2 kadencja, 89 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Sławomir Nowakowski

2 kadencja, 89 posiedzenie, 2 dzień (26.09.1996)


12 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie przedstawionego przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o dyscyplinie wojskowej (druk nr 1742).


Poseł Sławomir Nowakowski:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt w imieniu Nowej Demokracji zaprezentować stanowisko mojego ugrupowania wobec prezydenckiego projektu ustawy o dyscyplinie wojskowej z druku nr 1742. Naszym zdaniem projekt ten jest daleko idącym krokiem w pożądanym kierunku i jest logicznym następstwem ustawy kompetencyjnej. Projekt wyraźnie precyzuje kierunki podporządkowania, uwzględniając również kompetencje cywilnych zwierzchników, to jest ministra i jego zastępców, w stosunku do wojskowych sensu stricto. Ten kierunek rozwiązań przyjęto już w wielu krajach cywilizowanych, w tym również w państwach NATO.

    Kolejnym kierunkiem przyjętym w projekcie prezydenckim jest kwestia wykroczeń zagrożonych ewentualną karą więzienia. Rozwiązania i ich logika zaprezentowane w projekcie są, naszym zdaniem, bardzo dobre, ale należy pamiętać, że ich przyjęcie wymaga niestety znowelizowania po raz kolejny Kodeksu karnego.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Nowa Demokracja uważa, że projekt prezydencki jest bardzo dobry. Opiera się bowiem nie na osławionej ślepej pruskiej dyscyplinie, ale na zasadzie wewnętrznego przekonania żołnierzy do pewnych niezbędnych wymogów. Jest jeszcze jeden problem. Armia jest w zasadzie instrumentem działania na polu walki w warunkach zagrożenia wartości najwyższej. Socjologowie, badając pewne zjawiska i prawidłowości w odniesieniu do prawie wszystkich armii działających w warunkach demokratycznych, stwierdzają jednoznacznie, że prawidłowo funkcjonują te armie, które są typowymi armiami obywatelskimi, bez względu na to, czy są armiami zawodowymi czy z poboru. Istotną rzeczą jest tu więź społeczna armii ze społeczeństwem. Niebagatelną część tej więzi tworzą ustawy i regulaminy.

    Nowa Demokracja postuluje, aby w dalszym ciągu prac nad projektem ustawy doktryna tego dokumentu przybrała kierunek wyraźnie równoległy do podobnych dokumentów dotyczących życia cywilnego. Słynny cytat Clausewitza: ˝Jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny˝, nie stracił nic na aktualności. W warunkach współczesnego świata o pozycji państwa świadczy nie tylko jego gospodarka czy polityka, ale również mobilność systemu obronnego. Żeby był on naprawdę sprawny, musi być włączony w system demokratyczny. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest prezydencki projekt ustawy o dyscyplinie wojskowej. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia