5 kadencja, 5 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Leszek Murzyn

5 kadencja, 5 posiedzenie, 1 dzień (14.12.2005)


3 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (druki nr 52 i 95).


Poseł Leszek Murzyn:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Liga Polskich Rodzin mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie sprawozdania Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (druki nr 52 i 95).

    Panie i Panowie Posłowie! Projekt ustawy ma na celu nowelizację ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych. Ustawa ta określa zasady uznawania stosownych kwalifikacji obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu - stron umowy o europejskim obszarze gospodarczym, którzy nabyli w tych państwach, poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, kwalifikacje do wykonywania zawodów regulowanych, czyli takich których wykonywanie jest uzależnione od spełnienia wymagań kwalifikacyjnych i warunków określonych w odrębnych przepisach.

    Przedłożony projekt to nowelizacja załącznika nr 2 do ustawy z 26 kwietnia 2001 r. Projektowane zmiany poczynione w załączniku 2 do ustawy uzupełniają lub korygują zestaw zawodów, które są objęte jej przepisami. Intencją projektodawcy jest uwzględnienie w dotychczas obowiązującym załączniku nowych regulacji dwojakiego rodzaju: przepisów o włączeniu 10 nowych państw członkowskich i zmian przepisów dotyczących 4 państw starej Unii: Niemiec, Włoch, Austrii czy Zjednoczonego Królestwa. Nowelizacja prowadzi więc do dostosowania obowiązującej w Polsce ustawy do postanowień załącznika nr 2 do aktu dotyczącego warunków przystąpienia do Unii Europejskiej 10 państw oraz dostosowań traktatów stanowiących podstawę Unii Europejskiej i do postanowień decyzji Komisji z dnia 28 stycznia 2004 r. zmieniającej załącznik C do dyrektywy Rady 92/51/EWG.

    Reasumując, proponowana nowelizacja nie zmienia charakteru przepisów, o których mowa, w szczególności zaś nie stwarza żadnych nowych zobowiązań Polski do implementacji dyrektywy wspólnotowej do krajowego porządku prawnego (tak zapewniają projektodawcy).

    Z załącznika do projektu wynika, że projekt był konsultowany z 20 organizacjami społecznymi i związkami zawodowymi. Biuro Studiów i Ekspertyz podkreśla, że nowelizacja nie spowoduje skutków finansowych ani dla budżetu państwa, ani dla budżetów samorządów terytorialnych.

    Kończąc, informuję, że posłowie Ligi Polskich Rodzin będą głosować za projektem ustawy. Dziękuję. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia