2 kadencja, 89 posiedzenie, 2 dzień (26.09.1996)
8 punkt porządku dziennego:
Interpelacje i zapytania.
Minister Łączności Andrzej Zieliński:
Oczywiście, panie marszałku, nominalnym właścicielem TP SA jest skarb państwa. Wszakże niedługo to potrwa, bo już jest decyzja o częściowej prywatyzacji spółki. I spółka będzie prywatyzowana. Dzisiaj tak jest. W moich rękach, niestety, znajduje się ten skarb państwa, ja jestem jego reprezentantem, to prawda. Tylko po to przytaczałem tu odpowiednie artykuły Kodeksu handlowego, aby wskazać, że właściciel w spółkach akcyjnych ma ograniczone prawa, że odpowiednie prawa wykonawcze ma zarząd - ponosi za to odpowiedzialność materialną, majątkową - i rada nadzorcza, a na swoich walnych zgromadzeniach - akcjonariusze. I akcjonariuszom wara, proszę państwa, od pracy zarządu. Proszę sobie przeczytać w Kodeksie handlowym. A już, panie pośle Olszewski, wara od spółek, które ta spółka tworzy. A spółka Centertel jest spółką wytworzoną przez spółkę. Naprawdę, literalnie to wam powtarzam, możecie państwo wezwać ekspertów prawniczych od prawa i ekonomii, skarb państwa nie ma udziałów w spółce Centertel. Skarb państwa ma dzisiaj 100% udziałów w spółce TP SA, ale nie w Centertelu.
Dlatego ja mam wpływ na to czy na owo, na tej zasadzie, że mam odpowiedni wpływ na TP SA, ale nie mogę tego robić w sposób ˝ręczny˝. Takich firm, jak Centertel - gdyby się państwo przyjrzeli - jest wiele, spółka natworzyła rozmaitych firm. No i co, i teraz ja bym musiał każdego ganiać, proszę państwa, w tej całej sprawie? Naprawdę nie o to chodziło w tej reformie ekonomicznej w Polsce, wydaje mi się, tylko o to, żeby decyzje były podejmowane na tym szczeblu, gdzie jest najwięcej informacji, gdzie jest najwięcej kompetencji.
Zatem, panie marszałku, tak, skarb państwa jest właścicielem firmy TP SA, ale TP SA jest właścicielem Centertelu, nie skarb państwa.
Przebieg posiedzenia