5 kadencja, 5 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Sprawozdawca Andrzej Smirnow

5 kadencja, 5 posiedzenie, 1 dzień (14.12.2005)


3 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (druki nr 52 i 95).


Poseł Sprawozdawca Andrzej Smirnow:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych został skierowany do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w celu odbycia pierwszego czytania. Ustawa o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych uchwalona została 26 kwietnia 2001 r., a więc jeszcze przed akcesją, przed wejściem do Unii Europejskiej dziesięciu nowych krajów i siłą rzeczy ta ustawa nie zawiera regulacji dotyczących tych krajów. Te zapisy znalazły się w traktacie o przystąpieniu, a właściwie w załączniku nr 2 pkt C część I, co dotyczy wykazu kursów specjalistycznych uprawniających do wykonywania zawodów regulowanych w dziesiątce krajów, które przystąpiły do Unii Europejskiej.

    Komisja rozpatrzyła projekt rządowy na posiedzeniu w dniu 7 grudnia i po wysłuchaniu wyjaśnień ministra i po zapoznaniu się z ekspertyzami Biura Studiów i Ekspertyz nie zgłosiła zastrzeżeń do projektu rządowego. Projekt rządowy obejmuje zmiany w załączniku nr 2 do wspomnianej ustawy, który zawiera wykaz kursów specjalistycznych właśnie uprawniających do wykonywania zawodów regulowanych. Te wykazy do tej pory były rozproszone, znajdowały się w kilku dokumentach, a przede wszystkim w dokumencie dotyczącym akcesji, to znaczy w traktacie o przystąpieniu nowych krajów do Unii Europejskiej. Stąd oczywiście uzupełnienie tego załącznika o te przepisy jest ze wszech miar celowe. Ponadto nowelizacja dotyczy również pewnych korekt tego załącznika wynikających z decyzji Komisji Europejskiej, podjętej na wniosek czterech krajów: Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Austrii, które dokonały korekty w swoim systemie kształcenia, a tym samym to było uzupełnienie tego wykazu.

    W imieniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży wnoszę o uchwalenie ustawy w wersji przedłożenia rządowego, a więc ustawy zawartej w druku nr 52.


Powrót Przebieg posiedzenia