2 kadencja, 91 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Piotr Pankanin

2 kadencja, 91 posiedzenie, 1 dzień (23.10.1996)


6 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskich projektów ustaw o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (druki nr 1927 i 1950).


Poseł Piotr Pankanin:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Oto przed nami kolejna nowelizacja wynikająca z błędu legislacyjnego podczas przygotowywania ustawy, którą Sejm uchwalił 4 lipca 1996 r. Wydaje się nieprawdopodobnie, że ustawa, która ma dopiero parę miesięcy, musi być już nowelizowana. Ten błąd wyniknął, jak mówił mój poprzednik, z pośpiechu i przynajmniej dwa rodzaje spraw wymagałyby uregulowania w również pospiesznie przygotowywanej nowelizacji. Ona jest konieczna mimo wszystko. To sprawa kategoryzacji - i nie chciałbym na ten temat dłużej mówić, jest to bowiem problem dość skomplikowany i wzbudza sporo emocji. Wydaje się jednak, że ten typ kategoryzacji, który wprowadzono w projekcie, nie do końca wszystkich zadowala.

    Istotniejszą sprawą jest fakt, że brak waloryzacji stawek podatków i opłat lokalnych, do której zobowiązuje ustawa w art. 20, spowoduje jedną rzecz - obniżenie dochodów z tytułu podatków dla wszystkich gmin liczących powyżej 50 tys. mieszkańców. Myślę, że dotyczy to wszystkich gmin. Jeżeli szacunki mówią o 15-35%, świadczy to o tym, że jest to problem ogromny, tym bardziej że w dochodach własnych gmin udział podatków od nieruchomości stanowi bardzo często największą procentowo kwotę.

    Argumenty, o których dzisiaj tutaj mówiono, właściwie zostały wyczerpane. Chciałem tylko na marginesie powiedzieć, że protest 316 gmin, które postanowiły wyjść z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy z 4 lipca 1996 r., oddaje świetnie nastroje w gminach i jest sygnałem ostrzegawczym. Mam wrażenie, że dopóki to manipulowanie przy podstawach podatkowych, na których są oparte fundusze gminne, będzie nadal miało miejsce, będzie to obniżało rangę i prestiż i tak nie zawsze najlepiej postrzeganych problemów, które wiążą się z finansami gmin.

    Niedawno, bo parę miesięcy temu, po trzech latach tej kadencji pan minister Miller złożył w komisji, którą reprezentuję, deklarację, że rozpoczną się poważne prace nad nową ustawą o finansach gminnych. Trochę szkoda, że tak późno, ponieważ w niespełna rok przed zakończeniem kadencji szansa na uchwalenie tej ustawy jest niewielka. Jeśli jednak odpowiednie służby rządowe wykażą dobrą wolę, jest nikła nadzieja, że może tę ustawę uda się uchwalić. Byłaby ona ze wszech miar pożądana, dlatego że niepewność dochodów w gminach jest w tej chwili jedną z największych bolączek samorządu terytorialnego. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia