiuk


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.

    Proszę o zabranie głosu sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej pana Jerzego Pilarczyka.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Józef Jerzy Pilarczyk


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie ministrze.

    Przemawiał sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej pan Józef Jerzy Pilarczyk.

    Proszę bardzo o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Ryszarda Bondyrę.

Poseł Ryszard Bondyra


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, bardzo przepraszam, ale pan jest posłem sprawozdawcą. Bardzo proszę odpowiadać na pytania.

Poseł Ryszard Bondyra


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Ale miejsce na wyrażenie pańskiego zdania jako przedstawiciela Polskiego Stronnictwa Ludowego jest w debacie, nie zaś w pańskim wystąpieniu w roli posła sprawozdawcy. Bardzo przepraszam, ale proszę ściśle trzymać się regulaminu Sejmu.

Poseł Ryszard Bondyra


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Proszę bardzo, ale tylko jako poseł sprawozdawca.

Poseł Ryszard Bondyra


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Jestem zmuszona powtórnie przypomnieć: Proszę się trzymać obowiązków posła sprawozdawcy. Niestety, przykro mi, ale w obowiązkach posła sprawozdawcy nie leżą komentarze, tylko wyjaśnienie stanowiska komisji i skutków prawnych. Bardzo przepraszam, panie pośle, jednak tak mówi regulamin Sejmu.

Poseł Ryszard Bondyra


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał sprawozdawca komisji pan poseł Ryszard Bondyra.

    Słucham? Jeszcze pani poseł prosiła o głos. W jakim trybie, pani poseł?

    (Poseł Maria Zajączkowska: Chciałabym się odnieść do wystąpienia posła sprawozdawcy i zadać jedno pytanie.)

    Pytanie, proszę bardzo. Odnieść się do wystąpienia natomiast pani poseł nie może, bo debata jest skończona.

Poseł Maria Zajączkowska


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Pani poseł, dziękuję, ale ja już pana posła prosiłam, żeby nie zajmował subiektywnego stanowiska. Rozumiem, że to jest trudne, ale pan poseł starał się do tego dostosować.

    Czy pan minister chciałby jeszcze zabrać głos?

    Panie pośle, rozumiem, że zapytanie?

    (Poseł Janusz Maksymiuk: Pytanie, pani marszałek, i sprostowanie.)

    Proszę, panie ministrze.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Józef Jerzy Pilarczyk


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie ministrze.

    W jakim trybie? Proszę bardzo, pan poseł.

    (Poseł Jan Wyrowiński: Chciałem sprostować.)

    Może pan poseł, a potem pan poseł Maksymiuk.

    Proszę ściśle w trybie sprostowania.

Poseł Jan Wyrowiński


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Pan poseł Maksymiuk w trybie sprostowania?

Poseł Janusz Maksymiuk


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, to już nie jest sprostowanie.

Poseł Janusz Maksymiuk


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję.

    Jeszcze? Proszę.

Poseł Janusz Maksymiuk


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Słucham, panie pośle.

    (Poseł Ryszard Bondyra: Chciałbym odnieść się do poprawki pana posła Wyrowińkiego.)

    Proszę. Tylko bardzo proszę nie polemizować, panie pośle, a ściśle się odnieść.

Poseł Ryszard Bondyra


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Zamykam dyskusję.

    W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawki, Prezydium Sejmu proponuje ponownie skierować projekt ustawy do Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Komisji Ustawodawczej w celu przedstawienia dodatkowego sprawozdania.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważała, że Sejm propozycję przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 6 porządku dziennego: Sprawozdania Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą oraz Komisji Ustawodawczej o rządowych projektach ustaw o ratyfikacji:
   1) Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (druki nr 1838 i 1907),
   2) umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju o przywilejach i immunitetach Organizacji (druki nr 1839 i 1908).

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Antoniego Kobielusza.

Poseł Antoni Kobielusz


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Przemawiał pan poseł sprawozdawca Antoni Kobielusz.

    Sejm postanowił o wysłuchaniu w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych wystąpień w imieniu klubów i kół.

    Otwieram dyskusję.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Jerzego Wenderlicha w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Tadeusz Samborski.

Poseł Jerzy Wenderlich


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Jerzy Wenderlich.

    Proszę pana posła Tadeusza Samborskiego o zabranie głosu w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Jerzy Koralewski.

Poseł Tadeusz Samborski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Tadeusz Samborski.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Jerzego Koralewskiego w imieniu klubu Unii Wolności. Następnym mówcą będzie pan poseł Wojciech Błasiak.

Poseł Jerzy Koralewski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Jerzy Koralewski.

    Proszę pana posła Wojciecha Błasiaka o zabranie głosu w imieniu klubu BBWR i KPN. Następnym mówcą będzie pan poseł Jerzy Wuttke.

Poseł Wojciech Błasiak


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Wojciech Błasiak.

    Proszę pana posła Jerzego Wuttke o zabranie głosu w imieniu Koła Parlamentarnego BBWR - Solidarni w Wyborach. Następnym mówcą będzie pan poseł Eugeniusz Januła.

Poseł Jerzy Wuttke


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Jerzy Wuttke.

    Proszę teraz o zabranie głosu pana posła Eugeniusza Janułę w imieniu Poselskiego Koła - Nowa Demokracja.

Poseł Eugeniusz Januła


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Eugeniusz Januła.

    Był to ostatni ze zgłoszonych mówców.

    (Poseł Jerzy Jaskiernia: Czy można jeszcze, pani marszałek, zgłosić pytanie do pana ministra?)

    Proszę bardzo, naturalnie.

    Pan poseł Jaskiernia, potem pan poseł Pastusiak.

    Proszę bardzo.

Poseł Jerzy Jaskiernia


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę bardzo, pan poseł Pastusiak.

Poseł Longin Pastusiak


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Nie ma więcej pytań.

    Czy pan minister byłby uprzejmy odpowiedzieć?

    Proszę bardzo, głos zabierze podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych pan Andrzej Towpik.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Towpik


Poseł Longin Pastusiak


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Towpik


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie ministrze.

    Proszę bardzo, pan poseł Błasiak chciałby zabrać głos w trybie sprostowania, jak rozumiem.

Poseł Wojciech Błasiak


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Jeszcze pan poseł Jaskiernia, zanim udzielę głosu panu posłowi sprawozdawcy.

    Proszę bardzo, pytanie, jak rozumiem.

Poseł Jerzy Jaskiernia


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Nie ma więcej pytań.

    Czy pan minister byłby uprzejmy odpowiedzieć? Proszę bardzo.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Towpik


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie ministrze.

    Proszę bardzo, pan poseł sprawozdawca Antoni Kobielusz.

Poseł Antoni Kobielusz


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł sprawozdawca Antoni Kobielusz.

    Zamykam dyskusję.

    Do trzeciego czytania projektów ustaw przystąpimy w dniu jutrzejszym rano.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 7 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (druki nr 1810 i 1869).

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Eugeniusza Janułę.

Poseł Eugeniusz Januła


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał sprawozdawca komisji pan poseł Eugeniusz Januła.

    Sejm postanowił o wysłuchaniu w debacie nad tym punktem porządku dziennego 10-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 5-minutowych oświadczeń w imieniu kół.

    Otwieram dyskusję.

    Proszę bardzo pana posła Józefa Grabka o zabranie głosu w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Józef Mioduszewski.

Poseł Józef Grabek


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Józef Grabek.

    Proszę teraz pana posła Józefa Mioduszewskiego o zabranie głosu w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pani poseł Maria Dmochowska.

Poseł Józef Mioduszewski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Józef Mioduszewski.

    Proszę bardzo panią poseł Marię Dmochowską o zabranie głosu w imieniu Klubu Parlamentarnego Unii Wolności. Następnym mówcą będzie pan poseł Michał Kowalczyk.

Poseł Maria Dmochowska


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, pani poseł.

    Przemawiała pani poseł Maria Dmochowska.

    Proszę pana posła Michała Kowalczyka o zabranie głosu w imieniu klubu Unii Pracy. Następnym mówcą będzie pan poseł Leszek Smykowski.

Poseł Michał Kowalczyk


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Michał Kowalczyk.

    Proszę bardzo pana posła Leszka Smykowskiego o zabranie głosu w imieniu klubu BBWR i KPN, a następnie ostatniego ze zgłoszonych mówców pana posła Jerzego Wuttke.

Poseł Leszek Smykowski


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Leszkowi Smykowskiemu.

    Proszę obecnie pana posła Jerzego Wuttke.

    (Poseł Maria Dmochowska: Mam pytanie do pana posła...)

    Nie można mieć pytania do posła, tylko do posła sprawozdawcy. Nie możemy tu zabierać głosu, bo to nie jest, pani posłanko, debata, tylko oświadczenia, tak że tu nie ma dyskusji.

    (Poseł Maria Dmochowska: Bo ja nie zrozumiałam.)

    Proszę, pan poseł Wuttke.

Poseł Jerzy Wuttke


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Jerzemu Wuttke.

    Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.

    Proszę zatem o zabranie głosu kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pana ministra Adama Dobrońskiego.

    Proszę bardzo, panie profesorze.

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Adam Dobroński


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo, panie ministrze.

    Jestem w kłopotliwej sytuacji. Jak pan może wie - a na pewno pan to wie - jestem przeciwnikiem używania w publicznych debatach słów bardzo skrajnych, bardzo obraźliwych. Ale ponieważ pan powtórzył kilkakrotnie to, co powiedział pan poseł, to czy mam ˝konfiskować˝ zarówno słowa posła, jak i pańskie przytoczenia? Za dużo szczęścia. Pan pozwoli, że się jeszcze nad tym zastanowię. Boję się, że jeśli pan to powtarza, no to wtedy co, wszystko mam ˝konfiskować˝? To jest polemika. Zawsze namawiam państwa posłów, proszę, żeby używać słów oględnych. Może rzeczywiście słowa pana posła Smykowskiego są zbyt natarczywie jednoznaczne czy... Nie wiem, jak to określić, żeby znowu nie urazić posła Smykowskiego. Muszę rozważyć tę sprawę.

    Dziękuję bardzo panu ministrowi Adamowi Dobrońskiemu.

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Eugeniusza Janułę.

Poseł Eugeniusz Januła


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi sprawozdawcy.

    Czy są pytania do przemawiających, czyli do pana ministra i pana posła sprawozdawcy?

    Wysoka Izbo, w tej sytuacji, ponieważ nie ma pytań, zamykam dyskusję.

    Do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy jutro rano.

    Jest komunikat.

    Proszę pana posła sekretarza o odczytanie komunikatu.

Sekretarz Poseł Henryk Dyrda


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi.

    Zarządzam przerwę do godz. 16.

    Dziękuję państwu bardzo.

    (Przerwa w posiedzeniu od godz. 14 min 24 do godz. 16 min 03)

Wicemarszałek Marek Borowski:

    Wznawiam obrady.

    Przystępujemy do rozpatrzenia interpelacji i zapytań, które otrzymują oznaczenie punktu 8 porządku dziennego.

    Odpowiedniej zmianie ulegną oznaczenia pozostałych punktów porządku dziennego.

    Przystępujemy do rozpatrzenia interpelacji.

    Przypominam, że po odpowiedzi, która nie może trwać dłużej niż 10 minut, interpelant może zwrócić się o udzielenie dodatkowych wyjaśnień. Wyjaśnienia te nie mogą trwać dłużej niż 5 minut. W dyskusji poseł może zabrać głos dwukrotnie, przy czym pierwsze wystąpienie nie może trwać dłużej niż 5 minut, drugie - dłużej niż 3 minuty. Interpelowany ustosunkuje się łącznie do wszystkich wypowiedzi w dyskusji.

    Mam tutaj pismo pana posła Adama Szczęsnego z Klubu Parlamentarnego PSL, który zwrócił się do marszałka o ponowne umieszczenie jego interpelacji w porządku 90 posiedzeniu Sejmu, czyli następnego posiedzenia, w związku z czym ta interpelacja jest przełożona.

    Przechodzimy zatem do interpelacji, która była oznaczona numerem 2.

    Pan poseł Jan Król złożył interpelację do ministra łączności w sprawie działań Zarządu Telekomunikacji Polskiej SA w odniesieniu do Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel. Pisemną odpowiedź przekazaną przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Łączności Andrzeja Księżnego poseł uznał za niewystarczającą. W związku z tym, zgodnie z art. 120 ust. 3 regulaminu Sejmu, zwrócił się do Prezydium Sejmu o umieszczenie interpelacji w porządku dziennym posiedzenia Sejmu.

    Poseł zaniepokojony jest stwierdzeniem, że minister łączności nie ma wpływu na funkcjonowanie spółki PTK Centertel, a więc i na stosunki między Telekomunikacją Polską SA a PTK Centertel, w której Telekomunikacja Polska SA posiada większościowe udziały. Autor interpelacji w dalszym ciągu oczekuje odpowiedzi na pytanie, jakie stanowisko zajmuje resort łączności wobec działań Zarządu Telekomunikacji Polskiej SA w odniesieniu do Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel.

    W celu udzielenia odpowiedzi na tę interpelację głos zabierze minister łączności pan Andrzej Zieliński.

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo panu ministrowi.

    Zanim przystąpimy do dyskusji, chcę zapytać pana posła Króla, czy prosi o dodatkowe wyjaśnienia.

    Tak. Proszę bardzo.

Poseł Jan Król


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu posłowi.

    Pan poseł poprosił o wyjaśnienia. Wprawdzie sformułował to raczej w formie wypowiedzi, ale rozumiem, że...

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Może jednak potraktujmy to tak, że pan poseł oczekuje pańskiego ustosunkowania się do tej oceny, przynajmniej w głównych punktach.

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu ministrowi, ale proszę się nie oddalać, bo niezależnie od pańskiej konstatacji dyskusja będzie kontynuowana.

    Otwieram dyskusję.

    Odczytam nazwiska posłów, którzy się zgłosili: pan poseł Pańtak, pan poseł Adamski, pan poseł Zysk, pan poseł Januła, pan poseł Nowicki, pan poseł Gruszka. Kto jeszcze?

    (Głos z sali: Świrepo...)

    Nie, nie, pan poseł Świrepo jest zapisany na pierwszym miejscu, to jest jasne. Czy jeszcze ktoś? Pan poseł Kracik też? Też. I pan poseł Budnik. Czy już wszyscy? Wszyscy. To startujemy.

    Bardzo proszę, pan poseł Świrepo.

Poseł Jan Świrepo


Minister Łączności Andrzej Zieliński


Poseł Jan Świrepo


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Pańtak.

Poseł Kazimierz Pańtak


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Interpelant.

Poseł Kazimierz Pańtak


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu posłowi Pańtakowi.

    Następny w kolejności zabierze głos pan poseł Adamski.

Poseł Władysław Adamski


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu posłowi Adamskiemu.

    Obecnie proszę pana posła Zyska.

Poseł Zbigniew Zysk


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo.

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Pan minister odpowie i ustosunkuje się do pytań łącznie. Oczywiście jeśli pan nie może się wypowiedzieć, to pan to powie.

    Obecnie pan poseł Januła.

Poseł Eugeniusz Januła


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo panu posłowi Janule.

    Pan poseł Józef Nowicki.

Poseł Józef Nowicki


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu posłowi Nowickiemu.

    Obecnie proszę o zabranie głosu pana posła Gruszkę.

Poseł Grzegorz Gruszka


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Pan poseł Olszewski.

Poseł Ryszard Olszewski


Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Nie, panie ministrze.

Poseł Ryszard Olszewski


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Panowie, chwileczkę. Panie ministrze, to jest dopiero zapowiedź ze strony pana posła, a do pytania dopiero przejdzie. Słowo ˝dziwoląg˝ nie jest obraźliwe, panie ministrze.

    Proszę.

Poseł Ryszard Olszewski


Wicemarszałek Marek Borowski:

    No i tak jest dobrze. Proszę mówić dalej.

Poseł Ryszard Olszewski


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Rozumiem, że główne pytanie pana posła brzmi: Czy skarb państwa jest właścicielem i kto właściwie jest właścicielem?

Poseł Ryszard Olszewski


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Wystąpił pan poseł Olszewski.

    Teraz pan poseł Kracik, proszę.

Poseł Stanisław Kracik


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu posłowi Kracikowi.

    Pan poseł Budnik.

Poseł Krzysztof Budnik


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo.

    Przybył także pan poseł Jaskiernia. (Wesołość na sali)

    Proszę bardzo.

Poseł Jerzy Jaskiernia


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu posłowi.

    Pan poseł Wierchowicz, proszę.

Poseł Jerzy Wierchowicz


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Król.

Poseł Jan Król


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Pańtak.

Poseł Kazimierz Pańtak


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu posłowi Pańtakowi.

    Pan poseł Moszyński.

Poseł Tadeusz Moszyński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu posłowi Moszyńskiemu.

    Pan poseł Mączka.

Poseł Zbigniew Mączka


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Pan poseł Kracik.

Poseł Stanisław Kracik


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Pan poseł Budnik.

Poseł Krzysztof Budnik


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Radosław Gawlik.

Poseł Radosław Gawlik


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu posłowi. Rozumiem, że pan poseł rozszerzył temat poza telefony komórkowe.

Poseł Radosław Gawlik


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Pan poseł Gruszka, proszę bardzo.

Poseł Grzegorz Gruszka


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu posłowi.

    Pan poseł Król już dwa razy się wypowiadał.

    (Poseł Jan Król: Sprostowanie. W trybie sprostowania.)

    Panie ministrze, w trakcie zadawania pytań może pan minister sobie wybrać miejsce, oczywiście, ale to chyba już zmierza do końca.

    (Poseł Jan Król: Sprostowanie.)

    Proszę bardzo.

Poseł Jan Król


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Przepraszam, pan poseł miał jedną wypowiedź, tę potraktujemy jako sprostowanie, tak że ma pan jeszcze prawo do drugiej wypowiedzi.

    Również po raz drugi zgłosił chęć zabrania głosu pan poseł Jaskiernia, czy mi się zdawało?

Poseł Jerzy Jaskiernia


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Panie Pośle! Kieruję pokorny apel do państwa posłów, aby trzymać się raczej kwestii telefonów komórkowych, ponieważ taki był temat interpelacji. Pan poseł Gawlik zaczął ten temat, a teraz pan poseł Jaskiernia jest też zainteresowany ogólnym rozwojem telefonii w Polsce.

Poseł Jerzy Jaskiernia


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Widzę, że nawet jeśli pan minister tego nie wiedział, to już teraz wie. (Wesołość na sali)

    Kto jeszcze chciałby zabrać głos?

    Pan poseł Olszewski, proszę bardzo.

Poseł Ryszard Olszewski


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo.

    Jeszcze ktoś?

    Pan poseł Zbrzyzny, proszę bardzo.

Poseł Ryszard Zbrzyzny


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu posłowi.

    Rozumiem, że to wszystkie pytania...

    Pan poseł Mączka, proszę bardzo.

Poseł Zbigniew Mączka


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Pawlicki, proszę.

Poseł Jacek Pawlicki


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Już więcej chętnych nie widzę.

    Proszę bardzo, panie ministrze.

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Nie, nie, moment, panie pośle.

    (Poseł Ryszard Olszewski: Czy mogę mówić, panie marszałku? Jestem atakowany i muszę się bronić.)

    Tak jest, panie pośle, broni się pan rzeczywiście z wigorem. (Wesołość na sali) Natomiast jeśli pan będzie chciał, panie pośle, coś sprostować, to potem udzielę panu oczywiście głosu.

    Proszę, panie ministrze.

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    To ja panu pomogę. Pytanie chyba pana posła Pańtaka - gdyby pan minister mógł tak krótko - kiedy pojawią się efekty demonopolizacji.

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dobrze, panie ministrze, że ja współpracuję tu z panem. Panie ministrze, pan poseł Olszewski domagał się odpowiedzi na pytanie, czy skarb państwa jest właścicielem TP SA, czy pan jest właścicielem. Jak to jest?

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Jasne.

    Było pytanie o plan inwestycyjny Centertelu, czy on zostanie wykonany. Rozumiem po odpowiedzi pana ministra, że może pan tego nawet i nie wiedzieć dokładnie.

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    To jest odpowiedź kompletna?

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Panie ministrze, była jeszcze sprawa pracowników mianowanych, o ile mnie pamięć nie myli.

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Nie jest w obyczaju marszałków zadawanie pytań panu ministrowi i ja nie zadam oczywiście pytania, tylko wyjaśniam - mam nadzieję, że to pozwoli uniknąć dodatkowych pytań ze strony państwa posłów, którzy nie otrzymali odpowiedzi, że to ograniczy pole...

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Właśnie, była jeszcze sprawa Mielca.

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Jeszcze, proszę państwa, gwoli sprawiedliwości, były dwa pytania, powiedziałbym, rozliczeniowe: w jakim stanie pozostawiły telefonię rządy lat 1990-1993 oraz w jakim stanie pozostawiło ją PRL. Ale wydaje mi się, że te dwa pytania się wzajemnie znoszą.

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo panu ministrowi.

    Proszę bardzo, pan poseł Olszewski.

Poseł Ryszard Olszewski


Minister Łączności Andrzej Zieliński


Poseł Ryszard Olszewski


Minister Łączności Andrzej Zieliński


Poseł Ryszard Olszewski


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Nie, nie, niech pan kontynuuje.

Poseł Ryszard Olszewski


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Budnik.

Poseł Krzysztof Budnik


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Proszę bardzo, panie ministrze.

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Panie pośle Król, jest tu pewien problem. Moim zdaniem pan minister odpowiedział na to pytanie bardzo wyczerpująco. Być może nie do końca i nie o wszystkim może albo chce mówić, albo wie.

    (Poseł Jan Król: Ja wiem...)

    No dobrze, to wy wiecie...

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Panie ministrze, mam prośbę, żeby jednak przestrzegać zasady, że marszałek udziela głosu.

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Proszę bardzo.

    Panie pośle Król, nie o to chodzi, że pan po prostu wie, bo to pan zadaje pytania, a minister odpowiada. Nie jest tak, że pan minister zadaje pytania, a pan odpowiada; w drugą stronę tego się nie da robić.

    Pan poseł Mączka, proszę bardzo. Czy nie było odpowiedzi na jakieś pytanie?

Poseł Zbigniew Mączka


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Proszę bardzo.

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo panu ministrowi.

    Panie pośle Rulewski, pan chyba tylko w kwestii formalnej może zabrać głos, bo nie wiem, w jakiej innej? Pan poseł nie brał udziału w dyskusji, tak że przykro mi.

    (Poseł Jan Rulewski: Pan nie zakończył dyskusji, panie marszałku.)

    Nie zakończyłem, panie pośle, ale już wszystkie rundy się odbyły i mogą zabierać głos tylko ci, którzy wypowiadali się przedtem.

    Czy pan poseł Budnik jeszcze koniecznie chce zabrać głos?

    Proszę bardzo.

Poseł Krzysztof Budnik


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Proszę bardzo, panie ministrze.

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dobrze, to wyjaśniliśmy.

    Pan poseł Król.

Poseł Jan Król


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Proszę je powtórzyć.

Poseł Jan Król


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Proszę bardzo, panie ministrze.

Minister Łączności Andrzej Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję, panie ministrze.

    W jakiej sprawie, panie pośle Rulewski?

    (Poseł Jan Rulewski: W tej samej, która jest tematem tej interpelacji.) (Wesołość na sali)

    Panie pośle, muszę pana zmartwić, ale przybył pan zbyt późno na tę debatę i niestety nie mogę panu udzielić głosu.

    (Poseł Jan Rulewski: W regulaminie, panie marszałku, takich obostrzeń nie ma. Ani zapisów dotyczących rund, ani późnego przybycia.)

    Panie pośle, być może, a nawet na pewno pana nie było, kiedy powoływałem się na regulamin, który zresztą jest odczytywany za każdym razem. Mianowicie że jest dyskusja, że w dyskusji poseł może zabrać głos dwukrotnie, przy czym pierwsze wystąpienie nie może trwać dłużej niż 5 minut, drugie - dłużej niż 3 minuty. Kończy się dyskusja - ona bardzo długo trwała, panie pośle, 1,5 godziny.

    (Głos z sali: Dwie godziny.)

    Mówię o samej dyskusji, godzinę odpowiadał pan minister, a potem interpelowany ustosunkowuje się łącznie do wszystkich wypowiedzi w dyskusji. I na tym jest w zasadzie koniec. Osoby, które zabierały głos później, nie były usatysfakcjonowane odpowiedzią. Pan poseł spóźnił się, nie mógł zadać pytań wcześniej. W tej chwili, bardzo mi przykro, nie mogę udzielić panu głosu.

    (Poseł Jan Rulewski: Panie marszałku, pan powiedział: ˝w zasadzie˝, zatem jest jeszcze kawałek do dopełnienia zasady.)

    Ale ja jestem człowiekiem zasad, panie pośle.

    Zamykam więc tym samym dyskusję.

    Dziękuję panu ministrowi (Oklaski), państwu również.

    Chyba się nie pomylę, jeśli powiem, że zarówno dyskusja, jak i wyjaśnienia pana ministra były wyczerpujące.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, iż Sejm uznał za wystarczającą odpowiedź na interpelację posła Jana Króla.

    Sprzeciwu nie słyszę.

    Przystępujemy do rozpatrzenia zapytań poselskich. Jeszcze raz przypomnę, że postawienie zapytania może trwać nie dłużej niż 1 minutę, udzielenie zaś odpowiedzi - nie dłużej niż 5 minut. Nad zapytaniem i udzieloną odpowiedzią nie przeprowadza się dyskusji. Marszałek Sejmu dopuszcza do postawienia zapytań dodatkowych. Uprawnienie to w pierwszej kolejności przysługuje składającemu zapytanie. Postawienie dodatkowego zapytania nie może trwać dłużej niż 30 sekund, a łączna uzupełniająca odpowiedź na dodatkowe zapytania nie może trwać dłużej niż 5 minut.

    Przechodzimy do zapytań.

    Widzę, że jest pan minister Dobroński.

    Bardzo proszę, pierwsze pytanie postawi pani posłanka Jadwiga Błoch z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Poseł Jadwiga Błoch


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję pani posłance.

    Proszę o udzielenie odpowiedzi, panie ministrze.

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Adam Dobroński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu ministrowi.

    Przypominam, że dyskusji nie przeprowadzamy.

    Można zadawać dodatkowe pytania. Uprawnienie to w pierwszej kolejności przysługuje pani posłance Błoch.

    Proszę bardzo.

Poseł Jadwiga Błoch


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Mamy tutaj zapisane następujące osoby: pan poseł Świrepo, pan poseł Jaskiernia, pan poseł Brachmański, pani posłanka Kowalska, pan poseł Adamski, pan poseł Januła, pan poseł Rulewski... i teraz pan poseł Budnik, pan poseł Puzyna, pan poseł Pawlicki, pan poseł Zarzycki, pan poseł Kurzawa. Czy jeszcze ktoś? Wszyscy, tak? Dobrze.

    Pytanie pani posłanki Błoch już padło. Rozumiem, że pan minister je zanotował.

    Pan poseł Świrepo.

Poseł Jan Świrepo


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Jaskiernia.

Poseł Jerzy Jaskiernia


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Brachmański.

Poseł Andrzej Brachmański


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pani posłanka Kowalska.

Poseł Bronisława Kowalska


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Adamski.

Poseł Władysław Adamski


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Januła.

Poseł Eugeniusz Januła


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Rulewski.

Poseł Jan Rulewski


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Budnik.

Poseł Krzysztof Budnik


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Pan poseł Puzyna.

Poseł Włodzimierz Puzyna


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Pawlicki.

Poseł Jacek Pawlicki


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Zarzycki.

Poseł Wojciech Szczęsny Zarzycki


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Kurzawa.

Poseł Jarosław Kurzawa


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu posłowi.

    Czy ktoś jeszcze chciałby zadać pytanie? Poseł Tomaszewski i poseł Zysk, tak? Jeszcze ktoś? Nie.

    Poseł Tomaszewski, proszę.

Poseł Władysław Tomaszewski


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Zysk.

Poseł Zbigniew Zysk


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu posłowi.

    Czy ktoś jeszcze? Nie.

    Wobec tego proszę pana ministra o udzielenie odpowiedzi.

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Adam Dobroński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Będę liberalny.

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Adam Dobroński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Nie, zostawmy to w protokóle.

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Adam Dobroński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Budnik i pan poseł Rulewski jeszcze mają wątpliwości, tak?

    Pan poseł Budnik, proszę.

Poseł Krzysztof Budnik


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Rulewski.

Poseł Jan Rulewski


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Rozumiem, że pozostali państwo posłowie uzyskali wystarczające odpowiedzi.

    Proszę, panie ministrze, o jeszcze te dwie uzupełniające odpowiedzi.

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Adam Dobroński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo panu ministrowi.

    Przechodzimy do następnego zapytania.

    Pytanie postawi pan poseł Wojciech Szczęsny Zarzycki.

Poseł Wojciech Szczęsny Zarzycki


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo.

    Z upoważnienia prezesa Rady Ministrów odpowie na to pytanie minister przemysłu i handlu pan Klemens Ścierski.

Minister Przemysłu i Handlu Klemens Ścierski


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu ministrowi.

    Na razie mam zapisanych następujących chętnych do postawienia pytań: pan poseł Zarzycki oczywiście będzie pierwszy, ponadto poseł Adamski, posłanka Błoch, poseł Januła, poseł Rulewski, poseł Świrepo i poseł Budnik, następnie poseł Stec, poseł Zbrzyzny, poseł Nowicki.

    Wobec tego bardzo proszę, pan poseł Zarzycki.

Poseł Wojciech Szczęsny Zarzycki


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pani posłanka Błoch.

Poseł Jadwiga Błoch


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Januła.

Poseł Eugeniusz Januła


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Czy pan sformułował jakieś pytanie, panie pośle?

Poseł Eugeniusz Januła


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Rozumiem.

    Pan poseł Adamski.

    Przepraszam, pan poseł pierwszy się zgłosił.

Poseł Władysław Adamski


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Rulewski.

Poseł Jan Rulewski


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Pan poseł Świrepo.

Poseł Jan Świrepo


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Budnik.

Poseł Krzysztof Budnik


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Stec.

Poseł Stanisław Stec


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Zbrzyzny.

Poseł Ryszard Zbrzyzny


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Nowicki.

Poseł Józef Nowicki


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Te pytania już były formułowane. Prosiłbym, żeby już nie krążyć wokół tych samych kwestii.

    Pan poseł Tadeusz Jacek Zieliński.

Poseł Tadeusz Jacek Zieliński


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pani posłanka Lipowicz.

Poseł Irena Lipowicz


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Pan poseł Wierchowicz.

Poseł Jerzy Wierchowicz


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Czy jeszcze ktoś chciałby zadać pytanie?

    Pan poseł Dobrosz.

    Czy jeszcze ktoś? Nie ma innych zgłoszeń.

    Pan poseł Dobrosz, proszę.

Poseł Janusz Dobrosz


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Czy jeszcze ktoś chciałby zadać pytanie?

    (Poseł Regina Pawłowska: Ja jeszcze proszę o głos.)

    Poseł Pawłowska, proszę bardzo. Proszę włączyć mikrofon.

Poseł Regina Pawłowska


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję.

    Czy jeszcze ktoś chciałby zadać pytanie? Nie.

    Proszę bardzo, panie ministrze.

Minister Przemysłu i Handlu Klemens Ścierski


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Panie ministrze, domyślam się, że nie wszyscy państwo posłowie otrzymali odpowiedzi.

    (Minister Przemysłu i Handlu Klemens Ścierski: Bardzo proszę, być może pominąłem...)

    Może pierwszy pan poseł Rulewski.

    Panie pośle, czy nie otrzymał pan odpowiedzi na pytanie? Tylko w takim wypadku mogę pana dopuścić do głosu.

Poseł Jan Rulewski


Minister Przemysłu i Handlu Klemens Ścierski


Poseł Jan Rulewski


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję.

    Pani posłanka Lipowicz także prosiła o głos. Rozumiem, że nie dostała pani odpowiedzi? Czy pani chce zadać nowe pytanie? Bo jeśli nowe, to już nie mogę...

Poseł Irena Lipowicz


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Proszę bardzo.

Poseł Irena Lipowicz


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Pan poseł Wierchowicz, proszę bardzo.

    Przepraszam, czy pan poseł brał udział w dyskusji?

