1 kadencja, 42 posiedzenie, 3 dzień (17.04.1993)
(Wznowienie posiedzenia o godz. 9 min 09)
(Na posiedzeniu przewodniczą marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski oraz wicemarszałkowie Jacek Kurczewski i Dariusz Wójcik)
Marszałek:
Wznawiam obrady.
Na sekretarzy powołuję panów posłów Piotra Czarneckiego i Andrzeja Borowskiego.
Protokół i listę mówców prowadzić będzie poseł Piotr Czarnecki.
Proszę panów posłów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.
Panie posłanki i panowie posłowie, proszę o zajęcie miejsc i zachowanie bezwzględnej ciszy. (Gwar na sali)
Czy jeszcze raz mogę o to prosić, ponieważ teraz nastąpi ważny moment.
Panie pośle Frasyniuk, panie pośle Urbański, proszę o zajęcie miejsc.
Wysoka Izbo! Szanowne Panie Posłanki i Szanowni Panowie Posłowie! 19 kwietnia, pojutrze, przypada 50 rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, bohaterskiego zrywu, który w heroicznym proteście przeciwko eksterminacji tego wielkiego narodu był świadectwem walki o narodową godność, manifestacją - zabrzmi to może paradoksalnie - woli życia. Ta data wpisana jest nie tylko w historię narodu żydowskiego, historię ludzkości, nieludzką historię, ale i w historię Polski. Tu, na polskiej ziemi, setki lat żyli obok siebie Polacy i Żydzi. Różne bywały okresy w tej historii. Na tej ziemi znajdowali jednak często schronienie członkowie prześladowanego narodu. W czasie II wojny światowej z rąk okupanta niemieckiego, obok obywateli polskich polskiego pochodzenia, polskiej narodowości, zagłada spotkała miliony obywateli polskich żydowskiej narodowości. I nie tylko naszych obywateli tej narodowości.
Jako Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentujący wszystkich obywateli naszego kraju, jesteśmy szczególnie powołani do złożenia hołdu tym spośród nich, którzy mimo beznadziejnej sytuacji nie zawahali się stawić czoła nieludzkim barbarzyńcom. Jesteśmy powołani do wyrażenia przekonania, że takie doświadczenia nie mogą już się powtórzyć w historii świata. Rasa, narodowość, religia nie mogą prowadzić do dyskryminacji, tym bardziej do zbrodni.
Historia bywa różnie odtwarzana. Niektóre jej interpretacje bywają krzywdzące, bolesne. Ale nasza wspólna wojenna walka daje świadectwo, że nigdy nie zgodzimy się być niewolnikami nawet historii. Dlatego mamy nadzieję, że to wspólne uczestnictwo w obchodach rocznicy powstania w Getcie Warszawskim stworzy podstawy do nawiązania nowych kontaktów, opartych na obopólnym szacunku, zaufaniu i dobrej wierze. Oba narody, polski i żydowski, zbudowały swoją tożsamość w dużym stopniu na religiach wywodzących się ze wspólnego pnia. W tak bliskich sobie wartościach tych religii szukajmy zrozumienia i pojednania.
Wysoka Izbo! Wzywam wszystkich do uczczenia poległych bojowników powstania w getcie, do uczczenia wszystkich ofiar holocaustu przez powstanie i chwilę ciszy.
(Zebrani wstają)
(Chwila ciszy)
Dziękuję.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 8 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej, Komisji Handlu i Usług, Komisji Samorządu Terytorialnego oraz Komisji Ustawodawczej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Przypominam, że w dniu wczorajszym Sejm wysłuchał sprawozdania przedstawionego przez pana posła Jerzego Jaskiernię i przeprowadził dyskusję.
Obecnie przechodzimy do głosowania.
Przypominam, że zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy konstytucyjnej z 17 października 1992 r. Sejm odrzuca poprawkę Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.
(Głosy z sali: Nie słychać.)
O, przepraszam bardzo. Jeszcze raz to odczytam - przypominam, że zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy konstytucyjnej z 17 października 1992 r. Sejm odrzuca poprawkę Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. Jeżeli Sejm nie odrzuci poprawki Senatu bezwzględną większością głosów, to wówczas poprawkę Senatu uważa się za przyjętą.
Głosować będziemy nad wnioskami o odrzucenie poprawek Senatu.
W poprawce pierwszej, dotyczącej art. 12 ust. 1, Senat proponuje, aby rada gminy ustalała liczbę punktów sprzedaży dla wszystkich napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, a nie - jak uchwalił Sejm - jedynie dla napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa).
Komisje wnoszą o odrzucenie tej poprawki Senatu.
Czy są potrzebne ewentualne objaśnienia? Nie.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 12 ust. 1, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawkę Senatu bezwzględną większością 205 głosów, przeciw odrzuceniu poprawki padły 92 głosy, wstrzymało się od głosu 4 posłów; większość bezwzględna wynosi 151.
W poprawce drugiej, dotyczącej art. 12 ust. 2, Senat proponuje, aby rada gminy określała zasady usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych, a nie - jak uchwalił Sejm - miejsc sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu.
Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 12 ust. 2, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Stwierdzam, że wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów Sejm przyjął poprawkę Senatu do art. 12 ust. 2. Za odrzuceniem poprawki padło 66 głosów, przeciw - 229, wstrzymało się od głosu 14 posłów.
W poprawce trzeciej, dotyczącej art. 12, Senat proponuje dodanie nowego ust. 3 stanowiącego, że rada gminy może dla terenu gminy (miasta) wprowadzić ograniczenia czasu sprzedaży napojów alkoholowych.
W poprawce czwartej Senat proponuje dotychczasowe ustępy 3 i 4 oznaczyć jako ustępy 4 i 5.
Nad tymi poprawkami będziemy głosować łącznie.
Komisje wnoszą o odrzucenie tych poprawek.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za odrzuceniem trzeciej i czwartej poprawki Senatu, polegających na dodaniu do art. 12 nowego ust. 3 oraz zmianie oznaczenia ust. 3 i 4, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawki Senatu polegające na dodaniu do art. 12 nowego ust. 3 oraz zmianie oznaczenia ust. 3 i 4 bezwzględną większością 198 głosów, przeciw odrzuceniu poprawek padło 98 głosów, wstrzymało się od głosu 10 posłów; większość bezwzględna wynosi 154.
Do art. 18 Senat zgłasza 3 poprawki.
W pierwszej z nich Senat proponuje dodać w ust. 1 zdanie stanowiące, że wydawanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych należy do zadań zleconych gminie.
Komisje proponują poprawkę odrzucić.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za odrzuceniem poprawki Senatu do art. 18 ust. 1, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawkę Senatu do art. 18 ust. 1 bezwzględną większością 227 głosów, przeciw odrzuceniu poprawki padło 75 głosów, wstrzymało się od głosu 12 posłów; większość bezwzględna wynosi 158.
W drugiej poprawce do art. 18 Senat proponuje skreślić ust. 7 stanowiący, że w niektórych przypadkach cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wymaga zasięgnięcia opinii właściwej komisji rady gminy.
W trzeciej poprawce Senat proponuje dotychczasowy ust. 8 oznaczyć jako ust. 7.
Nad obu poprawkami głosować będziemy łącznie.
Komisje wnoszą o odrzucenie tych poprawek.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za odrzuceniem drugiej i trzeciej poprawki Senatu do art. 18, polegających na skreśleniu ust. 7 oraz zmianie oznaczenia ust. 8, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Stwierdzam, że Sejm odrzucił drugą i trzecią poprawkę Senatu do art. 18 bezwzględną większością 222 głosów, przeciw odrzuceniu poprawek padło 81 głosów, wstrzymało się od głosu 9 posłów; większość bezwzględna wynosi 157.
Na tym Sejm zakończył rozpatrywanie poprawek Senatu do ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 13 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich w sprawie wygaśnięcia mandatu posła Macieja Zalewskiego oraz obsadzenia wygasłego mandatu w okręgu wyborczym nr 13 (druk nr 867).
Proszę o niewychodzenie z sali, ponieważ za chwilę w tej sprawie będzie głosowanie.
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji pana posła Bolesława Twaroga.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Czy ktoś z pań posłanek i panów posłów pragnie zabrać głos w tej sprawie?
Nikt się nie zgłasza.
Przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu pana posła Macieja Zalewskiego.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem projektu uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu posła Macieja Zalewskiego w brzmieniu proponowanym przez Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Stwierdzam, że Sejm podjął uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu posła Macieja Zalewskiego 275 głosami przeciwko 4, przy 30 posłach wstrzymujących się od głosu.
Przechodzimy do głosowania nad projektem uchwały w sprawie obsadzenia wygasłego mandatu w okręgu wyborczym nr 13.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem projektu uchwały w sprawie obsadzenia wygasłego mandatu w okręgu wyborczym nr 13 w brzmieniu proponowanym przez Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Stwierdzam, że Sejm podjął uchwałę w sprawie obsadzenia wygasłego mandatu w okręgu wyborczym nr 13 277 głosami przeciwko 3, przy 22 posłach wstrzymujących się od głosu.
Wysoki Sejmie! Informuję, że do ślubowania poselskiego zgłosił się pan poseł Andrzej Tyszkiewicz.
Proszę pana posła o zbliżenie się do stołu prezydialnego w celu złożenia ślubowania.
Proszę panie posłanki i panów posłów o powstanie. Odczytam rotę ślubowania:
(Zebrani wstają)
˝Ślubuję uroczyście jako poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej˝.
Marszałek:
Dziękuję.
Składam gratulacje panu posłowi i życzenia owocnej pracy. (Oklaski)
Powracamy do rozpatrzenia punktu 10 porządku dziennego: Pierwsze czytanie poselskich projektów ustaw:
- o Zarządzie Skarbu Państwa,
- o gospodarowaniu składnikami mienia państwowego.
Proszę o zabranie głosu pana posła Pawła Zalewskiego z Klubu Parlamentarnego Konwencja Polska. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Wojciech Arkuszewski. (Gwar na sali)
Proszę panie posłanki i panów posłów o podjęcie szybkiej decyzji, czy państwo wychodzą, czy pozostają, a tych, którzy pozostają, proszę o zajęcie miejsc.
Proszę państwa, chcę jeszcze poinformować, że następne głosowania odbędą się o godz. 15.
(Poseł Krzysztof Kamiński: Panie marszałku, w sprawie głosowań - aby odbyły się one wcześniej.)
Nie wiem, czy do tego czasu zdążymy przedyskutować. To może, powiedzmy, między godz. 14 a 15...
(Poseł Krzysztof Kamiński: Wniosek formalny.)
Proszę bardzo.
Marszałek:
Porządek obrad został przyjęty.
(Poseł Krzysztof Kamiński: Ale kolejność można zmienić.)
Zmiana porządku obrad może nastąpić tylko na wniosek, który został zgłoszony w odpowiednim trybie. Ponadto chcę powiedzieć, że będzie to następny punkt porządku dziennego po tym, który rozpatrujemy w tej chwili. (Głosy z sali: O której?)
Nie mogę powiedzieć, o której. Przyjęliśmy na posiedzeniu Konwentu Seniorów, że w sobotę, o ile są głosowania, to mają one miejsce między godz. 14 a 15. To jest ten czas. Nie wiem, na czym polega problem. Przecież posłowie są obowiązani do obecności na posiedzeniu Sejmu nie tylko do godz. 12. (Oklaski)
Proszę bardzo, panie pośle.
Marszałek:
Przepraszam bardzo, panie pośle.
Jeszcze raz proszę o zajęcie miejsc. Pan poseł Leszek Moczulski proszony jest, by nie stał tyłem do prezydium.
Proszę bardzo, panie pośle.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Wojciecha Arkuszewskiego z Klubu Parlamentarnego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ˝Solidarność˝. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Krzysztof Putra.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Obecnie proszę o zabranie głosu pana posła Krzysztofa Putrę z Parlamentarnego Klubu Porozumienia Centrum. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Sławomir Hardej.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Obecnie proszę o zabranie głosu pana posła Sławomira Hardeja z Klubu Parlamentarnego Porozumienie Ludowe. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Stanisław Węgłowski.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Obecnie proszę o zabranie głosu pana posła Stanisława Węgłowskiego z Klubu Parlamentarnego Ruch dla Rzeczypospolitej. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Edward Flak.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Obecnie proszę o zabranie głosu pana posła Edwarda Flaka z Parlamentarnego Koła Mniejszości Niemieckiej. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Stefan Pastuszewski.
Marszałek:
Panie pośle, proszę kończyć, bo czas minął.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Obecnie proszę o zabranie głosu pana posła Stefana Pastuszewskiego z Koła Poselskiego ˝Chrześcijańska Demokracja˝. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Lech Pruchno-Wróblewski.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Obecnie proszę o zabranie głosu pana posła Lecha Pruchno-Wróblewskiego z Koła Poselskiego Unii Polityki Realnej. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Janusz Piechociński.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Obecnie proszę o zabranie głosu pana posła Janusza Piechocińskiego z Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Jerzy Jaskiernia.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Obecnie proszę o zabranie głosu pana posła Jerzego Jaskiernię z Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej. Kolejnym mówcą będzie pan poseł Andrzej Bajołek.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana posła sekretarza o odczytanie komunikatów, po czym ogłoszę przerwę do godz. 11.30.
(Poseł Ryszard Bartosz: Panie marszałku, chciałbym jeszcze zabrać głos w sprawie formalnej.)
Proszę bardzo.
Marszałek:
Czy w tej chwili?
Marszałek:
Proszę bardzo.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana posła sekretarza o odczytanie komunikatów.
Sekretarz poseł Andrzej Borowski
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Zarządzam przerwę do godz. 11.30.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 11 min 01 do godz. 11 min 32)
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Wznawiam obrady.
Kontynuujemy dyskusję nad projektami ustaw: o Zarządzie Skarbu Państwa oraz o gospodarowaniu składnikami mienia państwowego - pierwsze czytanie.
Głos ma pan poseł Andrzej Bajołek, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Udzielam głosu panu posłowi Markowi Dąbrowskiemu, Unia Demokratyczna.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Stwierdzam, że lista mówców została wyczerpana.
Czy pan poseł pragnie zabrać głos?
Proszę o zabranie głosu przedstawiciela wnioskodawców pana posła Piotra Wójcika.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Zamykam dyskusję.
(Poseł Jerzy Jaskiernia: Panie marszałku...)
Zamknąłem już dyskusję, panie pośle...ale proszę.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dyskusję już zamknąłem. Oczywiście do podjęcia decyzji w sprawie omawianych projektów ustaw przystąpimy dopiero w trakcie najbliższego bloku głosowań i wtedy ewentualnie wniosek pana posła może być uwzględniony. Nie będę w tej kwestii podejmował decyzji za prezesa Rady Ministrów.
Przystępujemy obecnie do rozpatrzenia punktu 9 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, Komisji Systemu Gospodarczego i Przemysłu, Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Ustawodawczej o stanowisku Senatu w sprawie ustaw:
1) o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin oraz ustawy o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (druki nr 763 i 841);
2) o zmianie ustawy o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (druki nr 787 i 842-A).
Proszę obecnie o zabranie głosu sprawozdawcę komisji panią poseł Teresę Liszcz.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję pani poseł.
Prezydium Sejmu, po wysłuchaniu opinii Konwentu Seniorów, proponuje ograniczenie wystąpień w debacie nad tym punktem porządku dziennego do 5 minut dla klubów i kół poselskich i 3 minut dla posłów nie zrzeszonych.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
(Głos z sali: Jest sprzeciw.)
Jeżeli jest sprzeciw, to poddam propozycję Prezydium Sejmu pod głosowanie.
(Poseł Juliusz Braun: Czy można to uzasadnić?)
Nie, jest to zbędne, bo to jest wniosek formalny, chodzi o sprzeciw.
Przypominam, że według regulaminu Sejmu do głosowania nad tym wnioskiem nie jest potrzebne kworum.
Proszę o przygotowanie się do głosowania.
Proszę o włożenie kart do głosowania do czytników.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem propozycji Prezydium Sejmu, proszę o naciśnięcie przycisku i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Za przyjęciem propozycji głosowało 54 posłów, przeciw - 30, 2 posłów wstrzymało się od głosu.
(Poseł Jan Lityński: Moim zdaniem do tego typu głosowania potrzebne jest kworum.)
Ten wniosek nie wymaga kworum, panie pośle.
(Głos z sali: Nie musi być kworum.)
Wniosek dotyczy ograniczenia czasu przemówień, czyli jest to regulaminowy wniosek; w art. 109 ust. 4 mówi się, że Sejm o takich wnioskach rozstrzyga większością głosów obecnych posłów.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Otwieram dyskusję.
Jako pierwszy głos zabierze pan poseł Maciej Manicki w imieniu Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Udzielam głosu panu posłowi Markowi Dąbrowskiemu, który wystąpi w imieniu Klubu Parlamentarnego Unia Demokratyczna.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Pan poseł Piotr Barciński wystąpi w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Przemysława Sytka w imieniu Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Głos zabierze pan poseł Czesław Sobierajski w imieniu Parlamentarnego Klubu Porozumienia Centrum.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
W imieniu Koła Poselskiego ˝Chrześcijańska Demokracja˝ wystąpi pan poseł Stefan Pastuszewski.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
W imieniu Koła Poselskiego Unii Polityki Realnej wystąpi pan poseł Janusz Korwin-Mikke.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Pani poseł Bogumiła Boba wystąpi w imieniu Klubu Parlamentarnego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję pani poseł.
Stwierdzam, że lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.
Proszę o zabranie głosu podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej panią Helenę Góralską. (Poruszenie na sali)
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Helena Góralska
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję pani podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
Proszę o zabranie głosu prezesa Narodowego Banku Polskiego panią Hannę Gronkiewicz-Waltz.
Prezes Narodowego Banku Polskiego Hanna Gronkiewicz-Waltz
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję pani prezes.
(Poseł Maciej Manicki: Panie marszałku...)
Nie udzielam panu głosu.
(Poseł Maciej Manicki: Sprostowanie.)
Sprostowanie pańskiej błędnie przytoczonej wypowiedzi?
(Poseł Maciej Manicki: Nie, nie.)
Jeśli nie, to nie ma takiego przepisu regulaminowego, na podstawie którego...
Chwileczkę, jeszcze pan minister przed panią poseł sprawozdawcą.
(Poseł Maciej Manicki: To jest sprostowanie mojej wypowiedzi przytoczonej przez panią minister Góralską.)
Jeśli sprostowanie pańskiej wypowiedzi, panie pośle, to proszę bardzo.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Panie pośle, tu już pan wykroczył poza ramy sprostowania. Uważam, że ten komentarz pod adresem Wysokiej Izby nie był czymś właściwym.
Udzielam teraz głosu panu Jackowi Kuroniowi, ministrowi pracy i polityki socjalnej.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej Jacek Kuroń
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu ministrowi.
Lista mówców została wyczerpana.
Czy pani poseł sprawozdawca pragnie zabrać głos?
Proszę bardzo, pani poseł.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Zamykam dyskusję.
Do podjęcia decyzji w sprawie stanowiska Senatu przystąpimy w trakcie najbliższego bloku głosowań.
Czy są komunikaty, panie pośle?
Nie ma komunikatów.
W takim razie ogłaszam przerwę do godziny 14.
Marszałek Chrzanowski zapowiedział...
(Poseł Janusz Korwin-Mikke: O której głosowania?)
Powtarzam, że zgodnie z zapowiedzią pana marszałka, który prowadził obrady rano, do głosowań przystąpimy między godz. 14 a 15.
(Poseł Jan Kulas: Dokładnie tak powiedział.)
(Przerwa w posiedzeniu od godz.13 min 24 do godz. 14 min 05)
Marszałek:
Wznawiam obrady.
Proszę o zajęcie miejsc.
Wysoka Izbo! Panie Posłanki i Panowie Posłowie! W tych dniach upłynęła 50 rocznica ujawnienia zbrodni katyńskiej. Polacy, jeńcy wojenni osadzeni w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, padli wiosną 1940 r. ofiarą ludobójczego systemu sowieckiego. Sejm III Rzeczypospolitej Polskiej pierwszej kadencji w sprawie tej zbrodni, w związku z oficjalnym ujawnieniem przez władze Rosji związanych z nią dokumentów, uchwalił oświadczenie w dniu 16 października 1992 r. Dziś, w 50 rocznicę tej zbrodni, wyrażamy przekonanie, że zbrodnia taka nie może się powtórzyć.
Wysoka Izbo! Wzywam wszystkich do uczczenia ofiar zbrodni, zwanej katyńską, przez powstanie i chwilę ciszy.
