5 kadencja, 5 posiedzenie, 1 dzień (14.12.2005)
5 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne (druki nr 66 i 112).
Poseł Henryk Młynarczyk:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawiam stanowisko Klubu Parlamentarnego Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące projektu zmian w ustawie Prawo wodne. W przedłożonym projekcie ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (DzU nr 115, poz. 1229, z późn. zm.) proponowana jest tylko jedna zmiana dotycząca przesunięcia terminu utworzenia w miejsce Biura Gospodarki Wodnej Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wraz z wyliczeniem kosztów, jakie należy ponieść w związku z wprowadzeniem tej zmiany.
Działanie to jest tymczasowe, ponieważ ustawa Prawo wodne wymaga znacznie dalej idących poprawek, dotyczących przede wszystkim problemów, których poprawki proponowane do ustawy w art. 213 i 218 nie rozwiązują, co powinno być zrealizowane wraz z modyfikacją Prawa wodnego w celu wykluczenia zawartych w nim błędów i nieścisłości. Błędy i nieścisłości są związane z brakiem spójności ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, ustawą Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. i ustawą Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. Należy usunąć występujące tam rozbieżności dotyczące takich pojęć, jak: pozwolenie na wykonanie danego urządzenia wodnego zgodnie z Prawem wodnym, które nie jest równoznaczne z pozwoleniem na budowę zgodnie z Prawem budowlanym z dnia 7 lipca 1994 r.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej opowiada się za przesunięciem okresu wprowadzenia przedłożonego przez rząd terminu i w tym zakresie popiera stanowisko Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa zawarte w sprawozdaniu. Dziękuję za uwagę.
Przebieg posiedzenia