2 kadencja, 89 posiedzenie, 2 dzień (26.09.1996)
5 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o regulacji rynku cukru i przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym (druki nr 920 i 1866).
Poseł Ryszard Bondyra:
Dziękuję.
Przejdę teraz do zapytania pana posła Bajołka z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który chce wiedzieć, czy producenci rolni przy tym systemie nieodpłatnego nabywania akcji będą konkurencyjni dla producentów z krajów Wspólnoty Europejskiej, jeżeli z woli narodu w niej się znajdziemy. Otóż chcę powiedzieć, że, według mojej wiedzy, w krajach Wspólnoty Europejskiej plantatorzy, a więc rolnicy, posiadają ponad 51% akcji we wszystkich spółkach cukrowych, a w niektórych mają udział blisko 100-procentowy. I nie wyobrażam sobie konkurencji pomiędzy plantatorem, który czerpie zyski z dywidendy, z tych 15%, i plantatorem, który ma powyżej 50% akcji.
W nawiązaniu do sugestii przedstawionej przez posła Wyrowińskiego i w kontekście pytania pana posła Bajołka chciałbym powiedzieć, że przywrócenie możliwości zbycia akcji w ciągu 2 lat - w porównaniu do krajów Wspólnoty Europejskiej, gdzie pakiety plantatorskie są zamknięte i mogą tylko być dziedziczone - jest to całkiem inne podejście do właścicielskiej części plantatorów. Bo tutaj jest jasne, że skrócenie tego czasu spowoduje odkupienie tych akcji zarówno od pracowników, jak i od plantatorów przez kapitał, który wykorzystując w tej chwili nie za dobrą sytuację w rolnictwie i pracowników zatrudnionych w cukrowniach nabędzie 30% pakietu w poszczególnych spółkach.
My proponujemy minimum 3 lata zabezpieczenia, tak aby nie mogli zbywać tych akcji uprawnieni do ich nieodpłatnego nabycia pracownicy i rolnicy. A przypomnę, że już w przyjętej przez Sejm ustawie cukrowej w art. 8 ust. 3 jest zapisane, że te akcje nie mogą być zbyte w ciągu 3 lat. Trzech...
(Poseł Jan Wyrowiński: W ustawie o komercjalizacji.)
Bardzo przepraszam, w ustawie cukrowej. Przejdę do ustawy o komercjalizacji. Mówię o ustawie cukrowej, panie pośle.
W tej chwili przywrócenie zapisów - czy propozycja przywrócenia zapisów - z ustawy o komercjalizacji, art. 36 i 37, proponowane przez państwa posłów z Unii Wolności, nie skończy się niczym innym, jak tylko zabraniem akcji nieodpłatnych rolnikom i pracownikom cukrowni. Ja po prostu przestrzegam Wysoką Izbę przed takim potraktowaniem tej części społeczeństwa.
Przebieg posiedzenia