(Zebrani wstają)
(Chwila ciszy)
Dziękuję.
(Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Dariusz Wójcik)
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Przechodzimy do rozpatrzenia punktu 12 porządku dziennego.
Na wstępie chcę poinformować, że jeżeli przed godz. 15 przygotujemy ten punkt do głosowania, to od razu po jego rozpatrzeniu przystąpimy do głosowań. Jeżeli do godz. 15 nie rozpatrzymy tego punktu, to o godz. 15 przystąpimy do głosowań nad tymi punktami, których rozpatrywanie zostało zakończone.
(Głosy z sali: O której?)
O godzinie 15.
Wszystko wskazuje na to, że głosowania będą mogły się odbyć znacznie wcześniej.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 12 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Handlu i Usług, Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej oraz Komisji Ustawodawczej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz o zmianie niektórych ustaw (druki nr 827 i 862).
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji posła Tadeusza Bilińskiego.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi sprawozdawcy.
Prezydium Sejmu proponuje ograniczenie wystąpień w debacie nad tym punktem porządku dziennego do 5 minut w imieniu klubów i kół poselskich oraz do 3 minut dla posłów nie zrzeszonych.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję Prezydium Sejmu przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Otwieram dyskusję.
Proszę o zabranie głosu w imieniu Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej pana posła Andrzeja Szarawarskiego.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę bardzo, pan poseł Antoni Dzierżyński.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję.
Lista mówców została wyczerpana.
Zamykam dyskusję.
W tej chwili przystąpimy do głosowań.
Proszę państwa o przygotowanie się do głosowania.
Czy w sprawie formalnej?
Proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Czy w sprawie formalnej?
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Oczywiście, że sprawdzimy, czy jest kworum.
Proszę wszystkich państwa o przygotowanie kart magnetycznych do głosowania.
Proszę o włączenie urządzenia do głosowania.
Przystępujemy do kontrolnego głosowania w celu sprawdzenia kworum.
Proszę wszystkich państwa o naciśnięcie zielonego przycisku ze znakiem plus.(166)
Dziękuję bardzo.
Poczekamy chwilę. Rozpatrzymy w tym czasie następny punkt porządku dziennego.
(Poseł Janusz Korwin-Mikke: Proszę o głos.)
Proszę bardzo, czy w sprawie formalnej?
(Poseł Janusz Korwin-Mikke: Chciałbym złożyć protest w związku z tym, że nie są rozpatrywane wnioski formalne.)
Proszę nie podejmować dyskusji na temat kworum. Można zabierać głos tylko w sprawach formalnych.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Panie pośle, we wnioskach formalnych wymienionych w regulaminie Sejmu tego rodzaju wniosku nie ma.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Panie pośle, tego rodzaju wniosek formalny również nie jest wymieniony w regulaminie Sejmu.
Proszę bardzo, ostatni głos w tej sprawie.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję bardzo.
Chciałem zapytać, czy ta prośba o 10-minutową przerwę jest zgłoszona na wniosek klubu?
(Poseł Krzysztof Król: Tak, jest to wniosek klubowy.)
Przewodniczący klubu zgłasza taki wniosek. (Poruszenie na sali)
W związku z tym ogłaszam 10-minutową przerwę, do godz. 14.45.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 14 min 35 do godz. 14 min 48)
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Wznawiam obrady.
Bardzo proszę wszystkich państwa o zajmowanie miejsc w ławach poselskich. Panowie, bardzo proszę o zajęcie miejsc i przygotowanie się do głosowania.
Kontynuujemy rozpatrywanie punktu 12 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Handlu i Usług, Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej oraz Komisji Ustawodawczej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz o zmianie niektórych ustaw.
Przechodzimy do głosowania.
Proszę bardzo wszystkich państwa o przygotowanie kart do głosowania.
Przystępujemy do sprawdzenia kworum.
Proszę bardzo wszystkich państwa o naciśnięcie zielonego przycisku do głosowania. (197)
W tej sytuacji przystąpimy do rozpatrzenia następnego punktu porządku dziennego.
(Poseł Krzysztof Kamiński: Wniosek formalny.)
Proszę bardzo, wniosek formalny.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę bardzo, panie pośle, czy zgłasza pan wniosek przeciwny?
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Proszę Wysokiej Izby, nie dopuszczam już do głosu w tej sprawie. Chcę poinformować, że wczorajsza awaria nie dotyczyła funkcjonowania urządzenia do głosowania, lecz tablic do wyświetlania.
(Głos z sali: Ale dziś może być podobna historia.)
Sprawa następna. Wyraźny zapis regulaminu Sejmu nie pozwala na podjęcie w tej chwili głosowania przez podniesienie ręki i liczenie głosów przez sekretarzy. Jest to dopuszczalne tylko w sytuacji niemożności zastosowania urządzenia do głosowania, czego w tej chwili stwierdzić nie mogę. I jeszcze jedno, o czym już mówił pan poseł Kamiński, do zmiany sposobu głosowania potrzebne jest kworum. Uważam tę sprawę za zakończoną.
(Poseł Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz: Proszę o głos!)
W innej sprawie, rozumiem. Proszę bardzo, wniosek formalny w innej sprawie.
Poseł Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
W wymienionych wnioskach formalnych taki wniosek w regulaminie Sejmu nie jest uwzględniony. Marszałek prowadzący obrady może zarządzić imienne sprawdzenie listy obecności, ale w tej chwili tego nie zrobię, bo mamy jeszcze przed sobą do dokończenia kilka spraw. (Oklaski)
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 14 porządku dziennego: Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przejęciu majątku Zrzeszenia Studentów Polskich i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej (druk nr 811).
Proszę o zabranie głosu przedstawiciela wnioskodawców, pana posła Filipa Kaczmarka.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi sprawozdawcy.
Prezydium Sejmu proponuje ograniczenie wystąpień w debacie nad tym punktem porządku dziennego do 5 minut w imieniu klubów i kół poselskich oraz do 3 minut dla posłów nie zrzeszonych.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Otwieram dyskusję.
Proszę pana posła Wojciecha Saletrę o zabranie głosu w imieniu Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Panie pośle, czas już minął.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Panie pośle, czas już minął, proszę kończyć.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Panie pośle, proszę konkludować, a nie rozwijać temat.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
W imieniu Klubu Parlamentarnego Unii Demokratycznej głos zabierze pan poseł Andrzej Potocki.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana posła Pawła Piskorskiego o zabranie głosu w imieniu Klubu Parlamentarnego Polski Program Liberalny.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu w imieniu Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej pana posła Adama Sengebuscha.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu w imieniu Klubu Parlamentarnego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego pana posła Marka Jurka.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Pawła Zalewskiego w imieniu Klubu Parlamentarnego Konwencja Polska.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
(Poseł Wojciech Saletra: Chciałbym sprostować.)
Proszę bardzo, pan poseł Wojciech Saletra - sprostowanie.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu w imieniu Klubu Parlamentarnego NSZZ ˝Solidarność˝ pana posła Marka Zielińskiego.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana Krzysztofa Putrę o zabranie głosu w imieniu Parlamentarnego Klubu Porozumienia Centrum.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana posła Stefana Szańkowskiego o zabranie głosu w imieniu Klubu Parlamentarnego Porozumienie Ludowe.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu w imieniu Klubu Parlamentarnego Ruch dla Rzeczypospolitej pana posła Andrzeja Anusza.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana posła Stefana Pastuszewskiego o zabranie głosu w imieniu Koła Poselskiego ˝Chrześcijańska Demokracja˝.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana posła Aleksandra Małachowskiego o zabranie głosu w imieniu Koła Parlamentarnego Unii Pracy.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Panie pośle, proszę kończyć.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Panie pośle, proszę kończyć, czas upłynął.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Panie pośle, proszę kończyć.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję.
Proszę o zabranie głosu pana posła Piotra Walerycha w imieniu Koła Poselskiego Akcji Polskiej.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Pięć minut.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Janusza Korwin-Mikke w imieniu Koła Poselskiego Unii Polityki Realnej.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę bardzo, panie pośle, o sprostowanie w trybie art. 109 regulaminu Sejmu.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Panie pośle Miller, proszę o zachowanie spokoju i o niedyskutowanie z ław poselskich.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Panie pośle, proszę nie kontynuować dyskusji, tylko złożyć sprostowanie.
(Poseł Andrzej Anusz: Dziękuję.)
Dziękuję.
Lista mówców została wyczerpana.
Proszę o zabranie głosu przedstawiciela wnioskodawców pana posła Filipa Kaczmarka.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Pan poseł w sprawie sprostowania?
(Poseł Aleksander Małachowski: Chciałbym sprostować.)
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Proszę o zachowanie spokoju.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Panie pośle, bardzo proszę nie kontynuować dyskusji, a tylko złożyć sprostowanie.
(Poseł Aleksander Małachowski: W tej chwili pan przeszkadza mi wyjaśnić. Mogę nie wyjaśniać, jeżeli mi pan nie pozwoli...)
Nie, panie pośle, w trakcie dyskusji jest czas na wyjaśnienia...
(Poseł Aleksander Małachowski: Ale ja chciałbym wyjaśnić nieporozumienie.)
...natomiast w tej chwili jest czas na sprostowanie.
(Poseł Aleksander Małachowski: Panie pośle Wójcik, muszę wyjaśnić nieporozumienie, jakie zaszło.) (Poruszenie na sali) (Głosy z sali: Ale to jest marszałek.)
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Bardzo proszę o złożenie sprostowania.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Zamykam dyskusję.
Na tym kończymy rozpatrywanie punktów porządku dziennego w dniu dzisiejszym.
(Głos z sali: A oświata?)
Zgodnie z zapowiedzią, dzisiejsze posiedzenie miało trwać do godz. 16 i po rozpatrzeniu tego punktu porządku dziennego zakończymy nasze obrady. (Oklaski)
Proszę bardzo, w sprawie formalnej.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję pani poseł.
Ramy czasowe tej części posiedzenia zostały określone i to nas obowiązuje. (Oklaski)
Informuję, że zgłosili się posłowie w celu złożenia oświadczeń.
Chcę również poinformować, że dokończymy to posiedzenie w środę za dwa tygodnie o godz. 19.
Proszę o złożenie oświadczenia pana posła Jacka Żochowskiego z Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o złożenie oświadczenia panią poseł Danutę Wierzbicką z Klubu Parlamentarnego Ruch dla Rzeczypospolitej.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Pani poseł, czas minął, proszę kończyć.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję, pani poseł.
Proszę o złożenie oświadczenia posła Jerzego Jaskiernię z Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
(Poseł Kazimierz Wilk: Sprostowanie do wystąpienia poseł Wierzbickiej.)
(Głos z sali: Można tylko w odniesieniu do swojej wypowiedzi.)
Można tylko złożyć sprostowanie w odniesieniu do własnej, źle przez kogoś zrozumianej wypowiedzi.
Proszę o złożenie oświadczenia panią poseł Danutę Waniek z Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję pani poseł.
Proszę o złożenie oświadczenia pana posła Leszka Białego z Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o złożenie oświadczenia pana posła Józefa Pawelca.
(Poseł Kazimierz Wilk: Panie marszałku, czy można? Uzgodniliśmy to z panem posłem. )
Proszę bardzo, pan poseł Kazimierz Wilk z Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Proszę o złożenie oświadczenia pana posła Stefana Szańkowskiego z Klubu Parlamentarnego Porozumienie Ludowe.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o złożenie oświadczenia pana posła Marcina Libickiego z Klubu Parlamentarnego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Panie pośle, bardzo proszę o niedyskutowanie z posłami siędzącymi w ławach, czas mija.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o złożenie oświadczenia pana posła Leszka Millera z Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Proszę o złożenie oświadczenia pana posła Józefa Pawelca z Klubu Parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o złożenie oświadczenia panią poseł Izabellę Sierakowską z Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Wicemarszałek Dariusz Wójcik:
Dziękuję pani poseł.
Niestety, z przykrością muszę stwierdzić, że nie odbędzie się to w przyszłym tygodniu, ale za 2 tygodnie, wtedy kiedy nastąpi dokończenie tego posiedzenia. Wtedy ten punkt zostanie zrealizowany.
Zarządzam przerwę w posiedzeniu do dnia 28 kwietnia 1993 r. do godz. 19.
(Przerwa w posiedzeniu o godz. 17 min 02)