5 kadencja, 5 posiedzenie, 1 dzień - Marszałek

5 kadencja, 5 posiedzenie, 1 dzień (14.12.2005)


    (Początek posiedzenia o godz. 9 min 09)

    (Na posiedzeniu przewodniczą marszałek Sejmu Marek Jurek oraz wicemarszałkowie Marek Kotlinowski, Jarosław Kalinowski, Bronisław Komorowski i Wojciech Olejniczak)

Marszałek:

    Otwieram posiedzenie.

    (Marszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)

    Na sekretarzy dzisiejszych obrad powołuję panią poseł Elżbietę Wiśniowską oraz panów posłów Adama Hofmana, Krzysztofa Bosaka i Jakuba Rutnickiego.

    W pierwszej części obrad sekretarzami będą pani poseł Elżbieta Wiśniowska i pan poseł Adam Hofman.

    Protokół i listę mówców prowadzić będą panowie posłowie Adam Hofman i Jakub Rutnicki.

    Proszę pana posła Hofmana o zajęcie miejsca przy stole prezydialnym.

    Protokół 4. posiedzenia Sejmu uważam za przyjęty wobec niewniesienia zastrzeżeń.

    Wysoka Izbo! Informuję, że w związku z wygaśnięciem mandatu pani poseł Hanny Fołtyn-Kubickiej na podstawie art. 179 ust. 3 ustawy Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej postanowiłem o wstąpieniu na jej miejsce pani Danieli Chrapkiewicz, która zgłosiła się do ślubowania poselskiego.

    Proszę panią poseł o zbliżenie się do stołu prezydialnego.

    Panie i panów posłów proszę o powstanie. (Zebrani wstają)

    Obecnie odczytam rotę ślubowania.

    ˝Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej˝.

Poseł Daniela Chrapkiewicz


Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Stwierdzam, że pani poseł Daniela Chrapkiewicz złożyła ślubowanie poselskie.

    Wysoka Izbo! Przypominam, że na poprzednim posiedzeniu Sejm nie przeprowadził trzeciego czytania projektu ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego.

    W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący trzecie czytanie tego projektu.

    Komisja Finansów Publicznych przedłożyła sprawozdanie o pilnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości.

    Sprawozdanie to zostało paniom i panom posłom doręczone w druku nr 139.

    Na podstawie art. 74 regulaminu Sejmu podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego sprawozdania.

    Komisja Infrastruktury przedłożyła sprawozdanie o projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne.

    Sprawozdanie to zostało paniom i panom posłom doręczone w druku nr 117.

    Na podstawie art. 95e regulaminu Sejmu podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego sprawozdania.

    Prezydium Sejmu przedłożyło projekt uchwały w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej.

    Projekt ten został paniom i panom posłom doręczony w druku nr 146.

    W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego projektu.

    Proponuję, aby w tym przypadku Sejm wyraził zgodę na zastosowanie klauzuli z art. 37 ust. 4 regulaminu Sejmu.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę.

    Właściwe komisje przedłożyły sprawozdania o projektach ustaw: o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz o zmianie niektórych innych ustaw oraz o zmianie ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

    Sprawozdania te zostały paniom i panom posłom doręczone odpowiednio w drukach nr 123, 124 i 126.

    W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu Seniorów, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkty obejmujące rozpatrzenie tych sprawozdań.

    Proponuję, aby w przypadku tych sprawozdań Sejm wyraził zgodę na zastosowanie art. 44 ust. 3 regulaminu Sejmu.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę.

    Wysoka Izbo! Grupa posłów zgłosiła propozycję uzupełnienia porządku dziennego w przypadku przedstawienia sprawozdania o punkt: Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Infrastruktury o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz niektórych innych ustaw.

    Propozycja ta nie uzyskała jednolitej opinii Konwentu Seniorów, w związku z czym poddam ją pod głosowanie.

    Przystępujemy do głosowania.

    Proszę przygotować karty do głosowania, przystępujemy do głosowania.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem propozycji uzupełnienia porządku dziennego o sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Infrastruktury o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz niektórych innych ustaw, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 404 posłów. Za oddano 235 głosów, przeciw - 165 głosów, były 4 głosy wstrzymujące się.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm propozycję przyjął.

    Prezydium Sejmu po wysłuchaniu opinii Konwentu Seniorów proponuje, aby Sejm wysłuchał 10-minutowych oświadczeń w imieniu klubów w dyskusjach: w pierwszym czytaniu projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji terenowej; nad informacją w sprawie planu legislacyjnego Komisji Europejskiej na 2006 r. oraz nad informacją ministra Skarbu Państwa na temat prywatyzacji Zespołu Elektrowni ˝Dolna Odra˝.

    Prezydium Sejmu proponuje jednocześnie, aby Sejm wysłuchał 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów w dyskusjach nad pozostałymi punktami porządku dziennego.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę.

    Za chwilę przeprowadzimy pierwsze czytanie projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji terenowej. W przypadku zgłoszenia w dyskusji nad tym projektem ustawy wniosków wymagających głosowania, przeprowadzimy je jutro rano.

    Następnie rozpatrzymy kolejno sprawozdania komisji o projektach ustaw:

    - o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne,

    - o zmianie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych,

    - o zmianie ustawy o organizacji rynku rybnego i pomocy finansowej gospodarce rybnej,

    - o zmianie ustawy Prawo wodne,

    - o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym,

    - o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,

    - zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz o zmianie niektórych innych ustaw oraz

    - o zmianie ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

    Następnym rozpatrywanym dzisiaj punktem porządku dziennego będzie pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego.

    W przypadku przedłożenia sprawozdania o projekcie ustawy dotyczącej radiofonii i telewizji ostatnim punktem dzisiejszego porządku będzie rozpatrzenie tego sprawozdania.

    Jutro rano rozpatrzymy pytania w sprawach bieżących oraz informację bieżącą.

    Informuję, że Konwent Seniorów przyjął propozycję Prezydium Sejmu rozpatrzenia na bieżącym posiedzeniu informacji w sprawie rozszerzenia pomocy konsularnej lub innych form pomocy dla Polaków, którzy wyjechali do krajów Unii Europejskiej w poszukiwaniu pracy, a nie znajdując jej popadli w dramatyczną sytuację bytową, często również zdrowotną, o której przedstawienie wnosił Klub Platformy Obywatelskiej.

    Po rozpatrzeniu informacji bieżącej planowane jest rozpatrzenie sprawozdań komisji o projektach ustaw: dotyczących transportu kolejowego i lądowego, zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

    Następnie rozpatrzymy sprawozdanie komisji o projekcie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości.

    Kolejnym planowanym punktem porządku dziennego będzie rozpatrzenie sprawozdania komisji o projekcie ustawy o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.

    Następnie przeprowadzimy pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Planowane jest również rozpatrzenie sprawozdania komisji o projekcie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego ˝Pomoc państwa w zakresie dożywania˝.

    W piątek rano przeprowadzimy głosowania. W bloku głosowań przeprowadzimy trzecie czytanie projektu ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego oraz pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydium Sejmu projektu uchwały w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej. Planowane jest także dokonanie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.

    Po głosowaniach wysłuchamy informacji w sprawie planu legislacyjnego Komisji Europejskiej na 2006 r., a następnie informacji ministra Skarbu Państwa na temat prywatyzacji Zespołu Elektrowni ˝Dolna Odra˝.

    W tym dniu planowane jest przeprowadzenie drugiej tury głosowań. O godzinie tych głosowań powiadomię w piątek rano.

    Proszę pana posła sekretarza o odczytanie komunikatów.

Sekretarz Poseł Elżbieta Wiśniowska


Marszałek:

    Dziękuję, pani poseł.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 1. porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji terenowej (druk nr 59).

    Proszę o zabranie głosu podsekretarza w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej pana Roberta Kwiatkowskiego w celu przedstawienia uzasadnienia projektu ustawy.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Robert Kwiatkowski


Marszałek:

    Panie ministrze, przepraszam.

    Panie i Panowie Posłowie! Proszę o opuszczenie sali posiedzeń w ciszy, jeżeli udają się państwo na posiedzenia komisji, tak, żeby zainteresowani posłowie mogli wysłuchać wystąpienia pana ministra.

    Przepraszam, panie ministrze, proszę jeszcze raz zacząć.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Robert Kwiatkowski


Marszałek:

    Dziękuję bardzo, panie ministrze.

    Dodatkowe uzasadnienie do projektu ustawy przedstawi sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa pan Eugeniusz Wróbel.

    Bardzo proszę, panie ministrze.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa Eugeniusz Wróbel


Marszałek:

    Dziękuję, panie ministrze.

    Sejm podjął decyzję o wysłuchaniu w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego 10-minutowych oświadczeń w imieniu klubów.

    Przystępujemy do debaty.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Marka Kuchcińskiego, Prawo i Sprawiedliwość.

Poseł Marek Kuchciński


Marszałek:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Waldy Dzikowskiego z Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.

Poseł Waldy Dzikowski


Marszałek:

    Dziękuję, panie pośle. Panie pośle, muszę zwrócić uwagę, że obowiązek konsultacji, o którym pan poseł mówił, dotyczy nie komisji wspólnej jako takiej, tylko uczestników strony samorządowej komisji wspólnej. To jest istotna różnica. I w stosunku do potencjalnych uczestników strony samorządowej zasięgnęliśmy odpowiednich konsultacji i ta debata została przygotowana z należytą starannością, tak że muszę sprostować to, co pan poseł w swoim wystąpieniu przedstawił.

    Proszę teraz o zabranie głosu pana posła Krzysztofa Sikorę z Samoobrony.

Poseł Krzysztof Sikora


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Głos zabierze pan poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski, Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Bogusława Kowalskiego, Liga Polskich Rodzin.

Poseł Bogusław Kowalski


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Wiesława Wodę, Polskie Stronnictwo Ludowe.

Poseł Wiesław Woda


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.

    Informuję Wysoką Izbę, że wolę zadania pytania zgłosiło 18 posłów.

    Czy ktoś z pań i panów posłów pragnie zadać pytanie? Nie widzę.

    Zamykam zatem listę posłów zapisanych do zadania pytania.

    Czas na zadanie pytania określam na 1 minutę.

    Uprzejmie proszę panie i panów posłów o przestrzeganie czasu ustalonego na zadanie pytania. Zachęcam, żeby najpierw zadać pytanie, a później je uzasadnić.

    (Głos z sali: Panie marszałku, zwyczajowo, dwie minuty.)

    Jest bardzo obszerny porządek obrad, lista posłów, którzy mają zadać pytanie, też obszerna...

    (Głos z sali: Jest tylko 18 posłów.)

    ...dlatego podjąłem taką decyzję.

    Bardzo proszę pana posła Romana Czepe, Prawo i Sprawiedliwość.

    (Głos z sali: Jakaś zmiana planów. No tak.)

Poseł Roman Czepe


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę o zadanie pytania pana posła Janusza Krasonia, Sojusz Lewicy Demokratycznej.

    (Głos z sali: Minusowy czas.)

Poseł Janusz Krasoń


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Pytanie zadaje pan poseł Lech Kuropatwiński, Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej.

Poseł Lech Kuropatwiński


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Pytanie zadaje pan poseł Adam Ołdakowski, Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej.

    (Głos z sali: Dwie minuty...)

Poseł Adam Ołdakowski


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Pytanie zadaje pan poseł Alfred Budner, Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej.

Poseł Alfred Budner


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Pytanie zadaje pan poseł Artur Ostrowski, Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Poseł Artur Ostrowski


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę o zadanie pytania panią poseł Grażynę Ciemniak, Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Poseł Grażyna Jolanta Ciemniak


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję pani poseł.

    Proszę o zadanie pytania pana posła Józefa Klimę, Platforma Obywatelska.

Poseł Józef Piotr Klim


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Pytanie zadaje pan poseł Jan Łączny, Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej.

Poseł Jan Łączny


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę o zadanie pytania pana posła Krystiana Łuczaka, Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Poseł Krystian Łuczak


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zadanie pytania pana posła Tomasza Garbowskiego, Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Poseł Tomasz Garbowski


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę o zadanie pytania pana posła Stanisława Wziątka, Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Poseł Stanisław Wziątek


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę o zadanie pytania pana posła Krzysztofa Sikorę, Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej.

Poseł Krzysztof Sikora


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zadanie pytania pana posła Dariusza Lipińskiego, Platforma Obywatelska.

Poseł Dariusz Lipiński


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zadanie pytania pana posła Wiesława Jędrusika, Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Poseł Wiesław Jędrusik


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zadanie pytania pana posła Henryka Milcarza, Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Poseł Henryk Milcarz


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zadanie pytania pana posła Edwarda Kiedosa, Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej.

Poseł Edward Józef Kiedos


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę o zadanie pytania pana posła Jerzego Gosiewskiego, Prawo i Sprawiedliwość.

Poseł Jerzy Gosiewski


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zadanie pytania pana Arnolda Masina, Liga Polskich Rodzin.

Poseł Arnold Masin


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zabranie głosu pana Roberta Kwiatkowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

    Bardzo proszę, panie ministrze.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Robert Kwiatkowski


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję panu ministrowi.

    Proszę o zabranie głosu pana Eugeniusza Wróbla, sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa.

    Bardzo proszę, panie ministrze.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa Eugeniusz Wróbel


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie ministrze.

    Zamykam dyskusję.

    W dyskusji zgłoszono wnioski o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu oraz o skierowanie projektu ustawy dodatkowo do Komisji Infrastruktury.

    Do głosowania nad tymi wnioskami przystąpimy jutro rano.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 2. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne (druki nr 51 i 117).

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Antoniego Mężydło.

Poseł Sprawozdawca Antoni Mężydło


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję panu posłowi.

    Sejm podjął decyzję o wysłuchaniu w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów.

    Otwieram dyskusję.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Jacka Tomczaka, Prawo i Sprawiedliwość.

Poseł Jacek Tomczak


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Tadeusza Jarmuziewicza, Platforma Obywatelska.

Poseł Tadeusz Jarmuziewicz


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Wojciecha Romaniuka, Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej.

Poseł Wojciech Romaniuk


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Bardzo proszę o zabranie głosu pana posła Sławomira Jeneralskiego, Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Poseł Sławomir Jeneralski


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Bardzo proszę o zabranie głosu pana posła Janusza Kołodzieja, Liga Polskich Rodzin.

Poseł Janusz Kołodziej


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Bronisława Dutkę, Polskie Stronnictwo Ludowe.

Poseł Bronisław Dutka


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.

    Informuję Wysoką Izbę, że wolę zadania pytania wyraziło 11 posłów. Dopuszczam możliwość zadawania pytań, jako że materia jest bardzo ważna, dotyczy podstawowych praw i wolności każdego obywatela. Przypominam Wysokiej Izbie, że jest to drugie czytanie, podczas którego pytania nie zawsze są zadawane.

    Czas zadania pytania wyznaczam na 1 minutę i bardzo proszę Wysoką Izbę o przestrzeganie tego czasu.

    Czy ktoś z pań i panów posłów chciałby jeszcze zadać pytanie i dopisać się do listy? Bardzo proszę, pan poseł Czepe.

    Nie widzę więcej zgłoszeń. Zamykam zatem listę posłów, którzy chcą zadać pytania.

    Uprzejmie proszę o zadanie pytania pana posła Lecha Kuropatwińskiego, Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej.

Poseł Lech Kuropatwiński


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zadanie pytania pana posła Wojciecha Wierzejskiego, Liga Polskich Rodzin.

Poseł Wojciech Wierzejski


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zadanie pytania pana posła Leszka Murzyna, Liga Polskich Rodzin.

Poseł Leszek Murzyn


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zadanie pytania pana posła Adama Ołdakowskiego, Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej.

Poseł Adam Ołdakowski


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zadanie pytania pana posła Edwarda Ciągłę, Liga Polskich Rodzin.

Poseł Edward Ciągło


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zadanie pytania pana posła Bogusława Sobczaka, Liga Polskich Rodzin.

Poseł Bogusław Sobczak


Wicemarszałek Marek Kotlinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zadanie pytania pana posła Marka Kawę, Liga Polskich Rodzin.

Poseł Marek Kawa


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Pytanie zada pan poseł Daniel Pawłowiec, Liga Polskich Rodzin.

    Bardzo proszę.

Poseł Daniel Pawłowiec


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Pytanie zada pani poseł Danuta Jazłowiecka, Platforma Obywatelska.

    Bardzo proszę.

Poseł Danuta Jazłowiecka


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję, pani poseł.

    Pytanie zada pan poseł Arnold Masin, Liga Polski Rodzin.

    Bardzo proszę, panie pośle.

Poseł Arnold Masin


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Pytanie zada pan poseł Antoni Sosnowski, Liga Polskich Rodzin.

    Bardzo proszę.

Poseł Antoni Sosnowski


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Pytanie zada pan poseł Roman Czepe, Prawo i Sprawiedliwość.

Poseł Roman Czepe


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.

    O zabranie głosu w tej chwili proszę podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa panią Annę Streżyńską.

    Bardzo proszę, pani minister.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa Anna Streżyńska


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo pani minister.

    Głos zabierze sprawozdawca komisji pan poseł Antoni Mężydło.

    Bardzo proszę, panie pośle.

Poseł Antoni Mężydło


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Pan poseł Jeneralski w trybie sprostowania, bardzo proszę.

Poseł Sławomir Jeneralski


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Pan poseł Wojciech Romaniuk...

    (Poseł Antoni Mężydło: Sprostowanie.)

    Za chwileczkę.

    (Głos z sali: Nie, no.....)

    Również z tego, co wiem w trybie sprostowania, tak, panie pośle?

    (Poseł Wojciech Romaniuk: Tak.)

    W trybie sprostowania.

Poseł Wojciech Romaniuk


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Panie pośle, przepraszam najmocniej, ale jeżeli zgłasza się pan w trybie sprostowania, to proszę stosować się do art. 184...

Poseł Wojciech Romaniuk


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    ...i proszę zabierać głos rzeczywiście w trybie sprostowania błędnie zrozumianej bądź źle przytoczonej przez innego mówcę pańskiej wypowiedzi.

Poseł Wojciech Romaniuk


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Ale proszę bardzo trzymać się formuły sprostowania.

Poseł Wojciech Romaniuk


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Pan poseł Mężydło.

Poseł Antoni Mężydło


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo panom posłom.

    Można by się dopatrzyć w tych wypowiedziach pewnych wątków związanych ze sprostowaniem, ale też powiedzmy sobie szczerze, że więcej tutaj było polemiki niż rzeczywistego sprostowania i to w przypadku obydwu panów posłów. Dziękuję bardzo.

    Zamykam dyskusję.

    W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawki, proponuję, aby Sejm skierował ponownie ten projekt do Komisji Infrastruktury w celu przedstawienia sprawozdania.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 3. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (druki nr 52 i 95).

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Andrzeja Smirnowa.

    Bardzo proszę, panie pośle.

Poseł Sprawozdawca Andrzej Smirnow


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję panu posłowi.

    Sejm podjął decyzję o wysłuchaniu w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów.

    Otwieram dyskusję.

    Głos zabierze pani poseł Jadwiga Wiśniewska, klub Prawo i Sprawiedliwość.

    Prosimy, pani poseł.

Poseł Jadwiga Wiśniewska


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję pani poseł.

    W imieniu klubu Platforma Obywatelska głos zabierze pan poseł Andrzej Smirnow.

    Bardzo proszę, panie pośle.

Poseł Andrzej Smirnow


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Samoobrona Rzeczypospolitej głos zabierze pan poseł Mirosław Krajewski.

    Bardzo proszę, panie pośle.

Poseł Mirosław Krajewski


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej głos zabierze pani poseł Krystyna Łybacka.

    Bardzo proszę.

Poseł Krystyna Łybacka


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo pani poseł.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Liga Polskich Rodzin głos zabierze pan poseł Leszek Murzyn.

    Bardzo proszę, panie pośle.

Poseł Leszek Murzyn


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego głos zabierze pan poseł Tadeusz Sławecki.

    Bardzo proszę.

Poseł Tadeusz Sławecki


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Do zadania pytania zapisał się pan poseł Jan Łączny.

    Panie pośle, jedna minuta.

Poseł Jan Łączny


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.

    O zabranie głosu proszę sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki pana Jarosława Zielińskiego.

    Bardzo proszę, panie ministrze.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Jarosław Zieliński


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie ministrze.

    Pan poseł sprawozdawca nie widzi potrzeby zabrania głosu? Nie.

    Dziękuję bardzo.

    W takim razie zamykam dyskusję.

    Do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy w piątkowym bloku głosowań.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 4. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku rybnego i pomocy finansowej w gospodarce rybnej (druki nr 48 i 114).

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Stanisława Wziątka.

    Bardzo proszę, panie pośle.

