2 kadencja, 103 posiedzenie, 1 dzień (19.03.1997)
3 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Zdrowia oraz Komisji Ustawodawczej o:
1) poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu narkomanii,
2) rządowym projekcie ustawy o zapobieganiu narkomanii i zwalczaniu nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi (druki nr 816, 1131 i 2193).
Poseł Krzysztof Trawicki:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Zdrowia oraz Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu narkomanii (druk nr 816) oraz o rządowym projekcie ustawy o zapobieganiu narkomanii i zwalczaniu nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi (druk nr 1131) - pokazuje podstawową różnicę formalną między projektem poselskim a projektem rządowym. Różnica ta polega na tym, że o ile wcześniej przygotowany projekt poselski zmierza jedynie do wprowadzenia odpowiednich zmian do obowiązującej obecnie ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r., o tyle projekt rządowy proponuje przyjęcie nowej ustawy, która zastąpiłaby w całości wspomnianą ustawę z 1985 r. Koncepcja reprezentowana przez projekt rządowy wydaje się słuszniejsza ze względu na wiele nowych spraw i nowych dokumentów poruszających problematykę narkotyków, które pojawiły się od 1985 r. zarówno w Polsce, Europie, jak i na świecie. Jak słusznie zauważono w uzasadnieniu projektu rządowego, przepisy obecnie obowiązującej ustawy oparte są na koncepcji profilaktyczno-leczniczej, przy jednoczesnym ukierunkowaniu na problematykę walki z nielegalnym handlem narkotykami.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Generalnie ustawa o narkomanii spełnia oczekiwania środowisk lekarskich, w szczególności w aspekcie posiadania środków odurzających, budzi natomiast moje zastrzeżenia np. art. 9 ust. 1, który zobowiązuje szereg niezależnych od siebie ministerstw do rozwijania i popierania działalności informacyjnej i kulturalnej podejmowanej w celu informowania społeczeństwa o szkodliwości narkomanii. Z doświadczenia wiemy, że im więcej organów i instytucji jest do czegoś zobowiązanych, tym bardziej sprawa się rozmywa i pozostaje tylko deklaracja na papierze. Uważam, że w tym punkcie powinien być jeden resort za to odpowiedzialny, a pozostałe powinny być zobowiązane do współpracy. Moim zdaniem tym resortem powinno być Ministerstwo Edukacji Narodowej z przyznanym mu na ten cel czasem antenowym w mass mediach. Za nadanie takich programów informacyjno-propagandowych resort ten winien odpowiadać i być odpowiednio z tego rozliczany.
Drugą ważną kwestią, nasuwającą się po wnikliwym przestudiowaniu ustawy, jest problem nieletnich i małoletnich dealerów środków narkotycznych, którzy stanowią główną siłę przy rozpowszechnianiu tych środków, a o których rozdział 6: Przepisy karne wstydliwie milczy.
Uważam, że w rozdziale tym powinien się znaleźć punkt, z którego wynikałoby jasno, że zarówno za produkcję, jak i rozpowszechnianie środków narkotycznych osoby nieletnie i małoletnie podlegają stosownie do ich wieku karze przymusowej resocjalizacji i ewentualnemu leczeniu w specjalnych ośrodkach. Uważam, że osoby te nie powinny być umieszczane na podstawie wyroków sądowych w domach poprawczych czy innych tego typu instytucjach, ponieważ tam podlegałyby dalszej deprawacji i edukacji kryminalnej, jak to się dziś dzieje, a chyba nie o to nam chodzi. Uważam, że przymusowa, poparta wyrokiem sądowym izolacja w odpowiednich szpitalach czy ośrodkach resocjalizacji byłaby właściwym rozwiązaniem problemu.
Pragnę jeszcze raz zwrócić uwagę pań posłanek i panów posłów, że w ustawie pominięto również bardzo ważny problem odurzania się nieletnich przez wdychanie oparów klejów czy rozpuszczalników, np. tri, eteru, słynnego butaprenu, benzyny, nitro. Przyznam się, że nie mam pomysłu w tej materii, ale liczę, że w szanownym gronie 460 moich koleżanek i kolegów ktoś zaproponuje skuteczne rozwiązanie tego problemu w dalszych pracach nad tą tak ważną ustawą. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia