2 kadencja, 91 posiedzenie, 1 dzień - Marszałek

2 kadencja, 91 posiedzenie, 1 dzień (23.10.1996)


    (Początek posiedzenia o godz. 9 min 07)

    (Na posiedzeniu przewodniczą marszałek Sejmu Józef Zych oraz wicemarszałkowie Olga Krzyżanowska, Marek Borowski i Aleksander Małachowski)

Marszałek:

    Otwieram posiedzenie.

    (Marszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)

    Na sekretarzy dzisiejszych obrad powołuję panie posłanki Danutę Ciborowską, Irenę Marię Nowacką oraz panów posłów Witolda Firaka i Stanisława Kusiora.

    W pierwszej części obrad sekretarzami będą pani poseł Danuta Ciborowska i pan poseł Witold Firak.

    Protokół i listę mówców prowadzić będą panowie posłowie Witold Firak i Stanisław Kusior.

    Proszę wyznaczonych posłów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.

    Protokół 90 posiedzenia Sejmu uważam za przyjęty wobec niewniesienia do niego zastrzeżeń.

    Wysoki Sejmie! Z przyjemnością komunikuję, że w tej chwili obradom naszym przysłuchuje się delegacja Zgromadzenia Narodowego Republiki Słowenii z jej przewodniczącym panem Jo?efem ?kolčem. (Zebrani wstają, oklaski)

    Delegacja przybyła do Polski w poniedziałek na zaproszenie marszałka Sejmu Rzeczypospolitej.

    Pragnę jeszcze raz serdecznie powitać naszych gości i życzyć im przyjemnego pobytu w naszym kraju. Jednocześnie wyrażam nadzieję, że wizyta wybitnych parlamentarzystów słoweńskich wzbogaci współpracę między Sejmem RP i parlamentem Słowenii oraz będzie dobrze służyć pomyślnemu rozwojowi polsko-słoweńskich stosunków. (Oklaski)

    Porządek dzienny posiedzenia został paniom i panom posłom doręczony.

    Przypominam, że Sejm przeniósł na bieżące posiedzenie głosowania nad:

    - wnioskami wynikającymi ze sprawozdania Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej,

    - wnioskiem o odrzucenie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

    Właściwe komisje przedłożyły sprawozdanie o pilnym rządowym projekcie ustawy o waloryzacji emerytur i rent.

    Rada Ministrów wniosła projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie zakresu działania niektórych miast wraz z informacją o skutkach obowiązywania tej ustawy.

    Grupa posłów przedłożyła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przypominam, że w porządku dziennym posiedzenia mamy pierwsze czytanie innego projektu ustawy w tej sprawie.

    W związku z tym Prezydium Sejmu - po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów - proponuje, aby:

    skreślić następujące punkty porządku dziennego:

    - dotychczasowy punkt 9 dotyczący sprawozdania komisji o projekcie rezolucji w sprawie założeń polityki mieszkaniowej państwa,

    - dotychczasowy punkt 10 dotyczący sprawozdania komisji o projekcie rezolucji w sprawie przedsiębiorstwa ˝Ruch˝ SA,

    - dotychczasowy punkt 11 dotyczący sprawozdania komisji o projekcie uchwały w sprawie powołania Komisji Nadzwyczajnej,

    - dotychczasowy punkt 17 dotyczący koncepcji polityki przestrzennego zagospodarowania kraju,

    a także dodać punkty porządku dziennego w brzmieniu:

    1. Głosowania nad:

    1) wnioskami wynikającymi ze sprawozdania Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w sprawie z wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu oraz do odpowiedzialności karnej 26 osób w związku z wprowadzeniem i realizacją stanu wojennego (druk nr 1745);

    2) wnioskiem o odrzucenie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (druk nr 1830).

    - Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Ustawodawczej o pilnym rządowym projekcie ustawy o waloryzacji emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (druki nr 1913 i 1953).

    - Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie zakresu działania niektórych miast oraz o miejskich strefach usług publicznych (druk nr 1954) wraz z informacją o skutkach obowiązywania ustawy o zmianie zakresu działania niektórych miast oraz o miejskich strefach usług publicznych (druk nr 1955).

    Prezydium Sejmu proponuje również, aby przeprowadzić pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z druku nr 1950 w ramach dotychczasowego punktu 16.

    Odpowiedniej zmianie ulegną oznaczenia pozostałych punktów porządku dziennego.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycje przyjął.

    Proszę, pan poseł Król, Unia Wolności.

Poseł Jan Król


Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Tak więc tylko nad tym punktem będziemy głosować.

    Wysoki Sejmie! Ponieważ jest sprzeciw zgłoszony przez pana posła Króla z Unii Wolności, dotyczący pierwszego czytania projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie zakresu działania niektórych miast, w tym przedmiocie przeprowadzimy głosowanie.

    Przypominam, że zgodnie z regulaminem i ustalonymi zasadami głosujemy za wnioskiem Prezydium Sejmu.

    Odrzucenie wniosku Prezydium Sejmu oznaczać będzie, iż wniosek pana posła Króla został uwzględniony.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Prezydium Sejmu o wprowadzenie do porządku obrad pierwszego czytania projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie zakresu działania niektórych miast oraz o miejskich strefach usług publicznych (druk nr 1954) wraz z informacją o skutkach obowiązywania ustawy o zmianie zakresu działania niektórych miast oraz o miejskich strefach usług publicznych (druk nr 1955), zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosowania?

    W głosowaniu wzięło udział 423 posłów. Za przyjęciem wniosku Prezydium Sejmu głosowało 157 posłów, przeciw - 221, 45 posłów wstrzymało się od głosowania.

    Stwierdzam, że wniosek Prezydium Sejmu został odrzucony, a tym samym wniosek klubu Unii Wolności został przyjęty, czyli nie wprowadzamy tego punktu do porządku obrad.

    Informuję, że na podstawie art. 99 ust. 3 regulaminu Sejmu zgłoszono wnioski do porządku dziennego.

    Obecnie przystąpię do ich zreferowania.

    Klub Parlamentarny Sojuszu Lewicy Demokratycznej wnosi o skreślenie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Komisji Samorządu Terytorialnego oraz Komisji Ustawodawczej o rządowym projekcie ustawy Prawo wodne.

    W uzasadnieniu wniosku czytamy: ˝W trakcie dyskusji klubowej nad przedmiotowym sprawozdaniem zgłoszono problemy i wątpliwości dotyczące niektórych propozycji projektowanych rozwiązań, co wymaga rozstrzygnięcia w drodze konsultacji, a tym samym uzasadnia powyższy wniosek˝.

    Prezydium Sejmu popiera ten wniosek.

    Przystępujemy do głosowania.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej o skreślenie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Komisji Samorządu Terytorialnego oraz Komisji Ustawodawczej o rządowym projekcie ustawy Prawo wodne, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosowania?

    W głosowaniu wzięło udział 426 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 392 posłów, przeciw - 15, 19 posłów wstrzymało się od głosowania.

    Stwierdzam, że Sejm wniosek Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej uwzględnił.

    Klub Parlamentarny Sojuszu Lewicy Demokratycznej wnosi o skreślenie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie ustawy o dopłatach do cen oleju napędowego do silników.

    W uzasadnieniu wniosku czytamy: ˝Powyższy projekt ustawy nie uwzględnia zróżnicowania wielkości gospodarstw rolnych, stopnia ich zmechanizowania i tym samym zużycia paliwa. W związku z tym grupa posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej skierowała do Sejmu Rzeczypospolitej projekt ustawy o paliwie rolniczym, w którym propozycje rozwiązań dostosowano do prawa obowiązującego w Unii Europejskiej. Uzasadnia to wniosek o zdjęcie z porządku obrad 91 posiedzenia Sejmu wyżej wymienionego sprawozdania w celu umożliwienia podjęcia ostatecznej decyzji o optymalnych rozwiązaniach kwestii cen paliwa rolniczego, po rozpatrzeniu wniesionego przez SLD projektu˝.

    Prezydium Sejmu nie popiera tego wniosku.

    Proszę.

Poseł Ryszard Bondyra


Marszałek:

    Dziękuję panu posłowi.

    Przystępujemy do głosowania.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej o skreślenie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie ustawy o dopłatach do cen oleju napędowego do silników, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosowania?

    W głosowaniu wzięło udział 430 posłów. Za przyjęciem wniosku Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej głosowało 192 posłów, przeciw - 158, 80 posłów wstrzymało się od głosowania.

    Stwierdzam, że Sejm wniosek Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej uwzględnił.

    Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja ministra spraw wewnętrznych o ilości wydanych w 1996 r. zezwoleń dla cudzoziemców na zakup nieruchomości pod budowę obiektów usługowo-gospodarczych z uwzględnieniem, ile na cele handlowe, stacje paliwowe, zakłady produkcyjne.

    Uzasadnienia pisemnego wnioskodawcy nie przedstawiają.

    Prezydium Sejmu nie popiera tego wniosku.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja ministra spraw wewnętrznych o ilości wydanych w 1996 r. zezwoleń dla cudzoziemców na zakup nieruchomości pod budowę obiektów usługowo-gospodarczych z uwzględnieniem, ile na cele handlowe, stacje paliwowe, zakłady produkcyjne, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosowania?

