1 kadencja, 42 posiedzenie, 3 dzień (17.04.1993)
14 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przejęciu majątku Zrzeszenia Studentów Polskich i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej (druk nr 811).
Poseł Wojciech Saletra:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Z zaciekawieniem wysłuchałem posła wnioskodawcy, który przedstawił uzasadnienie wprowadzenia pod obrady Sejmu projektu ustawy o nacjonalizacji majątku ZSMP i ZSP. Mam nieodpartą chęć znowu przypomnieć pewne znane literackie porównanie Ignacego Krasickiego, jednak ten świetny autor w tej Izbie został tak zdeprecjonowany, że z żalem z tego zrezygnuję. (Oklaski)
Nie wiem, czy akurat to jagnię jest tak bardzo tłuste?
Podzielę się jednak jedną uwagą. Pragnienie upaństwowienia dorobku młodzieży, jeżeli to mówi liberał, w świetle zasad byłej socjalistycznej gospodarki jest godne poparcia. Najłatwiej bogacić się kosztem zniszczonej konkurencji.
Projekt ustawy o przejęciu majątku Zrzeszenia Studentów Polskich i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej - czytaj: nacjonalizacji - rozpoczyna - jak można przewidzieć - cykl debat o majątku, albowiem ˝w kolejce czeka˝ już projekt o nacjonalizacji majątku ZSL oraz przygotowuje się projekt dotyczący majątku katolickiego Stowarzyszenia ˝Pax˝. To są, drodzy państwo, głównie spory o pieniądze. Z tego też powodu jako klub wyrażamy ogromne zdziwienie, że w dyskutowanym projekcie - po załatwieniu majątku byłej PZPR, chcę na to zwrócić uwagę, byłej PZPR - wymieniono jedynie dwie organizacje. Czyżby należało oczekiwać, iż w najbliższym czasie lista zostanie rozszerzona o Związek Młodzieży Wiejskiej, Ochotnicze Hufce Pracy, Związek Harcerstwa Polskiego? Dlaczego autorzy nie zajęli się tym przy okazji rozpatrywania kwestii majątku byłej PZPR? Byłaby to naprawdę duża oszczędność czasu parlamentarzystów. Dlaczego nie rozszerzono tego projektu, nie uwzględniono w nim organizacji, które otrzymywały środki celowe z budżetu państwa? Tych organizacji jest naprawdę dużo, nie sposób je wszystkie wymienić. Można jednak przytoczyć, oprócz tych organizacji, o których tutaj była mowa, czyli związków socjalistycznych młodzieży, że ze środków z Funduszu Młodzieży, który powstał przy Komitecie Młodzieży, korzystały m.in. Ochotnicze Hufce Pracy, MONAR, ośrodki społeczno-prawne, Awangarda XXI w. - należy szczerze przyznać, że zarówno po lewicy, jak i po prawicy siedzą ci, którzy brali udział w Awangardzie XXI w. - środki te przeznaczone też były na potrzeby organizacji związanych z Kościołem, organizacji Totus Tuus grupującej kościelne służby porządkowe. Mogę więc zapytać, dlaczego akurat tych organizacji w tym projekcie się nie wymienia.
Chciałbym również zaznaczyć, że wtedy, kiedy istniał Fundusz Młodzieży, mimo oficjalnego ostracyzmu Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich, działacze tej organizacji, jak również Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, występowali z wnioskami o dotacje, a rada funduszu opiniowała je pozytywnie. Bez trudu mogę przedstawić taką listę - listę podmiotów, które korzystały z państwowej kiesy do momentu likwidacji funduszu. Nie jest to jednak istotne. Ciekawsze są dane na temat tego, kto w istocie rozliczył się z tych celowych dotacji wobec państwa.
Tak jak powiedziałem, i chciałbym to podkreślić, wszystko dowodzi tego, że projekt ma charakter polityczny. Jest rzeczą nader dziwną, że przekreśla się w ten sposób, jeżeli chodzi o likwidację majątku organizacji młodzieżowych, pracę komisji Ambroziaka. ZSMP posiadało 690 obiektów, które zostały w przeważającej mierze, właściwie prawie wszystkie, przejęte przez państwo. Przykładem może być tutaj finansowanie ośrodka w Rozalinie jako Centralnego Uniwersytetu Ludowego. Historia przekazania tego obiektu świadczy o tym, że duża liczba tych obiektów na pewno nie będzie przeznaczona na potrzeby młodzieży.
Opowiadałbym się za tym projektem, gdyby proponowano w nim powołanie np. Fundacji Młodzieży Polskiej, dzięki której rzeczywiście ten majątek mógłby służyć całej młodzieży. Wątpię w to. Myślę, że po procesie likwidacji, który będzie trwał dość długo - nie chciałbym tutaj przytaczać pewnych przykładów...
Przebieg posiedzenia