2 kadencja, 91 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Jerzy Wuttke

2 kadencja, 91 posiedzenie, 1 dzień (23.10.1996)


2 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Zdrowia oraz Komisji Ustawodawczej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 1925 i 1938). (Gwar na sali)


Poseł Jerzy Wuttke:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pragnę w imieniu BBWR - Solidarni w Wyborach powtórzyć raz jeszcze: Ze sprawozdania komisji dotyczącego funkcjonowania ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wynika jednoznacznie, że ustawa spełniła swoją rolę, a zatem nie ma potrzeby jej nowelizacji.

    Ponadto nowelizacja ustawy jest niezgodna z ratyfikowaną przez Polskę Powszechną Deklaracją Praw Człowieka. Prawo do życia jest podstawowym i niezbywalnym prawem każdego człowieka. BBWR - Solidarni w Wyborach nie będzie dyskutował na temat prawa do życia, ponieważ prawo do życia jest poza dyskusją i nie może podlegać żadnym naciskom ze strony zwolenników tzw. etyki sytuacyjnej, zależnej od różnych zewnętrznych powodów.

    Sprzeciwiamy się niebezpiecznym naruszeniom stabilności norm moralnych. Stabilność norm moralnych i opartego na nich prawa uważamy bowiem za podstawowy warunek spójności narodowej i społecznej.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Nie przedstawiono posłom do tego momentu listu otwartego Episkopatu Polski, skierowanego na ręce marszałka Sejmu. Dlaczego pozbawiono posłów możliwości zapoznania się z tym dokumentem? Czyżby list ten godził w porządek prawny i bezpieczeństwo państwa? Czy też wchodzimy ponownie w okres starej i nowej cenzury? Episkopat Polski mocą swego autorytetu moralnego i jednocześnie jako reprezentatywny głos ludzi wierzących ma prawo do przedstawienia swego stanowiska na forum parlamentu, chociażby w formie wspomnianego listu. Nie zapoznano również Wysokiego Sejmu, a za pośrednictwem mediów szerokich rzesz Polaków z pismem pani senator Alicji Grześkowiak informującej o prawie 4 mln protestów przeciw nowelizacji ustawy. Brak owych dokumentów BBWR - Solidarni w Wyborach przyjmuje z dezaprobatą i zdumieniem. Brak owych dokumentów stanowi w jakimś stopniu również naruszenie prawa do informacji.

    Bezpartyjny Blok Wspierania Reform - Solidarni w Wyborach opowiada się zdecydowanie za ochroną życia, a więc i za decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli zapadnie inna decyzja tu, na tej sali, to nie będzie ona decyzją całego Sejmu. To będzie jedynie większość zezwalająca na zabijanie w majestacie prawa. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia