2 kadencja, 20 posiedzenie, 3 dzień (13.05.1994)
(Wznowienie posiedzenia o godz. 9 min 03)
(Na posiedzeniu przewodniczą marszałek Sejmu Józef Oleksy oraz wicemarszałkowie: Olga Krzyżanowska, Józef Zych i Aleksander Małachowski)
Marszałek:
Wznawiam posiedzenie.
Na sekretarzy powołuję posłów Stanisława Ciesielskiego i Artura Smółko.
Protokół i listę mówców prowadzić będzie pan poseł Artur Smółko.
Proszę panów posłów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 3 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez panią poseł Lidię Błądek i przeprowadził dyskusję.
W dyskusji nie zgłoszono poprawek.
Przystępujemy zatem do trzeciego czytania.
Czy pani poseł sprawozdawca chciałaby zabrać głos?
Nie ma potrzeby.
Przechodzimy do głosowania.
Komisja wnosi o uchwalenie projektu ustawy zawartego w sprawozdaniu.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z posłanek i posłów jest za przyjęciem w całości projektu ustawy o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w brzmieniu proponowanym przez Komisję Sprawiedliwości, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Głosowało 309 posłów. Za ustawą oddano 302 głosy, nikt nie głosował przeciw, wstrzymało się od głosu 7 posłów.
Indywidualne wyniki głosowania
Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 4 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Ustawodawczej o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K.7/93) o niezgodności przepisu art. 5 pkt 1 lit. a ustawy o zmianie ustawy o opodatkowaniu wzrostu wynagrodzeń z przepisami konstytucyjnymi.
Sejm w dniu wczorajszym wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez pana posła Ryszarda Grodzickiego oraz przeprowadził dyskusję.
Przechodzimy do głosowania.
Zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym uchwały o oddalenie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zapadają większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.
Zgodnie z art. 64 ust. 3 regulaminu Sejmu nieoddalenie orzeczenia jest równoznaczne z uznaniem go za zasadne.
Jeżeli Sejm uzna orzeczenie za zasadne, dokonuje odpowiednich zmian w akcie objętym tym orzeczeniem bądź uchyla go w części lub w całości.
W orzeczeniu z dnia 7 grudnia 1993 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność przepisu art. 5 pkt 1 lit. a ustawy o zmianie ustawy o opodatkowaniu wzrostu wynagrodzeń, w zakresie dotyczącym opodatkowania pożyczek wypłacanych z funduszu mieszkaniowego, z art. 1 przepisów konstytucyjnych utrzymanych w mocy przez Ustawę Konstytucyjną z dnia 17 października 1992 r.
Głosować będziemy nad wnioskiem o oddalenie orzeczenia.
Komisja Ustawodawcza wyraża pozytywną opinię co do zasadności przedłożonego orzeczenia.
Czy jest potrzeba wyjaśnień posła sprawozdawcy? Nie ma.
Przystępujemy zatem do głosowania.
Kto z posłanek i posłów jest za przyjęciem wniosku o oddalenie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającego niezgodność przepisu art. 5 pkt 1 lit. a ustawy o zmianie ustawy o opodatkowaniu wzrostu wynagrodzeń z art. 1 przepisów konstytucyjnych utrzymanych w mocy przez Ustawę Konstytucyjną z dnia 17 października 1992 r., zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Głosowało 358 posłów. Większość 2/3 wynosi 239. Za wnioskiem o oddalenie głosowało 23 posłów, przeciw - 315, wstrzymało się od głosu 20 posłów.
Wobec nieuzyskania przez wniosek o oddalenie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wymaganej większości 2/3 głosów Sejm uznał orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego za zasadne.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 5 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Ustawodawczej o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności art. 17 pkt 2 ustawy o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania oraz niektórych innych ustaw z przepisami konstytucyjnymi.
Sejm wysłuchał sprawozdania przedstawionego przez posła Marka Mazurkiewicza oraz przeprowadził dyskusję.
Głosować będziemy zgodnie z zasadami przypomnianymi przed chwilą.
W orzeczeniu z dnia 14 grudnia 1993 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność art. 17 pkt 2 ustawy o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania oraz niektórych innych ustaw w części dotyczącej postanowień art. 1 pkt 35 tej ustawy z art. 1 przepisów konstytucyjnych utrzymanych w mocy przez Ustawę Konstytucyjną z dnia 17 października 1992 r.
Głosować będziemy, jak poprzednio, nad wnioskiem o oddalenie orzeczenia.
Komisja Ustawodawcza wyraża pozytywną opinię co do zasadności przedłożonego orzeczenia.
Czy są potrzebne objaśnienia posła sprawozdawcy? Nie.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z posłanek i posłów jest za przyjęciem wniosku o oddalenie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającego niezgodność art. 17 pkt 2 ustawy o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania oraz niektórych innych ustaw z art. 1 przepisów konstytucyjnych utrzymanych w mocy przez Ustawę Konstytucyjną z dnia 17 października 1992 r., zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Głosowało 365 posłów. Większość 2/3 wynosi 244. Za odrzuceniem orzeczenia głosowało 7 posłów, przeciw - 339, wstrzymało się od głosu 19 posłów.
Stwierdzam, że wobec nieuzyskania przez wniosek o oddalenie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wymaganej większości 2/3 głosów Sejm uznał orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego za zasadne.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 6 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej oraz Komisji Ustawodawczej o rządowym projekcie ustawy o własności lokali.
Sejm wysłuchał sprawozdania przedstawionego przez posła sprawozdawcę Józefa Kalisza oraz przeprowadził dyskusję.
W dyskusji nie zgłoszono dodatkowych poprawek.
Przystępujemy zatem do trzeciego czytania.
Przechodzimy do głosowania.
Komisje: Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej oraz Ustawodawcza wnoszą o przyjęcie projektu ustawy w brzmieniu zaproponowanym w sprawozdaniu.
Przystępujemy do głosowania nad całością projektu ustawy.
Kto z posłanek i posłów jest za przyjęciem w całości projektu ustawy o własności lokali w brzmieniu zaproponowanym przez Komisję Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej oraz Komisję Ustawodawczą, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Głosowało 366 posłów. Za ustawą oddano 335 głosów, przeciw - 26, wstrzymało się od głosu 5 posłów.
Indywidualne wyniki głosowania
Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o własności lokali.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 10 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości oraz Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego.
Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez posła Janusza Wojciechowskiego i przeprowadził dyskusję.
W dyskusji nie zgłoszono poprawek.
Przechodzimy zatem do trzeciego czytania.
Komisje w sprawozdaniu wnoszą o uchwalenie ustawy.
Przystępujemy zatem do głosowania.
Kto z posłanek i posłów jest za przyjęciem w całości projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego w brzmieniu proponowanym przez Komisję Sprawiedliwości oraz Komisję Ustawodawczą, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Głosowało 371 posłów. Za nowelizacją ustawy oddano 354 głosy, przeciw - 2, wstrzymało się od głosu 15 posłów.
Indywidualne wyniki głosowania
Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 11 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o poprawkach Senatu do ustawy o stosunku państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Sejm wysłuchał sprawozdania przedstawionego przez panią poseł Małgorzatę Winiarczyk-Kossakowską i przeprowadził dyskusję.
Przechodzimy do głosowania.
Zgodnie z art. 17 ust. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 17 października 1992 r. Sejm odrzuca poprawkę Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.
Jeżeli Sejm nie odrzuci poprawki Senatu bezwzględną większością głosów, wówczas uważa się ją za przyjętą.
Głosować będziemy więc nad wnioskiem o odrzucenie poprawek Senatu.
W pierwszej poprawce Senat proponuje, aby w art. 19 dodać ust. 2 stanowiący, że darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą pochodzące od osób fizycznych są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz w okresie 2 lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.
Poprawka druga polega na zmianie oznaczenia ustępów w art. 19 i jest konsekwencją poprawki pierwszej.
Komisja wnosi o przyjęcie tych poprawek.
Czy są potrzebne dodatkowe objaśnienia? Nie.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z posłanek i posłów jest za odrzuceniem poprawek Senatu do art. 19, polegających na dodaniu nowego ust. 2 oraz zmianie numeracji ustępów w tym artykule, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Głosowało 370 posłów. Większość bezwzględna wynosi 186. Za odrzuceniem poprawek Senatu oddano 6 głosów, przeciw - 354, wstrzymało się od głosu 10 posłów.
Stwierdzam, że wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów Sejm przyjął poprawki Senatu polegające na dodaniu do art. 19 nowego ust. 2 oraz na zmianie numeracji.
Na tym zakończyliśmy rozpatrywanie poprawek Senatu do ustawy o stosunku państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 12 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o poprawkach Senatu do ustawy o stosunku państwa do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Sejm wysłuchał sprawozdania przedstawionego przez panią poseł Małgorzatę Winiarczyk-Kossakowską i przeprowadził dyskusję.
Przechodzimy do głosowania.
Głosować będziemy zgodnie z zasadami przedstawionymi przed chwilą, to znaczy nad wnioskami o odrzucenie poprawek Senatu.
W pierwszej poprawce Senat proponuje, aby w art. 34 dodać ust. 2 stanowiący, że darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą pochodzące od osób fizycznych są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz w okresie 2 lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.
Poprawka druga polega na zmianie oznaczenia ustępów w art. 34 i jest konsekwencją poprawki pierwszej.
Komisja wnosi o przyjęcie tych poprawek.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z posłanek i posłów jest za odrzuceniem poprawek Senatu polegających na dodaniu do art. 34 nowego ust. 2 oraz zmianie oznaczenia ustępów w tym artykule, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Głosowało 362 posłów. Większość bezwzględna wynosi 182. Za odrzuceniem poprawek Senatu głosowało 12 posłów, przeciw - 338, wstrzymało się od głosu 12 posłów.
Stwierdzam, że wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów poprawki Senatu polegające na dodaniu nowego ust. 2 do art. 34 oraz zmianie oznaczenia ustępów w tym artykule Sejm przyjął.
Czy pani poseł chciała zabrać głos?
Poseł Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska
Marszałek:
Szkoda, że pani poseł nie powiedziała tego przed głosowaniem. (Poruszenie na sali)
(Głos z sali: Zgłaszała się.)
Pani poseł zgłaszała się wtedy, kiedy trwała procedura głosowania. (Poruszenie na sali)
Okazuje się, że pani poseł ma rację i w związku z tym poprawimy ten błąd w numeracji artykułu. Nie sądzę, by była potrzeba ponawiać z tego powodu głosowanie.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 13 porządku dziennego: Informacja rządu o sytuacji strajkowej i wynikach rozmów prowadzonych ze związkami zawodowymi.
Proszę o zabranie głosu ministra przemysłu i handlu pana Marka Pola. (Gwar na sali)
Proszę Państwa! Głos ma minister przemysłu i handlu. Bardzo proszę o zajęcie miejsc i przerwanie rozmów.
Minister Przemysłu i Handlu Marek Pol
Marszałek:
Panie ministrze, proszę chwilę poczekać.
Proszę wszystkich posłów o zajęcie miejsc. (Gwar na sali)
Jeszcze raz proszę wszystkich posłów o zajęcie miejsc, a tych, którzy zamierzają opuścić salę, o dokonanie tego.
Proszę bardzo, panie ministrze.
Minister Przemysłu i Handlu Marek Pol
Marszałek:
Dziękuję bardzo panu ministrowi.
Sejm ustalił w debacie nad tym punktem porządku dziennego podział czasu między kluby i koła parlamentarne taki, jak w debacie krótkiej.
Otwieram dyskusję.
Jako pierwszy zabierze głos pan poseł Zbyszek Zaborowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Głos ma pan poseł Jan Świrepo z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
Proszę panią poseł Irenę Lipowicz z Unii Demokratycznej.
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
Głos ma pan poseł Zbigniew Bujak z Unii Pracy.
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
Głos zabierze pani poseł Janina Kraus z Konfederacji Polski Niepodległej.
Marszałek:
Czas już minął, pani poseł.
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
Głos ma pan poseł Jerzy Eysymontt z BBWR.
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
W ramach sprostowania pan poseł Jan Świrepo, proszę.
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
Jako ostatni przed przerwą głos ma pan poseł Piotr Ikonowicz z Polskiej Partii Socjalistycznej.
Marszałek:
Dziękuję.
Proszę posła sekretarza o komunikaty.
Sekretarz poseł Stanisław Ciesielski
Marszałek:
Dziękuję.
Ogłaszam przerwę do godz. 11.30.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 11 min 06 do godz. 11 min 33)
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Proszę państwa o zajmowanie miejsc.
Wznawiam obrady.
Kontynuujemy dyskusję nad informacją rządu o sytuacji strajkowej i wynikach rozmów prowadzonych ze związkami zawodowymi.
Proszę bardzo o zabranie głosu pana posła Jacka Uczkiewicza z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Proszę o zabranie głosu pana posła Wiesława Piątkowskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Proszę o zabranie głosu pana posła Ryszarda Bugaja z Unii Pracy.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Proszę o zabranie głosu pana posła Andrzeja Szarawarskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Proszę o zabranie głosu pana posła Tadeusza Gawina z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Proszę o zabranie głosu pana posła Jana Kisielińskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Proszę o zabranie głosu pana posła Władysława Stępnia z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Minuta, panie pośle.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Proszę o zabranie głosu pana posła Jacka Soskę z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
(Poseł Irena Lipowicz: W trybie sprostowania, jeśli można.)
Pani poseł w trybie sprostowania.
A pan poseł?
(Poseł Jerzy Eysymontt: Też w trybie sprostowania.)
Też w trybie sprostowania. (Poruszenie na sali)
Pani poseł była pierwsza. Pan poseł zabierze głos jako następny.
Proszę bardzo, pani poseł.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Proszę państwa, może ja będę zwracała uwagę. Proszę pani poseł pozwolić powiedzieć.
Proszę bardzo, pani poseł.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Proszę państwa, proszę o ciszę.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, pani poseł.
Proszę bardzo, pan poseł Jerzy Eysymontt w sprawie sprostowania.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Proszę o zabranie głosu pana posła Henryka Siedleckiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Proszę o zabranie głosu pana posła Jana Rulewskiego z Klubu Parlamentarnego Unia Demokratyczna. (Poruszenie na sali)
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Ja państwu wyjaśnię, bo widzę, że budzi to ogromne emocje. Sprawa zmiany nazwy klubu jest zgłoszona do Prezydium Sejmu, ale formalnie Prezydium Sejmu jeszcze tego nie przekazało, więc używam nazwy, którą chyba państwo znacie. Myślę, że od przyszłego posiedzenia ta formalność będzie spełniona.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Przepraszam pana posła, proszę zbliżać się do końca, czas mija.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Proszę o zabranie głosu pana posła Stanisława Wiśniewskiego, nie zrzeszonego.
Panie pośle, zostało 6 minut.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Proszę o zabranie głosu pana posła Andrzeja Bajołka z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Panie pośle, zostały 3 minuty.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
(Poseł Irena Lipowicz: Jedno zdanie sprostowania.)
Wysłucham, pani poseł. (Poruszenie na sali)
Chwileczkę. Proszę państwa, poseł ma prawo. Pani poseł, proszę rzeczywiście tylko o sprostowanie. (Gwar na sali)
Proszę państwa, proszę o ciszę. Bez komentarzy.
Proszę, pani poseł.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Proszę państwa, lista zgłoszonych mówców jest wyczerpana. I większość czasów przeznaczonych dla klubów jest wyczerpana.
Proszę w takim razie o zabranie głosu podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej pana Andrzeja Bączkowskiego.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej Andrzej Bączkowski
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie ministrze.
Proszę o zabranie głosu ministra przemysłu i handlu pana Marka Pola.
Minister Przemysłu i Handlu Marek Pol
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję panu ministrowi.
Panie ministrze, pozwoli pan, że w tym ciepłym tonie również zwrócę się do pana w sprawie, która tu została podniesiona, mianowicie projektu ustawy o skarbie państwa. Otóż od 4 miesięcy leży u nas projekt Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej. Sprawa była omawiana dzisiaj w trakcie posiedzenia Konwentu Seniorów. Prezydium Sejmu zobowiązało się, że do końca, to znaczy do przyszłego tygodnia, wyjaśni z rządem kwestię rządowego projektu. Bardzo proszę w związku z tym, abyśmy tę informację otrzymali, gdyż w przeciwnym razie będziemy pracować znów nad dwoma różnymi projektami. Dobrze byłoby unikąć tego, zwłaszcza przy tak skomplikowanym projekcie ustawy.
Dziękuję.
Zamykam dyskusję.
Wysoki Sejmie! W związku ze zgłoszonym sprzeciwem w sprawie przyjęcia informacji pana ministra do wiadomości przystąpimy do głosowania nad tą sprawą w dniu dzisiejszym w końcowej części posiedzenia.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 14 porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki (druk nr 166).
O zabranie głosu w celu przedstawienia projektu ustawy proszę ministra transportu i gospodarki morskiej pana Bogusława Liberadzkiego.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej Bogusław Liberadzki
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję, panie ministrze.
Przypominam, iż Sejm ustalił w debacie nad tym punktem porządku dziennego podział czasu pomiędzy kluby i koła parlamentarne, w zależności od ich wielkości, w granicach od 6 do 31 minut, to jest debatę krótką.
Otwieram dyskusję.
Jako pierwszy głos zabierze pan poseł Władysław Szkop, Sojusz Lewicy Demokratycznej, a następnie pan poseł Sławomir Szatkowski, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję panu posłowi.
Obecnie głos zabierze pan poseł Sławomir Szatkowski, Polskie Stronnictwo Ludowe, a następnie pan poseł Krzysztof Luks, Unia Wolności.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję panu posłowi.
Obecnie głos zabierze pan poseł Krzysztof Luks, Unia Wolności, a następnie pan poseł Tadeusz Moszyński, Unia Pracy.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję panu posłowi.
Głos zabierze pan poseł Tadeusz Moszyński, Unia Pracy, a następnie pan poseł Leszek Smykowski, Konfederacja Polski Niepodległej.
Nie ma pana posła Tadeusza Moszyńskiego.
Pan poseł Leszek Smykowski, proszę.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję panu posłowi.
Głos zabierze pan poseł Tadeusz Moszyński, Unia Pracy.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o komunikaty.
Sekretarz poseł Stanisław Ciesielski
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję panu posłowi.
Ogłaszam przerwę do godz. 15.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 13 min 54 do godz. 15 min 05)
Wicemarszałek Józef Zych:
Wznawiam obrady.
Przystępujemy obecnie do rozpatrzenia interpelacji i zapytań, które otrzymują oznaczenie punktu 15 porządku dziennego.
Odpowiedniej zmianie ulegną oznaczenia pozostałych punktów porządku dziennego.
W dniu dzisiejszym rozpatrzymy jedynie zapytania poselskie.
Przypominam, iż postawienie zapytania może trwać nie dłużej niż 1 minutę, udzielenie zaś odpowiedzi nie dłużej niż 5 minut. Nad zapytaniem i udzieloną odpowiedzią nie przeprowadza się dyskusji. Prowadzący obrady marszałek Sejmu dopuszcza jednak do postawienia zapytań dodatkowych, przy czym uprawnienie to w pierwszej kolejności przysługuje składającemu zapytanie. Postawienie dodatkowego zapytania nie może trwać dłużej niż 30 sekund, a łączna uzupełniająca odpowiedź na dodatkowe zapytania nie może trwać dłużej niż 5 minut.
Przystępujemy zatem do rozpatrzenia zapytań.
Zapytanie pierwsze kieruje pani poseł Krystyna Łybacka, Sojusz Lewicy Demokratycznej, w sprawie przyznania środków finansowych na dokończenie budowy Muzeum Narodowego w Poznaniu - do prezesa Rady Ministrów. Odpowiedzi z upoważnienia prezesa Rady Ministrów udzieli minister kultury i sztuki pan Kazimierz Dejmek.
Proszę panią poseł.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję pani poseł.
Proszę, panie ministrze.
Minister Kultury i Sztuki Kazimierz Dejmek
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję panu ministrowi.
Jest dodatkowe zapytanie.
Proszę, pani poseł.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję.
Pan poseł Marian Król.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję.
Pani poseł Helena Góralska.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję.
Dalszych dodatkowych zapytań nie ma.
Proszę, panie ministrze.
Minister Kultury i Sztuki Kazimierz Dejmek
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję panu ministrowi.
Przechodzimy do zapytania drugiego.
Posłowie Ryszard Bugaj i Konrad Napierała, Unia Pracy, kierują zapytanie w sprawie wynagrodzeń osób zatrudnionych w najwyższych urzędach administracji państwowej oraz w przedsiębiorstwach państwowych - do prezesa Rady Ministrów.
Z upoważnienia prezesa Rady Ministrów odpowiedzi udzieli minister pracy i polityki socjalnej pan Leszek Miller.
Proszę o zadanie pytania.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję.
Proszę, panie ministrze.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej Leszek Miller
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję.
Proszę o dodatkowe pytania.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Józef Zych:
Pan poseł Jan Chojnacki.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję.
Pan poseł Henryk Siedlecki.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję.
Pan poseł Władysław Adamski.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję.
Pan poseł Artur Smółko.
Wicemarszałek Józef Zych:
Pan poseł Kazimierz Pańtak.
Wicemarszałek Józef Zych:
Panie pośle, pod jednym warunkiem - że właściciel nie scedował tego uprawnienia na radę, a są takie przypadki.
Pan poseł Marian Król.
Wicemarszałek Józef Zych:
Pan poseł Janusz Szymański.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję.
Pan poseł Marek Olewiński.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję bardzo.
Innych pytań nie ma.
Proszę, panie ministrze.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej Leszek Miller
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję panu ministrowi.
Wysoki Sejmie! Ten problem wskazuje na to, jak ważnym zagadnieniem jest sprawa ustalania wynagrodzeń w jednoosobowych spółkach skarbu państwa, bo wyraźnie inna sytuacja jest spółek z udziałem skarbu państwa, a inna jednoosobowych spółek skarbu państwa. I te wszystkie wnioski, które wpływają m.in. do NIK, świadczą o jednym, mianowicie że zapomina się, iż jednoosobowa spółka skarbu państwa jest spółką skarbu państwa, jest przejściem od przedsiębiorstwa państwowego do restrukturyzacji, a traktuje się ją jako zupełnie inną spółkę, w której można ustalać wynagrodzenia na zasadach dobrowolności. (Oklaski)
Wobec tego chciałbym, panie ministrze, zwrócić uwagę na jedno, że suwerenność rady nadzorczej nie może oznaczać, że podejmuje ona decyzje samowolnie. I myślę, że w zakresie płac jest to problem bardzo drażliwy, który wymaga uregulowania właśnie w jednoosobowych spółkach skarbu państwa.
Przechodzimy do trzeciego zapytania. Pan poseł Janusz Wojciechowski, Polskie Stronnictwo Ludowe - zapytanie w sprawie zagrożeń wynikających z działalności zorganizowanych grup przestępczych, kierowane do ministra spraw wewnętrznych. W imieniu ministra odpowiedzi udzieli podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych pan Jerzy Zimowski.
Proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana ministra.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Jerzy Zimowski
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję bardzo.
Są dodatkowe zapytania, panie ministrze.
Bardzo proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję.
Proszę bardzo, panie pośle.
Poseł Marian Mirosław Marczewski
Wicemarszałek Józef Zych:
Pan poseł Janusz Szymański.
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję.
Dalszych zapytań nie ma.
Proszę, panie ministrze.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Jerzy Zimowski
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję panu ministrowi.
Pani poseł Grażyna Staniszewska, Unia Wolności, w sprawie utworzenia w Bielsku-Białej nauczycielskiego kolegium języków obcych ze specjalnością języka angielskiego.
Zapytanie skierowane jest do ministra edukacji narodowej. Odpowiedzi udzieli podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej pan Tadeusz Pilch.
Proszę o zadanie pytania.
Wicemarszałek Józef Zych:
Proszę, panie ministrze.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Pilch
Wicemarszałek Józef Zych:
Dziękuję.
Jest dodatkowe zapytanie. Pani poseł Grażyna Staniszewska.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję pani poseł.
Proszę bardzo, panie ministrze.
(Poseł Janusz Szymański: Nie, są jeszcze dodatkowe pytania...)
Proszę bardzo, pan będzie uprzejmy.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Pan poseł Janusz Szymański. Proszę bardzo.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Czy ktoś z państwa chce zabrać głos?
Proszę, pan poseł.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Proszę bardzo, pan poseł. Proszę się przedstawiać, bo to jest potrzebne do protokółu.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł, proszę bardzo.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Proszę bardzo, pan poseł.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Pan poseł, proszę bardzo.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Może pan minister będzie uprzejmy odpowiedzieć, proszę bardzo.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Pilch
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Panie ministrze, bardzo przepraszam. Niestety, regulamin Sejmu ogranicza czas wypowiedzi. Zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na konkretne pytania.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Pilch
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie ministrze.
Przechodzimy do następnego pytania. Pan poseł Henryk Kroll z Parlamentarnego Koła Mniejszości Niemieckiej.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Proszę o udzielenie odpowiedzi wiceministra spraw wewnętrznych pana Jerzego Zimowskiego, a następnie zastępcę prokuratora generalnego pana Stefana Śnieżko.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Jerzy Zimowski
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie ministrze.
Przepraszam, pan poseł może zada pytanie po wypowiedziach obu przedstawicieli rządu.
Proszę bardzo, panie prokuratorze, o udzielenie odpowiedzi.
Zastępca Prokuratora Generalnego Stefan Śnieżko
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie prokuratorze.
Proszę bardzo, pan poseł chciał jeszcze coś dodać. Proszę o pytanie.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Przechodzimy do następnego pytania. Pani poseł Helena Góralska z klubu Unii Wolności w sprawie wymiany członków rad nadzorczych reprezentujących skarb państwa w bankach, do ministra finansów.
Proszę bardzo, pani poseł.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Proszę o udzielenie odpowiedzi ministra finansów pana Grzegorza Kołodkę.
Wiceprezes Rady Ministrów Minister Finansów Grzegorz Kołodko
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie ministrze.
Proszę bardzo, pani poseł.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
(Poseł Tadeusz Iwiński: To nie było pytanie, tylko oświadczenie. To później, na koniec).
Proszę państwa, wypowiedzi pana wicepremiera miały nie tylko charakter odpowiedzi na pytanie; pan minister tak samo przekroczył czas. (Poseł Janusz Szymański: Ale są jeszcze pytania.) Ze względu jednak na wagę spraw - pan minister zapoznał nas z bardzo ważnymi faktami - i zainteresowanie tymi sprawami, staram się nie wkraczać tak dogłębnie w istotę, zgodnie z regulaminem, bo wydaje mi się, że nie o to chodzi w odpowiedziach i zapytaniach.
Proszę bardzo, panie ministrze.
Wiceprezes Rady Ministrów Minister Finansów Grzegorz Kołodko
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie premierze.
Czy jeszcze ktoś z państwa chce zadać pytanie?
Proszę bardzo, pan poseł Jerzy Osiatyński.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Proszę, następne pytanie, tylko proszę się przedstawiać.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Czy jeszcze są pytania?
Proszę bardzo, pan poseł będzie uprzejmy.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Czy jeszcze ktoś z państwa chciałby zabrać głos?
Proszę bardzo, pan poseł będzie uprzejmy.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Proszę bardzo, pan poseł będzie uprzejmy.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Proszę bardzo, pan poseł Janusz Szymański.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Jeszcze pan poseł, proszę o krótkie pytanie.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Czy są jeszcze pytania?
Jeżeli nie, pan minister będzie uprzejmy odpowiedzieć.
Proszę bardzo.
Wiceprezes Rady Ministrów Minister Finansów Grzegorz Kołodko
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie ministrze.
Proszę państwa, na tym kończymy rozpatrywanie punktu porządku dziennego dotyczącego zapytań. Niestety, na 12 zaplanowanych pytań tylko 6 pytań zdołaliśmy dzisiaj rozpatrzyć ze względu na ciekawe tematy i przeciągające się dyskusje.
Proszę pana posła sekretarza o odczytanie komunikatu.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję.
Ogłaszam przerwę do godziny 17.40.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 17 min 11 do godz. 17 min 42)
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Proszę uprzejmie o zajmowanie miejsc.
Nie zanosi się na to, żeby ktoś miał jeszcze przybyć.
Wznawiam obrady.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 14 porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki.
Kontynuujemy debatę.
Proszę o zabranie głosu panią posłankę Elżbietę Pielę-Mielczarek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Poseł Elżbieta Piela-Mielczarek
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję pani posłance.
Proszę pana posła Wiesława Kossakowskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana posła Bogdana Bujaka z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana posła Władysława Tomaszewskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę panią posłankę Małgorzatę Winiarczyk-Kossakowską z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Poseł Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję pani posłance.
Było to ostatnie wystąpienie w ramach listy posłów zapisanych do głosu.
Czy ktoś jeszcze pragnie w tej sprawie się wypowiedzieć? Nie ma zgłoszeń.
Proszę zatem o zabranie głosu pana ministra transportu i gospodarki morskiej Bogusława Liberadzkiego.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej Bogusław Liberadzki
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu ministrowi.
Można powiedzieć, że jest to projekt jakby wzorcowy, bo wreszcie doszliśmy do tego, że razem z projektami ustaw przedkładane są rozporządzenia ministrów, rozporządzenia wykonawcze. Bardzo serdecznie dziękuję panu ministrowi za to, że wreszcie został osiągnięty ten wymagany przez regulamin Sejmu ideał, iż dokumenty są przedstawiane Wysokiej Izbie w komplecie.
Ponieważ nikt się zgłasza, nie ma pytań do ministra, zamykam dyskusję w tej sprawie.
Prezydium Sejmu proponuje, aby Sejm skierował rządowy projekt ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą i Gospodarki Morskiej oraz Komisji Ustawodawczej w celu rozpatrzenia.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę. Projekt został skierowany do komisji.
Przystępujemy obecnie do rozpatrzenia punktu 16 porządku dziennego: Pierwsze czytanie komisyjnego projektu rezolucji w sprawie dostosowania statystyki do aktualnych potrzeb społeczno-gospodarczych (druk nr 345).
Proszę o zabranie głosu przedstawiciela wnioskodawców pana posła Jerzego Eysymontta.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Przypominam, Wysoka Izbo, iż Sejm postanowił wysłuchać 5-minutowych wystąpień w imieniu klubów i kół parlamentarnych w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego.
A zatem przystępujemy do wysłuchania wystąpień w imieniu klubów.
Otwieram dyskusję.
Proszę o zabranie głosu pana posła Józefa Nowickiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana posła Władysława Jasińskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Chciałem zadać to pytanie wtedy, kiedy przemawiał pan poseł sprawozdawca. Ten projekt rezolucji został przyjęty 24 marca; wówczas 31 maja był dosyć odległym terminem. Czy w tej sytuacji panowie uważają, że należy podtrzymać termin 31 maja, czyli dwutygodniowy? Czy nie należałoby wprowadzić tu jakiejś zmiany? Czy ta ustawa jest na tyle przygotowana, że można ją po prostu przepisać i przesłać do Prezydium Sejmu, czy też wymaga ona jeszcze prac? Jeżeli wymaga, panie pośle Eysymontt, to ten termin wydaje mi się nierealny.
Myślę, że pan jako sprawozdawca odpowie na to na końcu. Zapomniałem przedtem zadać panu to pytanie, przypomniał mi o tym pan poseł Jasiński, dlatego w tej chwili zgłaszam tę wątpliwość pod pana adresem. Proszę to łaskawie rozważyć.
Proszę pana posła Krzysztofa Budnika z Unii Demokratycznej.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu panią posłankę Janinę Kraus z Konfederacji Polski Niepodległej.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję pani posłance.
Czy ktoś z państwa jeszcze pragnie zabrać głos? Nie.
Lista mówców została wyczerpana.
Czy pan poseł Jerzy Eysymontt jako przedstawiciel wnioskodawców zechce coś powiedzieć? Szczególnie jeśli chodzi o ten termin, panie pośle. Prosiłbym bardzo o urealnienie tej sprawy.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Głos pragnie zabrać podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów pan Ryszard Pazura.
Proszę pana ministra.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Ryszard Pazura
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Panie ministrze, proszę o chwileczkę uwagi. Pan poseł Władysław Jasiński zgłosił wniosek o zmianę terminu na dzień 30 czerwca. Czy pana zdaniem to jest termin realny?
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Ryszard Pazura
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję uprzejmie.
Zamykam dyskusję.
Panie pośle - zwracam się do pana posła Władysława Jasińskiego - jeśli pańska poprawka ma mieć skutki prawne, musi być zgłoszona w drugim czytaniu.
Wysoka Izbo! Wnioskodawcy w druku nr 345 zaproponowali, aby Sejm przystąpił niezwłocznie do drugiego czytania projektu rezolucji.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Propozycja została przyjęta.
Przystępujemy zatem do drugiego czytania projektu rezolucji.
Czy ktoś z pań posłanek i panów posłów pragnie zabrać głos w drugim czytaniu projektu rezolucji?
Czy pan poseł Jasiński nie zgłasza poprawki? Czy ktoś z klubu pana posła Jasińskiego pragnie w jego imieniu czy też w imieniu klubu zgłosić tę poprawkę? Proszę o decyzję, bo nie chciałbym, aby sprawa upadła.
Poseł Wojciech Szczęsny Zarzycki
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
A więc zgłasza pan poprawkę, która przewiduje, iż termin ma być wyznaczony na dzień 30 czerwca br.?
Poseł Wojciech Szczęsny Zarzycki
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję uprzejmie.
Czy ktoś jeszcze pragnie zabrać głos?
Nie ma zgłoszeń.
Zamykam zatem dyskusję.
Do głosowania nad projektem rezolucji przystąpimy w końcowej części posiedzenia.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 17 porządku dziennego: Informacja ministra obrony narodowej w sprawie podstawowych założeń polityki MON wobec polskiego przemysłu zbrojeniowego, ze szczególnym uwzględnieniem ustaleń i zobowiązań podjętych przez ministra wobec strony amerykańskiej, dotyczących udziału w procesie restrukturyzacji polskiego przemysłu zbrojeniowego.
Proszę o zabranie głosu sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej pana ministra Jerzego Milewskiego.
Panie ministrze, chwileczkę. Ponieważ jest to już ostatni punkt porządku dziennego przed głosowaniami, chciałbym prosić, by posłowi byli łaskawi przybyć na salę obrad. Zwracam się do tych, którzy śledzą obrady Sejmu przez telewizję wewnętrzną.
Proszę pana ministra o zabranie głosu.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Jerzy Milewski
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu ministrowi.
Przypominam, iż Sejm postanowił wysłuchać 5-minutowych wystąpień w imieniu klubów i kół parlamentarnych w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego.
Otwieram dyskusję.
Proszę o zabranie głosu pana posła Zdzisława Tuszyńskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Termin debaty w sprawach obronności został już wyznaczony, panie pośle. Odbędzie się ona w czerwcu.
Dziękuję panu posłowi Zdzisławowi Tuszyńskiemu.
Proszę pana posła Janusza Onyszkiewicza z Unii Demokratycznej o zabranie głosu.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję, panie pośle.
Proszę pana posła Eugeniusza Janułę z Unii Pracy.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Wojciecha Błasiaka z Konfederacji Polski Niepodległej.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę panią posłankę Aleksandrę Małachowską o zabranie głosu.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję pani posłance.
Ostatni zapisany do głosu jest pan poseł Tadeusz Kowalczyk z Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform.
Proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Lista mówców została wyczerpana.
Czy ktoś pragnie jeszcze dodatkowo coś powiedzieć?
Nie ma zgłoszeń.
Czy pan minister zechce odpowiedzieć na zadane pytania?
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Jerzy Milewski
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Przepraszam bardzo. Proszę Wysoką Izbę o zachowanie umiaru w rozmowach, dlatego że ja już prawie nie słyszę pana ministra, a mówi on doniośle. Proszę uprzejmie o zachowanie ciszy na sali.
Proszę o kontynuowanie.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Jerzy Milewski
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu ministrowi.
Czy są może jakieś pytania dodatkowe do pana ministra, na które Izba chciałaby usłyszeć odpowiedź?
Nie ma.
Zamykam dyskusję.
Wysoka Izbo! Prezydium Sejmu proponuje, aby Sejm przyjął do wiadomości informację ministra obrony narodowej w sprawie podstawowych założeń polityki MON wobec polskiego przemysłu zbrojeniowego, ze szczególnym uwzględnieniem ustaleń i zobowiązań podjętych przez ministra wobec strony amerykańskiej, dotyczących udziału w procesie restrukturyzacji polskiego przemysłu zbrojeniowego.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Propozycja została przyjęta.
Dziękuję panu ministrowi za przybycie do Izby i przedstawienie informacji.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 18 porządku dziennego: Oświadczenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w związku z 50 rocznicą bitwy o Monte Cassino (druk nr 401).
Druk Wysoka Izba zna, a zatem pozostaje mi tylko przypomnieć, iż Sejm postanowił o wysłuchaniu 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół parlamentarnych w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego.
Otwieram dyskusję.
Proszę jako pierwszego o zabranie głosu pana posła Jerzego Wiatra z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana posła Henryka Choryngiewicza z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Wysoka Izbo, debata, którą w tej chwili prowadzimy, ma szczególny charakter. Wnoszę, aby odbyła się w absolutnej ciszy.
Ufam, że Izba zechce uszanować tę propozycję.
Proszę o zabranie głosu panią posłankę Marię Dmochowską z Unii Wolności.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję pani posłance.
Proszę o zabranie głosu pana posła Eugeniusza Janułę.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Krzysztofa Króla z Konfederacji Polski Niepodległej.
Proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Jako ostatni prosił o głos pan poseł Jerzy Eysymontt z Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform.
Proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Lista mówców została wyczerpana.
Zamykam dyskusję.
Wysoka Izbo, przeczytam oświadczenie.
Oświadczenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 maja 1994 r. w związku z 50 rocznicą bitwy o Monte Cassino.
Myślę, że Izba powinna powstać.
(Zebrani wstają)
W 50 rocznicę zdobycia Monte Cassino Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z czcią wspomina poległych i oddaje hołd wszystkim bohaterskim żołnierzom polskim, uczestnikom tej historycznej batalii. (Oklaski)
Zgodnie z wnioskiem posła Króla uważam, że Sejm przyjął oświadczenie przez aklamację.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 19 porządku dziennego: Zmiany w składzie osobowym komisji sejmowych.
Prezydium Sejmu, po wysłuchaniu opinii Konwentu Seniorów, przedłożyło proponowane zmiany w składzie osobowym komisji sejmowych w doręczonym posłankom i posłom druku nr 410.
Czy w sprawie przedłożonych zmian ktoś z państwa posłów pragnie zabrać głos?
Nikt się nie zgłasza.
W doręczonym druku proszę o dokonanie uzupełnienia polegającego na odwołaniu pana posła Andrzeja Czerneckiego ze składu Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem zmian w składzie osobowym komisji sejmowych w brzmieniu proponowanym w druku nr 410, wraz z uzupełnieniem, które przed chwilą przedstawiłem, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
W głosowaniu wzięło udział 243 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 236 posłów, przeciw - 3, wstrzymało się od głosu 4 posłów.
Stwierdzam, że Sejm uchwalił zmiany w składzie osobowym komisji sejmowych.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 13 porządku dziennego: Informacja rządu o sytuacji strajkowej i wynikach rozmów prowadzonych ze związkami zawodowymi.
Przypominam, iż Sejm wysłuchał informacji przedstawionej przez ministra przemysłu i handlu pana posła Marka Pola oraz przeprowadził dyskusję.
W dyskusji zgłoszono wnioski. Najdalej idącym jest wniosek o odroczenie głosowania nad informacją do czasu zakończenia rozmów ze związkami zawodowymi. I ten wniosek w pierwszej kolejności poddam pod głosowanie.
W przypadku odrzucenia wniosku poddam pod głosowanie wniosek o przyjęcie informacji do wiadomości.
Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem o odroczenie głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem wniosku o odroczenie głosowania nad informacją rządu o sytuacji strajkowej i wynikach rozmów prowadzonych ze związkami zawodowymi do czasu zakończenia rozmów ze związkami zawodowymi, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
W głosowaniu wzięło udział 249 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 42 posłów, przeciw - 189, wstrzymało się od głosu 18 posłów.
Stwierdzam, że Sejm oddalił wniosek o odroczenie głosowania.
Przystępujemy zatem do głosowania nad wnioskiem o przyjęcie informacji do wiadomości.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem do wiadomości informacji rządu o sytuacji strajkowej i wynikach rozmów prowadzonych ze związkami zawodowymi, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
W głosowaniu wzięło udział 255 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 193 posłów, przeciw - 49, wstrzymało się od głosu 13 posłów.
Stwierdzam, że Sejm informację rządu o sytuacji strajkowej i o wynikach rozmów prowadzonych ze związkami zawodowymi przyjął.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 16 porządku dziennego: Pierwsze czytanie komisyjnego projektu rezolucji w sprawie dostosowania statystyki do aktualnych potrzeb społeczno-gospodarczych.
Sejm wysłuchał uzasadnienia projektu rezolucji przedstawionego przez posła Jerzego Eysymontta i przeprowadził pierwsze czytanie oraz przystąpił do drugiego czytania,
W drugim czytaniu poseł Wojciech Zarzycki zgłosił poprawkę polegającą na określeniu terminu przedłożenia projektu ustawy o statystyce... Przepraszam, zgubiłem się. W drugim czytaniu poseł Wojciech Zarzycki zgłosił poprawkę polegającą na określeniu terminu przedłożenia projektu ustawy o statystyce na dzień 30 czerwca 1994 r.
Przystępujemy do głosowania nad poprawką.
Jest to poprawka, w której proponuje się przedłużenie terminu do 30 czerwca.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za jej przyjęciem, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
W głosowaniu wzięło udział 250 posłów. Za poprawką głosowało 175 posłów, przeciw - 8, wstrzymało się od głosu 67 posłów.
Stwierdzam, że Sejm przyjął poprawkę i termin przedłożenia projektu ustawy o statystyce został ustalony na 30 czerwca.
Przystępujemy do głosowania nad całością projektu rezolucji.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem w całości komisyjnego projektu rezolucji w sprawie dostosowania statystyki do aktualnych potrzeb społeczno-gospodarczych w brzmieniu proponowanym w druku nr 345, wraz z przyjętą przed chwilą poprawką, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
W głosowaniu wzięło udział 257 posłów. Za przyjęciem rezolucji głosowało 256 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymała się od głosu 1 osoba.
Stwierdzam, że Sejm podjął rezolucję w sprawie dostosowania statystyki do aktualnych potrzeb społeczno-gospodarczych.
Na tym wyczerpaliśmy rozpatrywanie punktów porządku dziennego 20 posiedzenia Sejmu.
Proszę posła sekretarza o odczytanie komunikatu.
Sekretarz poseł Stanisław Ciesielski
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję.
Nikt się nie zgłosił do złożenia oświadczenia.
Informacja o wpływie interpelacji i odpowiedzi na interpelacje znajduje się w doręczonym paniom posłankom i panom posłom druku nr 400. (Gwar na sali)
Proszę uprzejmie o ciszę.
Na tym kończymy 20 posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Protokół posiedzenia będzie wyłożony do przejrzenia w Sekretariacie Posiedzeń Sejmu.
Porządek dzienny następnego posiedzenia Sejmu zwołanego na 26, 27 i 28 maja 1994 r. został paniom posłankom i panom posłom doręczony do imiennych skrytek poselskich w dolnej palarni.
Zamykam posiedzenie. (Oklaski)
(Wicemarszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)
Dziękuję bardzo. Dziękuję państwu za to, że było kworum, bo już się bałem, że nie będzie. Zmarnowali mi państwo przepiękne przemówienie o obowiązkach poselskich, które zamierzałem wygłosić z okazji braku kworum. (Wesołość na sali, oklaski) (Głosy z sali: Przyda się, przyda się.)
(Koniec posiedzenia o godz. 20 min 02)