2 kadencja, 103 posiedzenie, 1 dzień (19.03.1997)
3 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Zdrowia oraz Komisji Ustawodawczej o:
1) poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu narkomanii,
2) rządowym projekcie ustawy o zapobieganiu narkomanii i zwalczaniu nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi (druki nr 816, 1131 i 2193).
Poseł Jan Rulewski:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Też chciałbym podziękować pani poseł sprawozdawcy, całej komisji, a zwłaszcza rządowi. Jednakże chciałbym, aby dano mi szansę i odpowiedziano przynajmniej na trzy pytania, które kieruję zwłaszcza do rządu, ale byłbym niezmiernie kontent, gdyby komisja, której przewodziła pani posłanka, mogła wspomóc.
Pierwsze pytanie do rządu: Czy ma świadomość tego, że ta ustawa ma wejść trzy miesiące po ogłoszeniu? Jeśli chodzi o część restrykcyjną... Czy jest przewidziana dostateczna liczba etatów? Do tej pory w Policji, w komendach wojewódzkich były po dwie osoby, pozostają do tych spraw dwie osoby zajmujące się ściganiem. Czy będzie dostateczna liczba etatów dla osób zajmujących się prewencją, przeciwdziałaniem? Czy służba zdrowia, która ma znane problemy z pieniędzmi i z etatami, będzie w stanie za 3, 4 miesiące realizować wyroki sądów w zakresie leczenia, readaptacji i rehabilitacji? Czy coś już się robi w tym zakresie? Jeśli sąd zechce skorzystać z tej swoistej sankcji, czy będzie odpowiednia placówka, w której można będzie realizować wyrok sądowy? Wreszcie: Czy są odpowiednie środki w tym budżecie - ja ich nie zauważyłem - i w jakiej formie one zostaną wprowadzone? Chodzi o to, by gminy, oświata - również rada konsultacyjna - mogły uczestniczyć w programie prewencji. I trzecia kwestia - mam żal do wielu posłów, ale przede wszystkim do ministerstwa, o to, że w części dotyczącej kar, w tej części sankcyjnej przewidziano wyłącznie kary więzienia bądź grzywny. Czemu w Polsce, panie ministrze sprawiedliwości, nie stosuje się kar dodatkowych? W niewielu krajach w świecie cywilizowanym nie stosuje się takich kar. Przecież narkoman w samochodzie to zagrożenie dla wielu innych osób. Dlaczego zatem nie ma kary dodatkowej - pozbawienia prawa jazdy lub podobnych kar? Dlaczego ograniczamy się tylko do kary więzienia? Więzienia są przepełnione, a przy tym budzą swoisty strach. Dziękuję bardzo, panie marszałku.
Przebieg posiedzenia