    W głosowaniu wzięło udział 424 posłów. Za przyjęciem wniosku Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego głosowało 306 posłów, przeciw -79, 39 posłów wstrzymało się od głosowania.

    Stwierdzam, że Sejm wniosek Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego uwzględnił.

    Klub Parlamentarny Unii Wolności wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja rządu w sprawie usuwania skutków powodzi oraz długotrwałych opadów w południowej Polsce.

    W uzasadnieniu wniosku czytamy: ˝W bieżącym roku, a szczególnie w ostatnich tygodniach, na skutek długotrwałych opadów w niektórych regionach południowej Polski wystąpiły poważne szkody. Najdotkliwiej odczuwają je rolnicy i mieszkańcy terenów wiejskich. Od dłuższego czasu środowiska rolnicze postulują interwencję rządu i wsparcie ich gospodarstw rolnych. Niezbędne jest również odtworzenie infrastruktury (dróg, mostów, upraw rolnych i leśnych) oraz usunięcie powstałych zagrożeń. Do tej pory, mimo licznych interwencji rolników, samorządów terytorialnych i parlamentarzystów, administracja rządowa pozostaje obojętna i bezczynna. Dlatego Klub Parlamentarny Unii Wolności zwraca się do rządu z pytaniem, czy zamierza się podjąć skuteczne działania w tej sprawie˝.

    Prezydium Sejmu nie popiera tego wniosku.

    W tej sprawie zgłoszono zapytanie poselskie, które jest oczywiście włączone do porządku obrad dzisiejszego posiedzenia.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Klubu Parlamentarnego Unii Wolności o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja rządu w sprawie usuwania skutków powodzi oraz długotrwałych opadów w południowej Polsce, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosowania?

    W głosowaniu wzięło udział 427 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 198 posłów, przeciw - 165, 64 posłów wstrzymało się od głosowania.

    Stwierdzam, że Sejm wniosek Klubu Parlamentarnego Unii Wolności uwzględnił.

    Klub Parlamentarny Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform i Konfederacji Polski Niepodległej wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie wyznaczenia komisjom sejmowym terminu przedstawienia Sejmowi sprawozdania o poselskim projekcie uchwały Sejmu Rzeczypospolitej w sprawie powołania Komisji Nadzwyczajnej dla zbadania prawidłowości funkcjonowania Najwyższej Izby Kontroli w zakresie kontroli Banku Handlowego SA.

    W uzasadnieniu wniosku czytamy: ˝W październiku 1994 r., a więc ponad dwa lata temu, grupa posłów KPN wniosła projekt uchwały Sejmu w sprawie powołania Komisji Nadzwyczajnej do zbadania prawidłowości funkcjonowania Najwyższej Izby Kontroli w zakresie kontroli Banku Handlowego SA. Bezpośrednim tego powodem było ujawnienie faktu istnienia poufnego protokołu kontroli NIK z działalności dewizowej Banku Handlowego przeprowadzonej w pierwszej połowie 1993 r. Ustalenia bowiem tej kontroli nie zostały udostępnione Sejmowi, a procedura kontroli przerwana.

    Pośrednim zaś powodem wniesienia projektu tej uchwały było wcześniejsze przerwanie kontroli NIK z działalności dewizowej Banku Handlowego w lipcu 1992 r., po nagłej śmierci prowadzącego kontrolę Michała Falzmanna.

    W styczniu 1995 r. Sejm skierował projekt uchwały do Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich oraz do Komisji Ustawodawczej. Przez 21 miesięcy komisje te nie znalazły czasu, aby projekt rozpatrzyć. Powołanie natomiast miesiąc temu, we wrześniu bieżącego roku, specjalnej podkomisji do oceny projektu uchwały otwiera pole do kolejnych kilkunastu miesięcy zwłoki. Dlatego Sejm powinien wyznaczyć obu komisjom termin przedstawienia sprawozdania o wniesionym projekcie uchwały˝.

    Prezydium Sejmu skierowało projekt tej uchwały do właściwych komisji i wniosku tego nie popiera.

    Przewodniczący komisji pan poseł Grodzicki bezpośrednio przed obradami poinformował mnie, iż podkomisja zakończy pracę w trakcie obecnego posiedzenia Sejmu, a więc sprawa może być aktualna na przyszłym posiedzeniu Sejmu.

    (Poseł Wojciech Błasiak: Wycofujemy ten wniosek.)

    Dziękuję bardzo. Nie głosujemy.

    Koło Parlamentarne Konfederacji Polski Niepodległej wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Pierwsze czytanie projektu uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zwracającej się do rządu z wnioskiem w sprawie zawarcia z województwem tarnobrzeskim umowy społeczno-gospodarczej.

    W uzasadnieniu wniosku czytamy: ˝Sytuacja społeczno-gospodarcza województwa tarnobrzeskiego gwałtownie się pogarsza. Panuje i narasta bezrobocie. Obniża się poziom życia mieszkańców. Nieodpowiedzialna polityka rządu doprowadza do degradacji regionu.

    Szczególnie trudna stała się sytuacja przemysłu siarkowego. Gwałtownie spada produkcja, redukuje się zatrudnienie. Katastrofą ekologiczną grozi likwidacja odkrywkowych kopalń siarki. Siarkopol jest zmuszony do zwolnienia 967 osób.

    Załamuje się przemysł maszynowy. W Nowej Dębie w kryzysie jest Dezamet, Dezal i Bernard Moteurs. Pogarsza się sytuacja w hucie Stalowa Wola.

    Budownictwo trawi kryzys. Na przykład w Tarnobrzegu w Budcopie zwolnienia objęły 300 osób. Sytuację pogarsza niedorozwój regionu, mała atrakcyjność dla inwestorów.

    Pogłębia się bezrobocie w rolnictwie. Upadek przemysłu siarkowego i kryzys przemysłu obronnego pozbawiły województwo szans rozwoju.

    Bez pomocy rządu region tarnobrzeski znajdzie się w dramatycznej sytuacji. Jedynym wyjściem jest podpisanie przez rząd kontraktu z województwem tarnobrzeskim na wzór kontraktu dla Śląska. W tym celu należy pilnie powołać rządowo-społeczną komisję dla przygotowania kontraktu. Sejm powinien podjąć decyzję w tej sprawie przed ostatecznym uchwaleniem budżetu na 1997 r.˝

    Informuję, iż Prezydium Sejmu skierowało projekt uchwały do komisji i w związku z tym wniosku tego nie popiera.

    Przystępujemy do głosowania.

    (Poseł Władysław Stępień: Przepraszam, proszę o głos.)

    Proszę bardzo.

Poseł Władysław Stępień


Marszałek:

    Proszę, panie pośle.

Poseł Krzysztof Kamiński


Marszałek:

    Dziękuję.

    Przystępujemy do głosowania.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Koła Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Pierwsze czytanie projektu uchwały Sejmu Rzeczypospolitej zwracającej się do rządu z wnioskiem w sprawie zawarcia z województwem tarnobrzeskim umowy społeczno-gospodarczej, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosowania?

    W głosowaniu wzięło udział 427 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 113 posłów, przeciw - 250, 64 posłów wstrzymało się od głosowania.

    Stwierdzam, że Sejm wniosek Koła Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej odrzucił.

    Koło Parlamentarne Konfederacji Polski Niepodległej wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja prezesa Głównego Urzędu Ceł Mieczysława Nogaja o sytuacji i perspektywie funkcjonowania Generalnego Inspektoratu Celnego, a w szczególności tzw. delegatur terenowych GIC w związku z realizacją reformy centrum administracyjnego państwa.

    W uzasadnieniu wniosku czytamy... Oj, to bardzo obszerne uzasadnienie. ˝Od dwóch lat w Sejmie RP trwają prace nad ustawą o inspekcji celnej, która ma powołać do życia nowy organ administracji państwowej. Jego zadaniem ma być, najogólniej, ściganie przestępstw wynikających z naruszenia prawa celnego i dewizowego. Projekt ustawy poparło ponad dwustu posłów Sejmu II kadencji. Prace nad tym projektem są w obecnej chwili bardzo zaawansowane i mimo sporów co do ostatecznego kształtu ustawy idea utworzenia inspekcji celnej niezmiennie cieszy się dużym poparciem.

    Jednym z argumentów przemawiających za utworzeniem inspekcji był rachunek nakładów na funkcjonowanie Generalnego Inspektoratu Celnego i zysków, które przynosił on dla skarbu państwa.

    Pan Waldemar Manugiewicz w imieniu rządu jednoznacznie stwierdził, że dotychczasowy Generalny Inspektorat Celny działający w ramach struktur Głównego Urzędu Ceł zostanie utrzymany do czasu podjęcia stosownych regulacji prawnych przez Wysoką Izbę.

    Należy zauważyć, że nadal w projekcie nowej ustawy o inspekcji celnej w przepisach przejściowych i końcowych widnieje zapis dotyczący automatycznego uzyskania przez pracowników Generalnego Inspektoratu Celnego Głównego Urzędu Ceł statusu pracownika nowej inspekcji celnej.

    W świetle powyższych faktów Wysoka Izba powinna uzyskać informacje o intencjach polecenia z dnia 9 października 1996 r. prezesa GUC, w którym zobowiązuje wiceprezesa Głównego Urzędu Ceł m.in. do ˝przekazania na potrzeby urzędów celnych obiektów i ruchomości będących w dyspozycji tzw. delegatur GIC w terenie˝, i to w bardzo krótkim terminie, bo do dnia 30 października 1996 r.

    Należy nadmienić, że niespełna dwa miesiące temu minister współpracy gospodarczej z zagranicą podpisał nowy statut Głównego Urzędu Ceł, w którym znalazł się zapis o możliwości tworzenia zamiejscowych zespołów lub samodzielnych stanowisk pracy działających w miejscowościach znajdujących się poza siedzibą Głównego Urzędu Ceł.

    W uzasadnieniu do projektu tego statutu znajduje się zapis, że możliwość taka przewidziana jest w szczególności dla niektórych biur Generalnego Inspektoratu Celnego. Ponieważ wszystkie te działania można bez trudu odczytać jako próbę ponownego ubezwłasnowolnienia Generalnego Inspektoratu Celnego, wnosimy, aby pan prezes podjął próbę wyjaśnienia Wysokiej Izbie, dlaczego niedużą grupę funkcjonariuszy Generalnego Inspektoratu Celnego, którzy pracy w administracji celnej nauczyli się za pieniądze podatników, próbuje się pozbawić możliwości dalszej pracy, którą wykonują rzeczywiście dobrze.

    Wysoka Izba pragnie z pewnością dowiedzieć się także, dlaczego w ten sposób lekceważone są oświadczenia składane na forum Sejmu w imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Tak samo lekceważone są intencje pracującego nad projektem ustawy parlamentu. Intencje te można odczytać z faktu kontynuowania prac nad projektem, w którym - jak wspomniałem poprzednio - zawarte są zapisy dotyczące sytuacji pracowników Generalnego Inspektoratu Celnego Głównego Urzędu Ceł˝.

    W tej sprawie zgłoszono zapytanie, które zostało włączone do porządku dziennego.

    Prezydium Sejmu nie popiera tego wniosku.

    Przystępujemy do głosowania.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Koła Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja prezesa Głównego Urzędu Ceł Mieczysława Nogaja o sytuacji i perspektywie funkcjonowania Generalnego Inspektoratu Celnego, a w szczególności tzw. delegatur terenowych GIC w związku z realizacją reformy centrum administracyjnego państwa, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 420 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 192 posłów, przeciw - 188, wstrzymało się od głosu 40 posłów.

    Stwierdzam, że Sejm wniosek Koła Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej uwzględnił.

    Koło Parlamentarne Konfederacji Polski Niepodległej wnosi o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja prezesa Najwyższej Izby Kontroli na temat kontroli w firmie Towarzystwo Ubezpieczeniowo-Reasekuracyjne ˝Polisa˝.

    W uzasadnieniu wniosku czytamy: ˝W zeszłym tygodniu prasę obiegły informacje na temat kontroli NIK w Towarzystwie Ubezpieczeniowo-Reasekuracyjnym ˝Polisa˝ oraz powiązań ˝Polisy˝ z firmami państwowymi. Według tych informacji inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli stwierdzili, że lokowanie państwowych pieniędzy w ˝Polisę˝ było niegospodarne, niecelowe i bardzo ryzykowne. Prezes NIK Janusz Wojciechowski w rozmowie z prasą przyznał, że rozważa możliwość złożenia zawiadomienia o przestępstwie do prokuratury. Sprawa firmy ubezpieczeniowej ˝Polisa˝ była najgłośniejszym skandalem politycznym na jesieni ubiegłego roku, gdyż ujawniła powiązania byłych działaczy byłej PZPR z biznesem. Dlatego Sejm Rzeczypospolitej powinien poznać raport NIK w tej sprawie i wysłuchać opinii prezesa Izby.˝

    Pragnę poinformować Wysoką Izbę, iż w dniu dzisiejszym przed obradami Sejmu wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli poinformował marszałka Sejmu, iż kontrola została zakończona, a protokół został przekazany właściwym trzem ministrom w celu ustosunkowania się do wniosków. Na to zgodnie z ustawą ministrowie mają 7 dni.

    Prezydium Sejmu z tego powodu nie popiera wniosku.

    Przystępujemy do głosowania.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Koła Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Informacja prezesa NIK na temat kontroli w firmie Towarzystwo Ubezpieczeniowo-Reasekuracyjne ˝Polisa˝, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 417 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 132 posłów, przeciw - 236, wstrzymało się od głosu 49 posłów.

    Stwierdzam, że Sejm wniosek Koła Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej odrzucił.

    Komisja Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisja Ustawodawcza wnoszą o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Pierwsze czytanie projektu rezolucji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wzywającej Radę Ministrów do wniesienia projektu ustawy w sprawie rzeczy i praw majątkowych oddawanych do odpłatnego użytkowania.

    Komisje nie przedstawiają uzasadnienia na piśmie.

    Prezydium Sejmu nie popiera tego wniosku.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Pierwsze czytanie projektu rezolucji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wzywającej Radę Ministrów do wniesienia projektu ustawy w sprawie rzeczy i praw majątkowych oddawanych do odpłatnego użytkowania, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosowania?

    W głosowaniu wzięło udział 430 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 123 posłów, przeciw - 256, 51 posłów wstrzymało się od głosowania.

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił wniosek komisji.

    Komisja Polityki Społecznej wnosi o dodanie - i rozpatrzenie łącznie z pilnym rządowym projektem ustawy - punktu porządku dziennego w brzmieniu: Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz o zmianie ustawy o pomocy społecznej.

    Komisja nie przedstawia uzasadnienia na piśmie.

    Prezydium Sejmu nie popiera tego wniosku z powodu przeszkód prawnych: łączenia projektu poselskiego z projektem ustawy rozpatrywanym w trybie pilnym.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku Komisji Polityki Społecznej o dodanie - i rozpatrzenie łącznie z pilnym rządowym projektem ustawy - punktu porządku dziennego w brzmieniu: Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz o zmianie ustawy o pomocy społecznej, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosowania?

    W głosowaniu wzięło udział 428 posłów. Za przyjęciem wniosku komisji głosowało 385 posłów, przeciw - 20, 23 posłów wstrzymało się od głosowania.

    Stwierdzam, że Sejm wniosek Komisji Polityki Społecznej uwzględnił.

    Prezydia Komisji Samorządu Terytorialnego oraz Komisji Ustawodawczej wnoszą o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego oraz Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie ustawy o działalności gospodarczej gmin.

    W uzasadnieniu wniosku czytamy: ˝Projekt ustawy jest projektem pilnym z uwagi na to, że ustawa powinna wejść w życie najpóźniej 1 stycznia 1997 r.˝

    Prezydium Sejmu nie popiera tego wniosku i przewiduje rozpatrzenie tego sprawozdania na następnym posiedzeniu Sejmu.

    Przystępujemy do głosowania.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku prezydiów Komisji Samorządu Terytorialnego oraz Komisji Ustawodawczej o dodanie punktu porządku dziennego w brzmieniu: Sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego oraz Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie ustawy o działalności gospodarczej gmin, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosowania?

    W głosowaniu wzięło udział 424 posłów. Za przyjęciem wniosku głosowało 141 posłów, przeciw - 248, 35 posłów wstrzymało się od głosowania.

    Stwierdzam, że Sejm wniosek prezydiów Komisji Samorządu Terytorialnego oraz Komisji Ustawodawczej odrzucił.

    Stwierdzam, że porządek dzienny 91 posiedzenia zaproponowany przez Prezydium Sejmu, wraz z przyjętymi zmianami, został zatwierdzony.

    Obecnie przedstawię propozycje dotyczące trybu rozpatrywania poszczególnych punktów porządku dziennego.

    Prezydium Sejmu, po wysłuchaniu opinii Konwentu Seniorów, proponuje, aby przeprowadzić debaty krótkie nad punktami porządku dziennego dotyczącymi: sprawozdania komisji o projektach ustaw w sprawie Prawa celnego, sprawozdania komisji o projekcie ustawy o waloryzacji emerytur i rent, pierwszego czytania projektów ustaw: o gospodarce nieruchomościami, o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, o krwiodawstwie i krwiolecznictwie.

    Nad pozostałymi punktami porządku dziennego wymagającymi dyskusji Prezydium Sejmu proponuje wysłuchanie 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.

    (Poseł Wojciech Błasiak: Zgłaszam sprzeciw.)

    Jest sprzeciw.

    Proszę, pan poseł Błasiak.

Poseł Wojciech Błasiak


Marszałek:

    Wysoki Sejmie! Wniosek pana posła Błasiaka rozpatrzy Prezydium Sejmu, ponieważ Prezydium w porozumieniu z Konwentem Seniorów ustala przebieg obrad, a także wszystkie pozostałe sprawy organizacyjne.

    A zatem, panie pośle, Prezydium Sejmu w dniu dzisiejszym rozpatrzy ten wniosek.

    Głosowania nad dodanym punktem 1 oraz trzecie czytanie projektów ustaw podatkowych rozpoczniemy za chwilę. Zresztą w tej sprawie o głos poprosił prezes Rady Ministrów.

    Pozostałe głosowania przeprowadzimy w czwartek rano i w piątek rano.

    Interpelacje i zapytania rozpatrzymy jutro w godzinach od 16 do 19.

    Bardzo proszę, panie premierze.

Prezes Rady Ministrów Włodzimierz Cimoszewicz


Marszałek:

    Wysoki Sejmie! Wobec tej propozycji i wniosku pana premiera...

    Jeszcze pan poseł Bugaj, proszę bardzo.

Poseł Ryszard Bugaj


Marszałek:

    Dziękuję.

    Wysoki Sejmie! Wobec wniosku pana premiera zarządzam półgodzinną przerwę i posiedzenie Konwentu Seniorów.

    Wysoki Sejmie! Bez porozumienia z Konwentem Seniorów i Prezydium Sejmu nie mogę postawić jakiegokolwiek wniosku o zmianę porządku dziennego. (Oklaski)

    Bardzo proszę pana premiera o wzięcie udziału w posiedzeniu Konwentu Seniorów.

    (Przerwa w posiedzeniu od godz. 9 min 51 do godz. 10 min 35)

Marszałek:

    Proszę o zajmowanie miejsc.

    Wysoki Sejmie! Przystępuję do zreferowania ustaleń Konwentu Seniorów.

    W posiedzeniu Konwentu Seniorów udział wzięli również: przewodniczący Komisji Ustawodawczej pan poseł Jaskiernia, przewodniczący Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich pan poseł Grodzicki, a także pan premier Cimoszewicz i pan wicepremier Kołodko.

    Po szerokiej dyskusji Prezydium Sejmu - w porozumieniu z Konwentem Seniorów - proponuje, aby przenieść trzecie czytanie projektów ustaw podatkowych na jutro.

    Prezydium Sejmu proponuje w związku z tym uzupełnienie porządku dziennego o punkt: Stanowisko rządu wobec projektów ustaw podatkowych w powiązaniu z pracami nad projektem ustawy budżetowej na 1997 r.

    Tej informacji wysłuchalibyśmy dziś bezpośrednio po przerwie obiadowej, tj. o godz. 16. Następnie kluby miałyby czas, aby zapoznać się z tym stanowiskiem, przedyskutować je i jutro rano - po głosowaniach dotyczących stanowiska Senatu - przeszlibyśmy do debaty nad stanowiskiem rządu w tej sprawie. Prezydium Sejmu proponuje wysłuchanie 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół. Dopiero po tej debacie przeszlibyśmy do głosowań nad poprawkami do ustaw podatkowych.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję Prezydium Sejmu w tej sprawie przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę, dziękuję.

    Informuję, że Senat przyjął bez poprawek następujące ustawy:

    - o utrzymaniu czystości i porządku w gminach,

    - o zmianie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych oraz o zmianie innych ustaw,

    - o ratyfikacji Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju,

    - o ratyfikacji umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju o przywilejach i immunitetach Organizacji.

    Za chwilę poproszę posła sekretarza o odczytanie komunikatu o posiedzeniach komisji, które odbędą się dziś. Tylko proszę pamiętać, że jeżeli odbywają się głosowania, to w tym czasie - mimo wcześniejszej zgody - posiedzenia komisji nie mogą się odbyć. To jest oczywiste, ale z daleko posuniętej ostrożności komunikuję o tym.

    Bardzo proszę o odczytanie komunikatów.

Sekretarz Poseł Danuta Ciborowska


Marszałek:

    Dziękuję, pani poseł.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 1 porządku dziennego: Głosowania nad:
   1) wnioskami wynikającymi ze sprawozdania Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w sprawie z wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu oraz do odpowiedzialności karnej 26 osób w związku z wprowadzeniem i realizacją stanu wojennego (druk nr 1745),
   2) wnioskiem o odrzucenie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (druk nr 1830).

    Przechodzimy do rozpatrzenia wniosków wynikających ze sprawozdania Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej zawartego w druku nr 1745.

    Przypominam, że na poprzednim posiedzeniu Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez pana posła Mariana Żenkiewicza i przeprowadził dyskusję.

    (Poseł Krzysztof Kamiński: Proszę o głos w sprawie formalnej.)

    Pan poseł Kamiński, proszę.

Poseł Krzysztof Kamiński


Marszałek:

    Panie pośle, właśnie mnie pan uprzedził, zamierzałem wyjaśnić cały tryb głosowania.

    Z zapisu ustawy o Trybunale Stanu wynika, że zgodnie z tą ustawą głosować będziemy za postawieniem w stan oskarżenia, a nie odwrotnie, za umorzeniem. Dopiero wyniki głosowania decydują o tym, co się dalej dzieje.

    Zanim przystąpimy do głosowań, przypominam, że wnioski zawarte w sprawozdaniu nie obejmują ośmiu osób wymienionych we wniosku wstępnym, a mianowicie: Floriana Siwickiego, Tadeusza Tuczapskiego, Eugeniusza Molczyka, Józefa Baryły, którzy nie mogą ponosić odpowiedzialności konstytucyjnej i karnej ze względu na fakt, że nie zajmowali stanowisk państwowych, o których mowa w art. 1 ustawy o Trybunale Stanu. Nie obejmują także członków byłej Rady Państwa: Zdzisława Tomala, Jerzego Ziętka, Henryka Szafrańskiego i Edwarda Dudy, ponieważ zmarli. Informuję, że wobec tych osób nastąpiło umorzenie postępowania z mocy prawa.

    W rezultacie komisja przedstawia wniosek o umorzenie postępowania wobec 18 osób.

    Natomiast zawarty w sprawozdaniu komisji wniosek mniejszości o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej obejmuje 15 osób. Wniosek mniejszości nie obejmuje członków byłej Rady Państwa: Jana Szczepańskiego, który się wstrzymał od głosowania, Stanisława Wrońskiego, który był nieobecny, i Ryszarda Reiffa, który głosował przeciw.

    Przypominam, że zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy o Trybunale Stanu Sejm podejmuje uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności konstytucyjnej bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.

    Wysoka Izbo! W pierwszej kolejności będziemy głosować nad wnioskami o postawienie w stan oskarżenia. Jest to zgodne ze stanowiskiem zawartym we wniosku mniejszości. Głosować będziemy nad postawieniem w stan oskarżenia poszczególnych osób.

    Taki tryb głosowania jest zgodny z obowiązującą w systemie prawa zasadą indywidualizacji odpowiedzialności, a także znajduje uzasadnienie w fakcie zajmowania stanowisk lub pełnienia funkcji przez osoby wymienione we wniosku w różnych organach.

    Podkreślam, że - zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy o Trybunale Stanu - jeżeli wniosek o postawienie w stan oskarżenia nie uzyska bezwzględnej większości głosów, marszałek Sejmu stwierdza umorzenie postępowania.

    Przystępujemy do głosowania.

    Kto z pań i panów posłów jest za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia pana Wojciecha Jaruzelskiego, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 417 posłów. Większość bezwzględna wynosi 209. Za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia głosowało 146 posłów, przeciw - 211, wstrzymało się od głosu 60 posłów.

    Stwierdzam, że wniosek nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, a zatem następuje umorzenie postępowania.

    Kto z pań i panów posłów jest za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia pana Czesława Kiszczaka, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 423 posłów. Większość bezwzględna wynosi 212. Za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia głosowało 163 posłów, przeciw - 195, wstrzymało się od głosu 65 posłów.

    Stwierdzam, że wniosek nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, więc sprawa podlega umorzeniu.

    Kto z pań i panów posłów jest za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia pana Tadeusza Hupałowskiego, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 422 posłów. Większość bezwzględna wynosi 212. Za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia głosowało 155 posłów, przeciw - 198, wstrzymało się od głosu 69 posłów.

    Stwierdzam, że wniosek nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, więc sprawa podlega umorzeniu.

    Kto z pań i panów posłów jest za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia pana Czesława Piotrowskiego, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 421 posłów. Większość bezwzględna wynosi 211. Za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia głosowało 156 posłów, przeciw - 196, wstrzymało się od głosu 69 posłów.

    Stwierdzam, że wniosek nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, więc sprawa podlega umorzeniu.

    Kto z pań i panów posłów jest za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia pana Michała Konrada Janiszewskiego, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 421 posłów. Większość bezwzględna wynosi 211. Za przyjęciem wniosku o postawienie w stan oskarżenia głosowało 156 posłów, przeciw - 199, wstrzymało się od głosu 66 posłów.

    Stwierdzam, że wniosek nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, więc sprawa podlega umorzeniu.

    Kto z pań i panów posłów jest za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia pana Henryka Jabłońskiego, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 424 posłów. Większość bezwzględna wynosi 213. Za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia głosowało 152 posłów, przeciw - 207, wstrzymało się od głosu 65 posłów.

    Stwierdzam, że wniosek nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, więc sprawa podlega umorzeniu.

    Kto z pań i panów posłów jest za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia pana Tadeusza Witolda Młyńczaka, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 420 posłów. Większość bezwzględna wynosi 211. Za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia głosowało 149 posłów, przeciw - 204, wstrzymało się od głosu 67 posłów.

    Stwierdzam, że wniosek nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, sprawa podlega umorzeniu.

    Kto z pań i panów posłów jest za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia pana Kazimierza Secomskiego, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 417 posłów. Większość bezwzględna wynosi 209. Za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia głosowało 148 posłów, przeciw - 199, wstrzymało się od głosu 70 posłów.

    Stwierdzam, że wniosek nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, sprawa podlega umorzeniu.

    Kto z pań i panów posłów jest za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia pani Eugenii Kempary, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 422 posłów. Większość bezwzględna wynosi 212. Za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia głosowało 150 posłów, przeciw - 199, wstrzymało się od głosu 73 posłów.

    Stwierdzam, że wniosek nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, sprawa podlega umorzeniu.

    Kto z pań i panów posłów jest za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia pana Emila Kołodzieja, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 422 posłów. Większość bezwzględna wynosi 212. Za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia głosowało 147 posłów, przeciw - 209, wstrzymało się od głosu 66 posłów.

    Stwierdzam, że wniosek nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, sprawa podlega umorzeniu.

    Kto z pań i panów posłów jest za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia pana Władysława Kruczka, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 421 posłów. Większość bezwzględna wynosi 211. Za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia głosowało 155 posłów, przeciw - 195, wstrzymało się od głosu 71 posłów.

    Stwierdzam, że wniosek nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, sprawa podlega umorzeniu.

    Kto z pań i panów posłów jest za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia pani Krystyny Marszałek-Młyńczyk, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciw?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    W głosowaniu wzięło udział 419 posłów. Większość bezwzględna wynosi 210. Za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia głosowało 144 posłów, przeciw - 203, wstrzymało się od głosu 72 posłów.

    Stwierdzam, że wniosek nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, sprawa podlega umorzeniu.

    Kto z pań i panów posłów jest za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia pana Józefa Ozgi-Michalskiego, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosowania?

    W głosowaniu wzięło udział 421 posłów. Większość bezwzględna wynosi 211. Za postawieniem w stan oskarżenia głosowało 149 posłów, przeciw - 214, 58 posłów wstrzymało się od głosowania.

    Stwierdzam, że wniosek nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, sprawa podlega umorzeniu.

    Kto z pań i panów posłów jest za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia pana Kazimierza Barcikowskiego, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosowania?

    W głosowaniu wzięło udział 420 posłów. Większość bezwzględna wynosi 211. Za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia głosowało 156 posłów, przeciw - 199, 65 posłów wstrzymało się od głosowania.

    Stwierdzam, że wniosek nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, sprawa podlega umorzeniu.

    Kto z pań i panów posłów jest za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia pana Mieczysława Róg-Świostka, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosowania?

    W głosowaniu wzięło udział 418 posłów. Większość bezwzględna wynosi 210. Za wnioskiem o postawienie w stan oskarżenia głosowało 149 posłów, przeciw - 200, 69 posłów wstrzymało się od głosowania.

    Stwierdzam, że wniosek nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, sprawa podlega umorzeniu.

    Przypominam, że wniosek mniejszości nie obejmuje trzech członków byłej Rady Państwa wymienionych we wniosku komisji. Są to: Ryszard Reiff, Jan Szczepański i Stanisław Wroński.

    Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej wnosi o umorzenie postępowania wobec tych osób.

    Przypominam jednak, że zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy o Trybunale Stanu umorzenie postępowania zostaje stwierdzone przez marszałka Sejmu, jeżeli Sejm nie podejmie uchwały o pociągnięciu do odpowiedzialności konstytucyjnej bezwzględną większością głosów.

    Pod głosowanie poddam wobec tego, zgodnie z przepisem tej ustawy, wnioski o pociągnięcie wyżej wymienionych osób do odpowiedzialności konstytucyjnej.

    Sądzę, że w przyszłości musimy zastanowić się także nad zmianą tych przepisów.

    Przystępujemy do głosowania.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej pana Ryszarda Reiffa, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosowania?

    W głosowaniu wzięło udział 421 posłów. Większość bezwzględna wynosi 211. Za przyjęciem wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności głosowało 2 posłów, przeciw - 398, 21 posłów wstrzymało się od głosowania.

    Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów odrzucił wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej pana Ryszarda Reiffa. Stwierdzam zatem umorzenie postępowania w tej sprawie.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej pana Jana Szczepańskiego, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosowania?

    W głosowaniu wzięło udział 423 posłów. Większość bezwzględna wynosi 212. Za przyjęciem wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności głosowało 2 posłów, przeciw - 380, 41 posłów wstrzymało się od głosowania.

    Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów odrzucił wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej. Stwierdzam zatem umorzenie postępowania w sprawie pana Jana Szczepańskiego.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej pana Stanisława Wrońskiego, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosowania?

    W głosowaniu wzięło udział 411 posłów. Większość bezwzględna wynosi 206. Za przyjęciem wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności głosowało 5 posłów, przeciw - 339, 67 posłów wstrzymało się od głosowania.

    Stwierdzam, że Sejm wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów odrzucił wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej. Sprawa pana Stanisława Wrońskiego została zatem umorzona.

    Przechodzimy do rozpatrzenia wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

    Przypominam, że Sejm na poprzednim posiedzeniu wysłuchał uzasadnienia projektu ustawy przedstawionego przez pana senatora Leszka Lackorzyńskiego oraz przeprowadził dyskusję, w trakcie której zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu.

    Wniosek ten poddam pod głosowanie.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, zawartego w druku nr 1830, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosowania?

    W głosowaniu wzięło udział 419 posłów. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu głosowało 187 posłów, przeciw - 207, 25 posłów wstrzymało się od głosowania.

    Stwierdzam, że Sejm wniosek o odrzucenie projektu ustawy odrzucił.

    Prezydium Sejmu proponuje, aby Sejm skierował senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego do Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Ustawodawczej w celu rozpatrzenia.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę. Dziękuję.

    Bardzo proszę panią marszałek Olgę Krzyżanowską o dalsze przewodniczenie.

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Olga Krzyżanowska)

Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 2 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Zdrowia oraz Komisji Ustawodawczej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 1925 i 1938). (Gwar na sali)

    Proszę państwa o zachowanie spokoju. Kto z państwa chce opuścić salę, proszę to zrobić, ażeby umożliwić wystąpienie posłowi sprawozdawcy. Jeszcze raz proszę o przerwanie rozmów na sali.

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Marka Balickiego. (Gwar na sali)

    Po raz kolejny proszę panie posłanki i panów posłów o przerwanie rozmów na sali. Proszę, jeżeli to konieczne, prowadzić dyskusję w kuluarach.

    Proszę bardzo, panie pośle.

Poseł Marek Balicki


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Przemawiał pan poseł sprawozdawca.

    Dziękuję, panie pośle.

    Sejm postanowił o wysłuchaniu w debacie nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.

    Otwieram dyskusję.

    Proszę panią poseł Izabellę Sierakowską o zabranie głosu w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Władysław Medwid.

Poseł Izabella Sierakowska


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję.

    Przemawiała pani poseł Izabella Sierakowska.

    Pani Poseł! W związku z wyrażoną przez panią dezaprobatą dla obrazu polskiego Sejmu chciałam wyrazić dezaprobatę dla pani stwierdzenia, że jak zwykle wyjątkiem niechlubnym jest Polska. Wydaje mi się, że to jest za daleko idące twierdzenie. (Oklaski)

    (Poseł Izabella Sierakowska: Czasem jesteśmy tu niechlubnym wyjątkiem, pani marszałek.)

    Bardzo proszę nie używać takich twierdzeń w stosunku do nas wszystkich, jako poseł. Dziękuję bardzo, pani poseł.

    Proszę bardzo pana posła Władysława Medwida o zabranie głosu w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Włodzimierz Puzyna.

Poseł Władysław Medwid


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Proszę zbliżać się do końca, niestety - czas. Bardzo przepraszam, ale jest to decyzja, którą podjął Sejm.

Poseł Władysław Medwid


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie Pośle! Z przykrością powtórnie przypominam o czasie.

Poseł Władysław Medwid


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, po raz trzeci bardzo proszę o przestrzeganie reguł, naprawdę bardzo proszę. (Poruszenie na sali)

    Proszę państwa, może jednak sama będę prowadzić obrady, bo nie ułatwia, jeśli robimy to razem.

Poseł Władysław Medwid


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, niestety, będę zmuszona odebrać panu głos. Bardzo przepraszam, panie pośle.

Poseł Władysław Medwid


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dosłownie, panie pośle.

Poseł Władysław Medwid


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, minęły trzy sekundy. Bardzo proszę kończyć.

Poseł Władysław Medwid


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Proszę dokończyć zdanie. Proszę nie stawiać mnie w trudnej sytuacji.

Poseł Władysław Medwid


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, to jest następne zdanie. Proszę o przerwanie wystąpienia.

Poseł Władysław Medwid


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, z przykrością - po raz czwarty - proszę o przerwanie.

Poseł Władysław Medwid


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Przemawiał pan poseł Władysław Medwid.

    Zwracam się do wszystkich mówców. Proszę państwa, sami ustalamy reguły, nie było dzisiaj wniosku o przedłużenie wystąpień. Proszę bardzo o respektowanie przyjętych przez nas wszystkich reguł.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Włodzimierza Puzynę w imieniu klubu Unii Wolności. Następnym mówcą będzie pani poseł Izabela Jaruga-Nowacka.

Poseł Włodzimierz Puzyna


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Przemawiał pan poseł Włodzimierz Puzyna.

    Proszę o zabranie głosu panią poseł Izabelę Jarugę-Nowacką w imieniu klubu Unii Pracy. Następnym mówcą będzie pan poseł Andrzej Gąsienica-Makowski.

Poseł Izabela Jaruga-Nowacka


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Pani poseł, czas się skończył. Proszę zbliżać się do końca.

Poseł Izabela Jaruga-Nowacka


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję.

    Przemawiała pani poseł Izabela Jaruga-Nowacka.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Andrzeja Gąsienicę-Makowskiego w imieniu klubu BBWR i KPN. Następnym mówcą będzie pan poseł Jerzy Wuttke.

Poseł Andrzej Gąsienica-Makowski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Andrzej Gąsienica-Makowski.

    Chcę tylko zwrócić uwagę, że wniosek dotyczący tego typu głosowania musi być poparty 30 podpisami posłów, wtedy będzie on rozpatrzony przez Prezydium Sejmu.

    Proszę teraz pana posła Jerzego Wuttke o zabranie głosu w imieniu Koła Parlamentarnego BBWR - Solidarni w Wyborach. Następnym mówcą będzie pan poseł Grzegorz Cygonik.

Poseł Jerzy Wuttke


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Jerzy Wuttke.

    Panie pośle, chciałabym wyjaśnić, że pismo Episkopatu Polski, które dzisiaj rano zostało dostarczone i było omawiane na posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, jest w skrytkach. Były głosowania i, być może, państwo nie mieli czasu do skrytek zajrzeć. Natomiast list pani senator Grześkowiak został skierowany do klubów i kół. Był też omawiany dzisiaj rano na posiedzeniu Prezydium Sejmu i na posiedzeniu Konwentu Seniorów.

    Proszę pana posła Grzegorza Cygonika o zabranie głosu w imieniu Koła Parlamentarnego KPN. Następnym mówcą będzie pan poseł Joachim Czernek.

Poseł Grzegorz Cygonik


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Grzegorz Cygonik.

    Głos w imieniu Parlamentarnego Koła Mniejszości Niemieckiej zabierze pan poseł Joachim Czernek. Następnym mówcą będzie pan poseł Jan Zaborowski.

Poseł Joachim Czernek


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Joachim Czernek.

    Proszę pana posła Jana Zaborowskiego o zabranie głosu w imieniu Nowej Demokracji - Koła Poselskiego. Następnym mówcą będzie pan poseł Bernard Szweda.

Poseł Jan Zaborowski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle - czas. Proszę się zbliżać do końca.

Poseł Jan Zaborowski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Jan Zaborowski.

    Proszę pana posła Bernarda Szwedę o zabranie głosu w imieniu Koła Parlamentarnego Nowa Polska. Następnym mówcą będzie pani poseł Maria Walczyńska-Rechmal.

Poseł Bernard Szweda


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Przemawiał pan poseł Bernard Szweda.

    Proszę panią poseł Marię Walczyńską-Rechmal o zabranie głosu w imieniu Koła Parlamentarnego PPS. Następnym mówcą będzie pan poseł Tadeusz Gąsienica-Łuszczek. (Gwar na sali)

    Proszę państwa, proszę o ciszę na sali.

    Proszę bardzo, pani poseł.

Poseł Maria Walczyńska-Rechmal


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Przemawiała pani poseł Maria Walczyńska-Rechmal.

    Proszę o zabranie głosu ostatniego ze zgłoszonych mówców, pana posła Tadeusza Gąsienicę-Łuszczka, nie zrzeszonego.

Poseł Tadeusz Gąsienica-Łuszczek


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Tadeusz Gąsienica-Łuszczek.

    Jest to ostatni ze głoszonych mówców.

    Słucham, w jakim trybie, panie pośle?

Poseł Jan Rulewski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Proszę zadać pytanie.

    Proszę państwa, proszę jednak ściśle w trybie pytania. Były tu przewidziane tylko wystąpienia klubowe.

Poseł Jan Rulewski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję.

    Rozumiem, że to pytanie, panie pośle?

    Proszę bardzo, pan poseł Marian Starownik.

    Proszę ściśle w formie pytania.

    Czy ktoś z państwa jeszcze chce zabrać głos? Pan poseł Pańtak będzie następny.

    Proszę bardzo, panie pośle.

Poseł Marian Starownik


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę bardzo, pan poseł Pańtak. Rozumiem, proszę państwa, że chodzi o zadanie pytania. (Gwar na sali)

    Proszę państwa, proszę nie dyskutować głośno.

Poseł Kazimierz Pańtak


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję.

    Proszę państwa, proszę nie dyskutować.

    Pani poseł Świerczyńska, proszę bardzo.

Poseł Beata Świerczyńska


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Czy są jeszcze pytania do pana posła sprawozdawcy?

    Jeżeli nie ma, proszę bardzo o zabranie głosu pana posła sprawozdawcę. Rozumiem, że pan poseł wie, iż ma obowiązek odpowiedzieć na pytania związane ściśle z tematem, nie musi odpowiadać na inne, ale... (Gwar na sali)

    Chwileczkę, proszę państwa, może pozwólmy panu posłowi udzielić odpowiedzi.

    Proszę bardzo.

Poseł Marek Balicki


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle...

    (Głos z sali: Czyli nie zna.)

    Proszę państwa, proszę...

Poseł Marek Balicki


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Przemawiał sprawozdawca pan poseł Marek Balicki.

    Słucham, panie pośle. W jakim trybie?

    (Poseł Jerzy Zakrzewski: Pytanie do posła sprawozdawcy.)

    W formie pytania? Panie pośle, rozumiem, że był już czas pytań. Ja nie mogę odbierać państwu tego prawa, ale prosiłabym, żeby to się nie przeradzało w debatę.

    Pan poseł Puzyna też prosił o głos, ale to po panu pośle.

    Proszę bardzo. Krótkie pytanie, panie pośle, bez polemiki.

Poseł Jerzy Zakrzewski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę bardzo, pan poseł Puzyna w jakim trybie?

    (Poseł Włodzimierz Puzyna: W trybie pytania i sprostowania.)

    Proszę bardzo, panie pośle.

Poseł Włodzimierz Puzyna


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    W jakim trybie, panie pośle? Proszę, bez polemiki, ściśle pytania, o ile pan nie otrzymał odpowiedzi.

Poseł Jan Rulewski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, to już nie jest pytanie, to jest stwierdzenie.

    Rozumiem, że nie ma więcej pytań.

    Proszę bardzo pana posła sprawozdawcę o ustosunkowanie się do ostatnich dwóch pytań.

Poseł Marek Balicki


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Na pierwsze? Nie bardzo rozumiem, które.

Poseł Marek Balicki


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Nie, mówię: pytania ostatnich dwóch posłów. Nie mam możliwości zwolnienia. Pan poseł zadaje pytanie, do pana decyzji należy, czy chce pan odpowiedzieć.

Poseł Marek Balicki


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Chciałam tylko zwrócić uwagę, że zarzut pana posła Puzyny dotyczył tego, że pan jako poseł sprawozdawca bardzo szczegółowo przedstawił opinie środowiska lekarskiego zgodne ze stanowiskiem komisji, natomiast nie przedstawił szczegółowo innych, być może inaczej brzmiących. Myślę, że w tym sensie pan poseł rozumiał, że nie jest to zbyt obiektywne przedstawienie sprawy. (Oklaski)

    Zamykam dyskusję...

    Przepraszam, panie pośle, ale albo nie zauważyłam, albo pan za późno się zgłosił.

    (Poseł Marian Starownik: Nie otrzymałem odpowiedzi.)

    Panie pośle, sekundkę, czy pan nie otrzymał odpowiedzi na pytanie?

    (Poseł Marian Starownik: Nie otrzymałem odpowiedzi.)

    Proszę ściśle powtórzyć pytanie.

Poseł Marian Starownik


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Wiem, rozumiem, panie pośle.

Poseł Marian Starownik


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję.

    Czy jest przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości?

    Jeśli chciałby pan na to pytanie odpowiedzieć, to proszę bardzo, panie ministrze.

Zastępca Prokuratora Generalnego Tadeusz Stępień


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie ministrze.

    Zamykam dyskusję.

    Do głosowania nad tym punktem porządku dziennego przystąpimy jutro rano.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 3 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą oraz Komisji Ustawodawczej o:
   1) poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo celne,
   2) rządowym projekcie ustawy Prawo celne
       (druki nr 1123, 1126, 1126-A i 1904).

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Andrzeja Malinowskiego.

Poseł Andrzej Malinowski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał sprawozdawca komisji pan poseł Andrzej Malinowski.

    Sejm ustalił w debacie nad tym punktem porządku dziennego podział czasu pomiędzy kluby i koła, w zależności od ich wielkości, w granicach od 4 do 35 minut, to jest debatę krótką.

    Otwieram dyskusję.

    Proszę pana posła Stanisława Czajczyńskiego o zabranie głosu w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Jarosław Kurzawa.

Poseł Stanisław Czajczyński


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Stanisław Czajczyński.

    Proszę teraz pana posła Jarosława Kurzawę o zabranie głosu w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pani poseł Anna Skowrońska-Łuczyńska.

Poseł Jarosław Kurzawa


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Jarosław Kurzawa.

    Proszę teraz panią poseł Annę Skrowrońską-Łuczyńską o zabranie głosu w imieniu klubu Unii Wolności. Następnym mówcą będzie pan poseł Janusz Szymański.

Poseł Anna Skowrońska-Łuczyńska


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, pani poseł.

    Przemawiała pani poseł Anna Skowrońska-Łuczyńska.

    Proszę pana posła Janusza Szymańskiego o zabranie głosu w imieniu klubu Unii Pracy.

Poseł Janusz Szymański


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Janusz Szymański, ostatni z mówców przed przerwą.

    Pozostało jeszcze 8 mówców.

    Chciałabym tylko przypomnieć, że bezpośrednio po przerwie rozpatrzymy punkt porządku dziennego: Stanowisko rządu wobec projektów ustaw podatkowych w powiązaniu z pracami nad projektem ustawy budżetowej na 1997 r. Po wystąpieniu przedstawiciela rządu, pana premiera lub pana wicepremiera, powrócimy do rozpatrzenia punktu 3 porządku dziennego.

    Proszę bardzo panią poseł o odczytanie komunikatu.

Sekretarz Poseł Danuta Ciborowska


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Ogłaszam przerwę do godz. 16.

    Dziękuję bardzo.

    (Przerwa w posiedzeniu od godz. 14 min 04 do godz. 16 min 05)

Wicemarszałek Marek Borowski:

    Wznawiam obrady.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 4 porządku dziennego: Stanowisko rządu wobec projektów ustaw podatkowych w powiązaniu z pracami nad projektem ustawy budżetowej na 1997 r.

    Proszę o zabranie głosu wiceprezesa Rady Ministrów ministra finansów pana Grzegorza Kołodkę.

Wiceprezes Rady Ministrów Minister Finansów Grzegorz Kołodko


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu wicepremierowi.

    Przypominam, że Sejm podjął decyzję o przeprowadzeniu debaty nad zaprezentowanym stanowiskiem rządu jutro rano.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 3 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą oraz Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo celne i rządowym projekcie ustawy Prawo celne.

    Kontynuujemy dyskusję.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Krzysztofa Lagę z klubu BBWR i KPN.

    Czy jest pan poseł? Nie widzimy.

    Czy pan poseł Januła jest obecny? Tak.

    A zatem bardzo proszę, pan poseł Eugeniusz Januła, Nowa Demokracja - Koło Poselskie.

Poseł Eugeniusz Januła


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo.

    Przemawiał pan poseł Eugeniusz Januła, Nowa Demokracja - Koło Poselskie.

    Obecnie proszę o zabranie głosu pana Krzysztofa Lagę z klubu BBWR i KPN.

Poseł Krzysztof Laga


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo.

    Wystąpił pan poseł Krzysztof Laga z Klubu Parlamentarnego BBWR i KPN.

    Obecnie przechodzimy do wystąpień indywidualnych.

    Głos zabierze pani posłanka Elżbieta Piela-Mielczarek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Poseł Elżbieta Piela-Mielczarek


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo.

    Przemawiała pani poseł Elżbieta Piela-Mielczarek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

    (Poseł Elżbieta Piela-Mielczarek: To są te poprawki.)

    Dziękuję bardzo.

    Obecnie zabierze głos pan poseł Stanisław Pasoń z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poseł Stanisław Pasoń


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo.

    Przemawiał pan poseł Stanisław Pasoń z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

    Obecnie proszę o zabranie głosu pana posła Kazimierza Pańtaka z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Poseł Kazimierz Pańtak


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo panu posłowi Kazimierzowi Pańtakowi z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

    Obecnie głos zabierze pani poseł Krystyna Ozga z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poseł Krystyna Ozga


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo pani poseł Krystynie Ozdze z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Jana Świrepo, również z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poseł Jan Świrepo


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu posłowi Janowi Świrepo z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

    Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.

    Obecnie proszę o zabranie głosu podsekretarza stanu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą pana Macieja Leśnego.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Maciej Leśny


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję panu ministrowi.

    Czy pan minister zgłoszoną poprawkę ma na piśmie?

    (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Maciej Leśny: Tak.)

    To bardzo proszę przekazać, dziękuję.

    Jako ostatniego proszę o zabranie głosu pana posła sprawozdawcę Andrzeja Malinowskiego.

Poseł Andrzej Malinowski


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dziękuję bardzo panu posłowi sprawozdawcy Andrzejowi Malinowskiemu.

    Pan poseł Pańtak ma pytanie, jak rozumiem. Czy tak, panie pośle, bo nie dosłyszałem.

    (Poseł Kazimierz Pańtak: Pytanie, panie marszałku.)

    Proszę bardzo.

Poseł Kazimierz Pańtak


Wicemarszałek Marek Borowski:

    Dobrze.

    Czy są jeszcze jakieś pytania?

    (Poseł Janusz Szymański: Pytanie.)

    Pan poseł Szymański będzie pytał czy wyjaśniał?

Poseł Janusz Szymański


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Szymańskiemu.

    Czy ktoś jeszcze ma pytanie do pana posła sprawozdawcy? Nie.

    Proszę pana posła Andrzeja Malinowskiego o odpowiedź.

Poseł Andrzej Malinowski


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Pańtak jeszcze czegoś nie usłyszał?

Poseł Kazimierz Pańtak


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję.

    Czy pan poseł Aumiller?

    Pan poseł Malinowski, przepraszam.

Poseł Andrzej Malinowski


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę obecnie o zabranie głosu pana ministra Macieja Leśnego.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą Maciej Leśny


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo panu ministrowi Leśnemu.

    Czy są jeszcze pytania? Nie ma.

    Zamykam dyskusję.

    Wysoka Izbo! W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawki, Prezydium Sejmu proponuje, by ponownie skierować projekt ustawy do Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą oraz do Komisji Ustawodawczej w celu przedstawienia dodatkowego sprawozdania.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę. Propozycja została przyjęta.

    Dziękuję panu ministrowi za udział w debacie.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 5 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Komisji Ustawodawczej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych (druki nr 1781 i 1923).

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Stanisława Steca.

Poseł Stanisław Stec


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi sprawozdawcy.

    Przypominam, iż Sejm podjął decyzję o wysłuchaniu w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.

    Otwieram dyskusję.

    Pierwszego proszę pana posła Wiesława Szwedę z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Poseł Wiesław Szweda


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Wiesławowi Szwedzie.

    Proszę pana posła Henryka Choryngiewicza z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poseł Henryk Choryngiewicz


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Henrykowi Choryngiewiczowi.

    Proszę panią posłankę Marię Stolzman z Unii Wolności.

Poseł Maria Stolzman


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję pani posłance Marii Stolzman.

    Proszę pana posła Andrzeja Aumillera z Unii Pracy.

Poseł Andrzej Aumiller


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Aumillerowi.

    Proszę pana posła Kazimierza Wilka, klub BBWR i KPN.

Poseł Kazimierz Wilk


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo panu posłowi Kazimierzowi Wilkowi.

    Ostatniego proszę pana posła Eugeniusza Janułę, Nowa Demokracja.

Poseł Eugeniusz Januła


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję bardzo.

    Wysoka Izbo! Ponieważ nikt więcej nie wyraża chęci zabrania głosu, zamykam dyskusję.

    Nie ma poprawek, a więc do trzeciego czytania projektu ustawy przystąpimy jutro rano.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 6 porządku dziennego: Pierwsze czytanie poselskich projektów ustaw o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (druki nr 1927 i 1950).

    Proszę o zabranie głosu pana posła Jerzego Kado w celu przedstawienia uzasadnienia projektu ustawy z druku nr 1927.

Poseł Jerzy Kado


Wicemarszałek Aleksander Małachowski:

    Dziękuję panu posłowi Jerzemu Kado.

    Proszę pana posła Piotra Buczkowskiego o zabranie głosu w celu przedstawienia uzasadnienia projektu ustawy z druku nr 1950.

    Proszę bardzo, panie profesorze.

Poseł Piotr Buczkowski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał przedstawiciel wnioskodawców pan poseł Piotr Buczkowski.

    Sejm postanowił o wysłuchaniu w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.

    Otwieram dyskusję.

    Proszę pana posła Tadeusza Matyjka o zabranie głosu w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Marian Starownik.

Poseł Tadeusz Matyjek


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Tadeusz Matyjek.

    Proszę pana posła Mariana Starownika o zabranie głosu w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Włodzimierz Puzyna.

Poseł Marian Starownik


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Marian Starownik.

    Proszę pana posła Włodzimierza Puzynę o zabranie głosu w imieniu klubu Unii Wolności. Następnym mówcą będzie pan poseł Piotr Pankanin.

Poseł Włodzimierz Puzyna


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Włodzimierz Puzyna.

    Proszę pana posła Piotra Pankanina o zabranie głosu w imieniu klubu Unii Pracy. Następnym mówcą będzie pan poseł Eugeniusz Januła.

Poseł Piotr Pankanin


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Piotr Pankanin.

    Proszę ostatniego ze zgłoszonych mówców, pana posła Eugeniusza Janułę o zabranie głosu w imieniu Nowej Demokracji - Koła Poselskiego.

Poseł Eugeniusz Januła


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Eugeniusz Januła.

    Był to ostatni ze zgłoszonych mówców.

    Proszę o zabranie głosu podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów pana Waldemara Manugiewicza.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Waldemar Manugiewicz


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie ministrze.

    Przemawiał podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów pan Waldemar Manugiewicz.

    Zamykam dyskusję.

    Prezydium Sejmu proponuje, aby Sejm skierował poselskie projekty ustaw o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych do Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, Komisji Samorządu Terytorialnego oraz Komisji Ustawodawczej w celu rozpatrzenia.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważała, że Sejm propozycję przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 8 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Ustawodawczej o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 lipca 1996 r. (sygn. akt K. 8/96) w sprawie niezgodności z konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o zmianie ustawy o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (druki nr 1863 i 1919).

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Bogdana Krysiewicza.

Poseł Bogdan Krysiewicz


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał sprawozdawca komisji pan poseł Bogdan Krysiewicz.

    Sejm postanowił o wysłuchaniu w tym punkcie porządku dziennego 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.

    Otwieram dyskusję.

    Proszę pana posła Marka Dyducha o zabranie głosu w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą będzie pan poseł Józef Mioduszewski.

Poseł Marek Dyduch


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, czas minął, proszę się zbliżać do końca.

Poseł Marek Dyduch


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Marek Dyduch.

    Proszę pana posła Józefa Mioduszewskiego o zabranie głosu w imieniu klubu PSL. Następnym mówcą będzie pan poseł Jan Rulewski.

Poseł Józef Mioduszewski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Józef Mioduszewski.

    Proszę pana posła Jana Rulewskiego o zabranie głosu w imieniu klubu Unii Wolności. Następnym mówcą będzie pan poseł Stanisław Wiśniewski.

Poseł Jan Rulewski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle - czas.

Poseł Jan Rulewski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Prosił o zabranie głosu minister pracy i polityki socjalnej pan Andrzej Bączkowski.

    Proszę bardzo, panie ministrze.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej Andrzej Bączkowski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie ministrze.

    (Poseł Jan Rulewski: Pani marszałek...)

    Sekundkę, bo rozumiem, że będą jeszcze pytania do pana ministra.

    Czy pan poseł w formie...

    (Poseł Jan Rulewski: Sprostowania.)

    Proszę bardzo, panie pośle.

Poseł Jan Rulewski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Proszę bardzo pana posła Stanisława Wiśniewskiego o zabranie głosu w imieniu klubu Unii Pracy. Następnym mówcą będzie pan poseł Andrzej Gąsienica-Makowski.

Poseł Stanisław Wiśniewski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Stanisław Wiśniewski.

    Panie ministrze, ma pan prawo zabrać głos w każdej chwili, ale czy pozwoli pan minister, że wystąpi jeszcze dwóch posłów, a potem pan minister zabierze głos? Czy wolałby pan występować po każdym pośle - ma pan prawo do tego.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej Andrzej Bączkowski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Obecnie zabierze głos minister pracy i polityki socjalnej pan Andrzej Bączkowski.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej Andrzej Bączkowski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie ministrze.

    W jakim trybie, panie pośle?

    (Poseł Stanisław Wiśniewski: Pani marszałek, muszę sprostować.)

    Proszę bardzo, w trybie sprostowania.

Poseł Stanisław Wiśniewski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Panie pośle, przepraszam, to nie jest sprostowanie.

    (Poseł Piotr Czarnecki: To jest sprostowanie.)

Poseł Stanisław Wiśniewski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Rozumiem, proszę bardzo.

Poseł Stanisław Wiśniewski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Proszę bardzo o zabranie głosu pana posła Andrzeja Gąsienicę-Makowskiego w imieniu klubu BBWR i KPN. Następnym mówcą będzie pan poseł Eugeniusz Januła.

Poseł Andrzej Gąsienica-Makowski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Andrzej Gąsienica-Makowski.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Eugeniusza Janułę w imieniu Nowej Demokracji - Koła Poselskiego.

Poseł Eugeniusz Januła


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie pośle.

    Przemawiał pan poseł Eugeniusz Januła.

    Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.

    Pan minister chciałby wystąpić?

    (Poseł Władysław Adamski: Pytanie do pana ministra teraz czy potem?)

    Może więc poproszę jeszcze o pytania do pana ministra.

    Proszę, jak rozumiem, w formie pytania, panie pośle.

Poseł Władysław Adamski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    W formie pytania?

    (Poseł Stanisław Wiśniewski: Tak.)

    Proszę, panie pośle.

Poseł Stanisław Wiśniewski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Rozumiem, że też w formie pytania.

    Proszę, panie pośle.

Poseł Andrzej Gąsienica-Makowski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Nie ma więcej pytań.

    Proszę o zabranie głosu pana ministra pracy i polityki socjalnej Andrzeja Bączkowskiego.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej Andrzej Bączkowski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie ministrze.

    (Poseł Stanisław Wiśniewski: Proszę o głos.)

    W jakim trybie, panie pośle?

    (Poseł Stanisław Wiśniewski: W trybie sprostowania.)

    Proszę bardzo.

Poseł Stanisław Wiśniewski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Rozumiem, że było to, panie pośle, raczej pytanie, a nie sprostowanie.

    (Poseł Stanisław Wiśniewski: W części było to sprostowanie, pani marszałek.)

    Czy pan minister chciałby odpowiedzieć?

    Proszę bardzo, panie ministrze.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej Andrzej Bączkowski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, panie ministrze.

    Słucham, panie pośle, w jakim trybie?

    (Poseł Andrzej Gąsienica-Makowski: Sprostowania... zapytania, zapytania).

    Ale, panie pośle, proszę się zdecydować - w trybie sprostowania czy zapytania.

    (Poseł Andrzej Gąsienica-Makowski: Zapytania.)

    Proszę zatem ściśle w trybie zapytania, bo to, proszę państwa, przeradza się w debatę.

Poseł Andrzej Gąsienica-Makowski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję.

    Rozumiem, że to nie było zapytanie, panie pośle, ale stwierdzenie.

    Zamykam dyskusję.

    Do głosowania nad tym punktem porządku dziennego przystąpimy jutro rano.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 10 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich oraz Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie apelu w sprawie ujawnienia sprawozdań finansowych przez partie polityczne biorące udział w wyborach parlamentarnych w 1993 r. oraz komitety wyborcze działające w wyborach prezydenckich w 1995 r. (druki nr 1521 i 1911).

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji panią poseł Reginę Pawłowską.

Poseł Regina Pawłowska


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, pani poseł.

    Sejm postanowił o wysłuchaniu w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.

    Otwieram dyskusję.

    Proszę panią poseł Elżbietę Pielę-Mielczarek o zabranie głosu w imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnym mówcą zapisanym do głosu jest pan poseł Andrzej Grzyb.

Poseł Elżbieta Piela-Mielczarek


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, pani poseł.

    Przemawiała pani poseł Elżbieta Piela-Mielczarek.

    Nie widzę zapisanych do głosu pana posła Andrzeja Grzyba ani pana posła Gwidona Wójcika.

    Proszę więc pana posła Tomasza Nałęcza o zabranie głosu w imieniu klubu Unii Pracy.

Poseł Tomasz Nałęcz


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Proszę pana posła Sławomira Nowakowskiego o zabranie głosu w imieniu Nowej Demokracji - Koła Poselskiego.

Poseł Sławomir Nowakowski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo, panie pośle.

    Był to już ostatni spośród zgłoszonych mówców.

    Czy pani poseł Pawłowska, sprawozdawca komisji...

    (Poseł Władysław Adamski: Można jeszcze pytanie do pani poseł?)

    Proszę bardzo, panie pośle.

Poseł Władysław Adamski


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę bardzo, pani poseł sprawozdawca.

Poseł Regina Pawłowska


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję, pani poseł.

    Zamykam dyskusję.

    W związku z tym, że zostały zgłoszone poprawki do projektu apelu, Prezydium Sejmu proponuje, żeby jednak skierować ponownie projekt apelu do Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich oraz Komisji Ustawodawczej w celu ich rozpatrzenia.

    Jeżeli komisja mogłaby to opracować w ciągu dnia jutrzejszego - poprawki są dość krótkie i proste - istniałaby możliwość głosowania nad tym punktem porządku dziennego w piątek.

    (Poseł Ryszard Grodzicki: Pani Marszałek! Mamy termin wyznaczony. Czy to jest apel o to, żebyśmy się zmieścili w tym czasie?)

    Nie, to jest tylko moja sugestia, jeżeli komisja byłaby w stanie się zebrać. Wysoka Izba nie wyznaczyła żadnego terminu.

    (Poseł Ryszard Grodzicki: Regulamin Sejmu trzy dni nakazuje.)

    Rozumiem; jeżeli komisja to zrobi, będzie to poddane pod głosowanie, jeżeli nie, to na następnym posiedzeniu Sejmu.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu - wracam do sprawy skierowania projektu apelu do Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich i Ustawodawczej - uznam, że Sejm tę propozycję przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę.

    Na tym kończymy rozpatrywanie punktów porządku dziennego w dniu dzisiejszym.

    Proszę bardzo pana posła sekretarza o odczytanie komunikatu.

Sekretarz Poseł Stanisław Kusior


Wicemarszałek Olga Krzyżanowska:

    Dziękuję bardzo.

    Zarządzam przerwę w obradach do dnia 24 paździer-nika 1996 r., to jest do jutra, do godz. 9.

    Dziękuję bardzo.

    (Przerwa w posiedzeniu o godz. 20 min 38)