1 kadencja, 42 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Andrzej Potocki

1 kadencja, 42 posiedzenie, 3 dzień (17.04.1993)


14 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przejęciu majątku Zrzeszenia Studentów Polskich i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej (druk nr 811).


Poseł Andrzej Potocki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Unia Demokratyczna, a zwłaszcza licznej grupy osób z mojego klubu, które sygnowały ten projekt, chciałbym prosić Wysoką Izbę o skierowanie tego projektu do komisji. Czuję się do tego zobowiązany po wysłuchaniu niezwykle ciekawego przemówienia pana posła Wojciecha Saletry, który zgłosił bardzo wiele wniosków merytorycznych do tej ustawy i myślę, że w związku z tym komisja będzie miała pole do popisu, jeśli chodzi o pracę nad tymi wnioskami. Sądzę, że wolno mi w imieniu mojego klubu nie zgodzić się z wnioskami pana posła Saletry. Uważamy, że rozliczenie spraw majątkowych dawnego ZSP i ZSMP może nastąpić tylko wówczas, gdy żadna inna organizacja młodzieżowa nie będzie zainteresowana przejęciem w całości aktywów tej organizacji. Tym samym wniosek o wplątanie Polskiej Rady Młodzieży - który, jak rozumiem, pan poseł złożył - w sprawę tych przekształceń majątkowych musi zostać uznany za sprzeczny z intencją, którą mieli wnioskodawcy. Podobnie pomysł, aby rozliczać sprawy majątkowe innych organizacji istniejących dłużej niż 5 lat i przejąć ich majątek na rzecz skarbu państwa - wymieniono tutaj m.in. Związek Harcerstwa Polskiego - również należy uznać za nieszczęśliwy i mający typowo polityczny charakter. Myślę natomiast, że wnioskodawcom przyświecała przede wszystkim troska o to, aby nie dochodziło do pewnych przekształceń majątkowych, które są sprzeczne ze sposobem postępowania majątkowego przeprowadzanego w normalnych warunkach państwowych.

    Otóż wnioski, które wynikają z ustaleń komisji Ambroziaka, siłą rzeczy w tamtej sytuacji nie mogły być wyczerpujące, nie mogły całkowicie opisać tego, co stanowi rzeczywisty stan aktywów oraz pasywów ZSMP i ZSP, a to dlatego że w tamtym okresie stan stosunków majątkowych nie mógł być opisany ze względu chociażby na brak dostępu do wszystkich materiałów z przeszłości. Tutaj chodzi o to, aby dowiedzieć się, jaka część tego majątku była rzeczywiście wypracowana przez młodzież, o czym mówił pan poseł Wojciech Saletra, i naturalnie nie powinna ulegać przepadkowi na rzecz skarbu państwa, która zaś jest wynikiem nadużycia pewnych reguł finansowania, nieprawnego korzystania z majątku państwa, który - jak rozumiemy - powinien służyć wszystkim obywatelom, a nie tylko wybranym grupom.

    Dziś, kiedy doświadczamy negatywnych skutków tego, iż nastąpiły pewne przekształcenia majątkowe, iż majątek pewnych organizacji bądź instytucji związanych z dawnymi związkami socjalistycznej młodzieży został przejęty przez osoby prywatne bądź osoby prawne, korzystające z niego prawem kaduka, taka konieczność jest oczywista. Tak zrozumiałem oświadczenie pana posła Mochnaczewskiego, wygłoszone tutaj, w tej Izbie, dotyczące gotowości do rozliczenia się z majątku.

    Jednocześnie pragnę zadeklarować jeszcze raz - wbrew temu, co przed chwilą usłyszeliśmy - że Klub Parlamentarny Unia Demokratyczna sprzeciwia się temu, aby majątek tych organizacji został przekazany jakiejkolwiek innej grupie, niezależnie od jej ideologii, kształtu politycznego, charakteru i wielkości. Rozumiemy, że można stworzyć mechanizmy, które Urzędowi Rady Ministrów umożliwią racjonalne rozdysponowanie tego majątku, tak aby żadna ze stron nie została pokrzywdzona.

    Zwracam się jeszcze raz do Wysokiej Izby z prośbą o poparcie tego projektu i skierowanie go do komisji. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia