2 kadencja, 20 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Henryk Siedlecki

2 kadencja, 20 posiedzenie, 3 dzień (13.05.1994)


13 punkt porządku dziennego:
Informacja rządu o sytuacji strajkowej i wynikach rozmów prowadzonych ze związkami zawodowymi.


Poseł Henryk Siedlecki:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pan minister Pol bardzo szeroko przedstawił, analitycznie wręcz, skalę strajków, jak również ich podstawowe przyczyny. Myślę, iż wytworzyła się przy okazji tych strajków taka atmosfera, że powstaje obraz powszechnego niezadowolenia z tego, co się w kraju dzieje i toczy. Słuchając analizy ministra Pola... Gdybym jej nie słuchał, tylko oglądał ˝Wiadomości˝, doszedłbym do wniosku, że w Polsce jest totalny protest, totalny strajk. W pewnej chwili powiedziałem sobie, że następnego dnia to chyba ˝Wiadomości˝ zastrajkują i nie przedstawią programu, solidaryzując się z tymi strajkami. (Oklaski)

    Taki obraz był przedstawiany. Również dzisiaj na kanwie tej dyskusji przedstawiciele klubów opozycyjnych używali bardzo wielkich słów, wskazując, jakie to ogromne problemy poruszano. Te problemy są dopiero przed nami. Pragnę zwrócić uwagę na jedną, bardzo ważną rzecz. Górnictwo - nieważne, jakie jest i nieważne, kto zawinił - jest i trzeba je restrukturyzować. To nie ulega żadnej kwestii. Ale jest to ogromny problem i są to również ogromne pieniądze. Jest to oczywiściesprawa ludzi ciężko pracujących w górnictwie. Ale pragnę państwu zwrócić uwagę na jedną rzecz. Trzeba to również robić w tym okresie, bo dzisiaj cena węgla przekracza prawie dwukrotnie cenę światową. Ciągle przy okazji dyskusji na tematy rolnictwa mówimy, że ceny niektórych produktów rolnych zbliżają się do cen światowych. Jest to klęska, jest to skandal, nie możemy do tego dopuszczać. Ten problem do rozwiązania tylko z tego tytułu będzie bardzo trudny.

    Pani poseł Lipowicz wskazała...

    (Poseł Irena Lipowicz: Znowu.)

    Ja bardzo panią szanuję...

    (Poseł Irena Lipowicz: Przepraszam.)

    ...ale pani powiedziała, jeśli dobrze sobie zapisałem, że PSL dba o poprawianie dochodów najbogatszych rolników. Bardzo dobrze, że pani to zauważyła, tylko trzeba pamiętać, że daje to szansę najbogatszym, że dorównają parytetem dochodów pozostałym grupom zawodowym. Tak to dzisiaj wygląda. Taka jest skala degradacji dochodów producentów rolnych i proponuję nie używać hasła tego typu.

    Ja tak sobie myślę, że ten strajk, który wywołała ˝Solidarność˝, tak naprawdę to jest strajkiem przeciwko ˝Solidarności˝. Twierdzę, że ten strajk, zorganizowany przez ˝Solidarność˝, nie przyniósł chwały temu związkowi. Osłabił jego siłę. I myślę, jak powiedział poseł Bujak, że jeden z liderów związkowych w drodze do nie wiem jakich foteli licytuje się, kto jest większym destruktorem w kraju. Sądzę, że w tej kwestii jednak nie dorówna swojemu pierwowzorowi. (Oklaski)

    Dyskutujemy na tej sali również w momencie, gdy strajki zakończono, i bardzo dobrze. Może wreszcie rząd będzie mógł realizować spokojnie program gospodarczy, również ten wobec rolnictwa, abyśmy na tej sali nawet, jeśli nastąpi to w odległej być może perspektywie, nie musieli wysłuchiwać informacji rządu na temat strajków i działań rządu wobec rolnictwa. Stąd mój apel do przedstawicieli rządu o podjęcie rozmów z przedstawicielami rolników, abyśmy mogli na drodze ugody, rozmowy, dochodzić do najlepszych rozwiązań. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia