5 kadencja, 5 posiedzenie, 1 dzień (14.12.2005)
7 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (druki nr 63 i 123).
Poseł Szymon Pawłowski:
Dziękuję bardzo.
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt zaprezentować Wysokiej Izbie stanowisko Klubu Parlamentarnego Liga Polskich Rodzin w sprawie sprawozdania Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, zawartym w druku nr 63.
Klub Parlamentarny Liga Polskich Rodzin stoi na stanowisku, że wprowadzenie omawianej ustawy w pewnym stopniu uporządkuje kwestie, które do tej pory nie były wystarczająco uregulowane w ustawie o informatyzacji. Jeśli chodzi o zmianę 1., czyli wprowadzenie do art. 17 ustawy ust. 12a, zapewni to Radzie Informatyzacji obsługę ze strony ministerstwa, które jest właściwe do tych spraw. Następna zmiana jest również stosowna. Polega ona na przesunięciu terminu przedłożenia Radzie Ministrów Planu Informatyzacji Państwa, tak by ten plan był lepiej dopracowany i uwzględniał te zmiany organizacyjne, jakie rząd wprowadził i ma zamiar wprowadzić w najbliższym czasie w administracji na szczeblu centralnym. Pytanie tylko, czy rzeczywiście do 31 marca zostanie opracowany taki rzetelny Plan Informatyzacji Państwa. I w tym właśnie kontekście, w kontekście omawianej ustawy, a zwłaszcza w kontekście Planu Informatyzacji Państwa nie sposób nie odnieść się chociażby krótko do ogólnych założeń związanych z informatyzacją podmiotów publicznych w Polsce.
My stoimy na stanowisku, że jest to bardzo istotna sprawa dla sprawnego i tańszego funkcjonowania administracji publicznej. Klub Parlamentarny Liga Polskich Rodzin przede wszystkim uważa, że jak najszybciej należy wprowadzić w ministerstwach, urzędach centralnych i wszelkich instytucjach finansowanych bezpośrednio z budżetu system elektronicznego obiegu dokumentów. Doprowadzi on z pewnością do znaczącego usprawnienia i zmniejszenia kosztów pracy tych urzędów poprzez mniejsze wydatki na materiały eksploatacyjne, a także możliwe redukcje zatrudnienia. Należy również wprowadzić obowiązek elektronicznego archiwizowania dokumentów, przetrzymywania ich na niezniszczalnych nośnikach. Należałoby też zwrócić uwagę na możliwość obniżenia kosztów zakupu oprogramowania w zakresie systemów operacyjnych i innych aplikacji, przede wszystkim poprzez zakup innych, konkurencyjnych wobec standardowego oprogramowania Microsoftu, programów.
Klub Parlamentarny Liga Polskich Rodzin jest za skierowaniem ustawy do trzeciego czytania. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia