2 kadencja, 103 posiedzenie, 1 dzień (19.03.1997)
(Początek posiedzenia o godz. 9 min 10)
(Na posiedzeniu przewodniczą marszałek Sejmu Józef Zych oraz wicemarszałkowie Olga Krzyżanowska, Marek Borowski i Aleksander Małachowski)
Marszałek:
Otwieram posiedzenie.
(Marszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)
Na sekretarzy dzisiejszych obrad powołuję panią poseł Beatę Świerczyńską oraz panów posłów Artura Smółko, Tadeusza Sławeckiego i Stanisława Ciesielskiego.
W pierwszej części obrad sekretarzami będą panowie posłowie Artur Smółko i Tadeusz Sławecki.
Protokół i listę mówców prowadzić będą panowie posłowie Artur Smółko i Stanisław Ciesielski.
Proszę wyznaczonych posłów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.
Protokół 102 posiedzenia uważam za przyjęty wobec niewniesienia zastrzeżeń.
Wysoki Sejmie! Z przyjemnością komunikuję, że w tej chwili obradom naszym przysłuchuje się delegacja Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej z jej przewodniczącym panem Miloszem Zemanem. (Zebrani wstają, oklaski)
Delegacja przybyła do Polski w poniedziałek na zaproszenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Pragnę w imieniu pań posłanek i panów posłów serdecznie powitać naszych gości i kolegów z Czech oraz życzyć im przyjemnego pobytu w naszym kraju.
Wyrażam jednocześnie nadzieję, że wizyta wybitnych parlamentarzystów czeskich wzbogaci współpracę między Sejmem i Parlamentem Czeskim oraz będzie dobrze służyć pomyślnemu rozwojowi polsko-czeskich stosunków. (Oklaski)
Wysoki Sejmie! Zanim przystąpimy do ustalenia porządku dziennego, chciałbym poinformować, że Prezydium Sejmu podjęło decyzję o zarządzeniu o godz. 10 przerwy w celu odbycia posiedzenia Konwentu Seniorów Zgromadzenia Narodowego.
Ustalimy porządek dzienny, jeżeli natomiast zajdą okoliczności, które będą wymagać skrócenia obrad, postawienia innych wniosków, to Prezydium Sejmu bezpośrednio po przerwie poinformuje o tym Sejm i wtedy przystąpimy do podjęcia ostatecznych decyzji.
Porządek dzienny posiedzenia został paniom i panom posłom doręczony.
Przypominam, że Sejm odroczył głosowania nad dwoma poprawkami Senatu do ustawy o zmianie niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych.
Komisja Transportu, Łączności, Handlu i Usług przedłożyła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
W związku z tym Prezydium Sejmu - po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów - proponuje, aby dodać następujące punkty porządku dziennego:
1. Kontynuacja głosowań nad poprawkami Senatu do ustawy o zmianie niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych.
Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (druk nr 2031).
Odpowiedniej zmianie ulegną oznaczenia pozostałych punktów porządku dziennego.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycje przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Informuję, że na podstawie art. 99 ust. 3 regulaminu Sejmu zgłoszono wnioski do porządku dziennego.
Obecnie przystąpię do ich zreferowania.
Klub Parlamentarny Sojuszu Lewicy Demokratycznej wnosi o skreślenie punktu porządku dziennego w brzmieniu:
Pierwsze czytanie:
1) poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 2203);
2) poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Nadzwyczajnej Sejmu do rozpatrzenia projektów ustaw o zmianie ustawy Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 2209).
Proszę posła sekretarza o odczytanie uzasadnienia wniosku.
Sekretarz Poseł Tadeusz Sławecki
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Prezydium Sejmu nie popiera tego wniosku.
Przystępujemy do głosowania.
(Poseł Ryszard Bugaj: Można, panie marszałku?)
Proszę bardzo, pan poseł Ryszard Bugaj, Unia Pracy.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej o skreślenie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Nadzywyczajnej Sejmu do rozpatrzenia projektów ustaw o zmianie ustawy Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 388 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 155 posłów, przeciw - 201, 32 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wniosek Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej odrzucił.
Klub Parlamentarny Sojuszu Lewicy Demokratycznej wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o kinematografii oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 2112).
Proszę posła sekretarza o odczytanie uzasadnienia wniosku.
Sekretarz Poseł Tadeusz Sławecki
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Wysoki Sejmie, chciałbym przypomnieć, że w czasie poprzedniego posiedzenia Sejmu na pytanie pana posła Brauna, przewodniczącego komisji, odpowiedziałem, że Prezydium Sejmu wprowadzi ten punkt na obecne posiedzenie. Powstał jednakże pewien problem, mianowicie pismem z dnia 18 marca prezes Rady Ministrów pan Włodzimierz Cimoszewicz zwrócił się o to, aby nie umieszczać tego punktu w porządku obrad, gdyż - jak pisze: ˝Pragnę poinformować pana marszałka, że Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 25 marca planuje rozpatrzenie zarówno rządowego projektu ustawy o kinematografii, jak i stanowiska rządu wobec wyżej wymienionego projektu˝.
Po rozpatrzeniu tego pisma Prezydium Sejmu doszło do przekonania, że byłoby dobrze, aby połączyć te dwa projekty.
Pan poseł Braun, proszę bardzo.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Przystępujemy do głosowania...
Słucham? W tej sprawie? Tylko że, panie pośle, był sprzeciw i debaty być nie może.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o kinematografii oraz o zmianie niektórych innych ustaw, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 397 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 209 posłów, przeciw - 124, 64 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wniosek Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej uwzględnił.
Klub Parlamentarny Sojuszu Lewicy Demokratycznej wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Transportu, Łączności, Handlu i Usług oraz Komisji Ustawodawczej o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz o rządowym projekcie ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Proszę posła sekretarza o odczytanie uzasadnienia wniosku.
Sekretarz Poseł Tadeusz Sławecki
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Informuję, iż Prezydium Sejmu przewiduje umieszczenie tego sprawozdania na kolejnym, 104 posiedzeniu Sejmu i w związku z tym nie popiera tego wniosku.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Transportu, Łączności, Handlu i Usług oraz Komisji Ustawodawczej o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz o rządowym projekcie ustawy Prawo o ruchu drogowym, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 400 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 205 posłów, przeciw - 116, 79 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wniosek Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej uwzględnił.
W sprawie przedstawienia przez prezesa Rady Ministrów informacji dotyczącej Stoczni Gdańskiej zgłoszono trzy wnioski.
Klub Parlamentarny Sojuszu Lewicy Demokratycznej wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja prezesa Rady Ministrów o sytuacji Stoczni Gdańskiej i jej pracowników.
Proszę posła sekretarza o odczytanie uzasadnienia.
Sekretarz Poseł Tadeusz Sławecki
Marszałek:
Dziękuję.
Klub Parlamentarny Unii Wolności wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja prezesa Rady Ministrów na temat stanowiska rządu RP wobec likwidacji Stoczni Gdańskiej.
Proszę o odczytanie uzasadnienia wniosku.
Sekretarz Poseł Tadeusz Sławecki
Marszałek:
Dziękuję.
Klub Parlamentarny BBWR i KPN wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja premiera rządu pana Włodzimierza Cimoszewicza na temat koncepcji i konkretnych propozycji rządu dotyczących przyszłości Stoczni Gdańskiej.
Proszę o odczytanie uzasadnienia wniosku.
Sekretarz Poseł Tadeusz Sławecki
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Przedstawione wnioski poddam kolejno pod głosowanie.
Przyjęcie któregokolwiek z nich oznaczać będzie, że Sejm uwzględnił pozostałe wnioski, gdyż ich tematyka jest wspólna.
Prezydium Sejmu popiera wysłuchanie informacji w sprawie Stoczni Gdańskiej.
Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja prezesa Rady Ministrów o sytuacji Stoczni Gdańskiej i jej pracowników, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 400 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 392 posłów, przeciw - 4, wstrzymało się od głosowania 4 posłów.
Stwierdzam, że Sejm uwzględnił wniosek Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a tym samym uwzględnił wnioski Klubu Parlamentarnego Unii Wolności oraz Klubu Parlamentarnego BBWR i KPN.
Unia Pracy Klub Parlamentarny wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja prezesa Najwyższej Izby Kontroli o wstępnych wynikach kontroli w Stoczni Gdańskiej SA.
Proszę o odczytanie uzasadnienia wniosku.
Sekretarz Poseł Tadeusz Sławecki
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Wysoki Sejmie! Pragnę poinformować, iż w dniu wczorajszym odbyłem rozmowę z prezesem Najwyższej Izby Kontroli panem Wojciechowskim. Jest gotowy do złożenia takiej informacji. Wszystkie formalności zostały spełnione.
Prezydium Sejmu popiera wysłuchanie informacji prezesa NIK w jednym punkcie z informacją premiera dotyczącą Stoczni Gdańskiej.
Bardzo proszę.
(Poseł Ryszard Bugaj: Dziękuję bardzo. Chciałem tylko prosić, by to zamieścić w jednym punkcie.)
Tak. Dziękuję bardzo.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Unii Pracy Klubu Parlamentarnego o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja prezesa NIK o wstępnych wynikach kontroli w Stoczni Gdańskiej SA, z tym że rozpatrzone to będzie w ramach jednego punktu, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto się wstrzymał od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 400 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 399 posłów, przeciw głosował 1 poseł, nikt nie wstrzymał się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wniosek Klubu Parlamentarnego Unii Pracy przyjął.
Federacyjny Klub Poselski ˝Porozumienie Prawicy˝ wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Pierwsze czytanie projektu uchwały Sejmu w sprawie powołania Komisji Nadzwyczajnej do zbadania możliwości zapobieżenia likwidacji Stoczni Gdańskiej.
Proszę posła sekretarza o odczytanie uzasadnienia wniosku.
Sekretarz Poseł Tadeusz Sławecki
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
Przepraszam, Wysoka Izbo, jest nadzwyczajna sytuacja, minuta przerwy.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 9 min 30 do godz. 9 min 31)
Marszałek:
Wznawiam obrady.
Informuję, że Prezydium Sejmu skierowało ten projekt uchwały do Komisji Przekształceń Własnościowych oraz Komisji Ustawodawczej w celu rozpatrzenia.
W związku z tym wniosku tego nie poddam pod głosowanie.
Klub Parlamentarny Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform i Konfederacji Polski Niepodległej wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja premiera rządu pana Włodzimierza Cimoszewicza o stanie zagrożeń strategicznych interesów Polski i jej bezpieczeństwa w sektorze energetycznym.
Proszę o odczytanie uzasadnienia wniosku.
Sekretarz Poseł Tadeusz Sławecki
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Prezydium Sejmu proponuje wysłuchanie tej informacji na następnym posiedzeniu Sejmu i w związku z tym nie popiera wniosku.
Proszę bardzo.
Poseł Andrzej Gąsienica-Makowski
Marszałek:
Dziękuję, panie pośle.
Koło Konserwatywno-Ludowe wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja rządu na temat powołania i funkcjonowania na rynku mediów spółki ˝Post Scriptum˝, która wydaje tygodnik ˝Fakty˝.
Proszę o odczytanie uzasadnienia wniosku.
Sekretarz Poseł Tadeusz Sławecki
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Prezydium Sejmu nie popiera tego wniosku, ale tylko z tego powodu, że na poprzednim posiedzeniu Sejmu było na ten temat zapytanie.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Koła Konserwatywno-Ludowego o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja rządu na temat powołania i funkcjonowania na rynku mediów spółki ˝Post Scriptum˝, która wydaje tygodnik ˝Fakty˝, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto się wstrzymał od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 397 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 151 posłów, przeciw - 204, 42 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm wniosek Koła Konserwatywno-Ludowego odrzucił.
Pan poseł Piotr Chojnacki w imieniu grupy posłów wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Wniosek o udzielenie wotum nieufności wiceprezesowi Rady Ministrów ministrowi rolnictwa i gospodarki żywnościowej Romanowi Jagielińskiemu.
Wnioskodawca uzasadnienia wniosku nie podaje.
Wysoki Sejmie! Prezydium Sejmu rozpatrywało dwa wnioski o wotum nieufności i doszło do przekonania, że do tej sprawy powrócimy w czasie posiedzenia Sejmu, jeżeli komisje i w sprawie pana ministra Jagielińskiego, i pana ministra Żochowskiego przedłożą swoje stanowiska.
Proszę bardzo, pan poseł Chojnacki.
Marszałek:
Dziękuję.
Proszę bardzo.
Marszałek:
Dziękuję.
Wysoki Sejmie! Po odbyciu przez komisję posiedzenia i przedłożeniu stanowiska Prezydium Sejmu przedłoży propozycje Sejmowi. A więc, panie pośle Chojnacki, powrócimy do tej sprawy po posiedzeniu komisji.
Pani poseł Krystyna Sienkiewicz wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (druk nr 2190).
Proszę o odczytanie uzasadnienia wniosku.
Sekretarz Poseł Tadeusz Sławecki
Marszałek:
Prezydium Sejmu przewiduje umieszczenie tego projektu w porządku dziennym jednego z najbliższych posiedzeń Sejmu, wobec tego nie popiera tego wniosku.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku pani poseł Krystyny Sienkiewicz o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto się wstrzymał od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 390 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 99 posłów, przeciw - 174, wstrzymało się od głosowania 117 posłów.
Stwierdzam, że Sejm wniosek pani poseł Krystyny Sienkiewicz odrzucił.
Pan poseł Ryszard Zając wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja rządu o restytucji dóbr kultury zagrabionych Polsce podczas II wojny światowej.
Proszę o odczytanie uzasadnienia wniosku.
Sekretarz Poseł Tadeusz Sławecki
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Prezydium Sejmu nie popiera tego wniosku.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku pana posła Ryszarda Zająca o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja rządu o restytucji dóbr kultury zagrabionych Polsce podczas II wojny światowej, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 380 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 81 posłów, przeciw - 133, wstrzymało się od głosowania 166 posłów.
Stwierdzam, że Sejm odrzucił wniosek pana posła Zająca.
Stwierdzam, że porządek dzienny 103 posiedzenia zaproponowany przez Prezydium Sejmu, wraz z przyjętymi zmianami, został zatwierdzony.
Obecnie przedstawię propozycje dotyczące trybu rozpatrywania poszczególnych punktów porządku dziennego.
Prezydium Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, proponuje przeprowadzenie krótkich debat nad sprawozdaniami komisji: o projekcie ustawy o generalnym inspektorze celnym, o projektach ustaw dotyczących zapobiegania narkomanii, o projektach ustaw dotyczących odpadów oraz o projektach ustaw dotyczących prawa o ruchu drogowym; a także w pierwszym czytaniu projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja wyborcza do Sejmu; oraz w pierwszym czytaniu projektu ustawy o kinematografii.
Prezydium Sejmu proponuje wysłuchanie dziesięciominutowych oświadczeń w imieniu klubów i pięciominutowych w imieniu kół w dyskusjach: nad sprawozdaniami komisji dotyczącymi projektów ustaw: o zmianie ustawy o dozorze technicznym, o zmianie ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych; a także nad informacjami dotyczącymi Stoczni Gdańskiej; oraz w pierwszym czytaniu projektu ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych.
Nad pozostałymi punktami porządku dziennego Prezydium Sejmu proponuje wysłuchanie pięciominutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycje przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę. Dziękuję.
Informuję, iż głosowania przeprowadzimy: nad dodanym punktem 1 za chwilę, nad pozostałymi punktami porządku dziennego w czwartek rano. A co dalej, to zdecydujemy po posiedzeniu Konwentu Seniorów. W każdym razie, według obecnego stanu, przewidujemy głosowania także w piątek.
Zapytania rozpatrzymy w czwartek w ostatnim punkcie porządku dziennego.
Obecnie proszę posła sekretarza o odczytanie komunikatu o posiedzeniach komisji, które odbędą się w dniu dzisiejszym.
(Poseł Krzysztof Kamiński: A kiedy pan premier udzieli informacji w sprawie Stoczni Gdańskiej?)
To jeszcze ustalimy.
Proszę bardzo.
Sekretarz Poseł Tadeusz Sławecki
Marszałek:
Dziękuję bardzo.
Chciałem odpowiedzieć wstępnie panu posłowi Kamińskiemu.
Otóż prezes Rady Ministrów, ze względu na wyznaczone wcześniej obowiązki, zwrócił się z prośbą, aby rozpatrzyć możliwość jego wystąpienia jutro w godzinach południowych.
Pan poseł Soska prosi o głos. (Poruszenie na sali)
Marszałek:
Wysoki Sejmie! Jestem wzruszony. Bardzo dziękuję, bo w tej Izbie, a zasiadam tu od 8 lat, jeszcze takiego zdarzenia nie było. A więc w pewnym sensie jest to złamanie regulaminu Sejmu.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 1 porządku dziennego: Głosowanie nad poprawkami Senatu do ustawy o zmianie niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (druki nr 2149 i 2170).
Przypominam, że Sejm na poprzednim posiedzeniu, w związku ze zgłoszeniem zastrzeżenia dotyczącego wykroczenia przez Senat poza zakres ustawy, odroczył głosowania nad dwoma poprawkami i zwrócił się do Komisji Ustawodawczej o rozpatrzenie podniesionej sprawy.
O zabranie głosu proszę sprawozdawcę komisji pana posła Kazimierza Pańtaka w celu przedstawienia wyników ponownej analizy tych poprawek.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Zgodnie z wnioskiem komisji poprawkę nr 10 pozostawiam bez rozpatrzenia.
W poprawce nr 11 polegającej na dodaniu art. 22a, zawierającego zmiany do art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, Senat proponuje, aby prezes Głównego Urzędu Statystycznego ustalał na podstawie przepisów o podatku rolnym dochód z pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym z 2 ha, a nie - jak stanowi obowiązujący przepis - minister pracy i polityki socjalnej w rolnictwie nieuspołecznionym z 2 ha przeliczeniowych.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Przypominam, iż będziemy głosować nad wnioskiem o odrzucenie poprawki Senatu.
Proszę, panie pośle.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu, polegającej na dodaniu art. 22a, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 387 posłów. Większość bezwzględna wynosi 194. Za odrzuceniem poprawki Senatu głosowało 381 posłów, przeciw głosował 1 poseł, 5 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawkę Senatu, polegającą na dodaniu art. 22a, bezwzględną większością głosów.
Na tym zakończyliśmy rozpatrywanie poprawek Senatu do ustawy o zmianie niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych.
Wysoki Sejmie! Proszę wybaczyć, ale ponieważ zostałem mile zaskoczony, a na sali obrad widzę wielu godnych i najgodniejszych, którzy noszą imię Józef, chciałbym im wszystkim również złożyć najserdeczniejsze życzenia. (Oklaski)
Obecnie ogłaszam przerwę do godz. 10.30. W sali nr 102 odbędzie się posiedzenie Konwentu Seniorów Zgromadzenia Narodowego.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 9 min 58 do godz. 10 min 48)
Marszałek:
Wznawiam obrady.
Wysoki Sejmie, proszę o uwagę.
Chciałbym zreferować wyniki posiedzenia Prezydium Sejmu, a także wniosek Prezydium Sejmu.
Otóż Prezydium Sejmu, po rozważeniu wszelkich okoliczności, postanowiło zaproponować Sejmowi skrócenie obrad do dwóch dni, czyli abyśmy zakończyli obrady w czwartek. Z czym to jest związane? Otóż jest to związane z propozycją, aby w piątek w godzinach południowych rozpocząć obrady Zgromadzenia Narodowego w celu przyjęcia poprawek i uchwalenia konstytucji. Oczywiście decyzja o wyznaczeniu terminu referendum należy do pana prezydenta, ale gdyby obrady zakończyły się uchwaleniem konstytucji w tym terminie, to wtedy pan prezydent mógłby na przykład wyznaczyć referendum na dzień 25 maja. Natomiast gdyby posiedzenie Zgromadzenia Narodowego odbyło się w przyszłym tygodniu, a więc na przykład trwałoby od poniedziałku, ten termin referendum byłby zagrożony, a więc pan prezydent mógłby wówczas rozważać wyznaczenie referendum w innym terminie.
A zatem Prezydium Sejmu poddaje Sejmowi pod rozwagę propozycję skrócenia obrad. Wyobrażamy to sobie następująco: W dniu dzisiejszym rozpatrzylibyśmy punkty 1, 2, 3 i 4 oraz przeprowadzilibyśmy pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ordynacji wyborczej, natomiast jutro rano przewidujemy głosowania nad kodyfikacjami karnymi (3 godziny), informację na temat Stoczni Gdańskiej oraz zapytania (bez interpelacji).
Obrady zakończyłyby się w czwartek około godz. 19.
A zatem, Wysoki Sejmie, Prezydium Sejmu proponuje skrócenie obrad do dwóch dni.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
(Poseł Andrzej Gąsienica-Makowski: Sprzeciw.)
Jest sprzeciw.
Dziękuję.
W tym stanie rzeczy poddaję pod głosowanie propozycję Prezydium Sejmu.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem propozycji Prezydium Sejmu, aby obrady zamknąć w czwartek o godz. 19, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosowania?
W głosowaniu wzięło udział 321 posłów. Za przyjęciem propozycji Prezydium Sejmu głosowało 285 posłów, przeciw - 29, 7 posłów wstrzymało się od głosowania.
Stwierdzam, że Sejm propozycję Prezydium Sejmu przyjął.
Bardzo proszę panią marszałek o kontynuowanie obrad.
(Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Olga Krzyżanowska)
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 2 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą, Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie ustawy o generalnym inspektorze celnym (druki nr 604 i 2166).
Proszę bardzo państwa o zajmowanie miejsc i przerwanie rozmów w celu umożliwienia panu posłowi sprawozdawcy wystąpienia.
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Kazimierza Pańtaka.
Proszę państwa, bardzo proszę o przerwanie rozmów. Tych z państwa, którzy mają posiedzenia komisji i nie chcą lub nie mogą być teraz obecni na sali, bardzo proszę o podjęcie decyzji. Musimy kontynuować obrady.
Dziękuję bardzo.
Proszę bardzo pana posła sprawozdawcę.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję panu posłowi sprawozdawcy.
Sejm ustalił w debacie nad tym punktem porządku dziennego podział czasu pomiędzy kluby i koła, w zależności od ich wielkości, w granicach od 4 do 35 minut, to jest debatę krótką.
Otwieram dyskusję.
Przystępujemy do wystąpień w imieniu klubów.
Proszę pana posła Józefa Kaletę o zabranie głosu w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Jan Świrepo.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Józef Kaleta.
Proszę pana posła Jana Świrepo o zabranie głosu w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Jerzy Koralewski.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Jan Świrepo.
Proszę pana posła Jerzego Koralewskiego o zabranie głosu w imieniu klubu Unii Wolności. Następnym mówcą będzie pan poseł Ryszard Faszyński.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Jerzy Koralewski.
Proszę pana posła Ryszarda Faszyńskiego o zabranie głosu w imieniu klubu Unii Pracy. Następnym mówcą będzie pan poseł Ryszard Olszewski.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Ryszard Faszyński.
Proszę pana posła Ryszarda Olszewskiego o zabranie głosu w imieniu Klubu Parlamentarnego BBWR i KPN. Następnym mówcą będzie pan poseł Jerzy Gwiżdż.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Ryszard Olszewski.