Poseł Jerzy Wierchowicz


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Przepraszam, panie pośle, to nie może być nowe pytanie.

Poseł Jerzy Wierchowicz


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję.

    Pani posłanka Jadwiga Błoch.

    Pani posłanko, tylko jeśli pani nie otrzymała odpowiedzi. Proszę króciutko.

Poseł Jadwiga Błoch


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Wojciech Szczęsny Zarzycki.

    Panie pośle, też proszę króciutko, bo to nie może trwać dłużej niż pierwotne pytanie, a na pierwotne pytanie jest pół minuty.

Poseł Wojciech Szczęsny Zarzycki


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję.

    Jeszcze się zgłaszał pan poseł Tadeusz Jacek Zieliński, proszę.

    Czy pan też nie otrzymał odpowiedzi?

Poseł Tadeusz Jacek Zieliński


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Pan poseł Krzysztof Budnik, proszę bardzo.

Poseł Krzysztof Budnik


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo.

    Panie ministrze, jeśli pan łaskaw, proszę odpowiedzieć króciutko. Już 3,5 godziny trwa rozpatrywanie tego punktu, a jeszcze nie przeszliśmy do drugiego pytania.

Minister Przemysłu i Handlu Klemens Ścierski


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Czy pan poseł Wierchowicz ma jeszcze jakiś niedosyt?

Poseł Jerzy Wierchowicz


Minister Przemysłu i Handlu Klemens Ścierski


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo.

    Przepraszam bardzo, panie ministrze, panowie będą łaskawi wymienić uwagi już osobiście. Tylko pan minister Ścierski jest upoważniony przez premiera do udzielenia odpowiedzi w tej sprawie, do niego jest to skierowane. Proszę panu posłowi wyjaśnić to osobiście.

    Proszę państwa, zostało nam już bardzo mało czasu.

Minister Przemysłu i Handlu Klemens Ścierski


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu ministrowi.

    Nie chciałbym, żeby pan minister Woźniakowski czuł się dotknięty, ale jest regulamin, który powiada, kto jest upoważniony przez premiera. Tylko pan minister Klemens Ścierski jest upoważniony do udzielenia odpowiedzi w tej sprawie.

    Dziękuję, panie ministrze. (Oklaski)

    Przystępujemy do następnego pytania.

    Chce je zadać grupa posłów: pani poseł Barbara Imiołczyk, panowie posłowie Czesław Fiedorowicz, Stanisław Kracik i Włodzimierz Puzyna. Dotyczy ono błędnego wyliczenia należnych gminom wpływów z tytułu udziałów w podatkach od osób fizycznych.

    Pytanie zada pan poseł Czesław Fiedorowicz, tak mnie poinformowano. Proszę pana posła o sformułowanie pytania.

Poseł Czesław Fiedorowicz


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję.

    Na pytanie odpowie, z upoważnienia ministra finansów, pani minister Halina Wasilewska-Trenkner.

    Proszę państwa, mam informację i prośbę. O dwudziestej muszę przerwać rozpatrywanie zapytań, bo miną już cztery godziny. Okazało się nagle, że jest to najdłuższy punkt dzisiejszych obrad. Prosiłbym więc bardzo o niezadawanie wielkiej liczby pytań, a panią minister o krótką wypowiedź, tak żebyśmy mogli wyczerpać tę sprawę do godziny dwudziestej.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Halina Wasilewska-Trenkner


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo pani minister.

    Pytania dodatkowe pragnie zadać pan poseł Fiedorowicz.

    Proszę bardzo.

Poseł Czesław Fiedorowicz


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo.

    Tu dodam od siebie, że jest to przecież procedura coroczna; problem tych odsetek powraca od lat.

    Pan poseł Eugeniusz Januła.

Poseł Eugeniusz Januła


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Władysław Adamski.

Poseł Władysław Adamski


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję.

    Pani posłanka Barbara Imiołczyk, proszę bardzo.

Poseł Barbara Imiołczyk


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Pani posłanko, czas, czas.

Poseł Barbara Imiołczyk


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Włodzimierz Puzyna, proszę bardzo.

Poseł Włodzimierz Puzyna


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo.

    Pani posłanka Irena Lipowicz, proszę bardzo.

Poseł Irena Lipowicz


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo.

    Nie reagowałem. Sprawa jest bardzo długa. Pani też łaskawie przedłużyła czas. Wydaje mi się jednak, pani minister, że to w tej chwili jest jedna z centralnych spraw polskich. Jeżdżę dużo po Polsce, pytam zarządy gmin o to, co uważają za ważniejsze: czy szybką organizację, powiaty, czy całą tę stronę samoistnienia, uporządkowania dochodów gmin. I wszystkie zarządy miast odpowiadają jednogłośnie: Uporządkowanie dochodów gmin jest obecnie centralną sprawą dla istnienia samorządu, dla sensownego działania. Z tym musicie państwo chyba coś zrobić.

    Czy jeszcze mają państwo pytania? Nie.

    Proszę panią minister o odpowiedź.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Halina Wasilewska-Trenkner


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo.

    Czy ktoś z państwa posłów...

    Przepraszam, pani posłanka Lipowicz ma pytanie dodatkowe czy nie otrzymała odpowiedzi?

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Halina Wasilewska-Trenkner


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Mam trzy zgłoszenia: pani posłanki Lipowicz i jeszcze trojga posłów, czyli czterech osób, które nie otrzymały odpowiedzi.

    Proszę panią posłankę.

Poseł Irena Lipowicz


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Ale to nie jest pytanie, przepraszam bardzo.

    Pan poseł Fiedorowicz, proszę bardzo.

Poseł Czesław Fiedorowicz


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Pani posłanka Imiołczyk.

Poseł Barbara Imiołczyk


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Puzyna, proszę bardzo.

Poseł Włodzimierz Puzyna


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Panie pośle, ale czy pan nie otrzymał odpowiedzi na swoje pytanie?

Poseł Włodzimierz Puzyna


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo.

    Panią minister proszę o odpowiedzi na te cztery dodatkowe jakby pytania.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Halina Wasilewska-Trenkner


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Przepraszam bardzo panią minister, ale pozwolę tu się wtrącić. Czy pani powiedziała, że dochód jest prognozą i w związku z tym zobowiązania gmin mają być oparte na prognozie? Tu jest luka prawna, bo jeśli to jest prognoza, a zobowiązania gmin są zobowiązaniami konkretnymi, wymagalnymi, zaskarżalnymi w olbrzymiej liczbie przypadków, bo zdaje mi się, że tak to jest w rzeczywistości, to co wtedy?

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Halina Wasilewska-Trenkner


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Rozumiem, ale z tego wynika, że jednak gminy powinny w takim razie liczyć się z rezerwą. Przepraszam, że o tym mówię, wiele lat pracowałem przy budżecie państwa. Gminy powinny liczyć się z tym, że powinny mieć rezerwę na te nieprzewidziane okoliczności, bo w przeciwnym razie pan poseł Fiedorowicz ma rację: powstają konkretne straty, bo się zaciąga kredyty oprocentowane, żeby pokryć zobowiązania - i tu jest piekło nie kółko, jak mówi Gombrowicz.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Halina Wasilewska-Trenkner


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo.

    Myślę, że sprawa jest już wyjaśniona ostatecznie, choć wymaga to jakiegoś generalnego dogadania się, bo naprawdę w skali kraju zaczyna robić się problem.

    Dziękuję pani minister za odpowiedzi. Państwu dziękuję za pytania.

    Nie będę mógł już dopuścić do zadania następnego pytania pana posła Jakubczyka, tym bardziej że ono właściwie dotyczy tej samej sprawy, tzn. sytuacji finansowej, ponieważ upłynęły bez 3 minut 2 godz., a mamy przed sobą jeszcze parę punktów porządku dziennego, które muszą być dzisiaj zrealizowane; nie możemy ich przełożyć na jutro, gdyż nie będziemy w stanie zrealizować jutrzejszego porządku.

    Przepraszam pozostałych członków rządu, że siedzieli tak długo, ale nie mamy na to rady, ponieważ przeciągnęły się najpierw interpelacje, potem pytania, tylko 3 pytania zdążyliśmy zadać. Niestety sprawy są dramatycznie aktualne i budzą zainteresowanie posłów.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 9 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Komisji Ustawodawczej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym (druki nr 1820 i 1888).

    Proszę bardzo o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Aleksandra Andryszaka.

Poseł Aleksander Andryszak


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Aleksandrowi Andryszakowi za przedstawienie sprawozdania komisji.

    Wysoka Izbo! Przypominam, iż Sejm podjął decyzję o wysłuchaniu w debacie nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.

    Otwieram dyskusję.

    Pierwszy głos zabierze pan poseł Andrzej Rokicki z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Poseł Andrzej Rokicki


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Andrzejowi Rokickiemu.

    Proszę pana posła Zbigniewa Galka z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poseł Zbigniew Galek


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Zbigniewowi Galkowi.

    Proszę pana posła Andrzeja Bobera z Unii Wolności.

Poseł Andrzej Bober


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Andrzejowi Boberowi z Unii Wolności.

    Pan poseł Mirosław Małachowski z Unii Pracy jest obecnie proszony o zabranie głosu.

Poseł Mirosław Małachowski


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Mirosławowi Małachowskiemu.

    Obecnie proszę pana posła Eugeniusza Janułę, Nowa Demokracja.

Poseł Eugeniusz Januła


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo panu posłowi Eugeniuszowi Janule.

    Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.

    Pan poseł sprawozdawca nie chce zabierać głosu w tej sprawie.

    Zamykam zatem dyskusję.

    Wysoka Izbo! Do głosowania przystąpimy jutro rano.

    Nie ma niestety pana posła sprawozdawcy - chodzi o punkt 11 porządku dziennego. Czy państwo z Unii Wolności wiedzą, co się dzieje z panem posłem Zielińskim?

    (Poseł Katarzyna Maria Piekarska: Szukamy, ale...)

    Bardzo mi to komplikuje życie, ale trudno.

    (Szef Kancelarii Prezydenta RP Danuta Waniek: Ale ja jestem.)

    Wiem, widzę, ta rezerwa została już wzięta pod uwagę, ale to bardzo komplikuje nam dalszy tok postępowania.

    Wysoka Izbo! Ponieważ pan poseł sprawozdawca jest nieobecny, a mamy przed sobą jeszcze dosyć długą dyskusję, którą za chwilę rozpocznie pani minister Waniek, proponuję, by rozpatrzenie punktu 11 porządku dziennego przenieść na jutro rano.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Izba propozycję przyjęła.

    Sprzeciwu nie słyszę, a zatem punkt 11 porządku dziennego został przeniesiony na dzień jutrzejszy. Jutro po głosowaniu będziemy go mogli rozpatrzyć.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 12 porządku dziennego: Pierwsze czytanie przedstawionego przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o dyscyplinie wojskowej (druk nr 1742).

    Proszę szefa Kancelarii Prezydenta panią minister Danutę Waniek o zabranie głosu w celu przedstawienia uzasadnienia projektu ustawy.

    (Głos z sali: Jest poseł sprawozdawca.)

    Przepraszam.

    Panie pośle, spóźnił się pan, przenieśliśmy rozpatrywanie tego punktu porządku dziennego na poranne godziny jutrzejszego dnia. Nie możemy tego zmieniać, w tej chwili byłoby to już nieuprzejme wobec pani minister. Proszę pana, żeby jutro rano był pan gotów przedstawić ten projekt.

    Proszę panią minister.

Szef Kancelarii Prezydenta RP Danuta Waniek


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję pani minister Danucie Waniek za przedstawienie uzasadnienia projektu ustawy.

    Przypominam, Wysoka Izbo, iż Sejm ustalił w debacie nad tym punktem porządku dziennego podział czasu pomiędzy kluby i koła, w zależności od ich wielkości, w granicach od 4 do 35 minut, to jest debatę krótką.

    Wysoka Izbo! Pan minister Andrzej Karkoszka, który ma przedstawić rządowy punkt widzenia na inicjatywę prezydenta, przedstawioną przez panią minister Waniek, ma pilne zajęcia, które nie mogą być przełożone. Dlatego też na podstawie art. 111 regulaminu Sejmu udzielę mu głosu w pierwszej kolejności po otworzeniu debaty.

    Otwieram debatę.

    Proszę pana ministra Andrzeja Karkoszkę o przedstawienie rządowych racji w tej sprawie.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Andrzej Karkoszka


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu ministrowi Andrzejowi Karkoszce za przedstawienie stanowiska rządu.

    Przechodzimy teraz do wysłuchania wystąpień w imieniu klubów.

    Pierwszego proszę pana posła Janusza Zemke z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Poseł Janusz Zemke


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Januszowi Zemke.

    Proszę panią posłankę Aleksandrę Małachowską z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poseł Aleksandra Małachowska


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję pani posłance Aleksandrze Małachowskiej.

    Proszę obecnie pana posła Bronisława Komorowskiego z Unii Wolności.

Poseł Bronisław Komorowski


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo.

    Przemawiał pan poseł Bronisław Komorowski z Unii Wolności.

    Obecnie zabierze głos pan poseł Zygmunt Jakubczyk z Unii Pracy.

Poseł Zygmunt Jakubczyk


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Zygmunt Jakubczyk.

    Proszę teraz pana posła Grzegorza Kaczmarzyka o zabranie głosu w imieniu klubu BBWR i KPN.

Poseł Grzegorz Kaczmarzyk


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Grzegorz Kaczmarzyk.

    Proszę teraz pana posła Sławomira Nowakowskiego o zabranie głosu w imieniu Poselskiego Koła - Nowa Demokracja.

Poseł Sławomir Nowakowski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Sławomir Nowakowski.

    Było to ostatnie wystąpienie w imieniu klubów i kół.

    Proszę teraz o zabranie głosu pana posła Stanisława Dzienisiewicza z klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Władysław Żabiński.

Poseł Stanisław Dzienisiewicz


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Stanisław Dzienisiewicz.

    Proszę teraz o zabranie głosu panią poseł Katarzynę Marię Piekarską; nie ma, zdaje się, pana posła Brachmańskiego.

Poseł Katarzyna Maria Piekarska


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, pani poseł.

    Przemawiała pani poseł Katarzyna Maria Piekarska.

    Proszę teraz o zabranie głosu pana posła Andrzeja Brachmańskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, następnie pana posła Antoniego Jana Tarczyńskiego.

Poseł Andrzej Brachmański


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Andrzej Brachmański.

    Proszę bardzo o zabranie głosu pana posła Antoniego Tarczyńskiego. Następnym mówcą będzie pan poseł Mieczysław Jedoń.

Poseł Antoni Jan Tarczyński


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Tarczyński.

    Był to ostatni ze zgłoszonych mówców.

    Proszę bardzo o zabranie głosu szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej panią minister Danutę Waniek.

Szef Kancelarii Prezydenta RP Danuta Waniek


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję pani minister.

    (Poseł Zygmunt Jakubczyk: Proszę o głos.)

    Słucham, w jakim trybie, panie pośle?

    (Poseł Zygmunt Jakubczyk: Zapytanie.)

    Proszę bardzo, panie pośle.

Poseł Zygmunt Jakubczyk


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Czy pani minister będzie uprzejma odpowiedzieć?

    Proszę bardzo.

Szef Kancelarii Prezydenta RP Danuta Waniek


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, pani minister.

    Czy w trybie pytania, panie pośle?

    (Poseł Andrzej Brachmański: W trybie sprostowania.)

    Proszę bardzo.

Poseł Andrzej Brachmański


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, bardzo przepraszam, ale...

Poseł Andrzej Brachmański


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, ja zezwolę, ale regulamin nie zezwala.

Poseł Andrzej Brachmański


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Rozumiem, że nie ma już pytań.

    Zamykam dyskusję.

    Prezydium Sejmu proponuje, aby Sejm skierował przedstawiony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o dyscyplinie wojskowej do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, Komisji Obrony Narodowej, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej w celu rozpatrzenia.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważała, że Sejm propozycję przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 13 porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Protokołu nr 11 do Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności dotyczącego przekształcenia mechanizmu kontrolnego ustanowionego przez Konwencję (druk nr 1754).

    O zabranie głosu proszę podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych pana Andrzeja Towpika w celu przedstawienia uzasadnienia projektu ustawy.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Towpik


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu ministrowi Andrzejowi Towpikowi za przedstawienie uzasadnienia projektu ustawy.

    Przypominam, iż Sejm postanowił o wysłuchaniu w debacie nad tym punktem porządku dziennego 10-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 5-minutowych w imieniu kół.

    Otwieram dyskusję.

    Pierwszego proszę pana posła Antoniego Kobielusza z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Poseł Antoni Kobielusz


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Antoniemu Kobieluszowi.

    Proszę panią posłankę Aleksandrę Małachowską z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poseł Aleksandra Małachowska


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję pani posłance Małachowskiej.

    Proszę pana Tadeusza Jacka Zielińskiego z Unii Wolności o zabranie głosu.

Poseł Tadeusz Jacek Zieliński


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Proszę bardzo.

Poseł Tadeusz Jacek Zieliński


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Słucham tego, co pan mówi.

Poseł Tadeusz Jacek Zieliński


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Tadeuszowi Jackowi Zielińskiemu.

    Proszę panią posłankę Marię Nowakowską z Unii Pracy.

Poseł Maria Nowakowska


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję pani posłance Marii Nowakowskiej.

    Proszę pana posła Jerzego Wuttke, BBWR - Solidarni w Wyborach.

    Proszę bardzo, panie profesorze.

Poseł Jerzy Wuttke


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Jerzemu Wuttke.

    Proszę obecnie pana posła Eugeniusza Janułę - ostatniego mówcę zapisanego do głosu.

Poseł Eugeniusz Januła


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Eugeniuszowi Janule.

    Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.

    Czy pan minister pragnie zabrać głos? Jeśli tak, to proszę.

    Panie ministrze, może od razu załatwmy pytania, to przyspieszy procedurę.

    Jeśli są pytania do pana ministra, to proszę.

    Poseł Budnik, proszę bardzo, panie pośle.

Poseł Krzysztof Budnik


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo.

    Jeśli nie ma już pytań, to chciałbym zapytać pana ministra o rzecz następującą, która jest dla mnie niejasna. Do projektu dołączony jest załącznik, który zawiera tytuły artykułów mających podlegać włączeniu do tekstu konwencji i tam jest Protokół nr 6, którego nie ratyfikowaliśmy. Czy to oznacza, że jakby pośrednio, ratyfikując ten protokół, przyjmujemy część artykułów, część Protokołu nr 6? To nie jest wyjaśnione, a jest to jakby włączone do tekstu konwencji, którą ratyfikujemy.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Towpik


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu ministrowi Andrzejowi Towpikowi.

    Zamykam dyskusję.

    Prezydium Sejmu proponuje, aby Sejm skierował rządowy projekt ustawy o ratyfikacji Protokołu nr 11 do Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności dotyczącego przekształcenia mechanizmu kontrolnego ustanowionego przez Konwencję do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, do Komisji Spraw Zagranicznych oraz do Komisji Ustawodawczej w celu rozpatrzenia.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę. Propozycja została przyjęta.

    Na tym kończymy rozpatrywanie punktów porządku dziennego w dniu dzisiejszym.

    Czy są komunikaty? Nie ma.

    Nie ma także oświadczeń poselskich.

    A zatem zarządzam przerwę w obradach do dnia 27 września 1996 r. do godz. 9.

    Dziękuję wytrwałym.

    (Przerwa w posiedzeniu o godz. 23 min 16)