Poseł Sprawozdawca Stanisław Wziątek


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję panu posłowi.

    Sejm podjął decyzję o wysłuchaniu w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów.

    Otwieram dyskusję.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość głos zabierze pan poseł Jacek Bogucki.

    Bardzo proszę, panie pośle.

Poseł Jacek Bogucki


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska głos zabierze pan poseł Jerzy Budnik.

    Bardzo proszę, panie pośle.

Poseł Jerzy Budnik


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    W imieniu Klubu Poselskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej głos zabierze pan poseł Sławomir Jeneralski.

Poseł Sławomir Jeneralski


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Liga Polskich Rodzin głos zabierze pan poseł Andrzej Fedorowicz.

Poseł Andrzej Fedorowicz


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Lech Woszczerowicz w imieniu Klubu Parlamentarnego Samoobrona Rzeczypospolitej.

    Bardzo proszę, panie pośle.

Poseł Lech Woszczerowicz


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję panu posłowi.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego głos zabierze pan poseł Mirosław Maliszewski.

Poseł Mirosław Maliszewski


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Do zadania pytań zgłosili się posłowie Wojciech Wierzejski, Arnold Masin, Antoni Sosnowski i Jan Łączny.

    Określam czas zadania pytania na nie dłuższej niż 1 minutę.

    Bardzo proszę o zadanie pytania pana posła Wojciecha Wierzejskiego.

Poseł Wojciech Wierzejski


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Pytanie zada pan poseł Arnold Masin, Liga Polskich Rodzin.

    Proszę bardzo.

Poseł Arnold Masin


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Pytanie zada pan poseł Antoni Sosnowski, Liga Polskich Rodzin.

    Proszę.

Poseł Antoni Sosnowski


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Pytanie zada pan poseł Jan Łączny, Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej.

Poseł Jan Łączny


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.

    O zabranie głosu proszę podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Andrzeja Kowalskiego.

    Bardzo proszę, panie ministrze.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Andrzej Kowalski


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie ministrze.

    Pan poseł sprawozdawca nie widzi konieczności zabierania głosu?

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Zamykam dyskusję.

    Do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy w piątek w bloku głosowań.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 5. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne (druki nr 66 i 112).

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Władysława Stępnia.

    Bardzo proszę, panie pośle.

Poseł Sprawozdawca Władysław Stępień


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję panu posłowi.

    Sejm podjął decyzję o wysłuchaniu w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów.

    Otwieram dyskusję.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość głos zabierze pan poseł Adam Puza.

    Bardzo proszę.

Poseł Adam Puza


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Rozumiem, że zgłoszona jest poprawka, tak?

    (Głos z sali: Musi być poprawka.)

    Dobrze, dziękuję bardzo.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska głos zabierze pani poseł Jolanta Hibner.

    Nie widzę pani poseł.

    W takim razie w imieniu Klubu Parlamentarnego Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej głos zabierze pan poseł Henryk Młynarczyk.

Poseł Henryk Młynarczyk


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Pan poseł Jan Szwarc w imieniu Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Poseł Jan Szwarc


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Liga Polskich Rodzin głos zabierze pan poseł Edward Ciągło.

Poseł Edward Ciągło


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję panu posłowi.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego głos zabierze pan poseł Stanisław Żelichowski.

    Bardzo proszę, panie pośle.

Poseł Stanisław Żelichowski


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Do zadania pytań zgłosili się posłowie: pan Henryk Milcarz i pan Alfred Budner.

    Bardzo proszę, pan poseł Henryk Milcarz. Czas - jedna minuta.

Poseł Henryk Milcarz


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję panu posłowi.

    Pytanie zada pan poseł Alfred Budner, bardzo proszę.

Poseł Alfred Budner


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję panu posłowi.

    Pytanie zada pan poseł Roman Czepe.

Poseł Roman Czepe


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.

    Głos zabierze sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, pan Andrzej Mizgajski. Bardzo proszę, panie ministrze.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Andrzej Mizgajski


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję, panie ministrze.

    Zgłaszają się posłowie. Rozumiem, że pan Stanisław Żelichowski w trybie sprostowania?

    (Poseł Alfred Budner: Ad vocem.)

    Nie ma ad vocem, panie pośle, tryb sprostowania jedynie.

    (Poseł Alfred Budner: To sprostowanie będzie.)

Poseł Stanisław Żelichowski


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Również w trybie sprostowania pan poseł Alfred Budner, bardzo proszę.

Poseł Alfred Budner


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo.

    Bardzo proszę, panie ministrze.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Andrzej Mizgajski


Wicemarszałek Jarosław Kalinowski:

    Dziękuję bardzo.

    Zamykam dyskusję.

    W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawki, proponuję, aby Sejm ponownie skierował ten projekt do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w celu przedstawienia sprawozdania.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 6. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (druki nr 62 i 109).

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji panią poseł Małgorzatę Stryjską.

    Bardzo proszę panią poseł.

Poseł Sprawozdawca Małgorzata Stryjska


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, pani poseł.

    Proszę państwa, Sejm podjął decyzję o wysłuchaniu w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów.

    Otwieram dyskusję.

    Bardzo proszę panią poseł Halinę Olendzką o zabranie głosu w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości.

    (Poseł Małgorzata Stryjska: Ja wystąpię.)

    Pani, tak, przepraszam bardzo.

Poseł Małgorzata Stryjska


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Aha, bardzo proszę, pani poseł Stryjska.

Poseł Małgorzata Stryjska


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję uprzejmie.

    W imieniu klubu Platformy Obywatelskiej głos zabierze pani poseł Beata Małecka-Libera.

Poseł Beata Małecka-Libera


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję uprzejmie pani poseł.

    Bardzo proszę o zabranie głosu panią poseł Reginę Wasilewską-Kitę reprezentującą klub Samoobrony.

Poseł Regina Wasilewska-Kita


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo pani poseł.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Zbigniewa Pazdrę... przepraszam bardzo, pana posła Zbigniewa Podrazę z SLD.

    Bardzo przepraszam pana posła.

Poseł Zbigniew Marian Podraza


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Przemysława Andrejuka z Ligi Polskich Rodzin.

Poseł Przemysław Andrejuk


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Aleksandra Soplińskiego z klubu PSL.

Poseł Aleksander Sopliński


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Panie pośle, proszę kończyć

Poseł Aleksander Sopliński


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Panie pośle, czas minął.

Poseł Aleksander Sopliński


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Tak, czas się ....

Poseł Aleksander Sopliński


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Dobrze, rozumiem.

    Proszę państwa, do zadania pytań zapisało się w tej chwili sześciu posłów.

    A więc rozpoczynamy w tej chwili zadawanie pytań. Proponuję, aby czas na zadanie pytania to były 2 minuty na każdego pytającego posła.

    Jako pierwsza zada pytanie pani poseł Halina Molka z Samoobrony.

Poseł Halina Molka


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, pani poseł.

    Proszę o zadanie pytania panią... tu jest zmiana, przepraszam bardzo, pana posła Jana Łącznego z Samoobrony.

Poseł Jan Łączny


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    O zadanie pytania proszę pana posła Józefa Piotra Klima z Platformy Obywatelskiej.

Poseł Józef Piotr Klim


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, pani pośle.

    Proszę pana posła Zbigniewa Włodkowskiego z PSL-u o zadanie następnego pytania.

Poseł Zbigniew Włodkowski


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Bardzo proszę pana posła Alfreda Budnera z Samoobrony o zadanie następnego pytania.

Poseł Alfred Budner


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Proszę o zadanie następnego pytania pana posła Romana Czepe z Prawa i Sprawiedliwości.

    Przepraszam bardzo, zdaje się, że kolejność jest inna.

    Pan poseł Tomasz Kulesza z Platformy Obywatelskiej.

Poseł Tomasz Kulesza


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle

    Teraz proszę pana posła Romana Czepe z Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Roman Czepe


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Jako ostatni zgłoszony do zadania pytania zada pytanie pan poseł Ireneusz Raś z Platformy Obywatelskiej.

Poseł Ireneusz Raś


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Proszę państwa, w ten sposób wyczerpała się lista posłów zapisanych do zadania pytania.

    Bardzo proszę pana ministra, pana sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Bolesława Piechę o zabranie głosu i odpowiedź na pytania.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Bolesław Piecha


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie ministrze.

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji panią poseł Małgorzatę Stryjską.

    (Poseł Zbigniew Marian Podraza: Sprostowanie.)

    Jeszcze, tak? Proszę bardzo w trybie sprostowania, proszę uprzejmie.

Poseł Zbigniew Marian Podraza


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Proszę sprawozdawcę komisji panią poseł Małgorzatę Stryjską.

Poseł Małgorzata Stryjska


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję pani poseł.

    Proszę państwa, w związku z tym, że w trakcie debaty nie zgłoszono żadnych poprawek, informuję, że do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy w piątek w bloku głosowań.

    W ten sposób zamykamy punkt 6. porządku dziennego.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 7. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (druki nr 63 i 123).

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Wojciecha Szaramę.

Poseł Sprawozdawca Wojciech Piotr Szarama


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Proszę Państwa! Sejm podjął decyzję o wysłuchaniu w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów.

    Otwieram dyskusję.

    W związku z tym proszę pana posła Stanisława Piętę z PiS-u o zabranie głosu.

    Nie ma pana posła?

    To pan poseł Szarama, również w imieniu klubu, tak?

    (Poseł Wojciech Piotr Szarama: Proszę wpisać pana posła Piętę jako ostatniego mówcę.)

    Proszę bardzo, możemy tak zrobić. Jeśli pan poseł Pięta zjawi się, proszę o informację, poprosimy.

    W takim razie bardzo proszę o zabranie głosu w imieniu klubu Platformy Obywatelskiej panią poseł Beatę Sawicką.

Poseł Beata Dorota Sawicka


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Bardzo dziękuję, pani poseł.

    Czy jest pan poseł Stanisław Pięta? Nie ma jeszcze.

    To proszę o zabranie głosu w imieniu klubu Samoobrony pana posła Zenona Wiśniewskiego.

Poseł Zenon Wiśniewski


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Stanisława Piosika z SLD.

Poseł Stanisław Piosik


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Proszę, zdaje się, jest pan poseł Pięta, tak?

    Bardzo proszę pana posła Stanisława Piętę o zabranie głosu w imieniu Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Stanisław Pięta


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję uprzejmie, panie pośle.

    Głos w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego zabierze pan poseł Wiesław Woda.

Poseł Wiesław Woda


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę państwa, w imieniu klubu Ligi Polskich Rodzin głos zabierze pan poseł Szymon Pawłowski.

Poseł Szymon Pawłowski


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę państwa, do zadania pytań zgłosił się tylko jeden poseł.

    Proszę bardzo pana posła Zenona Wiśniewskiego z Samoobrony o zadanie pytania.

    Dwie minuty ma pan, panie pośle.

Poseł Zenon Wiśniewski


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    W takim razie proszę o udzielenie odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pana Grzegorza Bliźniuka.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Bliźniuk


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie ministrze.

    Było też pytanie do posła sprawozdawcy, ale wydaje mi się, że pan minister wyczerpał problem. Jeśli nie usłyszę żadnych zastrzeżeń, to już chyba darujemy sobie wypowiedź pana posła sprawozdawcy. Dziękuję bardzo.

    Zamykam dyskusję.

    Proszę państwa, informuję, że w związku z tym, iż zgłoszono jedną poprawkę, w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, muszę skierować poprawkę i ustawę do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w celu przedstawienia sprawozdania.

    Jeśli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 8. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 64 i 124).

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Artura Górskiego.

Poseł Sprawozdawca Artur Górski


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Proszę państwa, Sejm podjął decyzję o wysłuchaniu w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego tylko pięciominutowych oświadczeń w imieniu klubów.

    Otwieram dyskusję.

    Proszę pana posła Marka Surmacza, aby wystąpił w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości.

    Jeśli nie ma pana posła, to proszę, kiedy zjawi się na sali, o informację, że się pojawił, a teraz bardzo proszę panią poseł Beatę Sawicką, aby wystąpiła w imieniu klubu Platformy Obywatelskiej.

Poseł Beata Dorota Sawicka


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję, pani poseł.

    Bardzo proszę o zabranie głosu w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości pana posła Marka Surmacza.

Poseł Marek Surmacz


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Bardzo proszę pana posła Waldemara Starostę o zabranie głosu w imieniu klubu Samoobrony.

Poseł Waldemar Starosta


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Teraz prosiłbym pana posła Stanisława Wziątka z SLD o zabranie głosu w imieniu klubu.

Poseł Stanisław Wziątek


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Proszę pana posła Witolda Bałażaka o zabranie głosu w imieniu klubu Ligi Polskich Rodzin.

Poseł Witold Bałażak


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo.

    W imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego wystąpi pan poseł Wiesław Woda.

Poseł Wiesław Woda


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Proszę państwa, w związku z tym, że nie zgłoszono żadnych pytań oprócz tych, które zadał pan poseł Woda, proszę w tej chwili pana ministra Grzegorza Bliźniuka... (Poruszenie na sali)

    A, jeszcze pan poseł, tak?

    (Poseł Artur Górski: Chciałbym zadać pytanie.)

    Jako sprawozdawca, tak? Na końcu będzie pana wypowiedź, po panu ministrze, chyba że pan chce zadać pytanie.

    (Poseł Artur Górski: Tak, pytanie, ja się zgłaszałem.)

    A, proszę bardzo. Jako poseł zadający pytanie. Uprzejmie proszę, ale proszę na przyszłość zgłaszać wcześniej taką potrzebę.

    Bardzo proszę, pan poseł Górski zada pytanie.

Poseł Artur Górski


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję, panie pośle.

    Pani poseł Beata Sawicka, w trybie sprostowania, bardzo proszę.

Poseł Beata Dorota Sawicka


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo pani poseł. Sprostowanie było tutaj rzeczywiście na miejscu.

    Proszę podsekretarza stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji pana Grzegorza Bliźniuka o zabranie głosu i udzielenie odpowiedzi.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Bliźniuk


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie ministrze.

    Zamykam dyskusję w ramach punktu 8.

    W związku z tym, że nie zgłoszono żadnych poprawek, do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy w bloku głosowań w piątek.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 9. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Skarbu Państwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (druki nr 57 i 126).

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Pawła Poncyljusza.

Poseł Sprawozdawca Paweł Poncyljusz


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Proszę państwa, Sejm podjął decyzję o wysłuchaniu w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów.

    Otwieram dyskusję.

    Proszę bardzo w związku z tym o zabranie głosu raz jeszcze, już w charakterze posła występującego w imieniu klubu, pana Pawła Poncyljusza.

Poseł Paweł Poncyljusz


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    W imieniu klubu Platformy Obywatelskiej głos zabierze pan poseł Tadeusz Aziewicz.

Poseł Tadeusz Aziewicz


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    W imieniu Samoobrony głos zabierze pan poseł Jan Łączny.

Poseł Jan Łączny


Wicemarszałek Bronisław Komorowski:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Proszę pana posła Jana Burego o zabranie głosu w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poseł Jan Bury


Wicemarszałek Wojciech Olejniczak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Bardzo proszę, pan poseł Rafał Wiechecki, Liga Polskich Rodzin.

Poseł Rafał Wiechecki


Wicemarszałek Wojciech Olejniczak:

    Dziękuję bardzo.

    Wyczerpaliśmy listę mówców w dyskusji.

    Otwieram w takim razie w tej chwili możliwość zadawania pytań.

    Do pytań zgłosiło się dwóch posłów: pan poseł Jan Łączny, Samoobrona, i pan poseł Waldemar Nowakowski, również Samoobrona.

    Czy inni posłowie chcieliby zabrać głos i zadać pytanie?

    Nie widzę.

    Zamykam listę posłów, którzy zgłosili się do pytań.

    Bardzo proszę jako pierwszego pana posła Jana Łącznego.

Poseł Jan Łączny


Wicemarszałek Wojciech Olejniczak:

    Dziękuję bardzo.

    Kolejne pytanie zada pan poseł Waldemar Nowakowski.

Poseł Waldemar Nowakowski


Wicemarszałek Wojciech Olejniczak:

    Dziękuję bardzo.

    Czy pan poseł Paweł Poncyljusz, sprawozdawca komisji, chce zabrać jeszcze głos? Pytanie było skierowane do pana posła.

    Następnie zabierze głos pan minister, oczywiście.

Poseł Paweł Poncyljusz


Wicemarszałek Wojciech Olejniczak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    W tej chwili głos zabierze podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości pan Michał Stępniewski.

    (Głosy z sali: Skarbu Państwa! Skarbu Państwa!)

    W Ministerstwie Skarbu Państwa. Przepraszam bardzo, panie ministrze. Słuchałem tak bardzo uważnie wypowiedzi pana posła Poncyljusza, który tak wiele mówił o Ministerstwie Sprawiedliwości, że aż się pomyliłem. Przepraszam bardzo.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Michał Stępniewski


Wicemarszałek Wojciech Olejniczak:

    Dziękuję bardzo.

    Zamykam dyskusję.

    W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono poprawki do przedłożonego projektu ustawy, proponuję, aby Sejm ponownie skierował ten projekt do Komisji Skarbu Państwa w celu przedstawienia sprawozdania.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę. Dziękuję bardzo.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 10. porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego (druk nr 54).

    Proszę o zabranie głosu podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości pana Andrzeja Grzelaka w celu przedstawienia uzasadnienia projektu ustawy.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Andrzej Grzelak


Wicemarszałek Wojciech Olejniczak:

    Dziękuję bardzo, panie ministrze.

    Sejm podjął decyzję o wysłuchaniu w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów.

    Otwieram dyskusję.

    Bardzo proszę, pierwszy zabierze głos pan poseł Łukasz Zbonikowski, Prawo i Sprawiedliwość.

Poseł Łukasz Zbonikowski


Wicemarszałek Wojciech Olejniczak:

    Dziękuję bardzo.

    Bardzo proszę, pan poseł Wojciech Wilk, Platforma Obywatelska.

Poseł Wojciech Wilk


Wicemarszałek Wojciech Olejniczak:

    Dziękuję, panie pośle.

    Bardzo proszę panią poseł Marzenę Paduch, Samoobrona.

Poseł Marzena Paduch


Wicemarszałek Wojciech Olejniczak:

    Dziękuję pani poseł.

    Bardzo proszę, pan poseł Michał Tober, Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Poseł Michał Tober


Wicemarszałek Wojciech Olejniczak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Bardzo proszę, pan poseł Rafał Wiechecki, Liga Polskich Rodzin.

Poseł Rafał Wiechecki


Wicemarszałek Wojciech Olejniczak:

    Dziękuję, panie pośle.

    Bardzo proszę, pan poseł marszałek Józef Zych, Polskie Stronnictwo Ludowe.

Poseł Józef Zych


Wicemarszałek Wojciech Olejniczak:

    Dziękuję bardzo, panie marszałku.

    Jedna osoba zgłosiła się do zadania pytania. Jest to pani poseł Karolina Gajewska, Prawo i Sprawiedliwość.

    Czy jeszcze ktoś chciałby zadać pytanie?

    Nie widzę zgłoszeń.

    Bardzo proszę, pani poseł.

Poseł Karolina Gajewska


Wicemarszałek Wojciech Olejniczak:

    Dziękuję bardzo.

    Bardzo proszę o zabranie głosu podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości pana Andrzeja Grzelaka.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Andrzej Grzelak


Wicemarszałek Wojciech Olejniczak:

    Dziękuję bardzo, panie ministrze.

    Zamykam dyskusję.

    Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu, proponuje, aby Sejm skierował rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego, zawarty w druku nr 54, do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w celu rozpatrzenia.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę. Dziękuję bardzo.

    Informuję, że w związku z nieprzedłożeniem przez Komisję Kultury i Środków Przekazu oraz Komisję Infrastruktury sprawozdania o projekcie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz niektórych innych ustaw, punkt ten w dniu dzisiejszym nie zostanie rozpatrzony.

    Na tym zakończyliśmy rozpatrywanie punktów porządku dziennego zaplanowanych na dzień 14 grudnia bieżącego roku.

    Informuję, że zgłosili się posłowie w celu wygłoszenia oświadczeń poselskich.

    Czy ktoś z pań i panów posłów pragnie jeszcze wygłosić oświadczenie?

    Nie widzę.

    Bardzo proszę o zabranie głosu pana posła Witolda Hatkę, Liga Polskich Rodzin.

Poseł Witold Hatka


Wicemarszałek Wojciech Olejniczak:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Na tym zakończyliśmy oświadczenia poselskie.

    Zarządzam przerwę w posiedzeniu do jutra, to jest 15 grudnia 2005 r. do godziny 9.

    Dziękuję bardzo.

    (Przerwa w posiedzeniu o godz. 18 min 39)