Proszę pana posła Jerzego Gwiżdża o zabranie głosu w imieniu klubu Porozumienie Prawicy. Następnym mówcą będzie pan poseł Piotr Ikonowicz.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Jerzy Gwiżdż.
Proszę pana posła Piotra Ikonowicza o zabranie głosu w imieniu Koła Parlamentarnego PPS. Następnym mówcą będzie pan poseł Mieczysław Krajewski.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo.
Przemawiał pan poseł Piotr Ikonowicz.
Słucham, panie pośle, w jakim trybie?
(Poseł Jerzy Gwiżdż: Sprostowania.)
Ale proszę ściśle w trybie sprostowania, nie polemiki. Jeżeli to polemika, niestety będę musiała panu posłowi przerwać. Przykro mi.
(Poseł Jerzy Gwiżdż: Nie, nie, pani marszałek. Natomiast - oczywiście w trybie sprostowania - chciałbym się odnieść do stwierdzenia...)
Panie pośle, niestety, proszę się zapisać do głosu w debacie. Przepraszam, panie pośle, ale trzymajmy się reguł.
(Poseł Jerzy Gwiżdż: Chciałbym sprostować to, co powiedziałem. Tylko i wyłącznie.)
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Słucham, panie pośle.
(Poseł Ryszard Olszewski: W trybie sprostowania.)
W trybie sprostowania. Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Panie pośle, przepraszam, ale to już jest polemika.
(Poseł Ryszard Olszewski: Dziękuję, pani marszałek.)
Proszę bardzo o zabranie głosu pana posła Mieczysława Krajewskiego. Następnym mówcą będzie pani poseł Maria Kurnatowska.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Mieczysław Krajewski.
Proszę o zabranie głosu panią poseł Marię Kurnatowską. Następnym mówcą będzie pani poseł Jadwiga Błoch.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję pani poseł.
Przemawiała pani poseł Maria Kurnatowska.
Proszę o zabranie głosu panią poseł Jadwigę Błoch z klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Krzysztof Szymański.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, pani poseł.
Przemawiała pani poseł Jadwiga Błoch.
Proszę o zabranie głosu pana posła Krzysztofa Szymańskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pani poseł Elżbieta Piela-Mielczarek.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Krzysztof Szymański.
Proszę o zabranie głosu panią poseł Elżbietę Pielę-Mielczarek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Władysław Święs.
Poseł Elżbieta Piela-Mielczarek
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, pani poseł.
Przemawiała pani poseł Elżbieta Piela-Mielczarek.
Proszę o zabranie głosu pana posła Władysława Święsa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Mieczysław Jedoń.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Władysław Święs.
Proszę o zabranie głosu pana posła Władysława Medwida z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Andrzej Brachmański.
Panie pośle, niestety, dwie i pół minuty, czas klubowy.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Proszę bardzo o zabranie głosu pana posła Andrzeja Brachmańskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Mirosław Pawlak - zostały panu dwie minuty.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Andrzej Brachmański.
Proszę o zabranie głosu pana posła Mirosława Pawlaka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Jerzy Dziewulski.
Panie pośle, 2 minuty.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Mirosław Pawlak.
Proszę teraz o zabranie głosu pana posła Jerzego Dziewulskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Panie pośle, czas klubowy 3 minuty.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Panie pośle, przykro mi, ale obowiązuje regulamin. Bardzo proszę mnie zrozumieć, gdy będę rygorystyczna i wyliczę czas co do sekundy, ale reguły są regułami.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Jerzy Dziewulski.
Był to ostatni ze zgłoszonych mówców.
W jakim trybie, panie pośle?
(Poseł Władysław Adamski: Pytanie do pana posła.)
Pytanie, proszę bardzo.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
(Poseł Jerzy Jaskiernia: Chciałbym skierować pytanie, jeśli można.)
Proszę bardzo.
(Poseł Jerzy Jaskiernia: Jedno pytanie, pani marszałek.)
Naturalnie.
Proszę bardzo, pan poseł Jaskiernia.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie pośle.
Czy są jeszcze jakieś pytania przed wystąpieniem przedstawiciela rządu i pana posła sprawozdawcy?
Rozumiem, że nie ma.
Proszę bardzo o zabranie głosu ministra sprawiedliwości pana Leszka Kubickiego.
Minister Sprawiedliwości Leszek Kubicki
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie ministrze.
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Kazimierza Pańtaka.
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Przemawiał sprawozdawca komisji pan poseł Kazimierz Pańtak.
Zamykam dyskusję.
W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawki, Prezydium Sejmu proponuje ponownie skierować projekt ustawy o generalnym inspektorze celnym do Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą, Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Ustawodawczej w celu przedstawienia dodatkowego sprawozdania.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważała, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie ma.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 3 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Zdrowia oraz Komisji Ustawodawczej o:
1) poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu narkomanii,
2) rządowym projekcie ustawy o zapobieganiu narkomanii i zwalczaniu nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi (druki nr 816, 1131 i 2193).
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji panią poseł Marię Walczyńską-Rechmal.
Poseł Maria Walczyńska-Rechmal
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Przemawiała sprawozdawczyni komisji pani poseł Maria Walczyńska-Rechmal.
Proszę o zabranie głosu ministra zdrowia i opieki społecznej pana Ryszarda Jacka Żochowskiego.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej Ryszard Jacek Żochowski
Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:
Dziękuję, panie ministrze.
Przemawiał minister zdrowia i opieki społecznej pan Ryszard Jacek Żochowski.
Debatę nad tym punktem porządku dziennego rozpoczniemy po przerwie obiadowej.
W tej chwili ogłaszam przerwę do godz. 16.
Dziękuję bardzo.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 14 min 04 do godz. 16 min 03)
Wicemarszałek Marek Borowski:
Wznawiam obrady.
Kontynuujemy rozpatrywanie sprawozdania komisji o projektach ustaw: o zmianie ustawy o zapobieganiu narkomanii, o zapobieganiu narkomanii i zwalczaniu nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi.
Przypominam, że przed przerwą wysłuchaliśmy sprawozdawcy komisji pani poseł Marii Walczyńskiej-Rechmal oraz ministra zdrowia i opieki społecznej pana Ryszarda Jacka Żochowskiego.
Sejm ustalił w debacie nad tym punktem porządku dziennego podział czasu pomiędzy kluby i koła, w zależności od ich wielkości, w granicach od 4 do 35 minut, to jest debatę krótką.
Otwieram dyskusję.
Proszę o zabranie głosu pana posła Ryszarda Ulickiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo.
Przemawiał pan poseł Ryszard Ulicki z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Obecnie głos zabierze pan poseł Ryszard Kalbarczyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi Ryszardowi Kalbarczykowi z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Proszę o zabranie głosu pana posła Andrzeja Gaberlego z Unii Wolności.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo.
Dziękuję panu posłowi Gaberlemu z Unii Wolności.
Obecnie głos zabierze pani poseł Krystyna Sienkiewicz z Unii Pracy.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo pani poseł Sienkiewicz z Unii Pracy.
Proszę o zabranie głosu pana posła Zbigniewa Pietrzykowskiego z klubu BBWR i KPN.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi Pietrzykowskiemu z klubu BBWR i KPN.
Rozpoczynamy wystąpienia indywidualne.
Pierwszy zabierze głos pan poseł Marek Lewandowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi Markowi Lewandowskiemu z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Proszę o zabranie głosu pana posła Tadeusza Józefa Kowalczyka z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi Kowalczykowi z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Proszę o zabranie głosu panią poseł Danutę Polak z Unii Pracy.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Przepraszam bardzo, pani poseł, ten dzwonek to był niestety sygnał dla pani - proszę kończyć.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo pani poseł.
Przykro mi bardzo, ale niestety twarde są wymogi regulaminu.
Obecnie proszę o zabranie głosu panią poseł Katarzynę Marię Piekarską, posła nie zrzeszonego.
Poseł Katarzyna Maria Piekarska
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo.
Przemawiała pani poseł Katarzyna Maria Piekarska, posłanka nie zrzeszona.
Obecnie głos zabierze pani poseł Zofia Wilczyńska z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo pani poseł Wilczyńskiej z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Proszę o zabranie głosu pana posła Mariana Michalskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo.
Wystąpił pan poseł Marian Michalski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Proszę obecnie o zabranie głosu pana posła Andrzeja Gaberlego z Unii Wolności.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi Gaberle z Unii Wolności.
Proszę panią poseł Elżbietę Pielę-Mielczarek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Poseł Elżbieta Piela-Mielczarek
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo pani poseł.
Obecnie głos zabierze pan poseł Krzysztof Trawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi Trawickiemu z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Obecnie głos zabierze pan poseł Władysław Adamski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo.
Przemawiał pan poseł Władysław Adamski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Głos zabierze pan poseł Henryk Kisielewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi Kisielewskiemu z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Zakończyliśmy wystąpienia indywidualne.
Obecnie proszę o zabranie głosu podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej pana Wojciecha Kuźmierkiewicza.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej Wojciech Kuźmierkiewicz
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo panu ministrowi.
Bardzo proszę sprawozdawcę komisji panią poseł Marię Walczyńską-Rechmal.
Poseł Maria Walczyńska-Rechmal
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Pan poseł Rulewski zgłasza się z...?
Wicemarszałek Marek Borowski:
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo.
Czy wszystkie pytania były kierowane do pana ministra?
Wicemarszałek Marek Borowski:
Nie, nie, ale wszystkie do pana ministra, tak?
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dobrze.
Czy są jeszcze pytania? Nie.
Proszę pana ministra o odpowiedź. Jeśli nie będzie wystarczająca, to panią poseł również.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej Wojciech Kuźmierkiewicz
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo.
Zamykam dyskusję.
W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawki, Prezydium Sejmu proponuje skierować ponownie projekty ustaw do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Zdrowia oraz Komisji Ustawodawczej w celu przedstawienia dodatkowego sprawozdania.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 4 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Samorządu Terytorialnego oraz Komisji Ustawodawczej o:
1) rządowym projekcie ustawy o odpadach,
2) poselskim projekcie ustawy o zapobieganiu powstawaniu zanieczyszczeń i odpadów
(druki nr 1424, 1524 i 2173).
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Jana Komornickiego.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję panu posłowi.
Sejm ustalił w debacie nad tym punktem porządku dziennego podział czasu pomiędzy kluby i koła w zależności od ich wielkości, w granicach od 4 do 35 minut, to jest debatę krótką.
Otwieram dyskusję.
Proszę o zabranie głosu pana posła Tadeusza Zająca z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi Tadeuszowi Zającowi z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Proszę o zabranie głosu pana posła Tadeusza Sabata z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Bardzo przepraszam, panie pośle.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Panie pośle, tu posunął się pan za daleko. Prosiłbym o powstrzymanie się od tego typu uwag.
Wicemarszałek Marek Borowski:
A kolegów z SLD, i nie tylko z SLD, proszę o nieprzeszkadzanie panu posłowi. Dziękuję.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo.
Przemawiał pan poseł Tadeusz Sabat z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Obecnie głos zabierze pan poseł Radosław Gawlik z Unii Wolności.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Panowie! Odnoszę wrażenie, że niektórym się tu wydaje, iż są gdzie indziej...
Panie pośle Jankowski, bardzo proszę bez takich uwag na sali sejmowej.
Proszę kontynuować, panie pośle.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo.
Przemawiał pan poseł Radosław Gawlik z Unii Wolności.
Proszę o zabranie głosu pana posła Mirosława Małachowskiego z Unii Pracy.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi Małachowskiemu z Unii Pracy.
Obecnie głos zabierze pan poseł Eugeniusz Januła z Nowej Demokracji - Koła Poselskiego.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Przemawiał pan poseł Eugeniusz Januła z Nowej Demokracji - Koła Poselskiego.
Zakończyliśmy wystąpienia w imieniu klubów i kół.
Przechodzimy do wystąpień indywidualnych.
Jako pierwszy zabierze głos pan poseł Jerzy Kossakowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo.
Przemawiał pan poseł Jerzy Kossakowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Obecnie głos zabierze pan poseł Piotr Kozłowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo.
Przemawiał pan poseł Piotr Kozłowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Obecnie zabierze głos pan poseł Wiesław Kossakowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi Wiesławowi Kossakowskiemu z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Głos obecnie zabierze pani poseł Krystyna Ozga z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Marek Borowski:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Proszę o zabranie głosu pana posła Stanisława Maliszewskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Stanisławowi Maliszewskiemu z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Proszę pana posła Jana Świrepo z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Janowi Świrepo.
Proszę pana posła Wojciecha Nowaczyka z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Wojciechowi Nowaczykowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Henryka Kisielewskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Henrykowi Kisielewskiemu.
Proszę pana posła Franciszka Potulskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Czas posłów klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej został wyczerpany.
Tylko posłów Sojuszu mam zapisanych na liście, a więc muszę uznać, że lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Proszę zatem o zabranie głosu podsekretarza...
(Poseł Władysław Adamski: Panie marszałku, mam pytanie.)
Proszę bardzo, ale pytanie do kogo?
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę obecnie podsekretarza...
(Poseł Jan Komornicki: Jeszcze jest pytanie.)
(Poseł Bolesław Herudziński: Panie marszałku, mam pytanie do pana ministra.)
Poseł Herudziński, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Czy jeszcze są pytania? Nie ma.
Proszę zatem podsekretarza stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa pana Adama Mierzwińskiego.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Adam Mierzwiński
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję, panie ministrze.
Przemawiał pan minister Adam Mierzwiński.
Pozostaje poprosić teraz o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana Jana Komornickiego.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Komornickiemu.
Przedstawiciel rządu przemawiał, przemawiał też poseł sprawozdawca.
Czy są jeszcze pytania? Nie ma. Dziękuję bardzo.
Zamykam dyskusję.
Wysoka Izbo! W czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawki. Jak mi tu podpowiedziano, jest ich około 50. W związku z tym Prezydium Sejmu proponuje, aby ponownie skierować projekty ustaw do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, do Komisji Samorządu Terytorialnego oraz do Komisji Ustawodawczej w celu przedstawienia dodatkowego sprawozdania.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę. Propozycja została przyjęta.
Na tym wyczerpaliśmy punkt czwarty porządku dziennego.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 5 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli (druki nr 1814 i 2185).
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Jerzego Wierchowicza.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi sprawozdawcy Jerzemu Wierchowiczowi.
Wysoka Izbo! Przypominam, iż Sejm podjął decyzję o wysłuchaniu w debacie nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.
Otwieram dyskusję.
Jako pierwszego proszę o zabranie głosu pana posła Kazimierza Pańtaka, Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Kazimierzowi Pańtakowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Jana Burego z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Janowi Buremu.
Proszę pana posła Jana Rulewskiego z Unii Wolności.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Przemawiał pan poseł Jan Rulewski.
Proszę obecnie pana posła Sergiusza Karpińskiego z Unii Pracy.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo panu posłowi Sergiuszowi Karpińskiemu.
Proszę panią posłankę Janinę Kraus, klub BBWR i KPN.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję.
Przemawiała pani posłanka Janina Kraus.
Proszę pana posła Eugeniusza Janułę, Nowa Demokracja - Koło Poselskie.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Eugeniuszowi Janule.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Proszę, pan poseł Adamski, pytanie.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Pan poseł Błasiak.
Proszę bardzo, panie pośle.
Jak rozumiem, pytanie?
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję.
Pan poseł Rulewski, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Nie ma więcej pytań.
A zatem proszę obecnie o zabranie głosu wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli pana Jacka Uczkiewicza.
Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Uczkiewicz
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Prosiłbym bardzo, żeby pan poseł nie zabierał głosu, może pan zadać pytanie. Panie pośle Błasiak, przywołuję pana do porządku, proszę nie rozmawiać z przemawiającym. Chętnie udzielę panu głosu i będzie pan mógł zadać pytanie, ale w sposób cywilizowany.
Proszę kontynuować.
Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Uczkiewicz
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi...
Pan poseł Rulewski, proszę bardzo.
Pytanie, jak rozumiem, panie pośle?
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Nie, nie ˝stwierdzam˝, proszę o pytanie.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Pan poseł Błasiak, proszę bardzo. Proszę o pytania.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Proszę o pytanie.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Ja się nie denerwuję, tylko spełniam obowiązki regulaminowe.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję.
Pani posłanka Kraus - jak rozumiem, też pytanie.
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Czy jeszcze są jakieś pytania?
Nie ma.
Proszę pana prezesa Uczkiewicza o odpowiedź.
Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Uczkiewicz
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Proszę nie zabierać głosu z sali. Proszę zadać następne pytanie, jeżeli pani nie otrzymała odpowiedzi.
Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Uczkiewicz
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi.
Czy pani poseł nie otrzymała odpowiedzi na pytanie?
(Poseł Janina Kraus: Chciałabym zadać jeszcze jedno pytanie.)
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję.
Czy pan prezes może udzielić odpowiedzi?
Proszę.
Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Uczkiewicz
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Prosiłbym o niekontynuowanie już tej debaty. To już się zaczyna robić polemika, a tego regulamin Sejmu nie przewiduje.
Proszę obecnie o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Jerzego Wierchowicza.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Wierchowiczowi.
Pani posłanka Kraus ma jeszcze pytanie do pana posła Wierchowicza?
(Poseł Janina Kraus: Chciałabym sprostować.)
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Nikt już nie chce zabrać głosu.
Zatem zamykam dyskusję.
Wysoka Izbo! W czasie drugiego czytania zgłoszono poprawki do przedłożonego projektu ustawy. W związku z tym Prezydium Sejmu proponuje, aby ponownie skierować projekt ustawy do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz do Komisji Ustawodawczej w celu przedstawienia dodatkowego sprawozdania.
Pytanie do pana posła sprawozdawcy Wierchowicza: Czy pan nie widzi możliwości przeprowadzenia tego od ręki i zgodzi się pan z propozycją skierowania projektu do komisji?
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję. To tylko chciałem wiedzieć. Ponieważ nie ustosunkował się pan do tego ostatecznie, chciałem uzyskać pańską aprobatę.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę. Propozycja została przyjęta.
Wyczerpaliśmy na tym punkt 5 porządku dziennego.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 6 porządku dziennego: Pierwsze czytanie:
1) poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 2203),
2) poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Nadzwyczajnej Sejmu do rozpatrzenia projektów ustaw o zmianie ustawy Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 2209).
Proszę o zabranie głosu pana posła Artura Smółko w celu przedstawienia uzasadnienia projektu ustawy i projektu uchwały.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Smółko za przedstawienie projektu ustawy i projektu uchwały.
Przypominam, Wysoka Izbo, iż Sejm ustalił w debacie nad tym punktem porządku dziennego podział czasu pomiędzy kluby i koła, w zależności od ich wielkości, w granicach od 4 do 35 minut, tj. debatę krótką.
Otwieram dyskusję.
Pierwszego proszę pana posła Wita Majewskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Prosiłbym nie polemizować.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Proszę nie polemizować z posłem. Wszyscy się mogą zapisać do głosu...
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Witowi Majewskiemu.
Proszę pana posła Władysława Medwida z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Władysławowi Medwidowi.
Proszę pana posła Gwidona Wójcika z Unii Wolności.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Gwidonowi Wójcikowi.
Proszę pana posła Tomasza Nałęcza z Unii Pracy.
Proszę, panie profesorze.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Tomaszowi Nałęczowi.
Proszę pana posła Wojciecha Błasiaka, klub BBWR i KPN.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję, panie pośle.
Proszę mi wybaczyć, ale chciałem panu przypomnieć, że byłem członkiem komisji, która opracowała obecną ordynację, ale to przewodniczący komisji, pański kolega, był jej autorem wraz z posłami Unii Wolności i Kongresu Liberalno-Demokratycznego. To wy uchwaliliście tę ordynację. Oczywiście częściowo się z panem zgadzam. To tylko taka gorzka historyczna uwaga człowieka, który przeżył już to, że mogło być inaczej. Mówiliśmy, że to jest złe.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Nie, tu nie chodzi o przepraszanie, po prostu takie wtedy dominowały poglądy. Pamięta pan, że tak było. Dużo się z tą ordynacją nawojowałem.
Dziękuję panu uprzejmie.
Proszę pana posła Andrzeja Machowskiego z Koła Konserwatywno-Ludowego.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Panie pośle, dziękuję bardzo, ale pobił pan swoisty rekord - dwukrotnie przekroczył pan czas przeznaczony dla klubu. Nic nie mówiłem, bo ordynacja to ważna sprawa, tylko odnotowuję to z dziennikarskiego obowiązku.
(Poseł Andrzej Machowski: Bardzo dziękuję panu marszałkowi za wyrozumiałość.)
Proszę bardzo, pan poseł Eugeniusz Januła - z prośbą, żeby jednak podporządkował się pan temu rygorowi.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Eugeniuszowi Janule.
Przystępujemy do wysłuchania wystąpień indywidualnych.
Proszę pana posła Henryka Kisielewskiego.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Henrykowi Kisielewskiemu.
Pana posła Pawlaka nie ma na sali.
Ostatniego proszę zatem pana posła Jana Świrepo z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję panu posłowi Janowi Świrepo.
Ponownie zgłosił się pan poseł Wit Majewski. Proszę o zabranie głosu.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo, panie pośle. Nie jest dla mnie jasne, czy pan, apelując do tych klubów, wycofuje swój wniosek o odrzucenie?
(Poseł Wit Majewski: Nie. Ja prosiłem o poparcie mego wniosku.)
A, nie, pan apeluje na wszelki wypadek.
Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Pani posłanka Petryna, proszę bardzo.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Czy jeszcze ktoś chciałby zabrać głos? Nie.
Proszę pana posła Artura Smółko o zabranie głosu w imieniu wnioskodawców.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję bardzo.
Czy ktoś ma pytanie?
Jeśli nie, to zamykam debatę.
Wysoka Izbo! W dyskusji zgłoszono trzy wnioski: pierwszy o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu; drugi o skierowanie projektu ustawy do Komisji Nadzwyczajnej - tu zgłoszono wniosek o przejście do drugiego czytania projektu uchwały w sprawie powołania tej komisji; trzeci o skierowanie projektu ustawy do Komisji Ustawodawczej.
Do głosowania nad tymi wnioskami przystąpimy jutro rano.
Wysoka Izbo! Na tym kończymy rozpatrywanie punktów porządku dziennego w dniu dzisiejszym.
Proszę posła sekretarza o odczytanie komunikatu.
Sekretarz Poseł Waldemar Dobrowolski
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję.
Informuję, że zgłosili się posłowie w celu złożenia oświadczeń poselskich.
Pierwszego proszę o zabranie głosu pana posła Longina Pastusiaka z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję, panie pośle.
Myślę, że jest to tak oczywiste jak słońce czy księżyc; w kraju nie może być takiej sytuacji, że ludzie napadają na biura poselskie, bo to jest początek albanizacji, zazwyczaj tak to się zaczyna.
Proszę, pani posłanka Irena Petryna.
Wicemarszałek Aleksander Małachowski:
Dziękuję pani posłance Irenie Petrynie.
Wysoka Izbo! Na tym zakończyliśmy oświadczenia poselskie.
Zarządzam przerwę w obradach do dnia 20 marca 1997 r. do godz. 9.
Dziękuję wytrwałym.
(Przerwa w posiedzeniu o godz. 23 min 08)