2 kadencja, 89 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Jerzy Koralewski

2 kadencja, 89 posiedzenie, 2 dzień (26.09.1996)


6 punkt porządku dziennego:
Sprawozdania Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą oraz Komisji Ustawodawczej o rządowych projektach ustaw o ratyfikacji:
   1) Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (druki nr 1838 i 1907),
   2) umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju o przywilejach i immunitetach Organizacji (druki nr 1839 i 1908).


Poseł Jerzy Koralewski:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Unii Wolności w sprawie dwóch przedłożeń rządowych: o ratyfikacji umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju o przywilejach i immunitetach Organizacji oraz o kompatybilnym dokumencie o ratyfikacji Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

    Kilka słów historii. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju powstała w 1961 r. w ramach realizacji planu Marshalla, jest więc już bardzo dostojną organizacją jak na organizacje europejskie. W jej skład wchodzi obecnie 27 najbardziej rozwiniętych państw Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i strefy Pacyfiku. Są to najbardziej gospodarczo rozwinięte, najbogatsze kraje świata. Współpraca Polski z OECD, co warto przypomnieć, została nawiązana już w 1989 r. Wówczas celem była pomoc w reformowaniu naszej gospodarki, której udzielano nam przede wszystkim w formie szkolenia ekspertów. 1 lutego 1994 r. Polska złożyła wniosek o członkostwo w tej organizacji, zaś w końcu 1995 r. i na początku 1996 r., o czym także warto wspomnieć, do OECD przyjęto już Czechy i Węgry, tak więc nasi południowi sąsiedzi nieco nas wyprzedzili. W tym czasie przyjęto jeszcze Meksyk. 27 czerwca 1996 r. Rada OECD podjęła decyzję o przyjęciu Polski do Organizacji.

    Stanowisko Unii Wolności w tej sprawie jest od początku jednoznaczne. Zawsze inspirowaliśmy i popieraliśmy te inicjatywy. Ratyfikacja umowy między rządem RP a Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju o przywilejach i immunitetach Organizacji leży w najgłębszym interesie naszego kraju dążącego do gospodarczej integracji z Europą. Porozumienie z OECD jest równoprawne i niczym nie ogranicza naszej suwerenności; reguluje tylko politykę społeczno-ekonomiczną, stymuluje wzrost gospodarczy, wzrost zatrudnienia, rozwój międzynarodowego handlu i przepływów kapitałowych na zasadzie wzajemności. Oczywiste jest, że przystąpienie Polski do OECD jest absolutnie niezbędnym warunkiem przyjęcia nas do Unii Europejskiej. Stąd niezrozumiałe i wręcz szkodliwe są poglądy, na szczęście nieliczne, że byłoby wskazane opóźnienie ratyfikacji do czasu, gdy nasza gospodarka będzie w pełni zreformowana. Wstrzymanie dziś procesu ratyfikacji uczyniłoby Polsce krzywdę, stałaby się ona krajem dalece niewiarygodnym.

    W wyniku kilkuletniego procesu negocjacji z OECD wprowadziliśmy już wiele zmian w naszym ustawodawstwie dotyczącym np. spółek z udziałem zagranicznym, obrotów kapitałowych, operacji dewizowych, usług i inwestycji zagranicznych, nabywania nieruchomości do celów bezpośrednich inwestycji w Polsce, dostosowano także standardy w zakresie kontroli chemikaliów, odpadów, ochrony środowiska itd. Już dziś można stwierdzić, że w okresie negocjacji odnieśliśmy określone korzyści ze współpracy z OECD, i to głównie dzięki przeszkoleniu kilkuset pracowników naszej administracji skarbowej, co bezpośrednio dotyczy skuteczności wymiaru i poboru podatków, a także ograniczania tzw. szarej strefy. Podniosła się też ocena Polski przez agencje ubezpieczeniowe gwarantujące kredyty eksportowe, zalicza się nas teraz do krajów o niższym ryzyku; korzystniejsze są również warunki emisji naszych papierów wartościowych na rynkach międzynarodowych.

    Klub Parlamentarny Unii Wolności w całości popiera obie inicjatywy, uważając, że jest to dopełnienie całej drogi, którą nasz kraj przechodzi od chwili rozpoczęcia reform. Będziemy głosować za przyjęciem obu ustaw, tzn. ustawy o ratyfikacji Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju i ustawy o ratyfikacji umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju o przywilejach i immunitetach Organizacji. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia