2 kadencja, 89 posiedzenie, 2 dzień (26.09.1996)
6 punkt porządku dziennego:
Sprawozdania Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą oraz Komisji Ustawodawczej o rządowych projektach ustaw o ratyfikacji:
1) Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (druki nr 1838 i 1907),
2) umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju o przywilejach i immunitetach Organizacji (druki nr 1839 i 1908).
Poseł Jerzy Jaskiernia:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przyjęcie Polski do OECD jest ważnym wydarzeniem i w związku z tym chciałbym, panie ministrze, prosić o odpowiedź na trzy pytania.
Pierwsze pytanie wiąże się z wczorajszą debatą, podczas której posłowie opozycji próbowali podważyć dorobek rządu w okresie ostatnich 3 lat. Chciałbym zapytać, jak w ocenie rządu fakt przyjęcia Polski do OECD jest odbierany, interpretowany. Czy mógłby pan przedstawić reakcje światowe na ten ważny międzynarodowy fakt, świadczący o tym, że Polska osiągnęła określony poziom rozwoju gospodarczego i nie zdarzyło się to przypadkowo?
Moje drugie pytanie dotyczy kwestii konsekwencji legislacyjnych. Jako członkowie Izby badamy w szczególności, jakie zobowiązania legislacyjne zostały podjęte, i wiemy, że warunkiem przyjęcia Polski do OECD było spełnienie szeregu wymogów. Podnosiliśmy tę kwestię w pierwszym czytaniu, chciałbym zapytać już w związku z drugim i trzecim czytaniem, jakiego pakietu projektów legislacyjnych i w jakim czasie można się spodziewać, i które z tych ustaw powinny być w ocenie rządu uchwalone jeszcze w tej kadencji.
Trzecie pytanie: Jak w nowej strukturze rządu - biorąc pod uwagę, że powstaje Komitet Integracji Europejskiej, ale jednocześnie pozostają w mocy kompetencje dotychczasowych ministrów, w szczególności ministra spraw zagranicznych; trzeba także uwzględnić kompetencje ministra gospodarki - będzie się kształtowała kwestia współdziałania z OECD? Czy to będzie część szerszego fragmentu integracji europejskiej związanego z ubieganiem się o członkostwo w Unii Europejskiej, czy też przewidujecie tutaj państwo inne struktury? Kto w tym zakresie będzie sprawował nadzór?
Przebieg posiedzenia